Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recensamant 2011
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
corbex
Trimit vorba si te amendeaza calmicii aia din Kuban.
cielo99
Mi-am trecut gemenii de un an cu dificultati in vorbire, deplasare, urcarea treptelor si cu nevoie de ajutor la baita! icon_mrgreen.gif Sa-mi demonstreze statul ca nu e asa.Ca la anul n-or mai avea o parte din aceste probleme, ca invata sa mearga bine sa vorbesca bine si sa urce scarile e alta treaba.Asa sunt intrebarile asa dam si raspunsurile.Intrebari de-a pixu raspunsuri de-a pixu.
4x4
La mine au venit mai de mult, ma grabeam si nu m-am complicat, am raspuns rapid si am dat si CNP-ul. Sa faca bors cu hartiile alea.
Markos
esec total.
MirceaVio
Nu inteleg ce poate fi chiar asa greu sa razpunzi la niste intrebari??? Asa greu e sa raspunzi cum vrei tu la niste intrebari mai sensibile(venit, religie, samd)??? Si faza cu CNP-ul... oricum iti cunnoaste statul CNP-ul ca doar el l-a generat, doamneeee blink.gif . Paranoici mai sunteti unii... Pai ca sa centralizeze statul toate informatiile despre tine de la toate institutiile care le detin, ar dura o vesnicie. De parca suntem singura tara in care se face recensamant si la noi cu siguranta vor sa foloseasca informatiile impotriva noastra, yeah right! ohmy.gif
namidee
@MirceaVio: nu pari sa fi citit discutia din topicul de fata, sau daca ai citit-o n-ai inteles-o. Nu e deloc greu sa raspunzi intrebarilor cu pricina, trebuie doar sa spui cateva cuvinte si ia 1-2 minute. Ce e greu e sa te intrebi ce-i freaca pe guvernanti grija cui mai inchin eu, cat castig eu, cat primesc de la rude din strainatate si alte asemenea.
dragoselu
QUOTE(corbex @ 24 Oct 2011, 12:02)
@Dragoselu :Damigeana cu must si pastrama de oaie  icon_mrgreen.gif , despre care scria Garett p'acilea, le aveai puse bine? Io zic sa verifici.
*



Damigeana sta ascunsa bine in garaj, pastrama de oaie sa vad daca nu i se face cumva iar mila de oi lui socru-meu, zicea ca le "stinge" in toamna, sa vad cand le aduce de la stana, poate le ia glantul si iese atunci si de-o pastrama... happy.gif
kxz
fu si pe la mine cu recensamantu'
un nene, macar sincer, ca daca stia la ce se inhama, se lasa pagubas. parea prea de treaba, mi-a fost nustiucum sa-l trimit la plimbare.
intrebarea cu cnp a sarit-o din oficiu, nici nu a amintit de el.
a, si la fiumeu de 10 ani, a scris scoala unde invata apoi m-a intrebat daca in timpul liber mai lucreaza undeva... sad.gif
SorinCT
Trebuia sa ii spui ca administreaza din umbra o multinationala si cand se plictiseste se duce la scoala sa invete abecedaru.
MirceaVio
QUOTE(namidee @ 24 Oct 2011, 16:48)
@MirceaVio: nu pari sa fi citit discutia din topicul de fata, sau daca ai citit-o n-ai inteles-o. Nu e deloc greu sa raspunzi intrebarilor cu pricina, trebuie doar sa spui cateva cuvinte si ia 1-2 minute. Ce e greu e sa te intrebi ce-i freaca pe guvernanti grija cui mai inchin eu, cat castig eu, cat primesc de la rude din strainatate si alte asemenea.
*


Ma distreaza doza de paranoia pe care o au unii in legatura cu recensamantul asta "malefic". laugh.gif
marksman
Sunt curios daca o sa te distrezi la fel de bine daca o sa primesti o hartie prin care ti se cere sa platesti impozit pe sumele pe care le primesti de la neamurile din strainatate.

Sau daca o sa fii selectat peste vreo cativa ani pe criterii religioase sau din cauza faptului ca esti inginer sau medic sau mai stiu eu ce, la constructia unui canal Dunare-DracuNpraznic.
corbex
Nu stie ca statul va fi miine un mai Big Brother decit ieri.
litza
QUOTE(MirceaVio @ 24 Oct 2011, 18:23)
Ma distreaza doza de paranoia pe care o au unii in legatura cu recensamantul asta "malefic". laugh.gif
*



Pe mine ma distreaza cum zice unu o tampenie la TV, sar toti ca vezi doamne luam amenzi, ca doar asa a spus la TV. Vezi doar exemplul cu cauciucurile de iarna si ce tampenii s-au dat la TV. Uitatul la TV dauneaza grav sanatatii .. mintale !

Acu vreo 2-3 ani a mai fost un program de analize medicale pentru tot poporul. Ala mi se pare mult mai util decat idiotenia asta de recensamant cu intrebarile lor medicale. Sunt convins ca ii intere de fapt urmatoarele date:

1. cnp , e bine sa ai oameni prin recenzori sa-ti furnizeze liste pentru alegerile urmatoare. Valabil pentru toate partidele, nu doar unul anume. Vorba cea, hotul striga hotul, ca doar stie cum se face.

2. cate proprietati ai, pentru ca sunt incapabili sa tina un sistem national sau sa le centralizeze de la primarii si eventual sa estimeze numarul de chirii la negru, cine sta cu mama, tata, etc.

3. veniturile din strainatate. Sa vada daca oamenii se descurca daca putem mari taxele si mai mult sau sa bagam altele noi.

restul intrebarilor sunt de umplutura.
klaus
MIe intrebari relevante la recensamant mi se par ale gen cati sunteti in casa (afli nr. exact al locuitorilor unui oras si faci infrastructura bazat pe asta), care e familia (faci familia medie pe zone).
In rest toate ar putea fi centralizate de la autoritatile statului de la diferite niveluri (venituri, nr. si tip proprietati, boli suferite, educatie etc).
In societatea asta informatizata nu stiu ce dracu mai cauta astfel de recensaminte, din moment ce toate datele deja exista.
corbex
E informatizata pe satrapii, nu e un Sandu cel Mare sa le puna cap la cap.
RainHawk
Eu am scapat foarte repede, in 5 minute eram recenzat definitiv si irevocabil sper. Am avut o vecina de peste ulita de ne-a luat la intrebari. Stia toata povestea cu CNP-ul si nu l-a intrebat.

Mai nou vad ca a iesit Igas pe sticla si a spus ca suntem obligati sa comunicam CNP-ul recenzorilor. Printre alte a mai spus ca va fi folosit DOAR in scop statistic si nu va fi comunicat absolut niciunei alte entitati a statului.

Acum fiti pe faza la intrebarea mea:

Recensamantul lor inseamna printre altele, impartirea pe "caprarii". Cam care ar fi scopul centralizarii CNP-urilor in sens statistic, asa cum sustin ei? Ca doar au spus ca nu va fi furnizat niciunei alte entitati.

Daca ar gasi niscaiva dubluri as mai zice sa le comunice evidentei populatiei, sau macar sa ii scoata din listele electorale pe cei "drepti".

Chiar nu imi explic.... E ceva putred in Danemarca. smile.gif)

rtBK
QUOTE(marksman @ 25 Oct 2011, 13:32)
Sunt curios daca o sa te distrezi la fel de bine daca o sa primesti o hartie prin care ti se cere sa platesti impozit pe sumele pe care le primesti de la neamurile din strainatate.


*



pe cuvantu meu daca m-a intrebat ceva de bani... pe de alta parte.. ce treaba are statul cu ce bani imprumuti de la cineva?

una peste alta... mi s-a parut o gluma tot chestionarul ala, mai ales la cat de agitati sunt unii pe aici.

RainHawk
@rtBK

Nu as vrea sa te superi pe mine cand iti spun asta dar... poate inca nu ai capatat toata experienta vietii. Nu e ceva rau in asta, esti inca tanar si nu ai de unde sa stii. Intr-o zi ai sa privesti toate astea cu alti ochi.

Poate multi dintre noi astia agitati suntem nascuti intr-o alta era, demult apusa, cand trebuia sa stai "low profile". smile.gif


hash
QUOTE(rtBK @ 25 Oct 2011, 20:20)
pe cuvantu meu daca m-a intrebat ceva de bani... pe de alta parte.. ce treaba are statul cu ce bani imprumuti de la cineva?

una peste alta... mi s-a parut o gluma tot chestionarul ala, mai ales la cat de agitati sunt unii pe aici.
*



Ceva de genul asta?


1.Numele: ________________ (ultimul);

2. Prenumele: (_)Vasile (_)Vasilica (_)Gheorghe (_)Gherghina (_)Ion (_)Ionica (bifati paranteza corespunzatoare);

3. Varsta: ____;

4. Sexul: ____ M _____ F _____ Nu este cazul;

5. Masura la gumari: ____ Stangul ____ Dreptul;

6. Ocupatia: (_)Gradinar (_)Posesor cazan tuica (_)Vanator (_)Fara ocupatie;

7. Numele sotiei: __________________________

8. Gradul de rudenie cu sotia : (_)Sora (_)Frate (_)Matusa (_)Var/vara (_)Fiica vitrega;

9. Numarul de copii cu care urmeaza sa locuiti: ___; Din care, ai dumneavostra: ___;

10. Numele mamei: _______________________; Numele tatalui:____________________ (Daca nu sunteti sigur, lasati necompletat);

11. Educatie: __1 __2 __3 __4 (Incercuieste ce clasa primara maxima absolvisi, si de cate ori);

12. Sunteti (_)proprietar la, sau luati cu (_)chirie gradina de zarzavat? (Bifati paranteza care se potriveste); Numarul de tigani care va sunt vecini ___; Cati butuci de vita de vie aveti plantati in curtea din fata ___; Cati butuci de vita de vie aveti plantati in curtea din spate___;

13. Carti tinute in casa: (_) cartea de imobil (_) nu am telefon (_) nu stiu sa scriu/scriu numai cand vreau io;

14. De la ce post de radio aflati ora exacta? ___Radio Craiova ____Altul;

15 Modelul si anul de fabricatie al masinii personale: 194___; ___Cu antena ___Fara antena;

16. Aveti acasa cazan clandestin de facut tuica? (_) Da (_) Nu;

17. Daca nu, va rugam explicati: ___ De cate ori ati fost la Bucuresti? ___ De cate ori ati umblat cu minerii? ___ De cate ori ati fost cu minerii la Bucuresti?

18. Cat de des faceti baie: (_) Saptamanal (_) Lunar (_) Nu este cazul;

19. Indicati cat veti dona la urmatoarele partide/grupari: ________PRM ________PDSR ________PUNR ________PCR ________PMR;

20. Culoarea ochilor: (_) Negru (_) Negru inchis (_) Negru foarte inchis (_) Negru intens (_) Nu este cazul;

21. Ce bautura obisnuiti: (_) Tuica (_) Cocartz (_) “Matinal”;

22. Cat de departe de gradina e drumul national? (_) 1 kilometru (_)Cativa kilometri (_) nu stiu;

23. Cum va incalziti iarna? (_)foc de lemne (_)gaze (_)cu cateaua (_)nu este cazul;

24. Cum va procurati apa de baut? (_)din casa (_)o iau de la pompa (_)nu folosesc;

25. Cati ardei iuti mancati: ___ inainte de fiecare masa; ___ inainte de fiecare tuica; ___ inainte de masa si in timpul mesei; ___ in loc de masa.


(da, stiu, da' nu m-am putut abtine)
george_scala_2004
QUOTE
RECENSAMANT: S-au sucit – IAR AU HOTARAT CA CNP-UL E OBLIGATORIU …

INS: Romanii sunt obligati sa prezinte recenzorilor CNP-ul la recensamant, in caz contrar riscand o amenda intre 1500 lei si 4500 de lei:

Institutul National de Statistica (INS) a subliniat din nou marti, 25 octombrie, ca exista o baza legala pentru colectarea Codului Numeric Personal (CNP-ul) la recensamant si ca romanii au obligatia de a prezenta aceste date catre recenzori. Conform legii, sustine INS, CNP-ul este o informatie obligatorie in programul de inregistrare si ‘refuzul furnizarii personalului de recensamant a informatiilor prevazute in programul de inregistrare sau furnizarea de date eronate sau incomplete’ este contraventie, care se sanctioneaza cu amenda intre 1.500 lei si 4.500 lei. Motivul acestor noi precizari este ca “in mass-media au continuat sa apara interpretari distorsionate privind acest subiect”, mai spune INS.

“Avand in vedere ca, in ciuda clarificarilor si precizarilor privind Baza legala si motivarea colectarii in cadrul capitolului de identificare a codului numeric personal, in mass-media au continuat sa apara interpretari distorsionate privind acest subiect, Institutul National de Statistica (INS) reitereaza faptul ca singura abordare corecta este cea prezentata in declaratiile noastre de presa din 21 si 24 octombrie 2011″, se arata intr-un nou comunicat dat marti, 25 octombrie de catre INS.
Concret, dupa ce face o noua trecere in revista a legislatiei in baza careia se face colectarea CNP-ului in procesul de recensamant, Institutul National de Statistica face referire la un alt act normativ in care sunt prevazute si contraventiile – H.G. 1502/2009 privind organizarea si desfasurarea recensamantului populatiei si al locuintelor din Romania in anul 2011:

“articolul 21, alin. (1), lit. b din H.G. 1502/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, stipuleaza ca ‘refuzul furnizarii personalului de recensamant a informatiilor prevazute in programul de inregistrare sau furnizarea de date eronate sau incomplete’ constituie contraventie. Conform art.18 din H.G. 922/2011, contraventiile prevazute la articolul 21, alin. (1), lit. b din H.G. 1502/2009, – se sanctioneaza cu amenda de la 1.500 lei la 4.500 lei”, se arata in argumentarea INS.
Institutia tine sa sublinieze si ca “programul de inregistrare (forma finala a instrumentarului de recensamant, continutul capitolelor din formularel) a fost aprobat in cadrul sedintei Comisiei Centrale pentru Recensamantul Populatiei si al Locuintelor, din data de 30.06.2011, care a avut loc la sediul Institutului National de Statistica, a carei Minuta a fost inregistrata la Ministerul Administratiei si Internelor” si ca:
“Toate subiectele cuprinse in formularele de recensamant sunt obligatorii, cu exceptia celor optionale: cele privind etnia, apartenenta religioasa, limba materna, precum si cele legate de dizabilitati – ultima sectiune din formularul P”. (Vezi documentul atasat cu acest formular)
Precizarile INS au venit dupa ce sambata, 22 octombrie, Vladimir Alexandrescu, purtatorul de cuvant al institutului a fost citat de catre Mediafax cu urmatoarea declaratie:

“Nimeni nu este obligat sa-si spuna codul numeric personal la recensamant daca dintr-un motiv sau altul nu doreste sa o faca. Oricine poate si va fi recenzat chiar si in absenta acestui CNP, iar cei care refuza sa-l divulge recenzorului nu risca absolut nicio sanctiune”, a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa, Vladimir Alexandrescu.
Contactati marti, 25 octombrie, de catre HotNews.ro in legatura cu aceste declaratii, oficiali ai INS au precizat ca “declaratia de mai sus a fost gresit interpretata si ca prezentarea CNP este obligatorie”.
“Exista obligativitatea prezentarii CNP, insa intelegem ca pot exista situatii in care posesorul actului de identitate l-a pierdut sau pot face dovada faptului ca nu dispun de acest act, caz in care recenzorii nu vor aplica amenzi, au precizat pentru HotNews.ro oficiali ai INS.
Mai mult, pe teren situatia pare sa fie alta. Mai multi cititori ne-au semnalat faptul ca exista recenzori care dau asigurari cetatenilor recenzati ca nu e neaparata nevoie sa isi precizeze CNP-ul. Acest comportament a fost confirmat si de un redactor HotNews.ro, care a primit vizita recenzorilor la data de 22.10.2011.


In OG 36/2007 in varianta initiala a art. 12 se preciza ca
QUOTE
"In vederea asigurarii exhaustivitatii inregistrarii persoanelor si a calitatii datelor, la recensamant sunt inregistrate si utilizate codul numeric personal, precum si etnia, religia si limba materna, prin libera declaratie a persoanelor intervievate, in conditiile respectarii prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare."


Sesizind ca ceva nu e in regula guvernul boc modifica articolul care acum suna astfel:
QUOTE
In vederea asigurarii exhaustivitatii inregistrarii persoanelor si a calitatii datelor, la recensamant sunt prelucrate codul numeric personal, precum si etnia, religia si limba materna, cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare."


Comparind cele doua variante constatam ca a disparut sintagma
QUOTE
prin libera declaratie
ceea ce inseamna ca cei recenzati vor trebui sa declare cnp-ul...Iar in coroborare cu prevederile enuntate in textul de mai sus nu ne mai ramine decit sa asteptam amenda...Pentru ca statul roman asta stie sa faca: nimic pentru cetatenii sai dar mii de obligatii pentru acestia...sa nu uitam de o alta celebra lege - asigurarea locuintelor (si aceasta dotata cu amenda, si aceasta cu bilbe din partea guvernantilor)...sau de legea anvelopelor de iarna...
Markos
QUOTE(klaus @ 25 Oct 2011, 14:40)
In societatea asta informatizata
*


pardon? huh.gif
bucatzel
QUOTE(klaus @ 25 Oct 2011, 14:40)
In societatea asta informatizata
*



Societatea asta... e un fel de sinonim la "tarile cu apa calda", nu?

Ca daca vrei raspunsul la mirarea ta, te invit sa mergi o data sa depui un set de declaratii ale unei firme la sanatate/somaj/pensii/itm/fisc/care drac mai e. O sa intelegi dupa ce vezi ce folosesc aia pe-acolo
Shush
Deci toti aia "recenzati" pe 24 si 25 o sa ia amenda radmasa.gif

Formularul ala nu are cum sa fie gata in 5 minute decat daca recenzorii sar multe dintre intrebari - ceea ce si fac.

Eu am insistat sa fie completate toate datele referitoare la starea de sanatate a mea si a parintilor. Nu prea i-a convenit doamnei, dar nu a avut ce face si a mai stat 5 minute in plus.

Absolut toti recenzorii se plang ca daca stiau la ce se baga renuntau :
1. stiau exact la ce se baga
2. nu au fost obligati
3. daca se misca cu talent in 3-4 zile termina toate persoanele atribuite. Cati oameni din Romania castiga 500 de lei in 3-4 zile de munca ?
sadi
QUOTE(RainHawk @ 25 Oct 2011, 19:51)
Acum fiti pe faza la intrebarea mea:

Recensamantul lor inseamna printre altele, impartirea pe "caprarii". Cam care ar fi scopul centralizarii CNP-urilor in sens statistic, asa cum sustin ei? Ca doar au spus ca nu va fi furnizat niciunei alte entitati.
*



CNP-ul este necesar pentru a evita numararea de 2 ori a aceleasi persoane. Studentii, cei care locuiesc in alta localitate decat cea de domiciliu, cei internati in spital si alte cazuri asemanatoare sunt recenzati atat la adresa de domiciliu, cat si la locatiile mentionate mai sus.
A l e x
Am scapat si eu aseara de recensamant. Cred ca a sarit recenzorul multe intrebari, ca in vreo 5 minute am terminat. CNP-ul nu l-am dat, in rest n-am raspuns aiurea, desi initial asa vroiam sa fac.

Ar fi tare daca toti cei care nu am dat CNP-ul ca 'nu era obligatoriu' vom primi amenzi dupa. Sincer nu cred ca vor face asa ceva, dar nimic nu ma mai mira.
klaus
Multi o sa fiti uimiti cate informatii se pot obtine centralizat, stand pe scaun.
E adevarat, trebuie sa ai anumite accese (gen servicii speciale, ca sa zic asa).
Una din putinele necentralizate e baza cu imobilele (ca-s la fiecare primarie).

In ce privesc declaratiile de venituri pentru diverse fonduri (pensii, sanatate, somaj etc), de vreun an de zile ele se depun pe o singura declaratie (112) la fisc (ministerul de finante) si de acolo sunt redistribuite datele catre institutiile destinatare. Iar asta s-a facut dupa centralizarea bazelor de date si interconectarea acestora
MirceaVio
QUOTE(marksman @ 25 Oct 2011, 12:32)
Sunt curios daca o sa te distrezi la fel de bine daca o sa primesti o hartie prin care ti se cere sa platesti impozit pe sumele pe care le primesti de la neamurile din strainatate.

Sau daca o sa fii selectat peste vreo cativa ani pe criterii religioase sau din cauza faptului ca esti inginer sau medic sau mai stiu eu ce, la constructia unui canal Dunare-DracuNpraznic.
*


O sa fiu selectat, da... ca doar comunismul e in floare. blink.gif De unde le scoateti astea???
Aseara am fost si eu recenzat, nici macar o intrebare despre venit, neamuri in strainatate sau alte porcarii de genul. Despre CNP iarasi nimic. Apa de ploaie, 5 minute.
So, everybody chill icon_mrgreen.gif
klaus
QUOTE(A l e x @ 26 Oct 2011, 09:40)
Ar fi tare daca toti cei care nu am dat CNP-ul ca 'nu era obligatoriu' vom primi amenzi dupa. Sincer nu cred ca vor face asa ceva, dar nimic nu ma mai mira.
*


Ma indoiesc. A aparut in ziar si se pote invoca faptul ca tu ai fost informat ca nu e obligatoriu, deci nu esti de vina din moment ce institutiile statului au declarat ca nu e necesar.
In ce priveste reveniea asupra declaratiilor, ce sa faci, nu ai vazut-o si pe aia, ca erai la munca...
george_scala_2004
QUOTE
În cele șase blocuri de garsoniere de tip confort trei din Zăbrăuți, din sectorul 5 al Capitalei, recensământul s-a făcut doar pe jumătate și doar pe scări. Recenzorii au povestit pentru gândul că în primele zile nimeni nu i-a băgat "în seamă", cu atât mai puțin s-a pus problema să le deschidă ușile. "A trebuit să luăm legătura cu administratorul recunoscut de ei, omul care a negociat cu Gigi Becali, când ENEL le-a tăiat lumina. Acesta, un bulibașă din câte am înțeles, i-a scos din case și le-am luat datele pe scările de la intrarea în blocuri. La unele intrări ne-au pus un scaun pe care să scriem, la altele am completat fișele direct pe balustrada scării", a povestit pentru gândul un recenzor care a fost în Zăbrăuți și care a dorit să își păstreze anonimatul.

Spre deosebire de recensământul din 2002, acum cei din Zăbrăuți și-au declarat etnia, ca fiind romă, și au furnizat informațiile cerute în chestionar deși după cum susțin recenzorii "foarte mulți nu aveau nici acte de identitate și nici pentru spațiul pe care-l ocupă. În case nu ne-au primit fie să nu vedem bogăția, fie să ascundă improvizațiile pe care le-au făcut ca să se încălzească și să aibă curent electric". Aceleași probleme le-au avut recenzorii și în alte zone recunoscute ca fiind cu potențial ridicat de infracționalitate, cum ar fi pe străzile Tunsu Petre, Livezilor sau Iacob Andrei.


http://www.gandul.info/news/recensamant-20...ularele-8898176 blink.gif
CGB
ieri am fost si io "recenzat". a venit o tanti, a scos hartiile, a balmajit ceva si-a inceput sa bifeze. la apartament a bifat ce-a vrut ea. nu m-a intrebat nimic. se pare ca deja stia cati mp are apartamentul, ce sistem de incalzire am, daca am internet sau nu...etc.
mi-a comunicat apoi ca a fost si prin vecini si nu prea i-au deschis. am intrebat-o ce-a facut la vecinu de langa, io stiind ca 5 membrii ai familiei is plecati in spania de fro 3-4 ani. mi-a zis ca vecinu care a ramas acas' i-a declarat pa toti ca locuind inca acolo, desi repet, aia-s plecati demult prin alte tari. am inteles atunci ca recensamantu' asta n-o sa reflecte in veci relaitatea si e facut doar la jto. asa c-am procedat ca atare.
in momentu in care a trecut la fisa personala si ea m-a intrebat in sictir, io i-am raspuns la fel: i-am spus aiurea ce facultate am terminat, i-am dat cnp aiurea, i-am spus locul muncii aiurea, i-am zis ca stau singur si tot asa. ea a plecat fericita, io am ramas la fel de fericit. totul a durat maxim 10 min.
n-au decat s-o suga cu recensamantu' lor. o pierdere inutila de timp si resurse.
tin minte ca acu' 9 sau 10 ani cand s-a facut ultimul recensamant, a fost ceva mult mai serios.
Mutzunache
La mine, cum a venit asa a si plecat, fara nimic. icon_mrgreen.gif

Update:

S-a intors recenzorul.

-Chiar nu are nimeni sa imi furnizeze date?
-Nu, sunt plecati.
-Macar despre cladire?
-Nu, imi pare rau.
-Atunci sunt nevoita sa vin cu Politia sa va dau amenda.
-Bine. Dar cui ii dati amenda?
-Proprietarilor.
-Care proprietari? Aia care sunt plecati?

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

De abia astept sa vina.
Solon
Ti-o lasa tie mah, amenda! smile.gif
@cgb: Parca prin 92-94 a fost facut recensamant! Parca asa imi amintesc!
Mutzunache
Si cine le da datele proprietarilor? icon_mrgreen.gif
george_scala_2004
QUOTE
A aparut primul vinovat in cazul scandalului iscat la recensamant, legat de obligativitatea furnizarii codului numeric personal.

Seful Institutului National de Statistica, Vergil Voineagu, a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa, ca declararea CNP-ului la recensamant este obligatorie, iar vinovatul pentru haosul legat de acest subiect este purtatorul de cuvant al INS. Drept urmare, acesta a fost demis.

"Cand a declarat ca CNP-ul nu este obligatoriu, purtatorul de cuvant si-a exprimat parerea, din graba sau dintr-o pregatire insuficienta. A gresit si a fost demis", a adaugat Vergil Voineagu.

"Nimeni nu este obligat sa-si spuna codul numeric personal la recensamant, daca, dintr-un motiv sau altul, nu doreste sa o faca. Oricine poate si va fi recenzat, chiar si in absenta acestui CNP, iar cei care refuza sa-l divulge recenzorului nu risca absolut nicio sanctiune", declara sambata purtatorul de cuvant al INS, Vladimir Alexandrescu.

"Conform legii, CNP-ul este o informatie obligatorie in programul de inregistrare, iar refuzul furnizarii, catre personalul de recensamant, a informatiilor prevazute in programul de informare sau furnizarea de date eronate sau incomplete constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda intre 1.500 si 4.500 de lei", a subliniat miercuri seful INS, subliniind ca "in presa au aparut interpretari distorsionate ale acestui subiect".

Recenzorul bate la usa de doua ori

Acesta a subliniat ca recenzorii vor fi trimisi inapoi la persoanele care nu si-au declarat CNP-ul, iar cei care refuza sa ofere statului toate datele risca amenzi cuprinse intre 1.500 si 4.000 de lei.

"Recenzorii nostri au posibilitatea de a reveni pentru a completa CNP-ul", a explicat seful INS.

"Trebuie sa va spun ca trebuie inregistrata 100% toata populatia. Exista procedura ca atunci cand esti plecat si nu poti fi recenzat, sa mergi la centrele de recensamant si sa-ti declari datele", a declarat, vizibil iritat, seful INS.

Acesta nu a stiut sa raspunda ce se va intampla in cazul rromilor sau a oamenilor strazii care nu au acte de identitate.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/ev...uri-242388.html
Habarnisti...pe sute de milioane...din banii fraierilor...
CGB
recensamantu' asta este o mare porcarie. inca nu am reusit sa ma prind cui foloseste, ptr ca degeaba nu-i facut.
da' e tratat cu sictir si de recenzori si de cetateni. si nu stiu de ce, da' io m-am iritat cand m-am trezit cu aia in casa sa ma ia la intrebari. ea n-avea nici o vina, da' tot m-am iritat. poate ca nu era momentu' acu' sa faca un recensamant. lumea e necajita, vine iarna cu cheltuieli babane, viata e cum e si hop si recensamantu'. multi asociaza recensamantu' cu imbecilii de la putere. poate d-aici si scarba asta.
plus ca nu asa se face un recensamant. tre' alocat mai mult timp si mai multe resurse. da' plm, treaba romaneasca ce sa-i faci.
Garett
Eu n-am inteles faza: daca nu te gaseste esti obligat sa te duci la primarie sau "exista posibilitatea sa te duci la primarie"?
Unde scrie in lege cu subiect si predicat ca sunt obligat sa ma duc?
Mutzunache
Iti lasa numar de telefon sau te prezinti la primarie sa iti depui personal datele.
aleksanders
daca nu raspunzi la usa este ca si cand nu esti acasa - deci fara amenda - poate sa lase si nr de tel si ce o lasa ca nu mai am minute sa sun biggrin.gif
Garett
Mda, dar unde scrie in lege ca am obligatia sa ma duc la primarie?
Filip
Subscriu la intrebarea de mai sus. sleep.gif
RainHawk
Mai dragii mosului, eu tot nu inteleg urmatoarea faza legata de CNP:

Din comunicatele lor de presa de azi:

1. Sunteti obligati sa va declarati CNP-ul, va luati amenda bla-bla. Si mai adauga "CNP-ul NU VA FI folosit de catre nicio alta institutie".

Apoi iese unul de la INS si spune ca:

2. Daca nu va declarati CNP-ul il vom lua oricum de la evidenta populatiei.

Acum WTF is going on ca eu nu mai inteleg nimic. Nu se leaga nimic din povestile lor. De ce puiii ciocarliei tin mortis astia sa afle CNP-ul de la noi daca tot il pot lua de la Evidenta Populatie?


george_scala_2004
Pentru stocurile de cipuri deja comandate si care, nu-i asa, trebuia sa aiba niste "proprietari"...
SorinCT
QUOTE(RainHawk @ 26 Oct 2011, 20:19)
Mai dragii mosului, eu tot nu inteleg urmatoarea faza legata de CNP:

Din comunicatele lor de presa de azi:

1. Sunteti obligati sa va declarati CNP-ul, va luati amenda bla-bla.  Si mai adauga "CNP-ul NU VA FI folosit de catre nicio alta institutie".

Apoi iese unul de la INS si spune ca:

2. Daca nu va declarati CNP-ul il vom lua oricum de la evidenta populatiei.

Acum WTF is going on ca eu nu mai inteleg nimic. Nu se leaga nimic din povestile lor. De ce puiii ciocarliei tin mortis astia sa afle CNP-ul de la noi daca tot il pot lua de la Evidenta Populatie?
*


Ca e mai usor sa iei liste de nume-cnp de la fraieri decat de la evidenta populatiei.
RainHawk
Ptiuuuu al draq amar. Imi verificai CNP-ul acum si am descoperit ca sunt nascut tot Arges. smile.gif)
Markos
Boc îi nemultumit.

"Ceea ce s-a întâmplat este forma supremă a incompetenței"

De parca era cazul sa ne mai faca înca o demonstratie. Timp pierdut, bani aruncati, ura si la gara.
radian
Purtatorul ala de cuvant o fi iesit asa de nebun sa declare ca nu-i obligatorie declararea CNP? A picat de fraier acarul Paun, normal mi s-ar fi parut sa fie demis seful INS in loc sa apara vedeta la TV facand spume la gura.
RainHawk
QUOTE(radian @ 26 Oct 2011, 20:00)
Purtatorul ala de cuvant o fi iesit asa de nebun sa declare ca nu-i obligatorie declararea CNP?
*




Eu cred ca au incercat si ei marea cu deshtu' sa vada daca mere la amarasteni. Stilul e cam in felul urmator: Ii ametim cum putem si vedem ce iese. Mai pica unul, altul, facem si noi pe cocoshii sa vada boboru' ca nu dormim.

SorinCT
Sau tipul habar n-are ce munceste el acolo. Isi mai aduce aminte din cand in cand sa dea o declaratie chiar daca nu e in tema.
Markos
Sa ma scuzati, dar aia de la INS sunt, toti, numai unul si unul. Meseriasi adevarati!

Nu vreau sa intru în amanunte, ca ma enervez aiurea.
vijelie
Azi am chiulit de la serviciu cateva ore si m-am trezit cu un recenzor la usa. CNP, chestionare etc. 10 minute, ca imi era somn.
Sunt multumit ca m-am declarat cap al famigliei cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.