Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori de noroi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
vv
Vorbim despre autoturisme, da? ca la camioane e alta discutie, chiar nu vreau sa le confundam. Deci - votati daca va deranjeaza autoturismele care circula fara sa aibe aparatori de noroi.
Sony
Nu ma deranjeaza.
Liviu
nu ma deranjaza pentru ca am observat ca parbrizul imi este murdarit la fel de tare indiferent daca cel din fata are sau nu aparatoi smile.gif.
Hatod
Nu ma deranjeaza. Adica stropitul in sine ma deranjeaza, dar imi stropesc parbrizul toate masinile, nu m-am uitat daca au aparator sau nu; nu cred ca elimina problema.

(Dar votam numai cei care nu sintem deranjati, sau ce? smile.gif )
Tudor B
Ma deranjaza lipsa lor, daca am avea carosabilul curat iar apa ridicata de cei din fata ar fi curata nu ar fi nici o problema, in oras nu ma deranjeaza asa mult, dar in afara localitatii cand se ruleaza cu viteze mari, unul fara aparatori ridica mult mai multa mizerie decat unul cu aparatori.
Ake
am observat ca aparatorile astea nu prea conteaza.
stropitoarea e de baza. Eu cumpar cam 3 litri pe luna de lichid, si de spalat oricum spal amandoua masinile cam la 10 zile in medie
Codrin
nu ma deranjeaza lipsa lor. M-ar fi deranjat daca pe timp de ploaie aveam pe unul in fata care sa nu ma stropeasca tot. Dar n-am intalnit pana acum, si doar n-oi fi mers doar in spatele unora fara aparatori, nu?
cosmin_m
In conditii de ploaie mi se pare ca sunt stropit fara discriminare de toate masinile din fata mea. Marturisesc sincer ca nici nu m-am uitat vreodata daca au sau nu aparatori la roti.
ydaniel
eu am vrut sa-mi pun mereu din alea de plastic care sunt 350 setul pt berlina!dar drumurile pe care am umblat in ultimul an i-au dat de gandit ca ar trebui sa-mi iau un 4x4!pot sa zic ca ar fio necesare cam in proportie de 60% !dar depinde unele sunt asa de prost facute altele prost atasate caroseriei de nu fac niim
ca!
instructor
Ma deranjaza pt ca nu am eu. Atunci cind imi stropeste masina cu rotile din fata pe lungimea usilor-ma deranjaza. A m cautat aparatori de fata dar nu stiu daca se potrivesc cele de solenza.
bomicabomic
Nu ma deranjeaza.
klaus
Pe mine ma deranjeaza aparatorile lipsa la masina proprie, pe fata (ca se murdareste masinuta...)
ashu
Io pe supernova mi-am pus de cand am luat masina (chiar cand mi-au pregatit-o de vanzare mi-au montat aparatorile). Asta pentru ca masina nu a fost proiectata sa nu aiba, la inceput erau in dotarea standard si apoi din motive de economie au fost scoase (impreuna cu alte chestii absolut necesare), asa ca am considerat ca civilizat este sa platesc in plus si sa le pun. Pe cand la Pejo nu mi-am montat, n-am vazut nici un 206 cu aparatori, ca masina e altfel proiectata si asa cum zicea Bogdan_o pe alt topic, lucrurile au evoluat, la masinile noi caroseria tine loc si de aparatori.
Am votat neutru, deoarece cred ca depinde de la masina la masina (mai concret de forma caroseriei in dreptul rotilor din spate)
Sorin Matei
QUOTE(instructor @ 12 Jul 2005, 21:48)
Ma deranjaza pt ca nu am eu. Atunci cind imi stropeste masina cu rotile din fata pe lungimea usilor-ma deranjaza. A m    cautat aparatori de fata  dar  nu stiu daca se potrivesc cele de  solenza.
*



Am gasit in tirg la vitan niste aparatori pentru fata, dintr-un fel de cauciuc relativ moale, care sunt universale, adica se muleaza bine pe orice fel de curbura a aripii. Sunt poloneze sau cehoslovace si costa doar 250 000, setul.


tatabobu
Ma deranjeaza cei care nu au, dar numai la masini cu unghi de degajare mare (cele la care distanta intre sol si caroserie creste intre roata spate si spatele masinii, sau cele cu consola spate scurta).
free_fiber
Si eu am votat ca nu ma deranjeaza deoarece chiar daca masina din fata are sau nu aparatori, tot ma murdareste.
Ashu, mama are 206 SW si are aparatori de noroi. Le-a comadat separat, normal - o galagie de bani smile.gif
mihai5
Atunci cand mi-am cumparat Supernova (2002), aparatorile nu mai erau printre dotarile standard. Sincer, mie nu mi-a placut cum arata masina privita din spate, si i-am pus aparatori. Am pus chiar si pentru rotile din fata si nu am regretat (nu prea mi se stropeau portierele). De altfel, aceasta a fost singura modificare adusa de mine.
Acum am un Megane II, nu are aparatori si nici nu o sa aiba vreodata.
Am votat NU.
CristianH
Nu ma deranjeaza la alte masini pentru ca stropesc aproape la fel. M-a deranjat lipsa la masina mea, la rotile din fata, pentru ca ajungea noroiul pana pe oglinzi. Oricum, acum am si pe fata si pe spate .
GABY IS BACK !
Ma deranjeaza pentru ca stropesc mai tare pe cei din spate. Oare posesorii de solenza care au postat aici , in acest topic vechi, ( http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=1195 ) , au cautat aparatori degeaba ????
Credeti ca acel noroi de care se plangeau userii, ca se "suie" pe usa si pe geamul usii, se duce numai acolo ?
Nu-i asa ca se duce o buna parte din el si catre cel din spate. Iar daca se monteaza aparatori, o buna parte din noroi este oprit ?

Sper, ca din toti cei care cautau aparatori de noroi pt solenza, si au gasit ( si montat ), macar jumatate s-au gandit si la cei din jur, nu numai la faptul ca se murdareste masina lor. Si chiar daca s-au gandit numai la ei, efectul benefic ( decizia de a monta aparatori ) este si pentru ceilalti.

Eu nu spun ca: "daca o masina are aparatori nu mai stropeste deloc".
Eu spun ca "macar acel noroi care se opreste in aparatoare ( si de multe ori, ramane acolo, drept dovada, pana la primul jet de la spalatorie ) nu se mai duce catre cei din jur". Si asta inseamna ca stropim mai putin colegii din trafic. Si asta inseamna un lucru bun !
Sincer, chiar putem sa "sacrificam" pentru asta, ceva din aspectul masinii.
Virgillius
Nu cred ca sunt facute sa te protejeze pe tine de noroi sau pietre
gheghe
Eu am reusit si mi-am pus si pe fata si pe spate din acelea poloneze si sunt foarte fericit. Eu cred ca masinile fara aparatori stopesc mai tare. Din moment ce rotile ridica noroiul pe usi si bara spate atunci cand nu le ai e evident ca si cei din spate au mai mult de suferit.
Si acum un alt aspect. Aparatorile opresc o mare parte din pietricelele pe care le ridica rotile. Sambata trecuta, de la un autoturism fara aparatori, o pietricica mi-a ciobit parbrizul. 256.gif (si asta fara sa fie criblura pe jos).
Ca o curiozitate - automobilele coreene au toate aparatori de noroi din fabrica, spre deosebire de cele vestice.
SYL
Ma deranjeaza cei care nu au aparatori de noroi (si ma refer in special la modelele de masini pt care exsita asa ceva...spre exemplu DSN). Sunt de acord ca si cu aparatori de noroi, tot il stropesti pe cel din spate, dar nu asa de rau ca in cazul in care nu ai.
lar
Neutru. Dupa cum spunea cineva mai sus, unele masini au nevoie de asa ceva, altele nu, datorita designului caroseriei.
Diac
Eu tocmai mi-am pus aparatori la DSN, penru ca de fiecare data cand ieseam de pe strada bunicilor mei, care de obicei e plina de noroi, observam in oglinda pe asfaltul strazii principale doua dare de noroi si pietre + noroi care tot sareau in spatele meu. Strada e in Bucuresti, in Aparatorii Patriei.
O chestie ciudata: la DSN, aparatorile de fata sunt mai scumpe (350.000 lei) decat cele din spate (300.000) desi sunt mai mici. Am montat pe spate, desi voi monta si pe fata, si m-am chinuit o gramada cu cel din stanga. Nu mi-am imaginat ca e atat de greu, mai ales ca avea gauri date aiurea si nu se prea potriveau cu cele din masina.
De asemenea, trebuie sa fiu atent, caci am vazut o gramada de Supernove sau Nove cu aparatorile din spate rupte. sad.gif
Am votat totusi neutru, pentru ca la unele masini nu este nevoie, pe cand la altele si cu aparatori, tot stropesc in spate.
GABY IS BACK !
Una peste alta sunt 100 de posturi in topicul despre aparatori noroi pt solenza ( http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=1195 )
si 154 posturi in topicul despre aparatori noroi pt logan
( http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7153 )

Trag concluzia ca pe unii chiar ii intereseaza aparatorile ( din motivele lor ) si nu sunt chiar de neglijat. Este adevarat ca raportat la nr total al membrilor pare putin, dar oare cate topicuri "nesemnificative" au atatea pagini ?

APROPOS: pe Hyundai XG, ( cele de la CONNEX ) sunt montate aparatori, si au spoilerul destul de "carenat".

Sincer, nu cred ca pentru omologarea Solenzei si a Loganului s-au facut teste cu si fara aparatori, si au ajuns la concluzia ca nu sunt necesare. Dovada, plangerile de murdarire ale usilor si geamurilor fata, ale majoritatii detinatorilor.
AVT
Nu ma deranjeaza cei ce nu au aparatori! De altfel, nici eu nu am aparatori de noroi la masina!
Totusi, ca utilitate cred ca sunt bune - cele de la rotile din fata in special. Dar daca nu sunt, nu sunt si basta!!!! biggrin.gif
RABADU
Da , ma deranjeaza ca nu mi-am pus eu inca.
Nu stiu ce mai astept wub.gif .
Sper sa reusesc cat mai curand.
Eu cred ca cu cat se ridica mai putina apa de pe strada de catre roti ( sau cu cat i se permite mai putin sa se ridice , de ce nu si cu ajutorul aparatorilor ) cu atat mai fericit este cel din spatele tau . valuri.gif
Victorine
Am mers in spatele tatalui meu pe ploaie (el conducea Dacaia lui Logan) si m-am ingrozit cand am vazut cum ridica noroiul. Pe drumurile noastre pline de praf e chiar o problema cand ploua. Am studiat cu atentie unghiul in care ridica mizeria si cred ca o buna parte ar fi oprita de niste aparatori de noroi pe spate. Aici cred ca au si cauciucurile un rol destul de important. Cel putin Montanele si Kormoranurile au un profil care contribuie mult la stropirea masinii si a celui din spate. Consider ca la Logan consola scurta din spate nu opreste suficient mizeria, care ajunge si pe luneta proprie cand mergi cu viteza. Din respect pentru ceilalti soferi care circula in spatele meu cred ca o sa-mi pun prin toamna niste aparatori, macar pe spate.
dragosmanea
Nu ma deranjeaza, eu am boala sa ma mai urc pe borduri inalte sau sa merg pe denivelari nasoale. Le-as face repede praf. Si cum spuneau si colegii de mai sus, nici mie nu mi se pare ca primesc mai putina apa de la cei din fata....
nairam
Pe mine ma deranjeaza ca nu am eu pentru ca ... ma stropesc singur..... biggrin.gif si sa nu va ganditi la prosti .... e vorba de rotile care stropesc masina ....Nu ma deranjeaza ca nu au altii ....
GABY IS BACK !
Pentru cei care se indoiesc inca de rolul pozitiv al aparatorilor:
Sper sa intalneasca si ei cu acel Logan cu numar de AG, care avea lipsa aparatoarea din dreapta ( probabil cazuta ).
Am stat eu vreo 2 km in spatele lui, duminica pe ploaia aia mare de la pranz ( Bucuresti ). Tin sa va spun ca era o diferenta enorma intre partea stanga si partea dreapta a parbrizului meu. Si am urmarit in mod special, s-a intamplat asta chiar si pe Colentina pe banda 3, deci nu este vorba de "baltile de pe dreapta drumului" . Am urmarit, am mers bucati scurte si fara stergatoare...
Clar, stanga stropea mult mai putin. In nici un caz "deloc", dar diferenta era extrem de vizibila. Nu am intalnit portiuni cu noroi, dar cu apa...
musicall
Cat de cat... sau poate mai bine zis... asa si asa !!!!!!!!!!
GABY IS BACK !
Mai spuneti si voi pareri, ca a inceput sezonul cu carosabil ud.
instructor
s-a mai spus cite ceva- dar la logan-imbunatatiri-aparatori fata de noroi.
GABY IS BACK !
Mai votati, domnilor, caci a venit sezonul in care simtim cu adevarat lipsa aparatorilor, la cel din fata noastra.
Eu abia astept sa ajunga 75 %...pentru ca abia atunci conteaza ( "probabil" ).
anpop
am votat nu...
dar cum spuneau mai multi e enervant la ZKR murdarirea masinii in lipsa lor!
am vrut sa-mi montez la un prieten care face asa ceva si mi-a recomandat sa "nu" wacko.gif
se prind de partea de plastic a carutei si la zapada sau borduri provoaca stricaciuni....
asa ca spalatul masinii ramane de baza mad.gif
PS: pe de alta parte, pe vreme proasta, daca ai unu' fara aparatori in fata....pastrezi o distanta mai mare..si mai sigura radmasa.gif
mariachi
ma deranjeaza ca eu nu am. dar mai tare ma deranjeaza ca trebuie sa gauresc caroseria ca sa le montez!
J o h n n y


Foarte necesare pe perioada toamnei si a iernii nu doar pt ceilalti participanti la trafic ci si pentru tine.

Anonym
in general nu ma deranjeaza, desi in anumite momente as arunca cu noroi in unii...si siu in care si de ce smile.gif) gun3.gif
GABY IS BACK !
QUOTE(anpop @ 15 Nov 2005, 20:12)
......
......
PS: pe de alta parte, pe vreme proasta, daca ai unu' fara aparatori in fata....pastrezi o distanta mai mare..si mai sigura  radmasa.gif
*



Deci, pana la urma, tot este deranjant pentru cel din spate....
AlezzDWC
gun3.gif e crima curata sa stai in spatele unui Logan pe vremea asta...am ajuns sa umblu ce 10litrii de lichid de parbriz in portbagaj ca sa am rezerva...
Exemplu...plecat din Buc cu borcanul de parbriz plin (4 litrii) iar la km 70 pe A2 s-a terminat 183.gif .
romulus
Da, ma deranjeaza. Dar ce pot sa fac? Strang din dinti si-i dau cu spalatul si stersul la parbriz.
Sony
QUOTE(AlezzDWC @ 15 Dec 2005, 16:46)
Exemplu...plecat din Buc cu borcanul de parbriz plin (4 litrii) iar la km 70 pe A2 s-a terminat 183.gif .
*


Poate iti pierde pe undeva! ohmy.gif Eu nu reusesc sa consum asa mult, desi am boala ca parbrizul sa fie cat mai curat. In ultima vreme chiar m-am chinuit sa consum zeama ca era de vara si nu prea mai stropea dimineata. smile.gif
kum
Am votat da si cred asa ceva . Spun asta din propria experienta : inainte de a-mi pune aparatori se murdarea mai ales in partea inferioara (cand era vremea nasoala) iar de cand mi-am pus SE CUNOASTE !! Pe bune !
vv
ai votat da fara sa citesti chestionarul (si cred ca nu esti singurul... sad.gif )
Intrebarea nu era daca esti fericit cu aparatorile tale de noroi, ci daca ti se pare ca cei care nu isi pun aparatori sunt niste nesimtiti pentru care ceilalti participanti la trafic nu conteaza.
Dic
La murdaria de pe strazile noastre (mai ales in zonele cu santier) este bine sa ai aparatori. Achizitionare si montarea aparatorilor de noroi a fost primul lucru pe care l-am facut la masina.
Da, ma deranjeaza masina din fata care nu are aparatori: fie incerc sa o depasesc, fie stau mai in spate cu 20-30m mai mult decat as circula in mod normal.
AlezzDWC
Pe vremurile astea a inceput sa ma coste lichidul de parbriz cat benzina...oricum nu stiu ce e in capul producatorilor de auto care fac masini de 30-50mii euro fara aparatori...
marius80_eugen
Eu cred ca voi conduceti numai pe asfat uscat ! Cum se paote sa nu va deranjeze ??? In primul rand ca a avea aparatori pe spate e chestie de bun simt fata de cei carora le stai in fata , apoi cele pe fata chiar iti pastreaza masina mai curata . Inainte sa le montez pe spate se facea ca pocusorul tot spatele , indiferent daca era doar praf , noroi sau zapada .
Am cumparat si pe fata , dar le montez in primavara , ca si asa e Solenza prea joasa de fata si daca le mai pun si astea , cred ca voi merge cu ele taras si din cauza sloiurilor . Se lasa cu chinuiala la montare si pe fata si pe spate , dar rezultatul merita .
Pe mine ma deranjeaza toate masinile care nu au aparatori ! Se intampla sa mai taie fata cate o masina si daca mai e si ud pe jos , imi umple parbrizul cu noroi si apoi se trezeste sa puna si frana ca de obicei asa se intampla . Aparatorile mai protejeaza si la criblura , pietris , zapada si multe altele !
Buyaka
MAi ales la camioane vreau sa va zic ca am patit-o nasol sau mai bine zis era s-o patesc nasol... mergeam in spatele unui camion si ia ala intre rotile din spate un cataroi din ala de piatra cubica iar dupa 10 metri ma trezesc eu cu el in parbriz blink.gif
Daca avea dobitocul aparatori...nu s-ar fi intamplat.
Am avut noroc ca mergeam incet si s-a crapat parbrizul, nu s-a spart... daca aveam viteza spargeam piatra cu capul... blink.gif ...sau invers!!!
Numai bine!
lucius_1982
ma deranjeaza lipsa aparatorilor de noroi. pt mine rezenta acestora pe masina e un semn de respect pt cel din spatele tau (din pacate la noi romanii respectul pt partenerul de trafic cam lipseste)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.