Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere laptop
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
gabize
link
cdadan
Plus link.
E bune astea, adica merita? Parca intr-o vreme faceau memorii bune. De aia intreb.
Markos
La 260 chiar merita, tin minte ca am dat prin noiembrie 360 fix pe acelasi ssd. Il am in lectoc, se misca normal.

Acum vreo luna am luat si-un a-data.
RZV
QUOTE(cdadan @ 18 Apr 2016, 14:27)
Plus link.
E bune astea, adica merita? Parca intr-o vreme faceau memorii bune. De aia intreb.
*


La banii aia pare a fi o afacere. Citeste review-uri si vezi de merita. unsure.gif

Eu personal as merge doar pe Samsung (EVO) sau Intel, pentru SSD-uri. Ce-i al lor, e al lor (bine, si pretul e mai mare).
Parca citisem la un moment dat ceva review-uri ca astia de la Kingston nu mai folosesc pe SSD-urile actuale controlere bune (cica versiunile mai noi, de buget, sunt mai proaste ca alea vechi).

Io balesc la asta, in combinatie cu asta, pentru un Toshiba P855 pe care vreau sa-l revigorez (multimedia center).
Le am in cos de mai bine de o luna, si inca nu m-am indurat sa le comand. sleep.gif
cdadan
Am dat deja comanda. blush.gif
RZV
Sa fie intr-un ceas bun. Pana la urma ai ramas cu Lenovo-ul B51 FHD?
Ai luat si caddy pentru HDD?

L.E. am gasit si un vs. (Samsung Evo 850 vs. Kingston SSDNow V300)
cdadan
Da, asta.
N-am luat, de principiu bag ssd-ul si hdd ramane p-afara. Pentru moment 240 pare suficient. Pe urma mai vedem.
Daca stau bine sa ma gandesc, am pentru xbox un hdd de 500 care sta degeaba in ambalajul original. Nici macar nu l-a desfacut.
paul_p
Pe masura e se umple, un SSD devine mai lent si tine mai putin. Ca sa mearga bine si sa tina mai mult e recomandabil sa ramana liber cam jumatate.
Markos
Există studii care susțin asta? Întreb serios.
paul_p
Da, sunt multe teste care arata ca un SSD devine mai lent pe masura ce se fac mai multe scrieri pe el si pe masura ce spatiul liber scade. Cauza este modul in care are loc scrierea in memoria de tip NAND flash din SSD.

Uite aici un articol pe tema asta:
http://www.seagate.com/gb/en/tech-insights...mark-master-ti/

SI nici fiabilitatea nu este punctul forte la un SSD. Se pare ca la SSD-urile consumer celulele de memorie se uzeaza mai rapid decat e trecut in specificatii.

A, si este distractiv faptul ca multi isi pun SSD doar pentru sistemul de operare si tin datele pe un HDD clasic, adica mai lent. Pai degeaba se incarca sistemul de operare rapid daca accesul la date este lent. Bine, daca tot ce faci cu sistemul este doar sa navighezi pe internet, atunci e OK, ca nu incarci nici un fel de date.
RZV
QUOTE(paul_p @ 19 Apr 2016, 02:25)
Da, sunt multe teste care arata ca un SSD devine mai lent pe masura ce se fac mai multe scrieri pe el si pe masura ce spatiul liber scade. Cauza este modul in care are loc scrierea in memoria de tip NAND flash din SSD.

Uite aici un articol pe tema asta:
http://www.seagate.com/gb/en/tech-insights...mark-master-ti/

SI nici fiabilitatea nu este punctul forte la un SSD. Se pare ca la SSD-urile consumer celulele de memorie se uzeaza mai rapid decat e trecut in specificatii.

A, si este distractiv faptul ca multi isi pun SSD doar pentru sistemul de operare si tin datele pe un HDD clasic, adica mai lent. Pai degeaba se incarca sistemul de operare rapid  daca accesul la date este lent. Bine, daca tot ce faci cu sistemul este doar sa navighezi pe internet, atunci e OK, ca nu incarci nici un fel de date.
*



Mno...acuma n-as lua de bune doar ce zice Seagate, atat vreme cat ei au un interes major in a-si pastra piata de HDD clasice (sunt in continuare unul din leaderi). Pe de alta parte, pe piata SSD-urile sunt prezenti doar marginal.
Asta nu face articolul lor invalid, ci doar putin partinitor. E ca si in scandalul emisiilor daca vrei.

Oricum, concluzia ramane, pentru un utilizator casnic, un SSD bun aduce beneficii multiple chiar daca e folosit doar pentru SO si programele aferente.
Daca ai nevoie de prelucrari masive de date, da, clar ai nevoie de el si ca si mediu de stocare. Dar, serios vorbind, pentru acasa, in marea majoritate a cazurilor, mediile de stocare sunt multimedia (filme, poze, etc), care nu prea au nevoie de viteze de transfer astronomice, atata vreme cat sunt rulate de pe aceeasi masina. Daca esti gamer, clar ai nevoie de SSD atat pentru SO cat si pentru stocarea jocurilor.
Parerea mea ™.
diaconuliviu
E vreo problema in a face doua partitii pe el si a instala doua sisteme de operare? Intreb prin prisma celor spuse mai sus, cu spatiul si viteza.
Cosstel
Stau ca magarul intre doua capite de fin:
Lenovo I3 si Lenovo I5
pentru activitati domestice + redarea unui film + sa fie valid si peste 5 ani (ma refer ca tehnologie)

la banii astia puteti recomanda si altceva ?

trebuie sa ma decid in cam doua ore sad.gif
DragosP
i5-ul, doar pentru nVidia, părerea mea. Procesoarele-s apropiate ca performanțe.
Cosstel
mulțumesc, i5 sa fie
cdadan
La aceiași bani, eu l-am luat pe asta. I5 de ultimă generație și fhd. I-am pus un ssd si merge brici, win se încarcă în câteva secunde. Mai trebuie doar să pun hdd-ul un locul unității optice.
În caz că n-ai dat comanda la emag, zic.
Cosstel
l-am luat deja
scriu de pe el

m-am uitat la specificatii si nu ma prind cu ce ar fi mai bun
poti detalia ?

fata de ce am avut asta de acum e racheta smile.gif
cdadan
I5 de generația 5 vs. I5 de generația 6 (mai nou, cu frecventa un pic mai mare, probabil mai economic)
HD 1366 x 768 vs. FHD 1920 x 1080
Placi video Nvidia vs. Amd, în comparative sunt cam p-acolo, dar mă rog, să zicem că Nvidia
Trăgând linie, procesorul si rezoluția înclină balanta destul de clar. Restul - hdd, memorii, sunt identice.
Dacă vrei să miște repede cu adevărat, ia în calcul un ssd.
l@u
Io nu inteleg cum de vrea un ardelean sa se miste repede! biggrin.gif
george_scala_2004
lichidari...
cdadan
La mai sus amintitul lenovo b51-80 i-am pus ssd în loc de hdd, iar hdd-ul vreau să-l pun în locul unității optice. Merg azi la cel mai competent distribuitor de componente PC din zona, cer un rack, ala mai ia cu ... pai sa vezi, ca sunt de 3 dimensiuni. Eu bănuiam că o fi bun cel subțire, de 9.5, el ma sfătuia să nu iau la întâmplare. Mă rog, am plecat cu mâinile în buzunare.
Intrebare: știe careva de care drăcie d-aia să iau? Ca parca mi-e peste mână să desfac de două ori scula.
paul_p
Pai e simplu: masori inaltimea unitatii optice. Poate fi de 9,5 sau de 12,7 mm.
Si in general nu trebuie sa desfaci nimic ca sa scoti unitatea optica. Ai probabil un singur surub care o tine, accesibil din exterior.
cdadan
Mă duc să caut setul ala de șurubelnițe mici.
paul_p
Pai scoate tavita afara si poti sa-ti dai seama daca e de 9.5 sau de 12.7. Eventual masori inaltimea mastii unitatii sau inaltimea lacasului din carcasa.
cdadan
Am desfăcut șurubul si-am tras afară unitatea 2-3 cm, cât să se vadă cărnița. 9.5 are carcasa metalica, pe partea mai groasă.
Acu' vine alta întrebare: pot să montez în același stil rack + hdd? Fara sa desfac tot spatele? Mă cam îndoiesc, dar merita sa întreb.
paul_p
Nu trebuie sa desfaci notebook-ul. Scoti doar unitatea optica afara si in locul ei bagi adaptorul (rack-ul) acela pe care montezi SSD-ul.
Markos
Acum întreb și eu.. chiar îți trebuie al doilea disk? De cât e ssd-ul?
cdadan
240. Nus' daca trebuie, dar ce sa fac cu el? Sa stau degeaba in dulap cu hdd de 1T?

Deci ... trag afara unitatea optica si iese cu totul, cu cablurile la vedere? Si nu mai trebuie sa desfac capacul din spate? Super!
l@u
Nu iese nici un cablu, are mufa in fund unitatea.
cdadan
Si practic mufa mama e fixa pe placa? Bun asa.
Văzusem pe net niste filmulete cu operatiunea, insa acolo era putin altfel. D-aia eram in dilema.
Markos
Oricum va arăta ca porcul, după..
RZV
Nu neaparat.
Dane vezi ca poti scoate ornamentul de capat de pe ODD (usita) si il poti monta pe caddy.
Vei pastra aspectul original. Si daca iei un caddy complet, fa bine si ia unul de genul aluia a care am pus io link (icybox). Vei pute folosi ulterior si ODD-ul ca unitate externa USB, cand ai nevoie.
cdadan
Pai se scoate ornamentul si se montează pe rack, clar si categoric.
RZV
up.gif
bucatzel
bababababa, ce demontat de cdrom?
Caddy-ul ar face bine sa aiba forma incat sa para ca-i "de acolo", nu trebuie demontat cdrom-ul pentru piese...

Ce naiba, am mutat si eu hdd-ul in caddy, si nu se vede nici o diferenta fata de cdrom-ul de era inainte acolo...
RZV
Ornamentul din capatul usii de la ODD se declipseaza, si se pune in locul aluia de la caddy.
Par egzamplu, laptopul meu e argintiu, si ar arata de porc cu un capat de caddy negru, si de alta forma. sleep.gif

L.E. Si poza cu partea ce trebuie declipsata, pentru a pastra aspectul original.
cdadan
Gata, e la loc, rezolvat, merge.
Sa traiasca sfatuitorii de aici si filmuletele de pe net!
Cel mai nasol a fost cu declipsarea fetei, dar cu un pic de rabdare si surubelnita potrivita s-a rezolvat.

4 May 2016, 22:02:
Pe dracu ... iaca pozna:

gabize
Cum l-ai formatat?
paul_p
Verifica ce-ti apare in disk manager.
RZV
Mie imi da cu virgula si prezenta ODD-ului. blink.gif
L-ai pus pe USB si era conectat cand ai facut prinshot-ul?
Asta, evident, daca nu e ceva disk virtual pe care l-ai instalat tu.
l@u
Dane, ai facut treaba asta inainte de a pune hardul in locul unitatii optice?Se pare ca nu, tot o vad acolo.
cdadan
Am dat un telefon la Galati, nu spun la cine, dar zicea sa scriu aici daemon tools.
Si probabil nu-i bun rack-ul.
bion
Uita cu ti-ai f....t abacu ascultand de autisti . Tu bani sa ai ca baietii are idei.. biggrin.gif
RZV
Clar acuma. ODD-ul e "mount" deci (cum am banuit). Boon. smile.gif

Inainte de a schimba caddy-ul incearca sa vezi in BIOS setarile de SATA. Vezi daca nu e ceva dubios pe acolo. Alta chestie ar fi sa incerci sa pui SSD-ul in caddy, si HDD-ul in locul normal, schimbi ordinea de boot, si vezi daca e vreo diferenta. Daca nici-nici, atunci e ceva problema de compatibilitate la caddy, sau e pur si simplu defect.

L.E. Asigura-te ca caddy-u e conectat corespunzator in mufa mama din laptop. Impinge bine fara frica. rolleyes.gif

Pune un screeshot din "disk management" sa vedem mai multe. sleep.gif

+ Verifica de aici MBR/GPT. S-ar putea asa fie o problema de setare a HDD pentru UEFI, din fabrica, ce trebuie convertit la MBR/GPT.
cdadan
O sa incerc dupa-amiaza variantele astea.
Intre timp am sunat si la Intend, ca de acolo am luat rack-ul, si au confirmat ca-i posibil sa fie dumnealui cu probleme. Ziceau sa merg cu lactopul si verifica cineva la ei, la tehnic.

De impins e impins, ca altfel n-ai cum sa-l montezi. Nu merge cu jumătăti de masura.
bion
[attachmentid=1628032461]
Markos
Ajunge si 1 giga, nu-i tocmai rau.
bucatzel
QUOTE(RZV @ 5 May 2016, 10:14)
Clar acuma. ODD-ul e "mount" deci (cum am banuit). Boon. smile.gif

Inainte de a schimba caddy-ul incearca sa vezi in BIOS setarile de SATA. Vezi daca nu e ceva dubios pe acolo. Alta chestie ar fi sa incerci sa pui SSD-ul in caddy, si HDD-ul in locul normal,
*


Da' citeste si specificatii inainte, ca pe troscoleta mea de ex, in slotul intern am SATA-3, pe iesirea de cdrom e SATA-2. Asa ca puse invers ar cam fi lose-lose sad.gif
gabize
Cam toate (din gama de preț scăzut) au SATAS2 pentru unitatea optică.
RZV
@bucatzel
Good point, oricum io sugeram numa' asa de test.

Cred ca un screenshot din "disk management" ne va lamuri daca e o problema hardware (posibil, desi mai rarut), sau trebuie bibilita formatarea HDD-ului.

As paria de-o bere pe a doua rezolvare. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.