Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare scaune DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
don_semakkaa
AS VREA SA AMI SPUNA CINEVA CE FEL DE SCAUNE SAR POTRIVI PE DSN IN LOCUL CELE ORIGINALE . ADICA AS VREA CEVA MAI SPORT SAU MAI BUNE DE ALT TIP DE MASINA .
CAM CE SAR POTRIVI MAI BINE ??? POATE SA-mi spuna cineva ????????
jambon
Am pus eu de golf 3 se potrivesc perfect doar cateva modificari minore.
ORIJINAL21
sau poti pune de nova ,solenza:)))
ORIJINAL21
a pus cineva de golf3?
Florin27
A pus chiar userul jambon mai sus... radmasa.gif
ORIJINAL21
neatentia asta biggrin.gif :-p

26 Aug 2012, 22:59:
QUOTE(Florin27 @ 22 Aug 2012, 01:53)
A pus chiar userul jambon mai sus... radmasa.gif
*




neatentia asta... biggrin.gif tongue.gif
MaRRiaN
am eu scaune de peugeot 307 cc. cu mici modificari si decupari s-au potrivit.
ORIJINAL21
Poti arata in poze si cam ce decupari/modificari ai facut??
Frumos interior biggrin.gif
ORIJINAL21
Am terminat si cu imbunatatirea pe fata.
Am montat 2 scaune de opel.
ionijhonnie
desi deja ti-ai rezolvat problema ...confirm (din informatii din alte surse) ca scaunele de opel se potrivesc bine pe DSN.
am o promisiune de 2 scaune opel la 100 lei, din dezmembrari.

ORIJINAL21 te rog sa dai cateva detalii despre montaj, cum se comporta si poate cateva poze

merci!
rss25
are cineva scaune de matiz, stiu ca aproape se potrivesc, dar sunt mai bune decat cele de dsn?
BluBear
e36 nu a incercat nimeni?
ionijhonnie
zilele trecute am schimbat scaunele originale ale DSN cu scaune de Opel Astra.
A trebuit sa modific suporturile originale mai ales pe inaltime si repozitionare pe podea.
Le-am sudat autogen; fost o lucrare destul de complicata si mai mult de 75% am lucrat singur. Pentru sudura am apelat la un vecin ce are autogen.

Concluzie generala dupa un drum Ploiesti -Bucuresti: au disparut multe din zomote si a sporit confortul.

A mai ramas sa montez si canapeaua pe spate.
rss25
astra f?
ionijhonnie
Astra G....
De fapt, mai exact: Vauxhall Astra - Forth Generation fabricata in UK (este acelasi lucru dar cu volan pe dreapta)
slash21
eu zic sa incercati de opel corsa sport.am stat in asa ceva si sunt super comode.
COSMIN-uau
daca este cineva interesat am 2 scaune de pasat cu incalzire in ele.ieftin.detalii pe privat!
Maskatu
Scaune de logan merg puse direct pe suporti fara dmsa ii mai tai?
donlucyan
Am vazut odata la o nova scaune de logan si nu erau taiati din suporti dar avea alte gauri de prindere.
Eu la ale mele le-am dat tapiterie jos si i-am bagat burete de la niste scaune de wv bora si erau foarte comfortabile dupa aceea.
Maskatu
Cred ca o sa caut de logan. Par mai bine inchegate. Ale mele ma seaca. Scaunul de la sofer a ramas fara reglajul spatarului, pentru ca rotita se invarte in gol, si s-a tocit si buretele de la sezut de intra in fund toate sarmele din el. Pe langa toate astea se mai si clatina in toate directiile...
suchea
uitati-v ala userul by_pilu in jurnalul de bord. cred ca e cel mai frumos interior, avand in vedere ca a adaptat si bancheta
Maskatu
Eu vorbeam de solutii low cost nu de tuning agresiv. Bancheta spate nu are rost sa o schimb. Acolo chiar trebuie sa iei fix pe fix.

3 Mar 2013, 22:36:
Azi am masurat distanta dintre sine la scaunele de logan. Din pacate distanta este mult mai mare intre cele doua sine, deci nu se pot pune pe suportii actuali chiar daca ele au la sezut si spatar cam aceleasi dimensiuni. Nici de solenza nu pun pentru ca am verificat si se clatina la fel de mult ca cele originale....

cercetarile continua.
fuzzzy
Megane2...
suchea
QUOTE(Maskatu @ 3 Mar 2013, 06:59)
Eu vorbeam de solutii low cost nu de tuning agresiv. Bancheta spate nu are rost sa o schimb. Acolo chiar trebuie sa iei fix pe fix.


*





eu chiar gasisem scaune fata+bancheta si spatar la 160ron
Maskatu
QUOTE(fuzzzy @ 3 Mar 2013, 22:53)
Megane2...
*


Acolo e cam de munca, adica nu pot sa le fac singur si trebuie sa dau jos suportii si sa gauresc podeaua.

QUOTE(suchea @ 3 Mar 2013, 23:09)
eu chiar gasisem scaune fata+bancheta si spatar la 160ron
*


Asa da, ar merita, dar in bucuresti preturile sunt mai mari.
Maskatu
Scaunele de megane 2 incap cu tot cu plasticele laterale ce le au pe ele? Sau trebuiesc inversate stangul cu dreptul? Si nu lovesc in buzunarele de plastic ale usilor?
Dheaven
scaunele de supernova clima difera fata de confort?
a mea a fost confort dar are scaunele mai drepte si mai incomode fata de modelul clima...mi se pare mie sau sunt diferente?
by_pilu
cele de clima sunt cu incalzire .. iar cele de confort au un confort sporit .. radmasa.gif

23 Mar 2013, 16:56:
vreti un model dragutz de scaune banchete si cred ca si cel mai practic .. aveti aici


http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f...=0#entry3731185


suchea stie tongue.gif .. merci man
suchea
stiu stiu..........urmeaza sa iau si eu scaunele si bancheta de opel, nu sunt ca ale tale pilu, dar pe aproape.
just_horia
Ionut de abia astept sa ma plimbi in noile scaune. Spor la lucru smile.gif
urdavid
QUOTE(jambon @ 16 Aug 2012, 23:34)
Am pus eu de golf 3 se potrivesc perfect doar cateva modificari minore.
*


Care au fost acele modificari minore, am si eu scaune de golf 3 si nu prea se potrivesc, poti sa detaliezi putin, mersi. biggrin.gif
suchea
golf-ul are sinele de la scaun pe caroserie, cam greu ai putea sa le montezi
urdavid
pai de aia l-am intrebat :-s, ca numa minore nu sunt modificarile ca sa pui scaune de golf 3
LittleHunter
Salut!!!
Stiti cumva daca pe DSN se potrivesc scaunele de pe un Renault Clio, ca cel din poza, dar varianta sedan!! Un prieten nu mai are nevoie de ele!!!
Va multumesc!!

P.S. Sper sa nu fie nevoie de modificari majore!!! blink.gif
ciponex
Eu am adaptat scaune si bancheta de fiat stilo. Deci in principiu orice poate fi compatibil, cu modificari mai mari sau mai mici. Cu rezerva ca masina de pe care iei scaunele sa nu fie din alta clasa. Nu cred ca o sa incapa scaunele unei limuzine pe SRN blush.gif , dar cred ca de pe clio ar trebui sa mearga fara probleme.
Maskatu
Eu am pus de megane 2. A trebuit sa tai suportii scaunelor vechi asta pentru ca scaunele erau deja inalte. Masoara si tu peste tot si vezi daca e ok. In principiu incap. Nu au cum sa fie mai mari decat cele de megane. Acum depinde ce inaltime ai de la sina la sezut. Adica daca trebuie sau nu sa tai suportii.
suchea
Vectra B
ionijhonnie
si eu am montat scaune de Astra, identice cu Vectra, dar a trebuit sa modific suportii doarece scaunele erau prea inalte, nu incapeam la volan

deci:
- flex,
- ajustare,
- sudura...
- antifon(in interior si sub masina),
- montaj
total o zi de munca plus bani
suchea
nu am folosit deloc flex sau aparat de sudura la montaj.
ORIJINAL21

Nu vei regreta o secunda pentru modificarea adusa confortului..
Maskatu
QUOTE(suchea @ 23 Jul 2013, 14:18)
nu am folosit deloc flex sau aparat de sudura la montaj.
*


Inseamna ca te-ai folosit de suportii din fabrica si le-ai prins in suruburi.

Ale mele...
suchea
nu maskatu, am taiat de tot suportii originali
ciponex
QUOTE(suchea @ 23 Jul 2013, 14:18)
nu am folosit deloc flex sau aparat de sudura la montaj.
*




QUOTE(suchea @ 24 Jul 2013, 06:33)
nu maskatu, am taiat de tot suportii originali
*




I-ai taiat cu foarfecele, sau cum? biggrin.gif
LittleHunter
salut!
Multumesc pentru indrumari!! Cat despre scaune acestea erau cam ravasite si indoite, din nefericire masina facuse un accident, de aceea nu mai avea nevoie de ele proprietarul!!
Drum bun!!!
wink.gif
suchea
@ciponex I-am taiat folosind o dalta bine ascutita, batand in tabla din care sunt facuti suportii(e o tabla foarte subtire)
Maskatu
O fi fost subtire la tine. Mie mi-au mancat doua panze de flex sanatoase. Tabla de la suporti este mai groasa decat tabla caroseriei. Asa ca numai subtire nu se poate numi. In orice caz, bine ca i-ai taiat. Cu flexul se face multa murdarie, si sar aschii peste tot.
ionijhonnie
QUOTE(suchea @ 23 Jul 2013, 13:18)
nu am folosit deloc flex sau aparat de sudura la montaj.
*


Măi.... băiețelu'! dar vii aici cu dezinformari sau cu adevaruri trunchiate. Doresti să faci pe misteriosu'? pe interesantu'?
Ți-au trebuit două zile și postări pe lungimea unei pagini doar ca să poți spune întrega fază? Tu crezi că atitudinea ta este colegială? slap.gif
Prin postarea ta ne-ai lăsat să înțelegem că s-au potrivit 100% fără a mai fi fost nevoie de ajustări... cred că-ți doreai să sărim toți cu întrebări
QUOTE(suchea @ 24 Jul 2013, 18:49)
@ciponex   I-am taiat folosind o dalta bine ascutita, batand in tabla din care sunt facuti suportii(e o tabla foarte subtire)
*


Tăierea cu ciocanul și cu dalta + găurirea și prinderea în șuruburi(pop-nituri), nu sunt tot prelucrari mecanice? bash.gif

suchea
de cate ori am spus ca nu mai postez, ca mereu va fi unul care sa comenteze ceva.

am explicat exact cum am procedat la schimbarea scaunelor, care nu ma crede poate incerca oricare alta metoda.


si fara diminutive ca inca nu ne permitem..........


restul pozelor aici http://www.daciaclub.ro/Masina-mea-GL-61-T...259258-s30.html
ionijhonnie
merci pentru link.
Vad ca ai trecut aproximativ prin aceleasi faze ca si noi. fara prea multe diferente.
Oricum cand am taiat cu flex-ul nu am putut taia totul doar cu flex-ul. A trebuit sa folsesc si dalta cu ciocanul. La prinderea scaunelor am preferat sa le sudez deoarece este mai sigur decat cu suruburi, chiar daca se arde podeaua.

In esenta este cam acelasi lucru: A TREBUIT SA AJUSTEZI, SA ADAPTEZI.
in rest apreciez ca ai muncit si ai pus suflet.
razvan_78
arata super cele de magane 2 al lui masktu.cat ai dat pe ele>inca ceva: vin cu tot cu suportii unde intra centura de siguranta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.