Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspendare Permis + Cercetare Penala
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
adi_ar
Da, se pare ca ai dreptate! Cu categoria B se poate conduce vehicul din categoria Tr, cu conditia sa nu depaseasca 3500 Kg.
Multumesc!



AR-18-MOS
QUOTE(argon @ 18 Dec 2014, 21:22)
Dinainte sa te nasti  wacko.gif
*


'ai nu zau? Eu zic sa te mai interesezi wink.gif
De cel putin 10 ani, NU se mai inmatriculeaza masini la politie, NU se mai elibereaza buletine si pasapoarte de la politie, si nici macar examinatorul pentru permisul de conducere NU este de la politie. wink.gif
UXE
Ca fapt divers, o masina de politie are 2 taloane insemnand 2 numere de inmatriculare : unul cu MAI si celalalt cu B de ex.
sk0rpion
QUOTE(adi_ar @ 19 Dec 2014, 17:06)
Da, se pare ca ai dreptate! Cu categoria B se poate conduce vehicul din categoria Tr, cu conditia sa nu depaseasca 3500 Kg.
Multumesc!
*


Numai ca u650 are 3.7 tone masa proprie
adi_ar
Da, are (cu cabina)!

Caracteristici tehnice ale tractorului U650:

Masa de exploatare (cu cabină) : 3620 kg;

Raza minimă de viraj (cu roata interioară virată): 3,40 m;

Tractorul poate lucra pe terenuri cu panta maximă de 12o (transversal direcției de mers);



Cotele de gabarit la tractorul U650:

ecartamentul roților din față: 1320 ... 1970 mm;

ecartamentul roților din spate: 1400 ... 2050 mm;

distanța între puntea fața și puntea spate(ampatamentul): 2430 mm;

înalțimea tractorului fără cabină: 1900 mm
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Dec 2014, 17:07)
'ai nu zau? Eu zic sa te mai interesezi wink.gif
De cel putin 10 ani, NU se mai inmatriculeaza masini la politie, NU se mai elibereaza buletine si pasapoarte de la politie, si nici macar examinatorul pentru permisul de conducere NU este de la politie.  wink.gif
*


Sensurile giratorii sunt pe alta planeta.
dacia98
QUOTE(adi_ar @ 18 Dec 2014, 16:39)
Nu mai reiau ca nu aveai ce cauta cu tractorul agricol pe drum. Daca nu erai pe drum public, nici permis nu-ti trebuia!

1. Eu zic ca vei fi incadrat la art 335, alin. 2, deoarece ai condus tractorul fara a avea permis categoria TR. Bul nu include TR!
Daca nu va fi asa, poti contesta in instanta.

2. Dupa mine, cel mai probabil se va ajunge la amenda (poate penala).

Dincolo de acestea, daca ai fost lovit din spate, cum pretinzi, ma cam nedumereste culpa comuna!? Aici ar fi de vazut ce scrie in acel PV.
*



Treaba este ca trebuia sa ma duc pe sosea cam 100 de m. In mod normal nu merg cu tractorul niciodata pe drumuri publice. In cazul de fata, legea:
Alin 6.
autovehicul – orice vehicul echipat, prin constructie, cu un motor cu propulsie, in scopul deplasarii pe drum. Mopedele, troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite exclusiv in exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele destinate pentru efectuarea de servicii sau lucrari, denumite masini autopropulsate, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

tractor – vehiculul cu motor, pe roti sau pe senile, conceput special pentru a trage sau a împinge anumite utilaje sau remorci folosite în exploatarile agricole ori forestiere sau pentru alte lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public;

Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate în lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun înmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala se înregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora.

Nefiind alt drum asigurat de administratorul drumului public trebuia sa intru pe un dr national, deci am circulat in mod ocazional.
Iar in legatura de permis chiar nu stiu ce o sa fie.Sper ca nu ma baga in puscarie.
Voi ce credeti o sa-mi anuleze permisu?

mindblast
Depinde doar de ce pedeapsă vei primi. Dacă vorbim de conducerea pe drumuri publice a unui autovehicul deținând o categorie ce nu-ți permite lucrul ăsta, vorbim de anularea permisului de conducere, indiferent dacă primești amendă penală sau închisoare cu suspendare. În cazul amenzii, vei putea da din nou de permis mai devreme.
De pușcărie, după cum ți-am spus, foarte slabe șanse. Dacă e prima abatere, chiar dacă iei pedeapsă cu închisoare, o vei executa cu suspendare. Toate pedepsele la care te-ai încadra, au durate mici, nici una nu este cu minim mai mare de 3 ani, ca să spui că nu te-ai încadra la suspendare.

Dar îți spun, treaba e destul de neclară, iar noi pe forum, cât știm și noi, cum am mai avut cazuri. Odată ce te duci la un avocat, se lămurește care e treaba, vede și hârtiile, o să știe să te sfătuiască mult mai bine.
paul_p
QUOTE(dacia98 @ 20 Dec 2014, 17:32)
Nefiind alt drum asigurat de administratorul drumului public trebuia sa intru pe un dr national
*

Nu cumva tractorul respectiv trebuia transportat cu un trailer, in lipsa unui alt drum in afara celui public?
Tamango
De ce ? Ocazional, are voie, asa zice legea ...
adi_ar
Parerea mea este ca nu se va pune problema anularii permisului.
Desigur, conteaza si recomandarile facute de politisti in dosarul de cercetare penala.

prody
Sa inteleg ca ti-au suspendat permisul pentru ca ai condus fara permis ? smile.gif
Eu zic ca poti anula aceasta suspendare ulterior pentru incadrare legala necorespunzatoare, cum ai remarcat si tu .
Eu sper sa scapi, sunt destule portite in lege, mai ales aia cu conducere ocazionala te poate ajuta sa expui un caz cu sanse bune de succes .
corbex
Dar nu fara permis adecvat.
adi_ar
QUOTE(prody @ 22 Dec 2014, 12:05)
... mai ales aia cu conducere ocazionala te poate ajuta sa expui un caz cu sanse bune de succes .
*


Aspectul legat de "ocazional" nu are nici o relevanta! Se refera la faptul ca un tractor (agricol) nu circula in mod curent pe sosele, ci are alta destinatie.
Cand ajunge sa circule 2m sau 50m (sau 100m), nu este exclus in vreun fel de la legislatia rutiera.
espacern
Circulat fara una/alta este ceva....dar accident din cauza de circulat in conditiile date se transforma in penal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.