Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Legaturile electrice difuzoare spate cu casetofonul
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
urdavid
Am facut o incinta ptr difuzoare dintr-o cutie mai groasa de carton, un difuzor se aude f bine, se simte basu fain, dar celalalt difuzor nu are nici un pic de bas, nu vibreaza, se aude ca o inalta, nu stiu ce o patit, asa ca am renuntat la ele.

Si acuma am asa radio cd mp3 logan blaupunkt : [attachmentid=1627883919]
Am lasat in usa difuzorele ei care arata asa :[attachmentid=1627883922], mere destul de bine
Mi-am achizitionat un set de difuzoare de 13 noi de aici din oradea de la ceva Mall cu 99 de ron, ca am zis ca imi iau sa le pun in usii, dar nu intra magnetul in locasul lor asa ca le-am pus in spate in polita: [attachmentid=1627883930] [attachmentid=1627883931] .
Nu am nu stiu ce linie audio performanta in masina, dar eu sunt multumit de cum se aude si mere, deocamdat ramane asa. Numai bine !!! smile.gif
shake
velceani difuzoarele alea pe 13, le-am dat eu de pomana cand mi-am pus sistemul mb' quart. , am fost multumit de ele 5 ani... smile.gif

URdavid, decupeaza plasticul si pune-le in usi pioneerurile, iar alea portocalii decupezi polita si le pui in spate, peste 2 luni poate iti schimbi si playeru. pt boxele alea care le ai tu, playeru ala e un fel de "walkman" care ramane fara baterii.
urdavid
Da una din alea portocalii cred ca ii stricata, nu are bas deloc, nu vibreaza deloc membrana, in rest se aude clar, se poate face ceva cu ea, nu stiu daca is chinezerii, petarde, sau ii ceva bun de ele, da stiu ca is luate din ungaria, si de la cine le am se auzea foarte fain :x, si mergeau amandoua.
S-ar putea sa schimb playerul peste 2-3 luni, cand mai pica cate un ciubuc gros, si acuma as avea bani sa imi iau unul bunicel si nou, dar in viata asta mai sunt si alte prioritati decat masina pe asta de logan l-am dat la schimb pe al meu, ala original de solenza cu caseta + 30 ron, multumesc tare mult de sfaturi oricum, poate stii ce ii de facut cu difuzorul meu ala portocaliu care nu are bass.
daseky30
difuzorul ala mare nu se mai aude din cauza ca este ars sau are un fir intrerupt pe traseul de la mufa bana la bobina, se aude vocea in el de la ale medii si inalte. Daca ai un aparat de masura poti verifica pe traseul firului unde ar fi intrerupt, dar asta inseamna ca trebuie sa cureti izolatia aia neagra de deasupra sa poti masura
urdavid
Pentru cultura mea generala, cand vreau sa imi iau un player auto, la ce trebuie sa ma uit sa fie cat mai bun?
Maskatu
Cat mai scump, evita playerele ieftine din hipermarketuri si orienteaza-te spre magazine mai mari. Domo, altex, flanco, emag. Recomand blaupunkt, alpine, jvc. Evita pioneer entry level.
marius80_eugen
QUOTE(urdavid @ 26 Apr 2013, 14:31)
Pentru cultura mea generala, cand vreau sa imi iau un player auto, la ce trebuie sa ma uit sa fie cat mai bun?
*


1. playerul sa aiba puterea REALA cat mai mare , adica nu are 4 x 50 w rms , ci undeva la 4 x 22 / 4x27 w rms . Diferenta intre acei 22-27 w rms este mare in realitate .
2. difuzoarele neamplificate au nevoie de sensibilitate mare , adica acei dB trebuie sa fie peste 92 dB , optim 93-94 ! Un difuzor de 80-100 W cu 94 dB se aude incredibil pe un player normal .
3. nu te mai uita la puterea reala , ci la o concordanta cat mai mare intre puterea playerului si puterea difuzorului . Un player de 4 x 27 W cu 4 difuzoare de 60-80 W cu sensibilitate mare se aud mult mai bine decat un player de 4 x 17 w cu difuzoare de 4 x 200 W .
4. daca citeai topicurile de audio intelegeai ca in usa fata merg difuzoare si de 16,5 cm , cu decupaj cu cutter-ul la plasticul ala . Grosimea magnetului nu este o problema , pentru ca poti pune distantiere de MDF intre difuzor si usa , dar nu cred ca e cazul . Cu cat un difuzor este mai mare 10-13-16,5 cm , cu atat sunetul va fi mai clar si adanc .
5. alege pentru fata difuzoare de medii , adica fara tweter incorporat si daca tu crezi ca nu ai inalte in masina , pui pe bord/stalpi un set de twetere .
6. difuzoarele spate merg de 16x9 in polita , nu-ti face griji de bas , ca acel bas de face cu incinta portbagajului .

Din punctul meu de vedere toate difuzoarele alea trebuiesc schimbate . In timp ce le instalezi poate te gandesi si la o mica izonorizare , ca sa nu zdrangane toate tablele pe masina .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.