Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bosnia – Hertegovina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
UXE
La Medjugorje sa nu te abati pe camp ca sunt serpi , chiar daca sunt asezari omenesti pe acolo smile.gif
gibonu
@argon

Nu este chiar in traseul indicat de tine, insa poate la intoarcere, daca poti nu rata bucata Gorazde - Visegrad.

Nu sunt mai mult de 40 de km intre Gorazde si Visegrad, insa drumul pe aproape toata lungimea lui este usor virajat, prin tuneluri, undeva deasupra Drinei.
Pe scurt, de vis.

Cateva poze.

[attachmentid=1627966182] [attachmentid=1627966183] [attachmentid=1627966184] [attachmentid=1627966185] [attachmentid=1627966186] [attachmentid=1627966187]

Merita vazut si podul de la Visegrad, depre care am spus cate ceva cateva postrari mai sus.
Doar adaug ca acest pod nu a fost distrus de croati in 1993 asa cum s-a intamplat cu podul de la Mostar.

Bafta si poate la intoarcere ne spui si noua cum a fost.
argon
Frumoasa tara, are de toate, recomand. Ai zice ca e Coasta de azur, si nu Bosnia in pozele astea [attachmentid=1627967962] [attachmentid=1627967963] [attachmentid=1627967964]

Iesirea la mare cam mica si nu e priveliste, Dar nu-i problema, exclava Croatiei e la 2 pasi [attachmentid=1627967965] [attachmentid=1627967966]

Poze de saptamana trecuta.
gibonu
@argon

Daca se poate, cred ca ar fi utile niste poze din Sarajevo si Mostar, plus cateva cuvinte.
Chiar sunt curios cum arata zona podului vechi din Mostar la jumatatea lui octombrie, cand (cel putin teoretic) sezonul turistic s-a dus demult.

Sa inteleg ca te-ai descurcat cu schimbul valutar si plata cu cardul?
argon
Urmează pozele. Nu am schimbat nimic, doar in Croatia am scos direct bani de a lor de la bancomat de pe VISA, ca nu luau euro. In Bosnia cu euro, e modena oficiala neoficiala. Absolut oriunde, fise, bancnote, nu conteaza, dadeau si rest in euro, 2 km=1 euro, fata de cursul oficial si fix de 1.95km la euro, deci nu prea renteaza sa schimbi, ca nu pierzi mult.
argon
Revin cu detalii, Bosnia-Hertegovina, o tara care personal mi-a placut mult, tara cu 2 climate, daca pana la Alpii dinarici arata ca la noi, peisaje, climat etc, dupa ce ai iesit din munti, inspre Mostar parca esti in alta lume, peisaje aride, cu mandarini, rodii si palmieri pe marginea drumurilor.

Ca si drumuri, desi nu au autostrazi, din simplu motiv ca nu au nevoie, sunt mai dezvoltati ca noi, toate drumurile sunt foarte bune, nu am intalnit o singura groapa si petice peste tot, ca la noi, sute de tuneluri sapate in stanca in Alpi.

Am intrat in tara dinspre Serbia pe la Mali Zvornik, inafara de cartea de identitate nu a cerut altceva, se circula doar pe drumuri cu 1 banda pe sens, bune cum spuneam, dar nu va duceti fara GPS, in Republika Srpska adica estul tarii, indicatoarele si semnalizarea rutiera sunt ca si inexistente , nu stii daca esti in localitate sau nu, indicatoarele putine cate sunt sunt intr-o chirilica atipica si nu intelegi nimic, deci GPS-ul e must have. Am oprit pe marginea drumului la 100 km de Sarajevo pentru pranz, la un restaurant ce suna cunoscut, dar s-a dovedit ca nu are nici o legatura cu Romania, care e Rumunija, ci cu un munte din zona. In poza se observa cum arata 90% din parcul lor auto.

[attachmentid=1627968613]

Am comandat la nimereala din meniu

[attachmentid=1627968614]

pentru ca patronul nu stia o boaba engleza inafara de take euro si sit down , s-a dovedit ca am facut o alegere inspirata , vitel cu cartofi, paine, salate, si traditional primesti langa o farfurie cu branza

[attachmentid=1627968615]

Cateva peisaje din Republica Srpska in mare peisajele sunt comune, nimic neobisnuit.

[attachmentid=1627968617] [attachmentid=1627968619]


Va urma.
ydaniel
Asteptam cu nerabdare!
argon
20 octombrie 2014, Sarajevo, nu am fost prea impresionat, nu stiu daca sunt numai eu, sau altora li s-ar parea mai deosebit. Mai mult e incarcatura emotionala referitor la ce s-a intamplat acolo acum 20 de ani. Am circulat ~40 km in oras, se circula ca in Bucuresti, nu se respecta banda de transport in comnul, se baga care pe unde apuca, macar fata de Albania se respecta culoarea rosie a semaforului.

Podul Latin, locul unde a inceput WW1[attachmentid=1627968625] [attachmentid=1627968626] [attachmentid=1627968627]

Placa cu urmele lui Gavrilo Princip am inteles ca a fost scoasa acum ceva vreme, individul fiind considerat erou national, din niste motive pe care nu le inteleg.

Biblioteca nationala, distrusa de sarbi, si recontruita ulterior

[attachmentid=1627968628]
[attachmentid=1627968629]

Raul Miljacka
[attachmentid=1627968630]

Orasul nou
[attachmentid=1627968631]
[attachmentid=1627968632]
[attachmentid=1627968635]
[attachmentid=1627968636]
[attachmentid=1627968637]
[attachmentid=1627968638]

Guvernul, de asemnea distrus acum 20 de ani

[attachmentid=1627968633]
[attachmentid=1627968634]


Cam atat, pentru mine nu a meritat sa pierd mai mult vremea pe acolo, Mostarul astepta.
Laurentziu83
Pacat ca nu ai ajuns prin centru sau prin Bascarja sa mananci un cevapci de la mama lui, acum ai fi vorbit altfel despre Sarajevo.

Pun si eu cateva poze:

Bloc de locuinte reparat dupa razboi

[attachmentid=1627968650]

Cladirea televiziunii nationale (proiectata sa reziste unui atac atomic)

[attachmentid=1627968651]

Restaurantul unde fac "The best cevapci in the Balcans"

[attachmentid=1627968652] [attachmentid=1627968656]

Prin Bascarja

[attachmentid=1627968653] [attachmentid=1627968654]

Al Jazeera?

[attachmentid=1627968655]

Gata, le-am dat resize, dar tot mari sunt.
argon
Al Jazeera este o televiziune din Qatar, aia ce ai pozat tu e sediul din zona balcanica, fiind multi musulmani pe acolo..am vazut si eu cladirea, de asemenea piata unde a fost masacrul cu mortiere, dar erau poze puse mai sus de gibonu.
gibonu
QUOTE(argon @ 2 Nov 2014, 19:16)
dar nu va duceti fara GPS, in Republika Srpska  adica estul tarii, indicatoarele si semnalizarea rutiera sunt ca si inexistente , nu stii daca esti in localitate sau nu, indicatoarele putine cate sunt sunt intr-o chirilica atipica si nu intelegi nimic, deci GPS-ul e must have.


In primul rand, o mica corectie: Republica Sprska cuprinde si partea de nord a Bosniei.
Se vede mai bine in prima poza a acestui topic.

Referitor la indicatoare, cel putin pe unde am fost eu situatia era OK, atat in ceea ce priveste indicatoarele de intrare/iesire din localitate, cat si cele de directionare.
Chirilicele nu sunt atipice, sunt doar chirilice sarbesti care difera foarte putin de chirilicele bulgaresti sau macedonene.


3 Nov 2014, 12:15:
QUOTE(argon @ 2 Nov 2014, 21:17)
Placa cu urmele lui Gavrilo Princip am inteles ca a fost scoasa acum ceva vreme, individul fiind considerat erou national, din niste motive pe care nu le inteleg.


Placa cu urmele lui Princip se afla in muzeul de langa pod, muzeu care se vede in pozele tale.
A existat vreun motiv anume pentru care nu ai vizitat acest muzeu?

Mai nou, de anul asta Princip are si statuie in Sarajevo.

QUOTE(argon @ 2 Nov 2014, 21:17)
Biblioteca nationala, distrusa de sarbi, si recontruita ulterior


Ciudata inscriptia cu "criminalii sarbi" de pe zidul bibliotecii, avand in vedere ca la Srebrenica nu se mentioneaza nimic despre sarbi iar la Mostar nimic despre croatii care au distrus podul.




3 Nov 2014, 12:19:
QUOTE(Laurentziu83 @ 2 Nov 2014, 23:47)
Pacat ca nu ai ajuns prin centru sau prin Bascarja sa mananci un cevapci de la mama lui, acum ai fi vorbit altfel despre Sarajevo.

Restaurantul unde fac "The best cevapci in the Balcans"


Bascarja merita vazuta, insa (cu exceptia a cateva moschei) e cam vrajeala turistica, plin de magazine de suveniruri, etc.
Cat despre "The best cevapci in the Balcans" nu mai pun botu' de mult la vrajeli d-astea.
argon
Tu ai venit de sus, eu din est, unde, indicatoarele sunt cum spuneam...lipsa. Muzeul era inchis, iar muzeul celalalt, de langa guvern, muzeul National cred ca ii zice.. avea niste minunate scanduri batute in x de usi...deci inchis si ala.

Ca parcare, am lasat vreo 2 ore masina in spatele guvernului, pe stradutele alea, ca la noi, a aparut un 'negru' cu cu chitantier in mana, s-a uitat ciudat la numarul de inmatriculare, a bajbait ceva din ce nu am inteles nimic, am dat din umeri, si a plecat cum a venit oarecum dezamagit...sper ca nu-mi vine amenda ceva biggrin.gif

La Mostar erau scoliti baietii, le aveau cu engleza.. 'faiv iuro ol dei', cred ca doar asta stiau sa zica.
gibonu
QUOTE(argon @ 3 Nov 2014, 13:54)
Tu ai venit de sus, eu din est, unde, indicatoarele sunt cum spuneam...lipsa.


Am intrat in Bosnia tot prin est, pe la Ljubovija, care este la vrea 40 km sud de Mali Zvornik.
Iar referitor la indicatoare, am spus clar "cel putin pe unde am fost eu situatia era OK".

QUOTE(argon @ 3 Nov 2014, 13:54)
muzeul celalalt, de langa guvern, muzeul National cred ca ii zice.. avea niste minunate scanduri batute in x de usi...deci inchis si ala.


Intr-adevar, muzeul cu scanduri in usa este Muzeul National al Bosniei.
Din cate stiu, este inchis datorita faptul ca comunitatea sarba nu este de acord cu denumirea de national.

Asteptam continuarea povestii.


argon
Inseamna ca ai iesit prin nord, ramasesem eu cu ideea. Oricum, si putinele indicatoare existente erau toate mazgalite cu spray. Iar politia...si aia e inexistenta, am trecut Bosnia si in weekend dar si in timpul saptamanii de la un capat la altul, nu am vazut picior de politie...cum stau la noi la panda de la Deva la Arad 8 echipaje am intalnit intr-o zi..la ei nimic..dar nici soferi maniaci ca la noi...toti sunt calmi, se merge incet..nu se baga nimeni aiurea in depasiri, nimeni nu are statie, nimeni nu depaseste pe linia continua, chiar si pe camioanele antebelice ce merg cu 20 la ora..se sta pana nu mai e continua, desi nu au de ce se feri...asta e mentalitatea..desi balcanica..nu e romaneasca.
Laurentziu83
QUOTE(gibonu @ 3 Nov 2014, 11:04)
Cat despre "The best cevapci in the Balcans" nu mai pun botu' de mult la vrajeli d-astea.
*


Nu stiu, n-am incercat prin alte parti, dar a fost foarte bun, avand in vedere ca e mai ieftin decat o shaorma in Bucuresti.

Centrul Sarajevo-ului e ca si centrul vechi de la Bucuresti, dar ceva mai spalat si mai ieftin. Am petrecut foarte bine asta-vara acolo.

Cu traficul nu mi-am batut capul, intrucat am ajuns cu autocarul de la Zagreb. biggrin.gif De intrat, am intrat pe la Gradiska si am iesit apoi catre Dubrovnik via Mostar.

Bosnia-Hertegovina, ca de altfel toti Balcanii de Vest, merita vizitata cu varf si indesat.
IRONICK
QUOTE(argon @ 28 Oct 2014, 10:37)
Ai zice ca e Coasta de azur, si nu Bosnia in pozele astea
*
Inseamna ca trebuie sa vezi Coasta de Azur. Dar nu intr-o plimbare scurta cum ai facut-o tu.
gibonu
QUOTE(argon @ 3 Nov 2014, 14:39)
Inseamna ca ai iesit prin nord, ramasesem eu cu ideea. 


Am iesit tot prin Est, pe langa Visegrad (cam 90 km sud de Ljubovija pe unde am intrat).
Intr-adevar, politie mult mai putina decat in RO, insa am vazut ceva.

Confirm si eu ca traficul auto (cel putin pe unde am fost) este mai lejer si mai civilizat fata de Romania.


3 Nov 2014, 16:06:
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Nov 2014, 14:47)
Bosnia-Hertegovina, ca de altfel toti Balcanii de Vest, merita vizitata cu varf si indesat.


Corect.
Insa, din pacate exista multi romani care au impresia ca centrul Belgradului inca este minat sau Bosnia este acelasi lucru cu Kandahar.
argon
QUOTE(IRONICK @ 3 Nov 2014, 14:40)
Inseamna ca trebuie sa vezi Coasta de Azur. Dar nu intr-o plimbare scurta cum ai facut-o tu.
*



Nu multumesc, nu m-a atras cu nimic, nu-s fan lux si fite, si nici sa cheltui o caruta de bani care-i poti da sa vezi intradevar ceva ce merita.
Laurentziu83
Nu trebuie sa cheltui o avere ca sa vezi lumea daca intr-adevar iti doresti asta.

Excursia in Balcani, prin toata tarile ex-iugoslave si Albania, 2 saptamani, facuta cu autocar, tren si cazare la hosteluri, m-a costat sub 500 de euro.

Coasta de Azur merita si ea vazuta, eu am vazut-o in 2010, e si ea frumoasa, chiar daca nu la fel de spectaculoasa. Nu e nevoie sa mergi cu masina, doar vanezi ceva oferte de bilete de avion, cauti o cazare intr-una din localitatile cu gara (Biot, Mandelieu, Ventimiglia, Sanremo, Cannes, Nisa, etc) iar acolo te deplasezi cu trenul sau cu autocarul. Eu am vazut-o de la Sanremo pana la San Tropez.
IRONICK
QUOTE(argon @ 3 Nov 2014, 14:07)
Nu multumesc, nu m-a atras cu nimic, nu-s fan lux si fite, si nici sa cheltui o caruta de bani care-i poti da sa vezi intradevar ceva ce merita.
*


Da, strugurii tai sunt cei mai buni.

4 Nov 2014, 10:34:
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Nov 2014, 14:58)
Coasta de Azur merita si ea vazuta, eu am vazut-o in 2010, e si ea frumoasa, chiar daca nu la fel de spectaculoasa. Nu e nevoie sa mergi cu masina, doar vanezi ceva oferte de bilete de avion, cauti o cazare intr-una din localitatile cu gara (Biot, Mandelieu, Ventimiglia, Sanremo, Cannes, Nisa, etc) iar acolo te deplasezi cu trenul sau cu autocarul. Eu am vazut-o de la Sanremo pana la San Tropez.
*
Ba chiar trebuie sa o vezi din masina. Trebuie sa faci cu masina drumul pe coasta.
Laurentziu83
QUOTE(IRONICK @ 4 Nov 2014, 12:33)
Ba chiar trebuie sa o vezi din masina. Trebuie sa faci cu masina drumul pe coasta.
*


Atunci se poate inchiria local o masina. Dus-intors sunt 4500 de km, cam 3 zile dus, 3 zile intors. Cu avionul faci 3 ore. Acum, fiecare face cum vrea.
gibonu
@Laurentziu83 & IRONICK

Revin si eu cu rugamintea de a nu amesteca lucrurile.
Aici vorbim despre Bosnia si nu despre Coasta de Azur.

@Laurentziu83

Doar ca sugestie, cred ca ar fi mai util pentru toata lumea daca ne-ai povesti, in topicuri separate, despre excursiile pe care le-ai facut in Scandinavia si pe Coasta de Azur.
Cu siguranta am afla multe lucruri interesante.

Multumesc.
argon
Mostar - octombrie 2014

Dupa ce am cautat jumate de ora dupa un loc unde sa iau monede KM pentru aparatele de parcare, am gasit un loc privat cu 5 euro fara limita de timp. Parcare gratis nu exista in Mostar, cel putin in centru.

Urmele razboiului inca se pastreaza
[attachmentid=1627969281]

[attachmentid=1627969282]

O catedrala masiva de beton, foarte inalta, am folosit-o ca reper sa gasesc unde am parcat masina.
[attachmentid=1627969283]


Artera pietonala ce duce la Stari Most, vraja pentru turisti, care cam lipseau, am luat magneti de frigider, 50 de eurocenti/bucata, dar se gaseau toate prostiile, pana la accesorii autentice ziceau ei, din razboi, casti militare, rarite, etc.
[attachmentid=1627969284]
[attachmentid=1627969285]

Moschee

[attachmentid=1627969286]

Stari Most, adica podul vechi, sau o replica dupa el, dupa ce a rezistat 427 de ani, si s-au chinuit ceva cu bombardamentele pana sa cada, se gaseste filmuletul pe internet .
[attachmentid=1627969287]
[attachmentid=1627969288]
[attachmentid=1627969289]
[attachmentid=1627969290]

Si privestilea de sus, cu raul Neretva foarte clar, de pe pod se efectueaza sarituri, dar nu de capul tau, ci organizate, apa are o adancime de 6-10 m, deci suficienta.
[attachmentid=1627969292]
[attachmentid=1627969293]
[attachmentid=1627969295]
[attachmentid=1627969297]
gibonu
QUOTE(argon @ 9 Nov 2014, 15:37)
Mostar - octombrie 2014

O catedrala masiva de beton, foarte inalta, am folosit-o ca reper sa gasesc unde am parcat masina.
[attachmentid=1627969283]


"Catedrala masiva de beton" este biserica franciscana.
Am spus si eu cateva vorbe despre ea plus, cateva poze, in postul nr. 31.
argon
Asa o fi, era inchis oricum.

Intre Sarajevo si Mostar, mai era o localitate cu un pod asemanator cu Stari Most, dar nu am oprit, indicatorul dar si podul e vizibil din drum, pe stanga cum te duci la Mostar, stii ceva de el? Potoci sa fi fost localitatea? Podul metalic din Jablanica, de cale ferata, bombardat, il stiu, nu de ala e vorba.

Urmeaza Međugorje, ca vad ca nu prea sunt catolici pe forum, sa faca un 'review' pana acum..
gibonu
@argon

N-am fost deloc pe drumul Sarajevo - Mostar, asadar nu stiu nimci despre podul mentionat de tine.
Oricum, se pare ca turcii n-au stat chiar degeaba cateva sute de ani in Bosnia.

Cat despre Međugorje asteptam cu interes continuarea.
Nu are nicio legatura apartenenta la o anumita religie cu povestile de pe forum.

Concret, am povestit si eu cate ceva despre anumite moschei din Turcia.
Si nu sunt musulman.
argon
Am o întrebare de legislație, poate se pricepe cineva..

Dacă în ue situația e clară, și poți să mergi în orice țară membră cu o mașină pe alt nume fără procura și alte prostii, în țările fostei Iugoslavii cum e situatia? Până acum am fost cu mașină proprietate, au cerut talon și în Serbia și în Bosnia, dar știe cineva dacă pot trece cu mașină pe alt nume, și mai mult, înmatriculată în altă țară, dar cu toate actele valabile, bineînțeles..?
argon
Deci nu s-a lovit nimeni..decat sa te intoarca mai bine cu masina proprietate.

Ontopic, recomand, daca nu s-a pomenit pana acum..

https://www.google.ro/maps/place/Vodopad+Kr...#33;6m1!1e1
spy_oh_joy1389
@Gibonu: felicitări pentru călătorie! Foarte frumos explicat totul. Anul ăsta vreau să ajung în Dubrovnik și să merg cu mașina. Am citit mult despre războiul din Bosnia și m-am hotărât să fac traseul Belgrad, Srebrenica, Sarajevo, Mostar, și Dubrovnik. Am zis să caut și pe aici să văd cine a fost prin Sarajevo să mai aflu detalii și am văzut că ai fost cam prin aceleași obiective prin care vreau să trec și eu.
gibonu
@spy_oh_joy1389

Ma bucur daca povestea din Bosnia a fost utila, macar ca o minima documentare.

Ca recomandare, daca nu ai citit-o deja, merita citita si cartea lui Richard Holbrooke "To end a war".
Detalii (nu stiu sa fi fost editata si in limba romana):
http://www.amazon.com/End-War-Modern-Libra...chard+holbrooke

Daca te mai pot ajuta cu ceva (desi au trecut aproape 3 ani de cand am fost in Bosnia), nu ezita.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru aprecieri.
spy_oh_joy1389
Mulțumesc pentru recomandare, dar va trebui să stea la coadă, pentru că momentan sunt la asta: http://historyandreconciliation.org/resour...mer-yugoslavia/

Am aflat citind cărțile lui Hitchens și urmărind dezbaterile lui de ce s-a întâmplat în Bosnia, de epurarea etnică, genociduri, de distrugerea intenționată a moscheilor și simbolurilor musulmane, asediul din Sarajevo, plus verificarea surselor pe wikipedia și am rămas impresionat mai mult de faptul că nu am știut cât de rău a fost. Am căutat imagini de acolo și am zis că trebuie să merg să vizitez personal muzeele, locurile asediate, Sarajevo, Stari Most.

Ce n-am văzut prin pozele tale, ai pozat vreun trandafir de Sarajevo?

Te voi mai întreba când vine vorba de costuri, trebuie să îmi estimez traseul mai clar să știu pe unde o să dorm smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.