Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
sobolan
carfil irm2am ......carburator dublu ? radmasa.gif ce gluma......sper ca n-ai de gand sa-l pui pe ala oem de dacie !

PS :faina masina,imi place .....vad ca te ingrijesti de exteriorul tablei si e bine dar pe interior la lonjeroane/praguri prin dubluri/cavitati ai bagat ceva ulei/ceara ???
DACIOTUL_97
Pai in stalpi si praguri a fost bagata ceara acum un an si ceva.Din pacate semilonjeronul pe stanga trebuie inlocuit (am unul nou de uzina de pe timpuri).Si in general,tabla nu este pusa la punct asa cum imi doresc eu,stii cum e: sunt niste chestii care-ti stau pe creier,si pana nu le rezolvi nu esti multumit.Tocmai din cauza asta o sa intre din nou in reparatii si sper ca acum am gasit omul potrivit (se stie el).Multumesc pentru aprecieri !
Rob3rto
QUOTE(sobolan @ 10 Jan 2016, 21:18)
......carburator dublu ?  radmasa.gif  ce gluma......
*



De ce nu? huh.gif
sobolan
pai incearca si mai vorbim...pe langa faptul ca ai nevoie de alte galerii mai trebuie sa tragi si careva fire,cateva furtune etc....pune-l si ai sa plangi cum plangeam si eu prin 2006 radmasa.gif .....daca ai vreun carburator bun dublu pune-l ,porcaria de dacie papuc e o gluma banala care odata dereglat usor nu-l mai reglezi nici cu fanfara militara.....

@DACIOTUL_97 biggrin.gifa' ce are semi-lonjeronul,e mancat de rugina ?
DACIOTUL_97
Exact...dar se rezolva nu-i bai smile.gif Imi pare bine ca am menajat-o iarna asta.Oricum, de vreo 3 saptamani sta sub prelata,pe care o mai pun la uscat atunci cand mai prind cate o zi cu soare ca e ciudata rau vremea.In curand imi expira si asigurarea-dar pana in martie sau aprilie nu-i mai fac,ca si asa o sa ma "usuce" si aia la portofel,multumita inconstientilor care conduc tara asta.Ca masina de zi cu zi,golanelul face fata cu brio,asa ca nu am de ce sa ma plang sleep.gif
Rob3rto
QUOTE(sobolan @ 11 Jan 2016, 00:35)
pai incearca si mai vorbim...pe langa faptul ca ai nevoie de alte galerii mai trebuie sa tragi si careva fire,cateva furtune etc....pune-l si ai sa plangi cum plangeam si eu prin 2006 radmasa.gif  .....daca ai vreun carburator bun dublu pune-l ,porcaria de dacie papuc e o gluma banala care odata dereglat usor nu-l mai reglezi nici cu fanfara militara.....
*


Am avut pana acum doua dublucorpuri, de Lada. De ambele am fost foarte multumit! Acum am trecut la 4 corpuri icon_mrgreen.gif
iulica89
QUOTE(Rob3rto @ 11 Jan 2016, 08:56)
Am avut pana acum doua dublucorpuri, de Lada. De ambele am fost foarte multumit! Acum am trecut la 4 corpuri icon_mrgreen.gif
*


Nesatulule mic!
Pune de 1.4 si regleaza bine motorul și ce mai e pe acolo ca nu are cum sa fie leșinat...
DACIOTUL_97
O sa incerc cu un carb de 1.4.Adevarul e ca nu aveam nici avansul reglat cum trebuie.Parca nu m-as arunca la dublucorp pentru ca n-as stii sa-l reglez.
sobolan
pe alea romanesti nici fabrica nu le regla bine.....poate unul de alfa 155.....da' tot nu m-as risca....vrei performanta la dacie ? uite-te atent la ce facu muttley la btl .....aia da smecherie !!!
DACIOTUL_97
Mda...in definitiv o sa raman la 1.4,ca si asa nu o "alerg".
sobolan
Dapai f. bine .....ala al ei e sfant !
DACIOTUL_97
Am pus aripa de forma.Mai e nevoie de cateva ajustari pe care le voi face personal si sper sa-mi iasa.In rest sunt multumit de ea,pare mai bine facuta decat cea de conex.Sunt in cautare de aripa pe partea stanga,daca am noroc sa mai gasesc una ca asta,daca nu,ar merge si un prems sau uzina,care nu se gasesc usor...daca are cineva o aripa de vanzare (prems,turceasca sau uzina) sa-mi comunice.. blush.gif
razvan1985
Mi se pare mie sau pica foarte nașpa ?
parca nu e facuta bine nici la colțul de jos unde intra ochelarul farului in ea(ca idee,am pus de proba una de Prems pe masina,și pica surprinzator de bine:-) )...
Daciotul_98
QUOTE(razvan1985 @ 16 Jan 2016, 19:04)
Mi se pare mie sau pica foarte nașpa ?
parca nu e facuta bine nici la colțul de jos unde intra ochelarul farului in ea(ca idee,am pus de proba una de Prems pe masina,și pica surprinzator de bine:-) )...
*


Negru a pus-o de forma, eu l-am sunat sa-l bat la cap, trebuie asezata si prinsa in suruburi
razvan1985
Am ințeles ca nu e fixata definitiv,dar colțul de jos trebuie sa fie intr-un unghi de aproximaiv 90°,la aripa asta pare mult mai deschis...

16 Jan 2016, 20:28:
Apropo: unde ai gasit aripa? e prima oara cand vad asa ceva.
DACIOTUL_97
Am gasit-o pe olx.Nici eu nu am mai vazut asa ceva.Banuiesc ca e turceasca,dar cine stie...tabla e putin mai groasa decat la conex,iar buza e intoarsa,ca la aripa de uzina.
razvan1985
Nervura din continuarea capotei pare ok,cum se aseaza sus la stalp,urmeaza linia usii,e egal luftul de sus pana jos ?
sobolan
aripa e buna,pare turceasca,sare peste conex lejer....sunt unele aripi care nu cad ok orice le-ai face dar le poti aduce la adevar macar cat de cat jongland din ea insai si din elementele ce o inconjoara(buza semiaripei,capota,usa,grila etc) ....am eu una de conex pe dreapta de-ti vine sa dai cu toporul in ea,am muncit la ea o zi doar s-o asez cat de cat dar tot nu cade ok....asta e....
DACIOTUL_97
Cam asta e realitatea.La o aripa de conex muncesti cel mai mult,si tot nu o sa se potriveasca asa cum trebuie.De curiozitate am intrebat cat costa o aripa noua de conex: 134 lei,ceea ce mi se pare foarte mult pentru un lucru prost din multe puncte de vedere.In fine,o sa revin cu poze dupa procesul de aliniere smile.gif
razvan1985
E o treaba ciudata si cu Conex-ul asta,am avut acum cațiva ani una de CN3 pe masina si pica uimitor de bine(a fost singura aripa buna de Conex vazuta de mine).
BLUE R 19
Poate pentru CN 3 au matrita buna...
DACIOTUL_97
Tot ce-i posibil.

Urasc iarna 251.gif
DACIOTUL_97
O idee de aspect,pe care s-ar putea sa o pun in aplicare (in afara de parbriz,si bandourile de pe usi) smile.gif
maho
Jantele-s misto (daca le ai).
Rob3rto
Poate incerci sa o lasi simpla, o sa arate cum trebuie!
sobolan
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 18 Jan 2016, 00:42)
Tot ce-i posibil.

Urasc iarna 251.gif
*




am vazut ca si tu o tii la husa.....e buna si nu-i buna....cand bate vantu' iti polisheaza vopseaua,cand e roua si umiditate mare in aer si apoi da un inghet se lipeste de masina.....mai bine fara,ori garaj ori nimic,asa concluzionez eu....
DACIOTUL_97
@maho - as fi vrut sa le am smile.gif) nu stiu de unde as putea afla ce jante sunt,par interesante.

@rob3rto - mie imi place sa ma complic...INTOTDEAUNA ! biggrin.gif

@sobolan - nu te contrazic,garajul e cea mai buna solutie,dar deocamdata nu am ce sa-i fac,mai trebuie sa indure prelata o perioada de timp...mai conteaza si din ce materiale este facuta,cel putin la mine este compusa din doua straturi cam dubioase,dar nu am avut probleme pana acum,intr-un an de zile.
M.C.
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 1 Feb 2016, 16:34)
O idee de aspect,pe care s-ar putea sa o pun in aplicare (in afara de parbriz,si bandourile de pe usi) smile.gif
*


Asa erau cele pentru export Canada.Si cu gura de umplere a rezervorului pe lateral.
Jantele nu erau ca astea,erau Canada,de fapt,de aici le venea si denumirea.....
Mama,mama ce realizare pe vremurile acelea sa prinzi una din asta,refuzata la export.......
sorin105
Jantele sunt făcute la Dragasani din etrieri topiti,se foloseau pe daciile sport de competitie sau pentru cei cu pile
Încă se mai gasesc dar toate sunt "terminate"
MuciX
Este un baiat care isi prezinta constructia unei masini de VTM aici pe forum. Spunea ca isi toarna isi face singur jantele, dar costa ceva. Acum depinde cat de mult ti le doresti si/sau cat esti dispus sa investesti in asta, dar de facut se poate face orice, in principiu.
DACIOTUL_97
QUOTE(MuciX @ 2 Feb 2016, 10:02)
de facut se poate face orice, in principiu.
*



Asta asa e.
Daciotul_98
QUOTE(sorin105 @ 2 Feb 2016, 09:34)
Jantele sunt făcute la Dragasani din etrieri topiti,se foloseau pe daciile sport de competitie sau pentru cei cu pile
Încă se mai gasesc dar toate sunt "terminate"
*


Doar ca cele din poza nu sunt de productie autohtona blush.gif , ci sunt importate.
DACIOTUL_97
Eh,tot canadienele de 5.5j sunt mai frumoase.Daca as gasi si inele pentru ele... wub.gif
sobolan
http://www.hubcapswholesale.com/Hubcaps/CCI-1513P.html

la 35 de para e pomana.....
Rob3rto
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 2 Feb 2016, 07:04)


@rob3rto - mie imi place sa ma complic...INTOTDEAUNA ! biggrin.gif

*



Poti sa iesi in evidenta si cu o masina simpla si bine lucrata, nu neaparat spoita aiurea cu negru wacko.gif
iulica89
Ala era stilul-incercau si ei sa imite plasticele de import.
Jantele sunt BBS. Mai repede gasesti gotti decat de-astea. Ce faceau romanii erau alte avioane.
Aripa trebuie prinsa in suruburi. Nu are nimic daca vine 1 cm peste nivelul fustei(asa e si la mine), oricum vine ochelarul acolo. Pana nu o prinzi nu ai o viziune clara despre cum pica. Si eu am asezat una de forma si era brici. cand am incercat sa o prind s-a stricat jucaria.
Gud lac!
DACIOTUL_97
Saru'mana smile.gif E prima oara cand aud ca s-au echipat dacii cu jante BBS.In orice caz sunt frumoase si se potrivesc cu tematica masini.
johnybic
jante tipul cela cu care este incaltata canadiana am vazut eu cu ochii mei in italia dar erau OZ RACING
DACIOTUL_97
Pai se aseamana intr-un fel wacko.gif


@sobolan - chiar aseara dupa ce ai postat link-ul,am avut marele noroc sa-mi gasesc mult visatele "rotile" la un pret mai ok pentru buzunarul meu smile.gif
DACIOTUL_97
Hop si cu inelele:
bogdan2001
Arata bine canadele cu inelele astea cromate! biggrin.gif
DACIOTUL_97
biggrin.gif

Multumesc pentru tag,altfel le cam pierdeam...
DACIOTUL_97
Am mai avansat nitel..
Daciotul_98
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 16 Feb 2016, 19:31)
Am mai avansat nitel..
*


Cu placere !!
DACIOTUL_97
Saru'mana cool.gif
Barbalex
Ai mai avansat cu lucrarile?
DACIOTUL_97
Nu prea...la sfarsitul saptamanii sper sa primesc carenajele din fibra de sticla realizate pe comanda (sa vedem ce e de "pielea" lor),iar in rest mai am sa cumpar o pompa de frana ca a mea e moarta,si alte treburi pe care le voi posta aici la momentul potrivit.

Imi e dor de batrana...am cam dat-o la o parte,umbland zilnic cu loganul.Imi lipseste senzatia aia de nedescris de la volanul ei sad.gif

<span class='edit'>10 Mar 2016, 19:08:</span>
Cu o zi mai devreme decat preconizasem,au sosit si carenajele smile.gif
razvan1985
Cat au costat carenajele ?
Mihai,ro
si cum le prinzi de masina?
maho
Vezi ca (spre deosebire de aparatorile de cauciuc clasice) au prostul obicei de a tine umezeala, nu prea circula aerul pe sub ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.