Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti - un oras frumos
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
4x4
Deci va fi aglomerat tot drumul? Eu speram ca dupa ce ies din bucuresti pot baga a 5a si ajung in 15 min, sau sunt radare dupa Chitila?
Cosstel
pina iesi din Bucuresti e un chin dar nici dupa aia situatia nu e mai roza, Tartasesti maxim 70-79 dupa care vine Slobozia Moara 50-59, Lunguletul 50-59 si abia dupa aia poti baga blana, dar cred ca ai ajuns deja biggrin.gif
In Slobozia Moara m-a agatat un politist ca nu i-am acordat prioritate sad.gif
sa mor daca l-am inteles, m-a lasat in pace zicind ca nu am comentat la atentionarile lui biggrin.gif
deci nu e chiar asa simplu
4x4
nedumerire.gif Multumesc mult pentru informatii!

Astept localnicii sa isi dea cu parerea.
De ex, eu nu as fi zis niciodata ca asta e zona unde poti prinde 80 maxim.



[attachmentid=1628023563]
Cosstel
merg cam de 10 ori pe an la parinti un pic mai incolo de Lunguletul, nu sint localnic dar am vreo 10 ani de cind parcurg drumul
circul simbata/duminica cind se presupune ca drumul e ceva mai lejer dar in timpul saptaminii chiar se simte aglomeratia
am uitat mai sus sa amintesc de Chitila, se merge si aici destul de greu plus ca vine sensul giratoriu cu Mogosoaia
cum se termina padurea si treci de Peco incepe Tartasestiul, si e lung al naibii
iar politistii chiar sint la datorie pe acest tronson biggrin.gif

dar e bine venita parerea unor localnici
Dan73
Mie la ora asta waze imi estimeaza 1 ora si 11 min. pe o distanta mai scurta cu vreo trei km.
4x4
Deci ma trezesc la 6 death.gif
b76bgaarh
fugitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a venit 16 in bucale.
tatabobu
Mai rau, lucreaza la Reno. Probabil la Prafsteru' ala nou.
b76bgaarh
bine ca nu mai imi place nimic de la reno.
M.C.
QUOTE(tatabobu @ 16 Feb 2016, 19:35)
Mai rau, lucreaza la Reno. Probabil la Prafsteru' ala nou.
*


Ma,nu fiti nasparlii.S-o mai gasi ceva metal si prin Renou ca sa fie sudat,n-o fi tot numa' plastice...... icon_mrgreen.gif tongue.gif
ady77
Oare cât trebuie să bei să vezi București -ul ca pe un oraș frumos și să devii un om pozitiv?
M.C.
Pentru Bacau cit trebe? alcoholic.gif
b76bgaarh
Niciodată destul.

În bucale nu trebuie sa bei ca sa fii zen, trebuie decât sa respiri adânc, în trafic.
ady77
QUOTE(M.C. @ 17 Feb 2016, 07:29)
Pentru Bacau cit trebe? alcoholic.gif
*


2 volume, dar măcar nu avem topic tongue.gif
b76bgaarh
Calinescu istoria?
ady77
Grolsch, naveta.
M.C.
QUOTE(ady77 @ 17 Feb 2016, 09:32)
2 volume, dar măcar nu avem topic  tongue.gif
*


Pai,ia atitudine .... tongue.gif
Coordonator cu volumele sa fie conu' Radian,ca are ecsperienta la biblioteca..... icon_mrgreen.gif
dacis
QUOTE(ady77 @ 17 Feb 2016, 07:26)
Oare cât trebuie să bei să vezi București -ul ca pe un oraș frumos [...] ?
*

Bucurestiul e chiar un oras frumos si placut de locuit. Daca stai pe strada Pris si lucrezi pe Londra! icon_mrgreen.gif

In rest, na, poate sa stea la Otopeni, ori mai bine la Mogosoaia. Prin Mogosoaia doar am trecut, dar Otopeniul este absolut OK de locuit. Foarte civilizat.
DragosP
Din câte știu eu, nici Mogoșoaia nici Otopeniul nu-s în București.
Deci? nedumerire.gif
dacis
Ia intreaba-i tu pe aia din Otopeni ori Mogosoaia, cand ii prinzi asa, prin tara ori strainatate, unde locuiesc? Minim 90% iti vor spune scurt: la Bucuresti. wink.gif

PS Intrebarea / subiectul parca era unde poate sa locuiasca 16, daca se angajeaza la Titu...
Han Solo
daca m-as angaja la titu, m-as muta in tartasesti.
dacis
QUOTE(Han Solo @ 17 Feb 2016, 08:49)
daca m-as angaja la titu, m-as muta in tartasesti.
*

Are ady ceva de inchiriat pe acolo? wink.gif
Han Solo
daca e baiat aratos si curatsel, poate il ia adelu' in gazda moka...
dacis
La el ma gandisem si eu, dar nu ma duse gandul chiar asa departe... wub.gif
b76bgaarh
QUOTE(ady77 @ 17 Feb 2016, 07:38)
Grolsch, naveta.
*


merge.
M.C.
Numa la alcuale va ie gindu'!Betivi-lor! alcoholic.gif
Un bacs de apa plata ciare? icon_mrgreen.gif
b76bgaarh
face broaste.
DragosP
în burtă.
M.C.
Si ? Probleme ? ™
DragosP
Da, cu rugina.
nasty
In drum spre Titu poți admira ceva arhitectură[attachmentid=1628023727]


Dar mă întreb, cât a luat cel care a aprobat construcția unei monstruozități la 1 metru și chiar pănă la stradă, luând fața clădirii frumoase?
Bicicleta galbena
QUOTE(nasty @ 18 Feb 2016, 11:20)
cât a luat cel care a aprobat construcția
*


10%, se stieee!!!

b76bgaarh
Ce înseamnă o clădire frumoasa?
Markos
Întreabă un arhitect, îți explică.
b76bgaarh
pai tocmai ca in limbajul de specialitate nu exista cladire frumoasa, injineru-le.
dacis
Na, ca si-a gasit PSD-ul candidat: Il Grande Gigolo
nasty
QUOTE(Markos @ 19 Feb 2016, 00:41)
Întreabă un arhitect, îți explică.
*



adica te gadila in mod placut la ochi.
[attachmentid=1628027568]


aici, un ochi rade, un ochi plange...
nasty
Trei zile la București:

http://www.lemonde.fr/m-voyage-le-lieu/art...roumanie&xtcr=1
nasty
Dacă toate clădirile de mai jos, plus multe altele, ar fi grupate în centru, fără să fie mascate de blocuri, chiar ar fi interesant Bucureștiul.
b76bgaarh
Mai ales aia roz.
nasty
E de Rahova!
Alte case au fost renovate foarte frumos
[attachmentid=1628033147] [attachmentid=1628033148][attachmentid=1628033155] [attachmentid=1628033156] [attachmentid=1628033157]
[attachmentid=1628033158]

Centrul vechi dacă s-ar renova tot, inclusiv etajele de sus, chiar ar fi peste Transtevere din Roma:
Bicicleta galbena
Unii bucuresteni cunosc aceasta cladire, situata pe Calea Grivitei, si aflata in paragina aproape totala, pana acum cativa ani.

[attachmentid=1628033324]

Apoi cineva a cumparat-o si a renovat-o, cu mare atentie la respectarea arhitecturii originale, in acelasi timp cu aducerea ei la standardele curente (geamuri termopan, sistem supraveghere video atent integrat etc.

iulia_boris
Frumos..Elegant..Càt de càt..Dar io as fi ales pt ferestre un lemn triplu stratificat..
nasty


Mi se pare un model de urmat pt toate casele vechi din București, nu demolarea.
up.gif up.gif up.gif
marksman
QUOTE(Bicicleta galbena @ 15 May 2016, 14:20)
Unii bucuresteni cunosc aceasta cladire, situata pe Calea Grivitei, si aflata in paragina aproape totala, pana acum cativa ani.

[attachmentid=1628033324]

Apoi cineva a cumparat-o si a renovat-o, cu mare atentie la respectarea  arhitecturii originale, in acelasi timp cu aducerea ei la standardele curente (geamuri termopan, sistem supraveghere video atent integrat etc.
*


Wow!
george_scala_2004
Da' cu structura de rezistenta cum sta? C am vazut unele si mai si ca asta da' la interior... 04.gif 183.gif sub rigipsul frumos colcaiau crapaturile prin pereti... wacko.gif
Bicicleta galbena
Nu stiu cum sta cu structura de rezistenta, insa pare facuta cap-coada de cineva cu capul pe umeri, asadar nu s-a omis lucrul asta, as putea pune pariu.

Chiar m-am invartit putin pe langa ea, sa vad daca iese cineva si sa schimb o vorba-doua, dar n-a iesit nimeni.

Lipite de ea sunt alte doua case clasice, care ar avea nevoie de acelasi tratament.

nasty
http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...-primariile.htm

Încetul cu încetul ( prea încet) se mai renovează fațadele clădirilor, dar ce facem cu trotuarele?

"Strazile si parcurile din Bucuresti sunt pline de excremente de caine. Desi Primariile de sector din Capitala au inca din 2010 parghii legale sa ii amendeze pe posesorii de caini care nu strang dupa animale, in majoritatea sectoarelor se dau foarte putine amenzi. De exemplu,
...
Primaria sectorului 4 a aplicat doar 19 amenzi, iar Primaria sectorului 5, doua amenzi. Sectorul 6 nu detine aceste date pentru 2015, insa in primele 6 luni din 2016 a dat doar 27 de amenzi. Asta in conditiile in care, dupa cum recunosc chiar primarii de sector, exista zeci de sesizari ale cetatenilor nemultumiti, care se plang ca in parcurii, copiii se joaca printre fecale de caine, si cer amendarea posesorilor de caini care nu respecta legea."
corbex
Era momentul ca kkții de ciine sa ocupe din nou prima pagina! Despre groapa de gunoi se mai aude ceva?
marksman
E plină de căcați de câine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.