Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Luggi, micul Break. . .
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Daciotul_98
E primul lucru făcut, din fericire nu a ajuns rolleyes.gif icon_mrgreen.gif
sobolan
apropo...vezi ca valeo sunt multe si prin vitan,is facaturi de turcia.....pune-l dar mergi pe altceva tura viitoare,eu am pus ruen,cica ar fi ok,inca n-am iesit cu masina pe sosea de-a binelea sa vad......
comanda aia de climatizare e belita si la mine,trebuie sa scoti torpedoul,e belirea secolului,are niste cleme mici de tin cablurile,fii atent cand o pui....
Daciotul_98
La mine e rupta parghia 1 si se pierdusera suruburile de prindere, practic atarna in bord radmasa.gif , dar o voi repara/inlocui
Daciotul_98
Incet incet strangem piese, prin binevointa unui coleg daciot, am primit un disc de ambreiaj nou valeo.
BEfore vs. After
Daciotul_98
Achizitii si descoperiri radmasa.gif radmasa.gif
sobolan
tapiserie dubla ??? biggrin.gif ce ascunde aia de dedesubt ? happy.gif
Daciotul_98
QUOTE(sobolan @ 12 Jan 2016, 22:44)
tapiserie dubla ??? biggrin.gif ce ascunde aia de dedesubt ? happy.gif
*


O sa aflăm radmasa.gif

13 Jan 2016, 22:36:
Sub huse (puse in garantie)
sobolan
de la soare se ciufuleste buretele si iese prin tapiserie.....asta e....pune husele la loc biggrin.gif
Daciotul_98
QUOTE(sobolan @ 13 Jan 2016, 22:46)
de la soare se ciufuleste buretele si iese prin tapiserie.....asta e....pune husele la loc biggrin.gif
*


Le curat pe astea, buretele este de pe cele date jos
Daciotul_98
Noutati: capace noi din 1995 si curatat ceasuri bord
DACIOTUL_97
Hai cu vopsirea !! smile.gif
Daciotul_98
Ambreiaj nou icon_mrgreen.gif
sobolan
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 31 Jan 2016, 15:42)
Hai cu vopsirea !! smile.gif
*



judecand dupa ultimele poze mai are mult pana la vopsit.....si plus de asta e cam nasol pentru vopsit integral acum,vremea e sucita rau,pentru mici retusuri pe ici colo da....
95bogdi
spor la treaba biggrin.gif ....jantele vor fi canada 5.5j , nu ? sa nu ramai la capace..
Daciotul_98
QUOTE(95bogdi @ 2 Feb 2016, 15:25)
spor la treaba biggrin.gif ....jantele vor fi canada 5.5j , nu ? sa nu ramai la capace..
*


Raman la cn 5.5, suspensie putin low
95bogdi
perfect smile.gif nu o sa aibe nimic...oricum renault 12 era mai low ca si dacia 13xx...dacia fiind ridicata pentru drumurile ce le aveam...dar ma gandesc ca o sa mergi doar pe drumuri bune cu ea smile.gif
Daciotul_98
Maine pleaca la vopsit si alte finisari ale caroseriei
Daciotul_98
Gata de drum biggrin.gif
sorin105
QUOTE(Daciotul_98 @ 7 Feb 2016, 15:21)
Gata de drum biggrin.gif
*


La Ion o vopsesti?
Daciotul_98
Nu stiu cum il cheama, stiu ca are burta radmasa.gif , am gasit o vopsea ok, klar a renuntat la vopsele si revin pe emaur

9 Feb 2016, 12:33:
A început treaba
Daciotul_98
Azi am lucrat la motor, curge de peste tot, si am schimbat o parte din garnituri, in final am decis sa schimb si garnitura de chiulasa (motorul era virgin)pentru linistea mea, cea veche avea 25 ani. Mai bine acum, decat sa imi faca probleme. Cei 54.030 km isi spun cuvantul, uzura e mica.
Rob3rto
Pistoane pt gazolina.... Fa-i un plan la chiulasa smile.gif
thundercar
QUOTE(Rob3rto @ 11 Feb 2016, 10:48)
Pistoane pt gazolina.... Fa-i un plan la chiulasa smile.gif
*


Neah pentru turbo cool.gif, dar parca nu fusese desfacut niciodata blink.gif
Daciotul_98
Pai eu am fost primul ce a umblat in motor, am schimbat garniturile si simeringurile, am decis sa nu investesc in el, deoarece in viitor poate il refac complet, presiunea era 4 la cald, lantul de la distributie nu batea inainte sa il dau jos, fulia nu a fost niciodata data jos. Uzura e mica, are totusi 54.030 km
payty
depinde ce ulei ii pui. un ulei prost strica orice motor.

de exemplu la dacia mea de 1.6, are vreo 80000km si are compresie si presiune mai buna de ulei decat cea de 1.4 care avea doar vreo 50.000 cand am luat-o.


Eu unul as scoate pistoanele alea scobite ca scad compresia si implicit puterea.

Daciotul_98
Am decis atunci cand voi reface motorul, il fac 1.6
Daciotul_98
Noul vechi volan

14 Feb 2016, 22:11:
Noul vechi volan
sobolan
volanula ala nu e al ei,s-a pus pana prin 86-87....ai nevoie de unul asa :

LE: acum vad ca si bordul(coaja) nu e a ei......ceasurile corespund cu perioada de fabricatie.....
Daciotul_98
QUOTE(sobolan @ 14 Feb 2016, 22:44)
volanula ala nu e al ei,s-a pus pana prin 86-87....ai nevoie de unul asa :

LE: acum vad ca si bordul(coaja) nu e a ei......ceasurile corespund cu perioada de fabricatie.....
*


Bordul este al ei de fabrică, mașina a fost făcută pe comanda cu acest bord albastru, alături de geamuri cu tenta albastruie, și tapițerie albastra. Am și volanul mașinii dar nu îmi place icon_mrgreen.gif
iustin_uap
Asta cu 4 spite s-a pus pe 1310 ph1 din '83 si pe versiunea TX pana la scoaterea din productie.
Daciotul_98
Noile jucării
Daciotul_98
Fuller
Daciotul_98
Masina a redevenit alba biggrin.gif Scuzati calitatea pozelor !
Alex1300BV
Arata super bine!
Daciotul_98
Am ajuns acasa !!!
DACIOTUL_97
Pare ca a iesit destul de bine,doar live pot da un verdict happy.gif
tunderbird
Break de familie ai... mai ai nevoie de o nevasta si trei plozi!
Daciotul_98
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 2 Mar 2016, 20:05)
Pare ca a iesit destul de bine,doar live pot da un verdict happy.gif
*


Mulțumesc !!

QUOTE(tunderbird @ 2 Mar 2016, 23:33)
Break de familie ai... mai ai nevoie de o nevasta si trei plozi!
*


icon_mrgreen.gif Se abia aștept !!
DACIOTUL_97
QUOTE(tunderbird @ 2 Mar 2016, 23:33)
mai ai nevoie de o nevasta si trei plozi!
*



Ideal combination radmasa.gif
Daciotul_98
Compartimentul motor rolleyes.gif
tunderbird
QUOTE(Daciotul_98 @ 2 Mar 2016, 23:57)
icon_mrgreen.gif  Se abia aștept  !!



https://www.youtube.com/watch?v=FeoxNC74a40
Daciotul_98
Câteva lucrări de astăzi, vremea mă îngrozește...Avansam încet. Voi căuta o modalitate sa modific bușonul de benzina...
Adrian Frigo
Imi place ce am vazut pana acum,spor la lucru in continuare! aplauze.gif Cand preconizezi ca-i dai o cheie?



P.S-Frumoase semnalizarile albe! rolleyes.gif ELBA sau REDPLAST?
Daciotul_98
QUOTE(Adrian Frigo @ 11 Mar 2016, 22:14)
Imi place ce am vazut pana acum,spor la lucru in continuare! aplauze.gif Cand preconizezi ca-i dai o cheie?
P.S-Frumoase semnalizarile albe! rolleyes.gif ELBA sau REDPLAST?
*


Sper ca primavara asta, si lampile sunt de elba
Alex1300BV
Faptul ca semnalizatoarele vor fi albe, o sa dea impresia ca sint uzate si sterse. Se gasesc galbene prin magazine.
In rest, felicitari!
harby ;))
@alex1300bv am ras si eu =))
Hai domnu' Claudiu,mai pune poze!
Daciotul_98
QUOTE(Alex1300BV @ 24 Mar 2016, 00:10)
Faptul ca semnalizatoarele vor fi albe, o sa dea impresia ca sint uzate si sterse. Se gasesc galbene prin magazine.
In rest, felicitari!
*


Lampa asa este ea alba, e noua, nu vad ce e uzat la ea. blink.gif
Alex1300BV
Faci cum vrei blink.gif
Daciotul_98
Ceva noutăți: am reușit sa pun bordul, farurile, tablele de sub aripi și claxoanele, maneta de viteze a fost înlocuită cu una curbata , pozele sunt făcute cu telefonul și sunt puțin arse. După ce va fi gata o voi si antifona pe dedesubt. Ce am remarcat terosonul actual este cel de fabrică este negru și pe alocuri spoit cu alb în zona roților, așa va fi !


29 Apr 2016, 08:43:
Și o noua surioara din 1991, ultimele loturi de tx cu 48 k km, în ultimul timp nu a fost îngrijită, dar datorita grijei fostului proprietar a avut ulei în uși, praguri, lonjeroane și a fost conservata în mare parte foarte bine. La vara va intra și ea la tratament. Momentan am achiziționat flapsuri spate noi si bordul.
om_bland
Felicitari pentru achizitie ! Are linie masina la aripa, usi... mai rar de intalnit la 1310 smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.