Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: JUCARIA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
bucatzel
Daca tot am 5 minute de ars.

GPL-ul are CO ceva mai mare (~110), si in consecinta, se poate comprima un pic mai tare motorul fara sa detoneze intr-o veselie. Da' no, asta inseamna atat modificari mecanice, cat si probabil refacut toata harta ECU-ului.

Btw... io doar argumentam ca sugestia de mai sus de a-i pune GPL nu condamna neaparat din caii putere.
l@u
Si daca masina nu are modificari mecanice sau nu este pregatita pentru gepeleu e de bine sau de rau?
MihaiD
@Macione daca vrei s-o folosesti la trackdays, vezi ca de obicei au probleme la cutie, eu in tinerete am rupt vreo 2 JC5-129 (furci rupte -> pinioane rase) si cedeaza si suportii de cutie. Iti recomand si o schimbare de distributie...
Macione
Si am ajuns cu ea acasa. Consum Viena-Bucuresti 6% smile.gif)))))
Am mers cu 120-130 pe autostrazile din Austria, Ungaria si A1 Pitesti- Bucuresti si cu 90-100 in rest.
Mi-a depasit asteptarile in privinta consumului.
Si niste poze de la reunire

GPL nu o sa pun pentru ca e a 2-a masina si nu merg zilnic cu ea.
madhorsefuzzy
Misto. Sincer: te cam urasc!

Sa anuleze baietii programarea de la Vernesti? biggrin.gif
UXE
Cat scrie in carte dimensiunea la anvelope?
Macione
Am 3 dimensiuni 15,16,17.
Ma uit si iti spun.


Oricum am deja cumparate si reconditionate niste MAK XLR.
tipografu
@macione,am vazut postarea si colo si dincolo,insa aici cred ca e cel mai potrivit sa-ti transmit felicitari party.gif ,ca doar e forumul dedicat marcii.

Ori m-a atras intotdeauna generatia asta de Clio RS,ori imi place cum arata exemplarul asta,ori ambele.

Acum,ca ti-ai atins scopul,iti doresc sa-ti faci de cap cu el. sofer1.gif

Demoleaza-i cu grija interiorul ca sa-l si poti pune la loc vreodata,fa-l mai dedicat pentru track day,da-i drumul pe circuit si ridica-i roata spate de pe interior in toate virajele.

Ca-s urate pleoapele de la faruri sau jantele,astea-s detalii minore si foarte usor rezolvabile.
Pot sa te si ajut cu eliminarea inconvenientelor legate de aspect,ca la stricat cred ca inca ma mai pricep. naughty1.gif
4x4
Multi kmp!

Cate kile are dracia?

OFFTOPIC:

argon
QUOTE(tipografu @ 11 Oct 2015, 11:30)
Demoleaza-i cu grija interiorul ca sa-l si poti pune la loc vreodata,fa-l mai dedicat pentru track day,da-i drumul pe circuit si ridica-i roata spate de pe interior in toate virajele.
*



Nu e asa simplu.. stock ai toate sansele sa-i faci muci transmisia...motorul e chiar okei, dar cu cutia au dat-o in bara, nu e potrivita, de strada, merge.
Macione
O sa vad la momentul potrivit cum se descurca, deocamdata e trsa pe dreapta, pana ii fac distributia si revizia.
Apoi strangem bani de taxa lu' peste prajit si apoi pe strazi si circuit.
MihaiD
Cat e taxa? Ca daca e mult si tot vrei sa te dai cu ea pe circuit, mai degraba ii pui un rollcage de strada(demontabil cu suruburi), si o inscri ca masina de competitii(si nu mai trebuie platita taxa)...
Macione
cam 850 de euro e taxa.
MihaiD
In banii aia ar intra un rollcage + scaune + centuri (ultimele doua poti sa le iei sh, cu omologarea expirata). Problema este ca nu-ti recomand daca vrei s-o folosesti si pe strada, in caz de accident poti da cu capul de rollbar...
Macione
Vreau sa o folosesc si pe strada, daca vreodata vreau sa o fac hardcore, primul lucru pe care o sa il montez o sa fie roll cage-ul.
Macione
Poze noi cu jucaria.
Are folie inclusiv pe parbriz, sper sa nu am probleme la RAR.
Volanul a mai fost imbracat o data, o sa il imbrac si eu, dar o sa dau un rand js intai.
Saptamana viitoare urmeaza revizie+distributie la Mach1, ultima oara cand am fost la ei, acum vreo 5 ani erau OK.
espacern
QUOTE(Macione @ 17 Oct 2015, 16:50)
Are folie inclusiv pe parbriz, sper sa nu am probleme la RAR.
Volanul a mai fost imbracat o data

Spera....macar atat!
Volanul ala trebuie imbracat de priceput.
argon
Jantele sunt oribile..părerea mea.
Macione
Jantele alea dispar, o sa ii pun MAK XLR
b06fcn
Parbrizul asa vine din fabrica, e modelul atermic si bucata aia de jos e pentru pus o navigatie sau emitatorul pentru autostrada...am avut la Paris un Clio II si ala avea la fel...

E bine de stiut, multumesc. smile.gif
cj98czh
Ia mataluta un smirghel de 200 si unul de 100, aspirator bun si da usor pe scaunele alea .. o sa iasa alcantara ca de fabrica smile.gif

Chestia asta am invatat-o de la o firma care face detailing ... de atunci mi le fac eu smile.gif

Nu apasa tare ... si aspira tot timpul in timpul operatiei ... in 1,5 ore ai scaunele boboc smile.gif

Spor!
Macione
Sar'mana. Chiar ma intrebam daca exista vreo solutie de reconditionare.
LE.
Incercat deja, si iese f bine.
Maine am de lucru.
smile.gif
speedman
Sa o alergi sanatos! Ce km are?
P.s. cu stopurile ai ceva in plan?
Jante as fi pus ultralegerra sau chrono ht...erau unele pe aici la un pret bun.
Bafta!
Macione
Avea 163xxx acum are 165010.
Deocamdata am alte prioritati, contrar aparentelor chiar arata bine aprinse, o sa pun niste poze.
MAK XLR sunt la fel de usoare si le aveam deja.
b76bgaarh
semislick?
Macione
Federal RS-R , GT Radial SX2 sau Kumho KU36.
Sa vad ce gasesc.

19 Oct 2015, 09:06:
Am numere provizorii, maine la revizie la Mach1.
Acum 5 ani erau OK, acum mai sunt?
AndreiMR
Si anul trecut erau ok smile.gif
sorin1983
QUOTE(cj98czh @ 17 Oct 2015, 21:48)
Ia mataluta un smirghel de 200 si unul de 100, aspirator bun si da usor pe scaunele alea .. o sa iasa alcantara ca de fabrica smile.gif

nu e granulatia prea mare?
Macione
Am avut de 80 si a iesit OK.
O sa pun poze.
Macione
Dupa 2 zile pline de urcusuri si coborasuri am Schimbat distributia la Jucarie, cu ocazia asta am aflat ca motorul este "deosebit" conform celor de la service, are alt raport de compresie si este cumva "defazat pe evacuare" + alt raport de compresie fata de unu stock.
Azi m-am dat pe circuit la Titi Aur cu Megane RS trophy si Clio RS 220 CUP.
In poze cele 2 jucarii.
MihaiD
Pai cat are raportul de compresie daca l-ai masurat? "Defazat pe evacuare" poate insemna ca are alte axe cu came, mai agresive...
Macione
Nu l-am masurat, au gasit ei prin nu stiu ce tabele cu motorizari ca ar avea 11,2 in loc de 11 raportul de compresie.
Conform VIN motorul are cod F4R730 NN.
C a t a l i n
A fost un eveniment Renault, sau te-ai inscris la vreun curs al scolii lui Titi Aur? Merci.
Macione
A fost un eveniment organizat de Renault Sport Franta, au lansat noul Clio RS 220 Trophy.
Zambetul de pe fata mea cand m-am dat jos.
Au fost selectate 15 persoane care sa conduca pe un traseu de indemanare Megane RS Trophy si pe circuit 4 ture cu Clio RS Trophy si in dreapta cateva ture alaturi de un pilot profesionist.
4x4
Pentru cat costa Federal RS-R sunt foarte bune. Dupa discuri se pare ca masina a stat o perioada pe dreapta, nu ar fi rau sa verifici etrierii, eventual sa ii curati si gresezi.

PS. Imi place schimbatorul, e factory?
R19/16v
Da
Macione
Un filmulet cu jucaria

https://www.youtube.com/watch?v=v1PFr0UUgDk&feature=youtu.be



Acum caut niste suporti motor mai solizi sau macar niste insertii poliuretan pentru rigidizare. Stie cineva pe unde gasesc asa ceva?

4 Nov 2015, 22:05:
Un filmulet din seara asta, imi trebuie alta camera, clar. GPS-ul la asta e in lumea lui.

https://www.youtube.com/watch?v=Ab2KUFOwtw8
MihaiD
QUOTE(Macione @ 4 Nov 2015, 13:02)
Acum caut niste suporti motor mai solizi sau macar niste insertii poliuretan pentru rigidizare. Stie cineva pe unde gasesc asa ceva?



http://www.k-tecracing.com/sub-categories....=simple&catid=4 > Engine Mounts
sobolan
QUOTE(Macione @ 17 Oct 2015, 17:50)
Poze noi cu jucaria.
Are folie inclusiv pe parbriz,
*



o s-o scoti de bunavoie ptr. ca o sa iti creeze probleme la vizibilitate chiar daca treci de RAR .....
Macione
Nu e folie, e insertie, nu am ce sa scot.
Macione
Am pus jantele pe 16.
MuciX
Personal nu imi plac. sad.gif
Poate pica altceva intre timp. biggrin.gif
Macione
O sa pice la primavara niste semislick-uri pe ele.
smile.gif
Ma interesa mai mult sa fie cat mai usoare, iar astea au cam 6,5 kg.
MuciX
Ce marca\model?
Mie mi-ar fi placut niste Toyo R888, sau R1R, dar R888 sunt al dracu de scumpe, iar r1r nu se fac pe dimensiunea cotetului.
Jantele OEM sunt rare? Sau niste Sparco Rally? blush.gif
Macione
Nu sunt fan jante OEM smile.gif
Astea le aveam dinainte sa iau masina.
O sa fie niste Federal RS-R sau Kumho KU36.
R888 sunt scumpe si supraevaluate.
MuciX
Trebuie sa intreb: sunt legale semislick? huh.gif
Macione
Da, sunt street legal. Slick-urile, insa, nu sunt.
andreig1982
frumos i-ar sta cu niste speedline turini sau evocorse sanremocorse smile.gif
b76bgaarh
arata f bine.

ce dimensiune are cauciucul, ca pare cam mare balonul pentru un reno sport?
Macione
Deocamdata am alte prioritati, de ex. sa platesc taxa si sa o inmatriculez.smile.gif
O sa urmeze la un moment dat si alte jante, daca o sa fie nevoie. Ma intereseaza mai putin aspectul decat utilitatea, greutatea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.