Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: JUCARIA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Macione
Dupa lupte seculare ce au durat vreo 6 ani, mi-am cumparat jucaria mult dorita. Desi imi doream un phase 2, din cauza preturilor mai mari si a taxei care sarea de 1000 de euro, m-am ales cu cea din poze.
Ma asteapta cuminte la Viena, maine plec dupa ea.
psychoo
Bafta si sa nu fie cu probleme.
Sportivele sunt mai calarite de obicei si, din pacate, nu scapa neindoite.
UXE
jante pe 18''?
b76bgaarh
acum ai cu ce sa te duci la adancata.


uitasem, multi kmp fara probleme.

ps austria?
Macione
sunt pe 17, dar am pregatite acasa niste MAK XLR pe 16.
Asta nu pare a fi calarita prea rau smile.gif.
O sa vad maine cand ajung sa o calaresc si eu, pana acum au calarit-o altii pentru mine. tongue.gif
argon
hau maci?
Macione
2500
MuciX
Mereu mi s-a parut o masina frumoasa. Nu face nici a ta exceptie, numai ca trebuie sa scapi de lampile alea. tongue.gif
argon
QUOTE(Macione @ 6 Oct 2015, 16:26)
si a taxei care sarea de 1000 de euro, m-am ales cu cea din poze.
*



Si ce ai rezolvat, ca la asta dai 900 euro, nu e mare economie dpdv al taxei unsure.gif

Macione
850 vs 1350 ?
argon
Pretul de 2500 e bun, dar cand te gandesti ca ajungi la 3700 cu toate taxele incluse...iti vine sa emigrezi.
ursul_bipolar
Te duce la aproape 3700 daca pui si rca-ul si o revizie.
2500 masina + 850 taxa + ~100 euro inmatricularea + ~ 50 euro impozit + rca 100 euro (6 luni) + niste ulei si filtre inca 100.
Macione
Pasiunea, bat-o vina. smile.gif))
argon
QUOTE(ursul_bipolar @ 6 Oct 2015, 17:32)
Te duce la aproape 3700 daca pui si rca-ul si o revizie.
*



2500 masina+ 200 drumul+100 cartea RAR+900 taxa = 3700


Cum o aduci , pe roti, sau mergi cu platforma? Cu platforma e mai ieftin..numerele provizorii sunt vreo 180 euro in plus..
Macione
Pe roti o aduc.
Mi-au cerut 500 de euro pt platforma.
MuciX
Incape-n porcbagaj la twigo? Poate face argon un ciubuc.
ursul_bipolar
QUOTE(argon @ 6 Oct 2015, 17:35)
Cu platforma e mai ieftin..numerele provizorii sunt vreo 180 euro in plus..
*



Nope nu e, sub 500 n-o scoti, patit fiind (vezi cazul cu solnita).
argon
Eu am împrumutat o remorcă pentru Twingo, pusă după mașină mică, îmi cereau 180 euro pe numere să o aduc pe roți.
AndreiMR
Multi kmp! Faina jucarie ti-ai luat, numai buna de alergat la track-days biggrin.gif
C a t a l i n
Are GPL?
mars
Inca nu.
UXE
Cati kmp are?
kum
Și cu GPL vă face mașinuța asta mucii hățuri la toți... Io, de-ar fi a mea, i-aș pune GPL si i-aș lipi și sticker din ăla cu GPL pe geamuri. Și așa mi-aș bate kuku de unii pe la semafoare...
cj98czh
QUOTE(kum @ 7 Oct 2015, 11:02)
Io, de-ar fi a mea, i-aș pune GPL
*




Mare noroc ca nu este ..
kum
Acu' sa avem pardon, da' astea venind de la unu' care merge cu tractoare sunt exact ca o adiere de vant prin parul matasos al unei sirene in amurgul unei frumoase seri de toamna tarzie...
cj98czh
Exact ... macar eu am luat ceva care sa le inbine ... nu am luat un 2.0T ca dupa aia sa ma plang cat de mult consuma si sa-i pun GPL .... deci da, sa avem pardon.
R19/16v
Nu-i dai lu' hargoneata monogramele tale?
ursul_bipolar
GPL-ul polueaza mai putin deci e mai bun!
kum
QUOTE(cj98czh @ 7 Oct 2015, 12:27)
Exact ... macar eu am luat ceva care sa le inbine ... nu am luat un 2.0T ca dupa aia sa ma plang cat de mult consuma si sa-i pun GPL .... deci da, sa avem pardon.
*


Da' o carte de gramatica n-ai lua... Io macar am mers 3 ani (TREI, adica 3) pana i-am pus GPL. Si i-am pus GPL pentru ca accize ampulea la benzina. Chiar nu vreau sa renunt la alti pitici ca sa le fac buzunaru' mare la sacalii astia de ne conduc.
Da' de ce nu-ti iei si tu un 2 T sa mergi cu el fo' 3 ani? Si dup-aia sa-l vinzi, ca tu nu te pretezi la gepele, duamne fereste. Da' sa te vad 3 ani ca meri cu un 2 T. Dup-aia sa vii sa comentezi despre ce fac altii.
cj98czh
QUOTE(kum @ 7 Oct 2015, 12:54)
Da' o carte de gramatica n-ai lua...

"i-am pus GPL pentru ca accize ampulea la benzina"

*



Ia uite cine vorbeste smile.gif

QUOTE(kum @ 7 Oct 2015, 12:54)
Da' de ce nu-ti iei si tu un 2 T sa mergi cu el fo' 3 ani?
*



Am, da 2.0 hdi ... pentru ca nu sunt si nici nu ma dau eco friendly .. ma intind atat cat poate plapuma ... nu ma dau belena in borcan si dupa aia caut ieftinituri sa consume putin smile.gif
bucatzel
Unu' n-ar zice ca GPL-ul mai are avantajul ca are CO mai mare, si s-ar putea face unele "mici" magarii cu el, daca propritarul are chef de surubarit iernile...
pishky
CO = monoxid de carbon sau concediu de odihna?
bucatzel
tzifra octanica
b76bgaarh
QUOTE(kum @ 7 Oct 2015, 10:02)
Și cu GPL vă face mașinuța asta mucii hățuri la toți... Io, de-ar fi a mea, i-aș pune GPL si i-aș lipi și  sticker din ăla cu GPL pe geamuri. Și așa mi-aș bate kuku de unii pe la semafoare...
*



daca merje pe gepele il face si un tdi obosit.
kum
Te invit oricand cu un tedei (ne-obosit) sa faci milf-a (pe gepele, ofcors). Si tine cont ca raportul putere/greutate e mai naspa la milf-a. Da' chiar si-asa...
Vino cu un 2.0 TDI, nou, si fa milf-a. Daca o faci, te capeti cu o sticla de uischi bun. Daca nu, imi cumperi un cias misto. Te bagi?

@modelatorule de cluj, pe langa faptul ca esti cam varza la gramatica, nu prea le stii nici cu niste chestii "clasica".
Gen pentru ca filme
b76bgaarh
este ca habar nu ai ce motor ASPIRAT are colegu da iti place sa te auzi.
l@u
Depinde de tdi, de distanta, de multe altele, daca luam in calcul un tdi la aceeasi cilindree si la aceeasi putere lucrurile iau o intorsatura neasteptata, chiar si pe benzina.
bucatzel
No, hai ca ne-am distrat destul pe tema tedeiului. Ca pana una-alta, doar eu vaz ca am argumentat de ce GPL pe-o goanga de fugarit nu-i neaparat o idee rea. Diesel oricum n-o face nimeni, hai sa nu-i varzaluim omului topicul din prima pagina.
b76bgaarh
pai tocmai, ca am vazut niste teste facute cu masini dotate din fabrica cu alimentare duala. la acceleratie, cu sau fara sarcina, aveau o diferenta intre 2-5 secunde.

bafta.

ps fara tiuning.
kum
Io recunosc ca nu aveam idee ca motorul pe RS e doar aspirat unsure.gif Puteam sa jur ca e cu turbina. M-a indus in eroare faptul ca Megane-ul are turbo pe RS si m-am gandit ca si Clio ar fi la fel.

My mistake!

L.E. Oferta ramane valabila: vino cu un 2 tdi sa faci muci 2 t-ul pe gpl.
argon
Motorul asta aspirat are aceasi putere cu vaporu tau, care deci si prin urmare e degeaba cu turbila lui cu tot.
l@u
Un tdi de 2.0/236cp, e bun? naughty.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(bucatzel @ 7 Oct 2015, 18:09)
hai sa nu-i varzaluim omului topicul din prima pagina.
*


18 postari on-topic, pana acum.









hitman1234
Va rog sa luati act de faptul ca m-am aptinut cu greu sa alimentez flame-ul. god_hand.gif

OT: pare cam ciuning, sper sa ma insel totusi.
cj98czh
QUOTE(kum @ 7 Oct 2015, 19:24)
Io recunosc ca nu aveam idee ca motorul pe RS e doar aspirat unsure.gif Puteam sa jur ca e cu turbina. M-a indus in eroare faptul ca Megane-ul are turbo pe RS si m-am gandit ca si Clio ar fi la fel.

My mistake!



Pai ai lacune grave atunci ... sa inteleg ca habar nu aveai ca doar Clio RS asta mai nou este turbat .. celalalt tot aspirat era ... dar tu vb. si fara sa ai habar .. nu-i bai .. nu este prima data smile.gif .. te iert smile.gif

Vezi ca in specificatii 0-100 km/h esti cam la fel cu Passatul B6 2.0 170 ponei ... daca aduce un Golf cu motorizarea aia esti bun de cinste .. si asta doar pe benzol ca pe gaz esti mancat ... din start ... dar de unde sa ai habar tu de asa ceva .. smile.gif
M.C.
QUOTE(kum @ 7 Oct 2015, 19:48)
Daca nu, imi cumperi un cias misto.

*


Casio ti-ai luat,acum e normal sa vrei si tu un cias....... tongue.gif icon_mrgreen.gif
kum
QUOTE(cj98czh @ 8 Oct 2015, 00:00)
Pai ai lacune grave atunci ... sa inteleg ca habar nu aveai ca doar Clio RS asta mai nou este turbat .. celalalt tot aspirat era ... dar tu vb. si fara sa ai habar .. nu-i bai .. nu este prima data smile.gif .. te iert smile.gif
*



Cum dracu' am putut trai pana la varsta asta cu asa lacune? sad.gif
UXE
si cu lagune.
madhorsefuzzy
Poxe cu JUCARIA in RO avem? smile.gif

Ca restul le-am mai discutat.
hitman1234
Degeaba se pare. Pierderile pe GPL din ce vad eu pe harti dyno gasite la repezeala sunt undeva la 1-1.5% din putere, insa nu stiu cum a ajuns discutia aici ca proprietarul n-a manifestat nicio dorinta s-o treaca, si cum e masina de fun si de ture nici nu vad sensul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.