Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Smart Watches
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
VladSoare
Ba eu știu foarte bine ce vreau. Un ceas care să arate pe mînă ca și cum ar fi un ceas normal, și care în plus să știe să-mi dea alerte prin vibrații cînd primesc un apel sau un SMS.
De-aia cînd am deschis acest topic am întrebat de ceasuri cu cadran și limbi fizice, reale, nu desenate pe un ecran.

Apoi mi s-a răspuns că chiar și alea cu limbi desenate au un mod "always on", care le face să stea mereu aprinse. În aceste condiții, am zis că le-aș putea lua în calcul.

Acum aflu că la Huawei acest "always on" este de fapt doar o jumătate de măsură, deci ajung din nou de unde-am plecat.

Vreau alerte de apeluri și SMS, dar fără să port pe mînă un ecran permanent negru (sau în cel mai bun caz monocrom la luminozitate redusă). Să arate ca un ceas real. Iar dacă-i virtual, atunci să arate pe mîna mea exact ca în poze, permanent, nu doar cînd îl aprind eu intenționat. Asta-i tot. Înțeleg că Huaweiul nu poate livra așa ceva. Dacă altele pot, am să le iau în calcul.
C a t a l i n
Ia-ti un armband si vei avea permanent telefonul pe mana. biggrin.gif
VladSoare
tongue.gif
paul_p
Am citit un pic manualul si niste review-uri de la Vector watch si pe ansamblu e cam dezamagitor, desi se lauda cu o baterie care tine 30 de zile.

Nu are touch screen, are un SO proprietar, isi ia setarile legate de ora din telefon si trebuie sa fie conectat la telefon pentru a indica corect ora wacko.gif , nu are nici microfon si nici difuzor.

Afisajul este de tip LCD, alb negru nu color, si cu rezolutie slaba. Asa se explica si durata mai mare de viata a bateriei. In mod normal afisajul nu este iluminat. Are un buton de unde activezi iluminarea afisajului. Fiind LCD si nu OLED, poate fi vizualizat si doar cu lumina ambianta.
C a t a l i n
La Huawei Watch, cum dracu rezulutia display-ului e 400x400 pixeli, daca are forma circulara?

Diametrul de 400 pixeli nu prea e tot una cu 400x400 pixeli.
paul_p
Este rezolutia masurata de-a lungul diametrului.

Cam asa:
[attachmentid=1628010798]
VladSoare
Poate că are 160.000 de pixeli, distribuți circular. biggrin.gif
C a t a l i n
QUOTE(paul_p @ 18 Oct 2015, 13:27)
Este de rezolutia de-a lungul diametrului.

Cam asa:
[attachmentid=1628010798]
*




Pai da, dar asta inseamna ~125.660 pixeli, in loc de 160.000 pixeli.
gabize
Mai are fo 2 pixeli prin interior. sleep.gif
Liviu
QUOTE(VladSoare @ 18 Oct 2015, 12:03)
Vreau alerte de apeluri și SMS, dar fără să port pe mînă un ecran permanent negru (sau în cel mai bun caz monocrom la luminozitate redusă). Să arate ca un ceas real. Iar dacă-i virtual, atunci să arate pe mîna mea exact ca în poze, permanent, nu doar cînd îl aprind eu intenționat. Asta-i tot.
*



Faptul ca nu înțelegi tehnologia și limitările ei e ok. Dar faptul ca nu citești și nici măcar nu te uiți la poze (colorate) nu mai e ok.

QUOTE(Liviu @ 9 Oct 2015, 10:46)
Uite o poza de acum, de la tastatura ... cu always on si cu modul activ, ca sa vezi diferenta
*



Repet, dacă vrei "high class" îți iei un Kairos smartwatch (vezi pe Youtube).
http://youtu.be/K9rgK4p3D7w
miki
ohmy.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif
Liviu
Eh ...

Am un prieten care a dat precomanda de un Kairos pe vremea cand doar asta exista (precomanda) ... si a dat "doar" 600 USD pe unul (versiunea cu matrix display OLED, 40% transparenta).
Acum, acelasi model, full price, e 1200usd ... huh.
Totusi, daca ma convinge "the real deal", dupa ce il inspectez un pic 1:1, poate poate incep sa pun bani deoparte. Intr-un an sper sa adun de un ceas.

Pana una alta, ma tot uit la huawei ala ... imi place, mult.
vallixx
Din majoritatea review-urilor pe care le-am mai vazut.....Moto 360 gen 2 e cam tot p'acolo ca performante dar mai subtirel la bani. De el ce zici?

Are flat-ul ala la baza, dar in rest pare ok.
Liviu
QUOTE(vallixx @ 19 Oct 2015, 15:30)
Are flat-ul ala la baza, dar in rest pare ok.
*


E ca o gagica buna care are pamant sub unghii ...
Lex Luthor
Dar, dar si "flatul" acela are rolul sau: senzor de lumina ambientala. Moto 360 este printre putinele ceasuri care au asa ceva.
Liviu
Da ... dar are negru sub unghii ... poate ca unii suporta, pentru mine insa, e un turn-down.
l@u
M-am lecuit de smart, tot caut p'acilea sa butonez huawei-ul ala,dar nu il gasesc, de ciuda mi-am tras un ecodrive.
2dor
Huawei ala e cel mai misto ceas in acest moment. Normal ca e scump, are rezolutie 400x400, design bestial si geam din safir. Eu nu imi iau nici un ceas normal fara geam din safir.
kum
Bai, voi ma enervati! mad.gif Am crezut ca G-Shock-u' va ramane singura chestie digitala din colectia mea. Acu' ma faceti sa-mi reconsider ideile...
l@u
Daca tot ai creat precedentul de ce nu?
St
Din 1 nov incep livrarile pentru Moto 360 2nd gen
https://www.motorola.com/us/products/motomaker/FLEXR8
l@u
Acelasi kkt cu banda neagra la ora 6.La design Huawei il bate la fundulet, daca dupa mine.
Lex Luthor
O alternativa buna pentru cei care au bani de dat:

TAG Heuer a lansat impreuna cu Intel primul sau smartwatch, la un pret de 1.350 euro

"Avand un diametru de 46mm, design-ul TAG Heuer Connected este in primul rand cel al unui cronograf adevarat, cu o carcasa, spate si caneluri fabricate din titan grad 2, un material care asigura rezistenta ceasului la impact comparativ cu un alt material traditional, precum otelul sau aurul. Are o curea din cauciuc negru (sunt disponibile si se vand separat alte sase culori - rosu, albastru, alb, portocaliu, verde si galben), cu o catarama din titan grad 2. Dispune de toata eleganta, caracteristicile si nivelul de finisaj care este asteptat de la un ceas de prima mana. Pretul este stabilit la 1.500 de dolari, 1.350 de euro", spune compania,
b76bgaarh
ma apuc de strans bani, asta va fi urmatorul ceas cumparat.
cj98czh
Pai deja vb. de ceasuri smile.gif
Liviu
Eu am sa imi cumpar asta pana una alta ...
C a t a l i n
Eu am capatat un Apple Watch.
cj98czh
Si eu ma gandesc la unul .. dar tot asa vreau ceva care sa treaca ca ceas clasic la prima privire smile.gif

Poate primesc un cadou de la consoarta smile.gif
Liviu
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Nov 2015, 15:35)
Eu am capatat un Apple Watch.
*


Cine te-a pedepsit cu o asemenea hidosenie?
C a t a l i n
Eh.
cj98czh
Nu conteaza cat este de urat atat timp cat are marul pe el ... ma rog fiecare cu gusturile lui smile.gif
Liviu
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Nov 2015, 15:47)
Eh.
*


Adevarul e ca "Eh-ul" ala arata a ceas ... spre deosebire de "mizeria" asta a mea. Unde mai pui ca ecranul asta asa e in stand-by ... deci mereu, nu trebuie sa il scuturi, sa il apesi sau sa il lingi ca sa iti apara ora pe el.
C a t a l i n
Sa-l folosesti sanatos.
Liviu
Multumesc ... il tot folosesc de prin octombrie 2014 asa ... are deja 13 luni ... de ce crezi ca vreau Huawei? biggrin.gif ... S-a uzat moral asta al meu (e un LG G Watch R si a fost luat cu precomanda, din primul lot disponibil in Suedia, anul trecut in toamna).
skija
sunt posesr de SAMSUNG GEAR S2 classic. Va spun ca e jmecherie. Arata si bine si il si folosesc destul de ok.

La asta nu poti sa vorbesti ca la telefon. Poti doar sa respingi apelurile, sa raspunzi la sms/whup/mail. Imi place ca la intervale de el stiute ma pune sa ma misc. Cert e ca statul la volan cateodata el il considera miscare si ma lauda (good job!). Probabil dau din maini si el crede ca-s la sala.. nu stiu...

Nu are ANDROID. Are Tizen. Dar au aparut dezvoltatori de Tizen si incep sa apara si layout-uri pentru ceas si aplicatii.

E usor si se incarca wireless. Bateria tine ~2 zile si daca il las stand-alone sau pe silent tine pana la 4 zile.

Recomand
Han Solo
din tot ce am butonat si mie mi s-a parut cel mai valabil.
Liviu
Sa il folosesti cu placere. Mie mi se pare prea mic. Sotiei i-as lua unul (i-a si placut modelul clasic).
Pana una alta eu am decis sa astept lansarile de anul asta. Nici un smartwatch de pe piata nu are functii in plus care sa faca diferenta majora fata de G Watch R-ul asta al meu. Toate au cam acelasi hardware, acelasi stand-by .. difera usor design-ul. Asadar o sa astept sa vad noua generatie daca aduce ceva .. daca nu, probabil ca o sa iau un Huawei watch cum imi propusesem initial, mai ales din cauza ecranului mare si cu rezolutie buna (versiunea cromata, ca sa nu aiba ce vopsea sa se scrijeleasca daca il lovesc).
2dor
Hopa si eu cu un Gear S2.
Liviu
Parosu-le blush.gif

Sa-l stapanesti cu placere.
2dor
Merci Liviu. Inca sunt indecis daca il tin sau nu smile.gif.
vallixx
M-am vazut cu o prietena azi si i-am observat la mana un Huawei Watch de toata frumusetea. Mi-a placut, e misto, elegant, bine lucrat, destept....etc

Frecat la icre nu tine pana seara. Nefrecat la icre si cu ecranul stins si aprins numai cand verifici ora se duce maxim cam 2 zile juma. Uzual la cum il foloseste ar tine de dimineata pana tarziu noaptea, deci oricum seara il bagi la incarcat pt ca a doua zi clacheaza devreme.

Concluzia ei a fost de genul "e misto da' nu prea face banii". Exact pe ce considerente nu stiu exact, mai sondez problema. In grupul cu care am fost se vorbea de altceva si n-am vrut sa monopolizez discutia.

Insa....de aratat.....arata misto. Estetic e betin.
2dor
Pai la gama de pret de pana in 2000 ron, e cel mai tare. Ai rezolutie, design, materiale, inclusiv geam safir.
L!nuX
Vreu un fitness tracker, nu am cerinte foarte mari, sa fie fiabil, sa aibe ecran cu ceva afisare si notificari. Din ce am studiat cele mai ok calitate/pret ar fi Garmin Vivosmart HR si FItBit Charge HR . Ca specificatii Garmin e mai ok totusi e ceva ce ma atrage si la fitbit prin simplitatea lui.

Voi ce ati alege ?
Liviu
Go garmin ....
Han Solo
Suunto
L!nuX
Vroiam sa zic FItBit Charge HR

HanSolo, Suunto e mai mult pt alergare/munte, nu e neaparat fitness
Han Solo
Ești tare dacă te ții de fitness. Ori 'fac' ceva, ori mă apuc de citit smile.gif
2dor
Interesant dar complicat de folosit.
C a t a l i n
Garmin, intrucât am folosit Fitbit Flex vreo 2 ani, și am avut ceva probleme cu rezistența brățărilor și contactele de încărcare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.