Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diuze spalator parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
klax
Din cate stiu eu diuzele de octavia 2 si 1 sunt sub capota. Ma rog chiar sub buza capotei. Ideea e daca:
1. se potrivesc si daca stropirea e eficienta, deoarece exista o distanta de 10 cm intre cum vin diuzele la logan pe capota si cum vin la skoda chiar in marginea capotei.
2. dupa modificari mai ramane ceva in care sa se fixeze in capota? sau stau doar asa prin gravitatie.
3.unde gasim aceste diuze? doar la reprezentante vw? le au pe stoc se face comanda?(cei care au cumparat)
CriSTI68
este targul plin de toate natiile de diuze smile.gif
lucialina2000
are cineva puse diuze de pe octavia? am inteles ca ar fi forate bune cele care arunca o pelicula de apa pe toata suprafata parbrizului! as vrea si eu dar mai caut pareri...
Geox16v
Da o pagina inapoi si citeste Nu doare wink.gif
mariusgeonea
daca vretzi sa desfundatzi diuzele folositzi un pistol de aer, gasitzi la vulcanizare, dar s-ar putea sa nu reushitzi mare lucru smile.gif

in prima faza reushisem sa le desfund dupa 5 min iar numa mergeau cum trebuie smile.gif)
Florin28
Nu stie cineva unde pot gasi diuze de Volvo S60 ca vreau sa le schimb ?? Daca nu gasesc la un Schrot in Timisoara o s-a sun la reprezentanta.
Virusake
Eu am incercat o solutie diferita pentru desfundare, vad ca nimeni nu a pomenit de asa ceva pana acum.

Am luat o seringa cu ac foarte subtire, am umplut-o cu lichid de parbriz, am infipt acul in gaurelele diuzei si am creat cat de multa presiune am putut. Ce-i drept, gunoaiele au ramas tot inauntru dar de fiecare data s-a dovedit eficienta. Acum ma gandesc sa scot diuzele cu totul si sa le suflu cu un compresor de aer.

Ultima solutie e sa curat tot sistemul, incepand de la bidonul cu lichid si furtunase si terminand cu diuzele. Sper sa fie bine smile.gif

Florin28
Am fost la reprezentanta Volvo si am cumparat diuzele fata de Volvo S60 (an2003-2005) care au costat 71 de lei cu tot cu TVA. Urmeaza sa le montez o sa revin cu detalii (poze) ......
mariuscond
QUOTE(Virusake @ 20 Jun 2009, 11:40)
...Ultima solutie e sa curat tot sistemul, incepand de la bidonul cu lichid si furtunase si terminand cu diuzele. Sper sa fie bine smile.gif
*
Pâna nu am făcut ce e citat mai sus, nu am scăpat de probleme. Dacă scoți duzele, le poți curăța fără compresor... smile.gif
bobo77
QUOTE(Florin28 @ 30 Jun 2009, 19:57)
diuzele fata de Volvo S60 (an2003-2005) care au costat 71 de lei cu tot cu TVA.
*


Ce fac aceste diuze de costa atit, eu nu as da atit pe ele...
Florin28
Diuzele sunt de Volovo S60 si vin impreuna cu un furtun care se leaga direct la furtunele de apa, eu am inlaturat furtunele si am introdus direct in furtunele de apa ale masinei. Diuzele au doua limibi care trebuie inlaturate deoarece nu intra in gaurile din capota, apoi am fixat diuzele cu doua cleme fiecare si am siliconat astfel incat sa stea fixe diuzele. Rezultatul este unul favorabil functionand exact cum am sperat.... Am atasat un set de poze.
crising
Si au costat 71 lei? Merita o asa investitie? Ce fel imprastie apa pe parbriz?
Florin28
Sunt diuze ce pulverizeaza solutia de parbriz.,eu sunt multumit de schimbare si am vrut sa-mi cumpar noi.
Dsign
Sunt 2 lei bucata duzele de parbriz de Logan... Mie nu mi s-au infundat niciodata deoarece am avut grija sa nu bag gunoaie cand umplu rezervorul de lichid. Dar daca se infunda vreuna, 2 lei nu sunt o avere
AG09KLU
SALUT!

azi am intrat in posesia unor diuze apalator parbriz de peugeoti 207 ..... diseara cand o sa ajung acasa o sa le montez. Le-aml uat de la dezmembrari, moca. Baiatul de acolo mi-a zis ca se potrivesc perfect, si am mai vazut pe un logan.... dar nu am vazut cum stropesc, ca nu era nimeni in masina:))

diseara daca e totul ok revin cu poze:)
jelly
asteptam pozele!
AG09KLU
Nu m-am tinut de cuvant decat partial, am iesit aseara in oras si nu am mai apucat decat sa le probez, la furtune se potrivesc la fix, stropesc tip pulbere dar m-am intors prea "obosit" ca sa mai stau sa le infig si in capota.

Sper ca diseara sa reusesc si aceasta operatiune?

A scos cineva diuzele alea standard din capota?

Au ceva urechiuse, cleme de care trebuie sa tin cand le scot sau forta maxima e solutia cea mai buna?

La ce sa fiu atent sa nu rup, ca in cazul in care nu se potrivesc alea, pana ajung la vitan sa imi iau altele o sa mai dureze cateva zile.

In cazul in care diseara o sa reusesc sa le montez, sper sa pot pune un filmulet cu ele ca sa se vada cum stropesc.

AG09KLU
fratilor de 2 zile ma chinui sa scot diuzele originale din capota ca sa le pot baga pe cele de peugeot 207 si nu reusesc. Am strans si cu patentul de urechiusele alea si nimic....exista posibilitatea sa fie lipite de tabla?

alte solutii sau metode cum sa le scot pe cele vechi?

BTW - azi o sa imi schimb si stergatoarele, o sa imi pun unul de 60cm la sofer si unul de 45 la pasager...sper sa fie ok, si sper din suflet sa pot scoate diuzele vechi din capota ca sa le bag pe cele noi.....

merci!
Maskatu
Capota are la găurile diuzelor 2 scobituri mici... ele se scot și introduc în capotă prin învârtire ( răsucire ) ... NU pe bază de brăduț de interior, adică îl înfigi direct în poziție.
helbet
Salut ! Duzele ies relativ usor daca folosesti un patent cu care sa strangi urechile acelea de plastic de sub capota. Poti folosi un patent din acela cu cioc... Strangi cu patentul sub capota si tragi in acelasi timp cu mana de diuza de pe capota...

Cam aiurea explicatiile mele... Eu am reusit sa scot o duza si am curatat-o apoi de calcar..

Tine-ne la curent cu cele de 207 !
Maskatu
Nu trebuie să folosești nici un patent. Ele nu au fost introduse în capotă prin forță burtă, ci prin răsucire.
adiya
(cica) era vorba de scos
L.E. Ale mele au ametit insa nu au iesit fara patent...
AG09KLU
in final JOB DONE!

maskatu avea dreptate ... ies prin rasucire si oarecum prin forta.....

le-am montat pe cele de peugeot 207 .... s-au potrivit perfect fara a fi nevoie de taiat din capota sau din diuza.... aria de acoperire a parbrizului este mai mult decat ok...insa am o singura problema....unghiul de stropire.

Imi bate prea la baza parbrizului!

Ca si model seama f mult cu cele de S60 de mai sus ... dar singura problema e la acel unghi....si nu prea stiu cum sa o rezolv!

ceva idei?
bobo77
Nu poti sa le reglezi cu acul ca pe cele de logan?
AG09KLU
nu ca nu sunt pe sistem bila.....

apa iese printr-o gaura in forma de dreptunghi, nu prin 2 orificii mici cum iese la loganul normal....eu ma gandeam sa bag cumva ceva sub ele...dar apoi o sa fie loc intre ele si capota si o sa se vada aiurea de tot.....

si daca in momentul cand stau pe loc bat prea jos....ma gandesc ca la viteza bat fix in bratul stergatorului....

faptul ca nu stropesc cum trebuie poate fi din cauza presiunii prea scazute? sa nu faca pompa fata?
helbet
smile.gif

Eu ma gandesc sa turtesc cumva cele doua parti metalice ale duzelor de pe Logan astfel incat acestea sa devina ovale.. Poate vor stropi si acestea sub forma de perdea.. 4 perdele.. smile.gif
AG09KLU
daca le turtesti risti sa ai 4 jeturi necontrolate:))

12 Jul 2009, 10:59:
QUOTE(Florin28 @ 2 Jul 2009, 12:25)
Diuzele sunt de Volovo S60 si vin impreuna cu un furtun care se leaga direct la furtunele de apa, eu am inlaturat furtunele si am introdus direct in furtunele de apa ale masinei. Diuzele au doua limibi care trebuie inlaturate deoarece nu intra in gaurile din capota, apoi am fixat diuzele cu doua cleme fiecare si am siliconat astfel incat sa stea fixe diuzele. Rezultatul este unul favorabil functionand exact cum am sperat.... Am atasat un set de poze.
*




cum e unghiul sub care stropesc? e ok?

13 Jul 2009, 08:09:
chiar nu are nimeni nicio idee? cum se poate modifica unghiul de stropire... .... diseara o sa incerc si cu obturarea unei duze, sa imi dau seama daca nu duce pompa ... si daca e asta .. cel mai probabil o sa le pun pe cele vechi la loc:))
klax
Din experenta diuzelor de pe wv lupo sau kia ceed acestea care stropesc "perdea" nu se pot regla sub nicio forma.

Diuzele stau fixe? nu poti pune ceva intre ele si capota(gen silicon) sau o garnitura de plastic(home mae probabil si eventual transparenta sa nu se vada)? cred ca mai gros de 1 mm nu iti trebuie cat sa iti mareasca unghiul de stropire considerabil.

Sa ne tii la curent daca ai rezolvat. Eu unul am renuntat la diuze. o sa fac o vizita in auovit sa vad daca gasesc ceva diuze cu pulverizare facute pt logan.
valeriu ciprian
Duzele de Skoda Octavia cumparate de la un magazin de piese auto straine...codul lor este 3B955985...pretul 17 lei/bucata.
klax
Din poze se vede ca stropesc bine.

A trebuit sa faci ceva modificari la ele sau capota???
AG09KLU
QUOTE(klax @ 14 Jul 2009, 08:47)
Din experenta diuzelor de pe wv lupo sau kia ceed acestea care stropesc "perdea" nu se pot regla sub nicio forma. 

Diuzele stau fixe? nu poti pune ceva intre ele si capota(gen silicon) sau o garnitura de plastic(home mae probabil si eventual transparenta sa nu se vada)? cred ca mai gros de 1 mm nu iti trebuie cat sa iti mareasca unghiul de stropire considerabil.

Sa ne tii la curent daca ai rezolvat. Eu unul am renuntat la diuze. o sa fac o vizita in auovit sa vad daca gasesc ceva diuze cu pulverizare facute pt logan.
*




nu stiu ce sa zic....exista posibilitatea sa se vada cam aiurea.....dar pot taia garnitura respectiva dupa forma duzei .....

treaba e ca da un pic desupra stergatorului si apa e intinsa uniform pe stergator si curata super ok parbrizul...nu apare orbirea aia de cateva secunde...dar nu stiu cum or sa reactioneze la viteza.....o sa le incerc in weekend smile.gif
valeriu ciprian
QUOTE(klax @ 14 Jul 2009, 10:32)
Din poze se vede ca stropesc bine.

A trebuit sa faci ceva modificari la ele sau capota???
*


Am ales varianta de a modifica duzele...ai poze mai jos...sau se poate pili gaura din capota astefel incat sa o faci dreptunghiulara.Dar nu recomand.
Geox16v
Numai acum ai reusit sa le pui?
klax
QUOTE(valeriu ciprian @ 14 Jul 2009, 10:24)
Am ales varianta de a modifica duzele...ai poze mai jos...sau se poate pili gaura din capota astefel incat sa o faci dreptunghiulara.Dar nu recomand.
*




Arata bine. Presupun ca nu trebuiesc lipite si stau destul de bine in capota.

Daca specifici si de unde le-ai luat(magazinul) si daca e din buc m-as baga si eu la un set.
valeriu ciprian
Geox16v...duzele le-am montata de pe data de 8 martie......ne cunoastem? smile.gif

klax...stau pe capota nu am de ce sa ma plang....de miscat le poti misca cu mana daca vrei...deci nu sunt fixe-fixe ca cele originale...dat daca se aplica metoda folosita mai sus ...cea cu siliconul...sunt super fixe.
Le-am cumparat din Galati de la magazinul Frontal...comandat azi si a doua zi au sosit.Sau se poate comanda si de la un dealer Skoda...la fel cu acel cod dat de mine.
klax
am inteles. ok mersi.

o sa caut si eu in bucuresti sa vad ce gasesc.
Geox16v
Nu ti-am trimis tie poze cu duzele mele pe alt forum??
zeus-iulian
QUOTE(valeriu ciprian @ 14 Jul 2009, 09:27)
Duzele de Skoda Octavia cumparate  de la un magazin de piese auto straine...codul lor este 3B955985...pretul 17 lei/bucata.
*



Momentan asa imi stropeste mie duza (perdea de apa) din partea soferului din cauza ca este infundata biggrin.gif deci, va trebui sa o infund cumva si pe cea din dreapta si m-am scos radmasa.gif
klax
Am montat si eu azi diuzele de octavia 1 dupa codul de mai sus cumparate de la avia motors pantelimon(din stoc) 26 ron ambele.

Rezultatul: total nesatisfacator. In primul rand problema este ca nu stau foarte fixe(sa zicem ca o lipire cu silicon ar fi solutia).
In al doile rand apare exact problema care am pus-o cateva pagini inapoi. Diuzele pe octavia sunt montate exact sub capota pe grila aia din plastic de langa parbriz, deci astfel mai aproape de geam decat montate pe capota la logan. Astfel suprafata de acoperire este mult prea mare si stropeste pana la jumatatea cupolei si in lateral cam 30-40 cm pe langa portiere. Deci mi se pare ca se zoieste prea tare masina. Tot din cauza pozitiei de montare(prea departe de geam) perdeaua de apa ajunge foarte dispersata si rara, astfel consider ca jumatate din lichidul consumat la o stropire se duce pe langa geam.

Concluzia: le-am dat jos pe cele cu pulverizare si le-am pus pe cele originale inapoi.

Nu au fost o avere, dar nu merita munca.

PS: Nu am mai facut poze ca m-am enervat si e si asa foarte cald. Oricum parerea mea este ca nu are rost modificarea iar diuzele originale se comporta impecabil.

Oare exista diuze cu pulverizare care sa se potriveasca pe logan fara nicio modificare? Daca are cineva ocazia sa puna mana pe asa ceva sau macar sa vada undeva ar fi frumos sa ne anunte si pe noi. La alte modificari nu ma mai bag. Doar diuze identice dar cu pulverizare.
dl_dr25
din ce vad ca spuneti cu octavia eu va invit sa cititi posturile mele cu cele de 206 care sunt mult mai bune
klax
Am vazut ca cele de 206 stropesc la baza stergatorului si trebuiesc si alea modificate putin.
Eu renunt la orice modfiicare. Daca se inventeaza diuze cu pulverizare pt logan ok imi pun, dar cu modificari zic eu ca nu merita.
valeriu ciprian
klax...spui ca duzele arunca apa si pe cupola....cand?cand stai pe loc...nu?Alea originale nu arunca pe cupola?In fine....daca ai fi mers cu masina ...ai fi sprituit si ai fi oprit masina ai fi vazut ca nu ajunge nici un gram de apa pe cupola...O sa incerc sa fac poze la cupola dupa ce voi spritui in viteza biggrin.gif ...
valeriu ciprian
Iata din nou o poza cu apa care ajunge pe plafon in viteza...Nici un strop.
rtBK
a montat cineva diuze cu 3 stropitori? a vazut asa ceva cineva prin autovit?

nu de alta dar am ajuns la capatul rabdarii, diuzele originale s-au infundat bine... in sensul ca furtunul tot sare datorita presiunii asa ca am ajuns sa le schimb... si tot nu am scapat de problema. Am zis sa incerc si alte diuze.

Daca era pompa de vina banuiesc ca nu sarea furtunul de la presiunea creata.
god
Si la mine ba sunt infundate, ba se descentreaza singure foarte foarte repede(la un drum de 20-30 km dupa ce m-am chinuit 10 minute sa le aranjez cum trebuie)dracu mai stie ca indiferent ce le fac tot aiurea stropesc.
rtBK
pe mine ma batea gandu sa le aranjez si sa pun super glue smile.gif
mad_voly
Si eu ma saturasem sa tot schimb diuzele asa ca am mers in targul Vitan si am luat setul de furtunase cu 8 lei si 2 diuze noi - 6 lei amandoua. Am ajuns acasa , am reusit sa scot rezervorul acela pt lichid de parbriz si l-am spalat bine pe interior deoarece mai erau tot felul de gunoaie stranse de-a lungul timpului . Apoi am montat furtunasele cele noi, diuzele si nu am mai avut nici o problema
rtBK
se scoate usor?
klax
@valeriu ciprian

Probabil cand mergi cu masina diuzele nu arunca apa pe cupola, dar cand stai pe loc arunca. Si cele originale arunca apa dar macar alea uda bine parbrizul. Ideea mea finala este ca nu merita datorita faptului ca arunca multa apa pe langa masina si trebuie sa tii actionata maneta prea mult. Pe langa asta se mai si misca diuzele pe capota si ba nu stau drepta ba nu stiu ce. Parerea mea proprie si personala este ca nu merita stresul. Astept sa apara ceva prin targ poate. Daca nu asta e.
IRONICK
Si eu am curatat rezervorul. De fapt impropriu spus "curatat". Nu avea nici un pic de mizerie in el. Si nici nu mi s-au infundat niciodata diuzele. Oare de ce? nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.