Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante in 3 prezoane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Didy
Jantele de care se vorbea, care se gasesc in Franta, unde anume se gasesc in Franta?
Sunt anumite magazine, sau reprezentante? As dorii un ranspuns concret. Ms
iooon_cic
stie cineva daca pe dacia 1100 merg jantele de 1300 ??sunt aceleasi distante intre prezoane??? multani mult
BH 59 FIF
Da. Distanta dintre prezoane este aceeasi, deci din perspectiva asta nu ai probleme. Vei putea monta deci jante de D1100 (15'') pe D13xx. In schimb, jantele de D13xx (13'') nu pot fi montate pe D1100 decat daca pui si niste distantiere. Jantele de D13xx montate fara distantiere ating etrierii. Sau cel putin asa spuneau baietii cu Dacii 1100.
hyena
salut am si eu o intrebare poate ma puteti lamuri ca eu nu am avut noroc pana acu (in incercarea de a ma lamuri singur biggrin.gif )
merg puse pe 1310 jante de SMART for two de 15" ? la distanta dintre gauri am intels ca se potrivesc intrebarea mea e daca nu cumva freaca de aripa
argon
de unde ai inteles ca se potrivesc? nu se potrivesc deloc la gauri.
Siconi
Si eu tot asa stiu ca nu dau la gauri bine. Parca alea de Smart sunt mai apropiate decat cele de Dacia.
bmwh548
Alea de Smart parca se potrivesc la Oltcit. La Dacie nu se potrivesc.
hyena
eu asa am inteles, daia v-am intrebat si pe voi biggrin.gif pacat ca nu merg totusi...
JWF
De vanzare jante aro 10, 2 cauciucuri 205/60/13
ionut_TL
cat ceri pe jante???si de unde esti?
JWF
[quote=ionut_TL,1 Jun 2009, 10:51]
cat ceri pe jante???si de unde esti?
*

[/quoteOradea
BH 59 FIF
Si uite asa mai dispare o Dacie ...
Siconi
Doar pentru ca o incalta cu adidasi noi?! Nu cred asta!
argon
ce ziceti, sa dau jantele separat, sau sa le las pe masina? in ulticum caz, imi scot banii? sau ar atrage mai bine clientii la masina cu totul?
verde57
pai si jantele din aliaj cei cu ele?????
homestranger
daca intereseaza pe cineva, imi scot si eu jentile la vanzare

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=150464&hl=canada
Siconi
Bengoase jante ai pe spate... De pe ce model sunt?
homestranger
nu le mai am demult
Siconi
Pai si de ce ne-ai mai trimis sa vedem frumusete de poze daca nu mai e valabile?
motanpaul
Salutare.Mi-am lut de curand 2 jante super balon(cele din poza).Am dat pe ele 20 roni, erau ca noi, fara lovituri.Le-am luat pe incredere, dar am laut o teapa de zile mari deoarece am mers la vulcanizare.Imi pune cauciucurile sus pe ele.Si cand sa le echilibrez , le pune pe aparat si cica trebuie sa puna pe ele cate 250 g de plumb de janta LolLolLo.gif .E cred ca e foarte mult, is descentrate rau de tot 251.gif .
Trebuie sa imi caut alte 2 bucati...poate or fi mai cu noroc biggrin.gif
tmkrf
QUOTE(motanpaul @ 21 Jun 2009, 21:44)
Salutare.Mi-am lut de curand 2 jante super balon(cele din poza).Am dat pe ele 20 roni, erau ca noi, fara lovituri.Le-am luat pe incredere, dar am laut o teapa de zile mari deoarece am mers la vulcanizare.Imi pune cauciucurile sus pe ele.Si cand sa le echilibrez , le pune pe aparat si cica trebuie sa puna pe ele cate 250 g de plumb de janta  LolLolLo.gif .E cred ca e foarte mult, is descentrate rau de tot  251.gif .
Trebuie sa imi caut alte 2 bucati...poate or fi mai cu noroc biggrin.gif
*


incearca sa mergi pe la vulcanizari si sa iti cumperi jenti superbalon ... se gasesc cu siguranta si nu neaparat scumpe
hyena
pacat... noroc ca nu au fost o avere biggrin.gif eu as incerca totusi si la o alta vulcanizare doar ca sa fiu sigur
motanpaul
Pe la ce pret se gasesc? Eventual am gasit in topicu de mai sus jante superbalon canadiene.Ii pun canadiene superbalon pe fata, si pe spate le las alea cu gaura in mijloc.Credeti ca arata rau?
nelu_1985
da arata rau, pune-le sa fie la fel
tmkrf
QUOTE(motanpaul @ 22 Jun 2009, 07:47)
Pe la ce pret se gasesc? Eventual am gasit in topicu de mai sus jante superbalon canadiene.Ii pun canadiene superbalon pe fata, si pe spate le las alea cu gaura in mijloc.Credeti ca arata rau?
*


invers arata mai bine canadienele pe spate si celelante pe fata
motanpaul
Gata jantele superbalon canadiene de la Domnu homestranger, au ajuns la mine biggrin.gif . Mersi mult inca o data omule cheers.gif .
O sa fac niste poze cu ele puse pe masina.
Siconi
Pune si o poza sa le vedem si noi.
motanpaul

Numa ce am pus jantele canadiene superbalon pe masina, si deja au inceput problemele biggrin.gif .
Una din jante imi lasa aer, pe la interior.Nu e lovita deloc,nu e stramba. Cauciucurile au 5000 km, marca Barum Briliantis si au fost tubeles pe jantele normale, si nu lasa aer.
Cand au pus jantele superbalon pe cauciucuri, am observat ca baietii de la vulcanizare nu au mai dat cu flexu pe buza de la janta unde se lipeste cauciucu. Sau poate ca nu au pus dat calumea cu solutie pe cauciuc.
Jantele astea candiene superbalon, is bune de folosit tubeless?
Multumesc,
argon
se pune doar vaselina, si tine.
BH 59 FIF
Mi-au picat in mana intamplator 2 jante Gotti Replica (sa le spunem asa). Ele sunt practic patrate, ca rotunde nu le poti numi. As avea nevoie de doua cercuri exterioare. Daca are cineva de vanzare, il rog sa-mi trimita un PM. Trecand peste acest aspect "minor", vreau sa le reconditionez. Deci, se iau niste jante de aluminiu (nevopsite, doar lacuite acum vreo 20 de ani) si se doreste inlaturarea stratului de lac existent (ma rog, ce-a mai ramas din el), curatarea suprafetei si obtinerea unei suprafete uniforme si lucioase. Binenteles, cel mai simplu ar fi sa le duc la reconditionat. Varianta asta cade insa pe considerent de lipsa de disponibil. In concluzie, imi incerc eu norocul. Chestia e ca arata rau de tot. Sa folosesc in prealabil o perie de sarma pentru curatarea suprafetei sau nu? Ulterior, ce fel/tip de pasta abraziva sa folosesc?

L.E: O poza face cat o mie de cuvinte. Vreau sa ajung de la asta (poza 1) la asta (poza 2)
Hormonelul
Nu se vede nimic din poze !
Din cate bucati sunt 2 sau 3 ?
BH 59 FIF
Nu am reusit nicicum sa pun pozele aseara. Sunt din 3 bucati. Modelul este identic cu cel pe care il ai tu (alea de 9J). Poza 2 ar fi fost cu jantele tale smile.gif Cu ce le-ai curatat? Au avut nevoie de operatiuni de indreptare? Daca da, cum ai rezolvat problema? Mai precis, unde le-ai indreptat?
Apropo, nu vinzi 2 cercuri exterioare biggrin.gif ?
Siconi
Este recomandat sa le sablezi, daca vrei sa obtii o suprafata uniforma si curata, pregatita de vopsire. Eu asa am facut la jantele mele de Dacia.
BH 59 FIF
M-am gandit la varianta cu sablatul. Dincolo de aspectul privind costurile operatiunii, problema consta in faptul ca cercurile sunt din aluminiu (foarte subtire). Nu stiu cum s-ar prezenta dupa sablare. In Oradea se sableaza doar cu nisip. Chestiile gen sablare cu sticla, bile de metal, coji de nuca sunt de domeniul SF. Asa ca as incerca prin alte metode. In plus, nu sunt vopsite, deci nu trebuie sa inlatur vopsea veche si nici nu vreau sa le vopsesc. Au fost lacuite, dar suprafata pe care a ramas lac e foarte mica.
Siconi
Pai sablarea cea mai buna a metalelor se face cu nisip cuartos care e foarte ieftin. Un palet de 40 de saci costa la putin peste 100 lei.

3 Jul 2009, 18:49:
Cu peria de sarma vei lasa dungi si santuri grele pe suprafata respectiva. A fi o varianta ca, dupa frecarea cu smirghel sau perie de sarma sa dai cu sprit-chit si sa finisezi cu smirghel de apa (P800-P2000). Apoi aplici grund si vopseaua dorita. Lacul se da la final si in mai mult de un singur strat. Daca vrei jante super lucioase, dai vreo 4 straturi de lac si un polish la final.
Succes!
BH 59 FIF
Zici tu bine Siconi pana la urma. Cel mai probabil voi apela tot la varianta sablat. Am incercat cu niste smirghel fin pe o suprafata mica si intr-adevar rezultatul nu este satisfacator. Oricum, la o analiza mai atenta am observat ca toate cercurile sunt afectate grav, deci, incerc sa le inlocuiesc pe toate. Le-am curatat cu motorina ieri. O adevarata distractie pe caldurile astea smile.gif S-au curatat cat de cat, dar cu ocazia asta au devenit evidente defectele.
Siconi
Pacat de ele. Fostul posesor era cumva pasionat de off-road?!
ment
Daca sunt din aluminiu, nu prea cred ca se recomanda vopsitul ca la jentile de tabla. Adica stiu ca se face de obicei electrostatic la aluminiu.. Oricum tu nu vrei sa le vopsesti, ca astea cel mai bine arata shiny si polishate biggrin.gif.

Smigher fin, si trebuie polish neaparat ca sa iasa marfa, deci fa rost de masina de polishat, cu pasla/perie/disc (pentru centrul jentilor), si pasta de polishat. Zona exterioara poti sa o faci ca asta
Hormonelul
BH 59 FIF eu nu le-am indreptat. Am avut noroc, cele pe care le am eu fiind mai drepte. Oricum si ale mele sunt destul de alergate. Caut deja de ceva timp macar un cauciuc compatibil pentru a vedea la un service, cat sunt de deformate .
Pentru curatat asa cum a spus Siconi, am muncit saptamani intregi la bucatile pe care le-am curatat. Intai smirghel mic pentru uniformizare, si dupa smirgel din ce in ce mai fin pana la 1000 cu apa. La sfarsi lustruit. Se vede in poza inainte si dupa.

user posted image

Din cate am inteles se fabricau undeva la Cluj, deci poate pe acolo sa mai gasim cercuri. Eu nu am de gand sa le dau, poate doar la schimb cu cercuri mai mici pentru exterior.
Ai dreptate materialul este foarte subtire si mie mi se par fragile. Din cate am inteles de la batrani aceste jante au fost facute special pentru alergat la raliuri dar erau celebre ca se spargeau. Daca te uiti in filmele vechi cu daciile sport de raliu, multe aveau modelul acesta.
Sa-mi spui te rog si mie daca gasesti cercuri pentru ca sunt foarte interesat sau daca gasesti vreo metoda de a le refabrica.
Flaviuss17
eu mi-am vopsit jantele nu profesional dar mie imi plac biggrin.gif
98YMV
QUOTE(Flaviuss17 @ 10 Jul 2009, 16:51)
eu mi-am vopsit jantele nu profesional dar mie imi plac biggrin.gif
*



puteai macar sa le iei la smirgher . O treaba de mantuiala sad.gif
Flaviuss17
le-am facut asa mai mult sa vad cum arata dar o sa le fac numa k nu am avut timp k am fost tot cu bacu si asa dar acuma o sa ma ocup mai mult d ea;)
popasan
QUOTE(Flaviuss17 @ 10 Jul 2009, 17:08)
le-am facut asa mai mult sa vad cum arata dar o sa le fac numa k nu am avut timp k am fost tot cu bacu si asa dar acuma o sa ma ocup mai mult d ea;)
*




pai si nu mai bine le faceai din prima calumea, decat sa faci un lucru de 10 ori?
Adrian_Boy
Lasa ca asa invata omul, cum se tine un spray in mana, cum se pune scotch-ul de hartie ... si multe altele wink.gif
Siconi
Repetitia e mama lu' invatatura 090.gif 053.gif cool.gif
popasan
QUOTE(Hormonelul @ 6 Jul 2009, 10:34)
Pentru curatat asa cum a spus Siconi, am muncit saptamani intregi la bucatile pe care le-am curatat. Intai smirghel mic pentru uniformizare, si dupa smirgel din ce in ce mai fin pana la 1000 cu apa. La sfarsi lustruit. Se vede in poza inainte si dupa.   

user posted image



Hormonelul - imi poti spune cum ai facut exact aceasta operatie, cu ce materiale si ce scule, ca s-ar putea sa fac si eu la fel. La final ai dat cumva lac peste ele? Mersi
Hormonelul
Popasan, cum am spus si inainte smirghel din ce in ce mai fin, ore in sir..... Le cureti si treci de la un smirghel la altul pana ajungi la 1000 pe care il dai cu apa. Suprafata finala trebuie sa fie mata fara nici cea mai mica zgarietura. Dupa, se lucreaza piesele cu pasta de lustruit si pasla pe polizor de banc. Ies oglinda ! biggrin.gif Sau poti incerca si cu pasla pe polizor ungiular sau cu masina de slefuit....depinde de ce scule ai. Nu am dat cu lac.
andreigame
hormonelu....da tu cate jante dalea ai...2 sau 4?
popasan
Ar avea si pentru masina ta biggrin.gif , mersi pentru informatii (Hormonel)!
Hormonelul
Am doua seturi :

user posted image

Un set l-am reconditionat si pus pe masina. Fiind acelasi model doresc sa pun doua groase pe spate. De-aia ma agit pentru cauciucuri! sad.gif

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.