Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inchidere/deschidere electrica portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
iuliano_smile
QUOTE(ovidiu87 @ 21 Mar 2009, 12:27)
sal.am si eu o mica problema la actuatoru de la portbagaj.am facut tot sistemul si functioneaza bine cu + de la baterie , dar nu vrea sa deschida din telecomanda ,primeste decat un impuls foarte slab ce nu are putere nici sa miste tija .(Eaglemaster cl 5100 T e modelul alarmei ) . Alarma are iesirea pt actuatorul de la portbagaj pe - ,deci am + permanent . care poate fi problema?e alarma stricata?
*


La acea alarma se pune releu. Chiar se specifica
Siconi
Monteaza-i releul aferent si scapi de belea.
ovidiu87
multumesc de raspunsuri , aveti cumva idee unde gadesc acel releu?ca electricianul ce mi a montat alarma a luat el releul sa nu mi mai monteze si pe portbagaj eu nestiind la ce foloseste acel releu.Se gaseste la electronice sau la magazinele de piese auto? si daca stiti ce fel de releu este.
Multumesc inca odata
Siconi
Poti monta un banal releu de far care costa in jur de 5-6 lei. Face exact acelasi lucru. Il gasesti la magazinele de piese auto.
narcys
salut.... am si eu o problema:d..... am avut deschidere la portbagaj cu actuator dar sa ars si acuma mi`am cumparat un actuator cu 5 fire ca numai asa am gasit si habar nu am care si unde se leaga frele:))) au culorile : verde, albastru, alb, maro si negru. imi poate spune cineva care e plus si care e minus?biggrin.gif
Siconi
VERDE si ALBASTRU sunt firele care te intereseaza. Celelalte sunt alta mancare de peste. Daca le conectezi si vezi ca actuatorul functioneza pe dos, le inversezi intre ele si problema dispare.
narcys
ma mult..... maine incerc
pskint25
alb maro si negru ce fac?
Siconi
Exista 2 tipuri de actuatoare:
1. MASTER, care are 5 fire si poate comanda modulul sa execute manevra de blocat/deblocat si pentru celelalte usi cand folosesti cheia ca sa incui/descui masina;
si
2. SLAVE, care are 2 fire, necesare comenzilor de blocat/deblocat (prin inversarea polaritatii).

Fiind vorba despre un actuator master (cu 5 fire) ALB, MARO si NEGRU sunt de la comutatorul incastrat in actuatorul cu 5 fire pentru comanda mecanica/electrica a modulului. Nu mai retin care din ele este cel comun © si care reprezinta contactele NC si, respectiv, NO.

NO.... ....NC
C......./

Cam asa ar fi reprezentarea contactului pentru cele 3 fire. Practic, cand vrei sa incui/descui din cheie, tu impingi manual (cu ajutorul cheii din broasca) actuatorul iar acesta deplasandu-se actioneaza intern acest comutator cu 2 contacte. Daca incerci sa te joci cu mana cu un actuator master, la fiecare actionare (il impingi inauntru sau il scoti afara) vei auzi un tacanit suplimentar, pe care la actuatoarele slave nu-l vei auzi. E tacanitul contactelor de care tocmai am vorbit.

<span class='edit'>25 Apr 2009, 06:03:</span>
LE: Am uitat sa precizez: indiferent de tipul actuatorului, firele de comanda au INTOTDEAUNA aceleasi culori: VERDE si ALBASTRU.

Ar trebui sa gasiti aceste date pe schema de conectare a oricarei alarme sau a oricarui modul de inchidere centralizata.
danutz_v
stie cineva de unde pot procura materialele de care am nevoie pentru a putea realiza ceea ce a prezentat nenestean mai sus?
multumiri
Siconi
Tu vrei sa cumperi actuatoarele? E foarte simplu: da un "search" cu "Google" cu tematica "accesorii alarme" sau "accesorii inchidere centralizata" si vei gasi la o gramada de firme.
Ar insemna sa fac reclama gratuita punand linkuri pe-aici.
bnedea
Actuatoare se gasesc la toate magazinele cu piese auto. Pretul e undeva intre 10 si 15 lei. Cauta si tu unul care sa culiseze mai usor. Iti mai trebuie un buton care sa faca contact doar la apasare (normal deschis) si un releu de 12V (orice releu auto). Spor!
Siconi
Daca pui un releu de far, deci un banal releu auto, e mai mult decat suficient pentru cei 5 roni cat costa el in magazine.
arg_solenza
salut sa va zic ce am facut: am montat actuatoru,am tras firu,am montat intreruparotu+releul.Acum vreau sa iau plusul din cutia de sigurante si am un + liber acolo unde trebuiau sa fie geamurile electrice. cine poate sa imi zica si mie ce siguranta sa pun (cati amperi) si ce s-ar putea intampla rau (instalatiei electrice a masinii)dak e vreo belea pe curcuitul facut de mn???

12 Jun 2009, 23:05:
gata l-am legat.sfat pt cn nu vrea sa dea gaura in hayon :actuatotu merge lipit cu lilicon dala la tub.

klaus
QUOTE(arg_solenza @ 12 Jun 2009, 16:01)
gata l-am legat.sfat pt cn nu vrea sa dea gaura in hayon :actuatotu merge lipit cu lilicon dala la tub.
*

O, da, neindoilenic. Cu un silicon care tine la forte de forfecare si are aderenta atat pe tabla cat si pe plastic.
Cand gasesti unul din asta sa-mi spui si mie.
arg_solenza
sa iti spun pe ce m-am bazat klaus:io am suportii satelitilor spate ai sistemului 5.1 din casa lipiti cu silicon pe tapet ,si i-am lovit de nenumarate ori si nu au avut nimic. daca se intampla ceva cu actuatoru o sa va zic.
Siconi
Eu sunt tare curios cat o sa ina acel silicon. Mai oameni buni, de ce va e lene sa faceti un lucru ca lumea si sa tina o vesnicie, in loc sa faceti un c***t si sa fiti prea mandri de chestia asta?! Imi cer scuze ca sunt mai dur un pic in exprimare, dar cam asa stau treburile.
Fiecare cu placinta lui. Eu, unul, prefer sa fac un lucru ca lumea din start decat sa imi fac de lucru mai tarziu si sa muncesc de 2 ori la aceeasi chestie.
Bafta tuturor si... mult silicon laugh.gif
bnedea
Hmmm... probabil ca ar tine cu silicon daca ai prinde in prealabil pe actuator, in doua suruburi), tabla aceea cu multe gauri care vine in punga cu actuatorul. Atunci s-ar mari suprafata de contact si ar trebui ca siliconul sa adere doar la tabla. Nu stiu insa ce silicon trebuie sa pui sa reziste si la efortul produs de actuator si la nenumaratele trantiri de hayon. blush.gif Eu am dat gauri in tabla.
arg_solenza
am folosit siliconul la MULTE chestii pe care le-am lipit in casa si in garaj are aderenta buna cu multe materiale .oricum o sa va anunt cand va cadea biggrin.gif .

siconi: nu l-am prins cu suruburi pt ca imi era frica ca nu il pun drept.

Siconi
Pai ce e mare smecherie sa faci o mica masuratoare, sa aliniezi dupa ce reper vrei tu si apoi sa faci semnele pentru gauri?! Eu zic ca e o treaba mai fiabila si mai fara dureri de cap. Dar eu nu sunt impotriva faptului ca TU ai folosit silicon. E treaba ta. Tot ce am vrut sa zic este ca nu e o solutie de durata, mai ales la forta de tragere a actuatorului, pentru ca acolo se exercita niste forte... printre care si de forfecare. Nu degeaba au fost prevazute actuatoarele din fabrica cu locasuri pentru suruburi, iar in kit vin cu tot cu "scarite" pentru montaj... au stiut producatorii de ce.
nostradamus36
nimeni nu ataseaza poze mai detaliate ?
Bullix
Maine vin cu niste poze daca vreti. Dar nu stiu ce-o fi atat de dilematic cum sa tragi 2 gauri in tabla si indesi un actuator inauntru. Partea cu montatul tijelor apoi devine o joaca, efectiv te joci de-a Lego cu ele. Sincer, cel mai greu mi s-a parut bagatul firului prin hayon, dar m-am descurcat perfect cu o sarma subtire si tare.
Si atentie, nu e nevoie sa-l puneti la mijloc, langa lampa numar, sau sa scoateti lampa cum au zis unii. Se pune fix dupa gaura cealalta, de langa butucul portbagajului.
nostradamus36
salut nu am inteles deunde trag + este acelasi sistem ca la 1310 acei papuci sub bord ?
Bullix
Plus tragi de la un + permanent din bord trecut prin siguranta, iar masa de la masa generala habitaclu, cauti un manunchi de fire legate cu surub de caroserie.
Siconi
Hai, mai oameni, chiar asa de greu este sa pui un voltmertru sau o lampa de control pe fire si sa vezi unde ai un PLUS fata de caroserie/sasiu?!

PLUS PERMANENT = tensiune de 12-14V FARA sa pui contactul cu cheia (verificabil fata de caroserie/sasiu)

MASA = intreaga caroserie/sasiu este conectat(a) la masa intregului sistem electric. Oriunde ai o tabla, un surub prins pe/de o tabla are masa intotdeauna (cata vreme e conectata bateria la masina)

Deci, pentru cei care sunt mai putin versati, NU va fie frica sa cautati pe sub bord un fir de masa sau unul de plus. Ca sa fie mai usor, pentru firul de plus se poate folosi un ac cu gamalie cu care intepi usor firul, astfel incat acul sa faca contact cu litele din acel fir, fara a deteriora izolatia firului. Fata de orice tabla de pe masina (fara a avea vopsea in locul respectiv) se conecteaza un bec de 12V astfel:

Se lipesc 2 fire la acest bec (unul pe partea mai mare de tabla, iar unul pe fundul becului - celalat contact al lui)
Cu becul astfel "pregatit" se face urmatoarea manevra:
- unul din cele 2 fire, oricare din ele, se conecteaza la tabla (caroserie/sasiu)
- celalat fir se conecteaza la acul cu gamalie dupa ce in prealabil acesta din urma a fost infipt in firul care se doreste a fi testat.
Daca becul se aprinde, inseamna ca pe firul cu ac avem PLUS!!! fata de caroserie/sasiu.
Asta e tot testul.
Pentru determinarea unui PLUS DUPA CONTACTUL CHEII, se verifica daca becul se aprinde NUMAI cand este contactul pus si daca se stinge dupa ce contactul este luat/taiat din cheie.
Deci, treaba e simpla, asa ca va doresc spor la treaba.

P.S.: Orice fir de PLUS permanent sau dupa contact prezinta acelasi traseu si aceeasi tensiune cu oricare alt fir cu plus (nu avem ca sursa de energie decat un amarat de acumulator de 12V, deci nu avem cum sa avem alte tensiuni, decat cele din jurul acestei valori, respectiv intre 11V si 14,4V).
nostradamus36
salut vin si eu cu niste poze, poate folositoare cuiva biggrin.gif cool.gif smile.gif



[attachmentid=1627557646] AICI ESTE BUTONUL DE ACTIONARE SUB SCAUN


[attachmentid=1627557490] sistemul de actionare una din posibilitati
Siconi
Prima poza ce anume reprezinta... ca restul am inteles toti ?!
nostradamus36
ups am modificat ceva , este butonul de actionare scuze
Felie
pozitionarea butonului ... cel verde este butonul de actionare wink.gif ... apropo ms Nostra wink.gif
Siconi
QUOTE(nostradamus36 @ 7 Oct 2009, 22:09)
[...] este butonul de actionare scuze
*



Bun. Si restul ce reprezinta sau ce face? Daca tot ai prezentat zona aia... biggrin.gif
gabitzu'
la mine portbagajul se deschide din telecomanda unsure.gif Asa am luat-o, e de la alarma . cool.gif ..cred...o sa ma uit si poate fac niste poze daca gasesc ceva, poate va ajuta...
ramsen
la mine se deschide si din alarma si din buton suplimentar si din cheie...deci 3 modalitati...de obicei folosesc decit pe primele 2
Siconi
Pai la Solnita ai putut pastra butucul masinii. Eu am vrut in mod special sa renunt la buton si yala. Le puteam pastra si nu mai modificam nimic. Dar am vrut sa am un portbagaj "shaved" si deschidere electrica (buton pe bord sau RC). A fost alegerea mea wink.gif.
ramsen
bravooo...fiecare cu placerea lui...eu am lasat si butucul yalei
Bullix
Cel mai bine asa. Ca oricum, daca vrea sa ti-o sparga vreun killer, numai de butuc n-o avea ala nevoie ca sa ti-o penetreze radmasa.gif
Siconi
La ce incuietoare am eu acuma pe masina, garantat numai daca taie tabla mai deschide portbagajul. Dar sunt convins ca nu se leaga de masina mea pentru ca reprezinta ... o dacie veche. Oare ce sa poata lua din asa ceva?! Plus de asta, am alarma pe ea si pana acuma am avut si eu mare grija pe unde o parchez (ca zona sau loc). Niciodata la intuneric sau in zone slab circulate. Dumnezeu sa ne fereasca de belele si de hoti.
Bafta tuturor in noul an!
andreiask
Gata si eu cu deschiderea . #:-s f complicat cu firu ala si cu gauritul bordului biggrin.gif
Siconi
Oare?!
ANDImad
Am si eu cateva intrebari am o dacie solenza europa as vrea sai pun inchidere centralizata, gasesc inchideri care sa aibe 5 motorase ca sa fie si la porpagaj, si pot fi montate si de un amator sau trebuie neaparat service, si inca ceva ce se intampla in momentu cand descui masina se descuie si porpagaju va treui sa l trantesc de fiecare data ca sa nu raman deschis cand plec cu masina,? ce marca de inchidere imi recomandati? si trbe neaparat cu alarma sau merge si fara
biggrin.gif
Siconi
Se pot comanda "motorase" pe net cate vrei tu. De fapt, ele se cheama ACTUATOARE electrice pentru IC. Si da, gasesti orice fel de actuator pe net, inclusiv solenoizi pentru deschidere portnagaj.
ANDImad
DA INTELEG, d cu porpagaju cum ramane, si gasesc la magazin cumva tot ansamblu de usi si porpagaj
klaus
La portbagaj (vine din frantuzescul porte-bagages) poti sa pui daca ai canal separat pentru el.
ANDImad
sad.gif bun a avea canal separat la portbagaj biggrin.gif inseamna sa aiba fierele si pentru porpagaj IC, si daca e asa, insemna ca nu exista cu totu sa fie set pentru toate cinci usile
Siconi
In nici un set de IC nu vei gasi decat pentru cele 4 usi. ATAT!
Daca vrei la "porpagaj", ai nevoie de asta.
andreiask
O am de 1 an de zile si merge perfect , a mai sarit din cand in cand tija aia k nu am indoit-o eu formidabil de bine ,dar in rest este super ok , ca acum un an !
matesan adrian
Am achizitionat si eu un actuator si uitativa ce am avut in pachet.

23 Jun 2011, 20:54:
Explicati-mi va rog cum montez eu eu tija actuatorului de tija de la iala hayonului. Am vazut in toate pozele de mai sus ca aveti o brida la tija actuatorului, eu am o lamela cu niste gauri
danimarconi
Uita-te putin si aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1492722
poate te ajuta cum a facut @harry. Eu de aici m-am inspitat si totul a iesit Ok. Functioneaza perfect. Nu cred ca-i diferenta intre DSN si Solenza.
matesan adrian
Dar acuma am depistat ca mie nu am avut in pachet brida de prindere pe tija.
MANUVIU
Urmati instructiunile din Attachement , eu asa am procedat si a iesit foarte bine.
matesan adrian
Am reusit....functioneaza perfect.Danimarconi sa stii ca nu-i asa montatu actuatorului
.Pentru ca actuatorul este in sarcina cand este tija afara,prin impingere,iar tija ialei se deschidein sensu invers spre dreapta cum esti cu fata spre masina.Asa ca actuatoru se monteaza cu corpu spre interior si cu tija spre dreapta,exact deasupra locasului tablitei de inmatriculare,restu am facut ca si in schita aceea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.