Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My Red Kia CEED
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
darksleep
Dupa 7 ani de tras de un Renault Laguna 1.6 @ 1998, impreuna cu viitoarea sotie ne-am hotarat sa luam o masinuta noua deoarece am simtit nevoia de schimbare privind motorizarea familiei.

Prima si prima oara eu fiind "fan" Renault, ne-am uitat dupa un Captur la dealer-ul din Arad dar din pacate am renuntat lamentabil datorita persoanei care s-a ocupat de vanzari deoarece efectiv la un moment dat nu a mai raspuns la telefoane ca sa ne ofere informatii despre masina, dotari etc. - nu avea chef de vandut masini desi i-am spus din start ca in maxim 30 de zile vrem sa o achizitionam.

Faza ce-a mai tare a fost cand am vrut sa facem Test Drive cu un Captur si a zis ca nu are chei, desi era parcata in fata dealer-ului, ne-a invitat in schimb sa facem un test cu noul Megane GT blink.gif ..

Noi am vrut neaparat o masina noua, in bugetul de ~15.000 de EUR, ne-am tot uitat nu am gasit ceva sa ne placa, sa aibe si dotari multisoare, intr-un final la recomandarea unui coleg cu care facem naveta am ajuns la Kia - ne-am indragostit instantaneu de masinuta.

Zis si facut, am dat avansul de 20% catre dealer urmand restul de bani sa fie virati in momentul in care primim seria de sasiu. De aici incepe o lupta seculara din cauza intarzierilor livrarii masinii, lipsa de transparenta privind comunicarea cu noi. Intr-un final, masina a intarziat cu aproximativ 1 luna fata de ultima zi mentionata in contract, dar asta este. Ideea e ca am primit-o intreaga.

Acum despre masinuta:

Este un Kia CEED 2016 varianta BEST - adica baza la care am adaugat aproape toate dotarile disponibile pentru aceasta varianta.

Caracteristici ale masinutei:

- 1.6 GDI ( Gasoline Direct Injection ) @ 135 HP - aspirat.
- Culoarea TrackRed GT ( meh, suna bine, de obicei culoarea asta atuul variantei GT ).

Dotarile standard nu are rost sa le mentionez pe toate ca e lista destul de lunga, cateva merita mentionate precum ar fi:

- Suspensii fata McPherson
- Suspensii spate Multi-Link
- ESC ( Electric Stability Control )
- VSM ( Vehicle Stability Control )
- HAC ( Hill Assist Control )
- Pachet Comfort care cuprinde

Daca cineva doreste, pot sa uploadez Fisa Produsului unde se vad toate prostiile pe care le are.

Cum am mentionat mai sus, e varianta BEST ( standard ) la care am adaugat urmatoarele optionale in cuantum de ~ 1800 de EUR:

- Geamuri tenta fumurie spate + luneta.
- Sistem aprindere faruri pe timp de zi LED.
- Geamuri fata+spate electrice cu sistem "AutoUp/Down & Safety".
- Radio CD + MP3 + TFT LCD Display + Camera video mers inapoi + Bluethooth.
- Sistem aprindere automata a luminilor pe timp de zi ( obligatoriu la pachet cu LED-urile ).
- Senzori parcare spate.
- Climatizare automata pe doua zone. ( insfarsit pot sa imi dau in mufa cu 15 grade pe partea mea iar sotia nu moare de frig, ca isi da temperatura mai mare sleep.gif )
- Pachet asistenta sofer ( Sistem FlexSteer, Pilot Automat + Limitator Viteza ).
- Pachet Travel ( organizator portbagaj, chingi de prindere, plasa etc ).
- Pachet iarna ( scaune fata + volan incalzite ).
- Jante aliaj 16".

Pretul final cu reducerea de 2510 EUR de la Dealer + Rabla 1450 a fost undeva ~14.000 EUR. Desi initial am avut un soc, la 2 zile dupa ce am virat avansul si am semnat contractul, pe site-ul Kia a urmat o promotie unde reducerea de la client a sarit de la 1800 EUR la 2510 - discutat cu dealer-ul s-a rezolvat sa beneficiem si noi de oferta desi a intrat in vigoare dupa semnarea contractului.

In rest, Laguna ramane in familie si urmeaza sa ii fac un revamp complet, vopsit, schimbat piese unde e nevoie, in concluzie cam as vrea o "restaurare completa".

Urmeaza sa uploadez poze biggrin.gif

EDIT1:
Din pacate pozele sunt scalate in jos din cauza ca au fost transmise prin WhatsApp, o sa fac alte poze la rezolutie mai inalta.

EDIT2: Pozele cu rezolutie inalta nu ma lasa sa le uploadez, la Attach imi crapa forumul. blink.gif
AndreiMR
Sa o stapanesti sanatos! Pretul a fost foarte bun pentru o masina de genul asta. Rosul de pe GT nu era mai degraba spre visiniu? Sau e camera de vina?

Fara legatura cu masina ta, dar in AutoBild primele 2 masini in testul lor de fiabilitate intins pe 100k km sunt coreene. Prima e Sportage si a doua e I30, fratele ceed-ului. Recunosc ca m-a surprins chestia asta, mai ales ca se stie cat de anti orice nu e german sunt AutoBild smile.gif
darksleep
Se poate sa fie camera de vina, sunt facute de sotie cu un telefon mai slabut. Dar normal culoarea e rosu aprins, ca si un pachet de Marlboro sa zicem biggrin.gif.

Am uitat sa mentionez, am primit de la Dealer:

- Covorase.
- Primele 2 revizii gratuite.
- O sticla de vin scumpa ca am asteptat de am murit dupa ea biggrin.gif

Iar in privinta garantiei, conform Kia:

- 7 ani garantie integrala pe absolut orice piesa.
- 5 ani Asistenta rutiera gratuita.
MoneyTalks
Sa te bucuri de masina, fara sa fii nevoit sa apelezi la garantie sau road assistance!
ursul_bipolar
Frumoasa coreanca! Sa te poarte lin si fara probleme.
b06fcn
S-o stapanesti sanatos. Imi amintesc ca acum noua ani pe vreme asta eram si eu in febra achizitiei unei Kia rosii, cea din semnatura. 150000 km mai tarziu nu am nimic de raportat, un ambreiaj la 120000 km, niste bucsi bara stabilizatoare pe garantie si bucsi anti-ruliu la 140000 km. Nimicuri, comparat cu concurenta.
Kia e o masina fiabila si cu un raport pret-calitate foarte bun, practic daca ai grija de ea o masina coreana sau japoneza te duce mult si bine...
PetruDez
Frumoasa. Sa o stapanesti sanatos.
hepea
S-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea!

Cum ti se pare calitatea materialelor interioare si confortul fata de Laguna? Stiu ca-s clase diferite, da-s curios smile.gif
argon
Cam aiurea sa compari masini din clase diferite si cu 18 ani diferenta intre ele. Comparatia se face cu Megane 4. Chiar asa, de ce nu M4 , ci Kia asta anosta fara pic de personalitate?! Nici n'o remarci pe strada.. Si mai zici ca esti fan Renault?
andreist
QUOTE
7 ani garantie integrala pe absolut orice piesa.

Poti detalia te rog, sunt interesat de conditiile la aia 7 ani. Trebuie sa fac orice la masina exclusiv in reprezentanta, se refera exclusiv la motor, sau ce este garantat in aia 7 ani si care este limita? exista limita de km ?
Eu nu m-am atins de kia/hyundai pentru ca reprezentantii din zona moldovei sunt scarbosi rau.
b76bgaarh
140000 km

Cică ăla de la vaxlui e bun.

Raduchu
QUOTE(argon @ 17 Sep 2016, 14:36)
Cam aiurea sa compari masini din clase diferite si cu 18 ani diferenta intre ele. Comparatia se face cu Megane 4. Chiar asa, de ce nu M4 , ci Kia asta anosta fara pic de personalitate?! Nici n'o remarci pe strada..  Si mai zici ca esti fan Renault?
*



Iar ne luam de oameni cu masini noi si le stricam bucuria? mad.gif


S-o stapanesti sanatos @darksleep!
MuciX
QUOTE(darksleep @ 17 Sep 2016, 10:45)
In rest, Laguna ramane in familie si urmeaza sa ii fac un revamp complet, vopsit, schimbat piese unde e nevoie, in concluzie cam as vrea o "restaurare completa".
*


Daca faci tu cu manuta ta, in garajul tau, succes. Daca nu, vinde-o si fa-ti un cadou dragut de banii aia.
Iti spune unul patit cu "restaurarea".
b06fcn
Ei, lasatz, ca si aia care face asta in garajul propriu asteapta din 2009 sau 2010 sa asambleze un R21...
ss_remus
Nu are rost sa comparam un BMW e30 care chiar trebuie restaurat ca e gaurit pe toate partile cu o Laguna din 1998 care are tabla galvanizata si nu are probleme cu rugina daca a fost intretinuta, trebuie doar reparata.

Kia e simpatica, sa te bucuri de ea, dar de ce nu o Toyota Auris? Are cam acelasi pret, motorizare similara si seamana destul de mult cu CEED.
MuciX
Ce treaba are tabla galvanizata? Eu creca nu stii ce presupune sa desfaci o masina surub cu surub si sa o pui la loc dupa aia. Mai ales una din 1998, plina de tehnologie.
Iar asta cu meseriasi? Eu mai am incredere in meseriasi sa schimbe un bec. Am dat un sfat. Fierul mictionezi pe el pana la urma.
Stricam topicul omului, s-o porti sanatos pe cea noua. smile.gif
MoneyTalks
QUOTE(argon @ 17 Sep 2016, 12:36)
Kia asta anosta fara pic de personalitate?! Nici n'o remarci pe strada.. 

Omul se insoara, nu trebuie sa fie remarcat pe strada... Comparind Kia cu Renault (ca marci in general), Renault e muuuult mai anost. Au trecut vremurile cind Renault facea masini dupa care sa intorci capul cind le vezi pe strada, iar Kia inca nu a existat. Acum situatia este exact pe dos
darksleep
Hello,

@hepea, calitatea materialelor eu personal spun ca este OK, plasticul, pielea sunt placute la atingere, nu scartaie manerul usii daca strangi tare de el, bordul este facut dintr-un material mai moale, din nou placut la atingere.

Scaunele din fata sunt dure si incomode, poate ca este noua si probabil mai are de spus ceva si suportul la lombar care ne-a omorat spatele la amandoi.


@andreist, garantia conform manualului si certificatului de autenticiate si reclamei si bla bla, este de 7 ani sau 150.000 de KM - primii 3 ani fara limita de KM si cuprinde absolut orice piesa: cutie, amortizoare, arcuri, suruburi, piulite, plastice, whatever. Chiar am vorbit cu directorul de vanzari ca ne-am imprietenit destul de bine din diverse motive si mi-a spus ca orice se schimba pe garantie.


@argon, as fi vrut M4 din tot sufletul, chiar imi place cum arata masina dar din pacate ne-a depasit bugetul daca il comparam cu pret + dotari, am avut noi un fix - masina noua cu toate dotarile care se poate si se incadreaza in buget. La un moment dat sotia a spus ca daca chiar imi doresc Renault, luam un Latitude / L3 SH dar am preferat noua. Cine stie, poate pe viitor apare un Clio RS SH. Am 26 ani, nu a zis nimeni ca nu pot sa am criza varstei mijlocii si sa imi iau ceva mai sport biggrin.gif

@ss_remus, Auris nu ne-a impresionat foarte tare, nu stiu de ce + bugetul. Am avut la fostul loc de munca un Auris Hibrid si chiar mi-a placut - aici a avut si sotia un cuvant biggrin.gif .

In rest, masina se comporta frumos, fuge daca o calci dar creste si consumul exponential. I-am facut si CASCO la Allianz - ~1700 RON pe an cu toate prostiile incluse, inclusiv masina de schimb pe perioada reparatiei daca este cazul.

Iar de Laguna.. inca ma gandesc serios daca merita sa bag bani in ea sa o restaurez sau sa o vand asa cum este. Are GPL BRC pe ea, e frecata pe partea stanga de catre un dobitoc care nici in ziua de azi nu stiu cine e + aripa fata stanga e ruginita in punctul maxim din arcada dar pentru asta am o aripa culoare identica fara strop de rugina luata tot de aici de pe forum de la un coleg in urma cu cateva luni.
alex462
Frumoasa masina. S-o stapaniti sanatosi!
andreist
La 30 e cu criza, o sa dai bani pe benzina, jante, cauciucuri si detailing mai mult ca pe... nuj alege ceva scump din viata ta biggrin.gif eu chiar am fost intrebat daca e cu criza varstei mijlocii si e 50/50. Problema la mine e ca nu ma mai pot opri smile.gif
darksleep
Aproximativ 1100 de KM.

Masina se comporta excelent, consumul s-a mai stabilizat putin pe la 7.7 dar sunt sigur ca odata cu adunarea de KM se va mai "lasa" motorul.

Singura problema ce am depistat-o si e chiar enervanta este la pedala de ambreiaj. Uneori daca apesi pe ea pocneste iar vibratiile se simt in picior. Din cate m-am uitat, are un joc stanga-dreapta daca misti cu mana de ea, si ma indoiesc ca ar trebui sa se comporte asa.

M-am uitat la pedala, si am vazut ca este formata dintr-un sistem semi-complex de 2 arcuri, unul pe orizontala si unul pe verticala. In cel de pe verticala la capat intra un surub - presupun ca aici se strange pedala iar in cazul meu nu cred ca s-a strans suficient de tare. Am vorbit deja cu dealer-ul din Arad si mi-au spus sa ma duc sa vedem care este problema.

Problema asta nu afecteaza cu absolut nimic intrarea in viteze sau scoaterea, atat ca e enervant sunetul si vibratia respectiva.

In alta ordine de idei, folositi careva solutii de curatare "profesionale" pentru jante / bord / luciu cauciuc ? Ca parca nu ma incumet sa iau prostii de prin Kaufland / Dedeman sa vad ca dupa 2 zile a atacat materialele.
MyKe89
Eu am niste favoriti:

- pentru jante, Sonax Xtreme Full Effect.
- pentru interior/bord/plastice, 1Z Cockpit Premium.

Pentru luciu anvelope cred ca poti lua orice.

E binevenita si o pensula, sa cureti bine spatiile greu accesibile din bord. Trateaza geamurile cu un Rain Repellent dupa spalare, e bun si cel de la ProX din Carrefour/Dedeman, ar trebui sa te tina minim 3 luni o aplicare (depinde cat mergi).

P.S. Sa o stapanesti sanatos!
ursul_bipolar
QUOTE(MyKe89 @ 26 Sep 2016, 11:06)

Pentru luciu anvelope cred ca poti lua orice.




Nu chiar orice. Sonax Xtreme Tyre Gloss Gel este ce trebuie. Hidrateaza cauciucul si nu il lasa sa imbatranesca acolo unde bate soarele. Apa nu sta si luciul este de durata.

Pe geamuri am aplicat Gyeon Q2 View de 1.5 ani si protectia este tot acolo.
darksleep
Pedala de ambreiaj a fost rezolvata printr-o vizita la dealer, a durat ~5 minute. A fost cum am banuit, un surub din ansamblul respectiv a trebuit strans putin. Momentan nu mai pocneste la apasare / revenire.

M-a asigurat directorul de acolo cu care sunt si prieten, ca daca mai pocneste odata schimba ansamblul de sub pedala cu totul - nu prea ma coafeaza ca la o masina de 1 saptamana si 3 zile sa schimb vreo piesa. :-)

EDIT:

De la 00:30 in sus era pocnitura:

https://www.youtube.com/watch?v=T_QehK_yjX0
AR-18-MOS
Probabil Adi ti-a dat o masina pe care am alergat-o la Raliul Aradului... Cati km a avut la bord?
darksleep
5 :-)
AR-18-MOS
Dati inapoi. laugh.gif



L.E. Cele alergate la Raliul Aradului, le-au adus direct Kia Motors din Bucuresti. smile.gif
darksleep
QUOTE(AR-18-MOS @ 27 Sep 2016, 17:44)
Dati inapoi. laugh.gif
L.E. Cele alergate la Raliul Aradului, le-au adus direct Kia Motors din Bucuresti. smile.gif
*



Stiu ca am fost acolo laugh.gif

Si am fost acolo cand o masina de raliu a dislocat o piatra cubica si a trecut prin bara din fata a unui Sportage nou nout smile.gif
AR-18-MOS
Aia era bara de la garduri, care a trecut fix pe langa mine, atunci cand am sarit pe burta - eu si cu jandarmul.
http://youtu.be/OqfvJhPD_J0?t=18m16s
darksleep
Din cate am vazut si vorbit cu Andrei, a trecut o piatra si prin bara la Sportage-ul respectiv. A fost schimbata bara cu totul si cam gata, ca nou :-)

Nu conteaza, conteaza ca nu mai pusca pedala mea biggrin.gif
darksleep
Niste recomandari pentru anvelope de iarna ?

Colegii de pe Forum-ul Kia au recomandat urmatorul tip:

Nokian WR D4

Continental Wintercontact TS 860

Dimensiunea jantelor este de 205/55/16
b76bgaarh
255, oau.
AndreiMR
Nokian
darksleep
@b76bgaarh, typo la tastatura. Am dat edit. Scuze :-D
b76bgaarh
majina coreana cu rotili de vara coreane, de ce nu si de iarna?

ps radmasa.gif
marksman
Am avut ceva Hankook de iarna pe Logan. N-au fost rele, dar s-au consumat destul de repede.
ajaccio83
QUOTE(darksleep @ 6 Oct 2016, 12:39)
Niste recomandari pentru anvelope de iarna ?

Colegii de pe Forum-ul Kia au recomandat urmatorul tip:

Nokian WR D4

Continental Wintercontact TS 860

Dimensiunea jantelor este de 205/55/16
*



Amandoua modelele sunt noi aparute si sunt de top. Te rog nu le cumpara de pe EMAG sunt nesimtit de scumpe.

Uite eu de 8 ani am luat numai de aici : http://www.anvelopejantepromotii.ro/30966-...tal-model:TS860
MoneyTalks
QUOTE(darksleep @ 6 Oct 2016, 11:39)
Niste recomandari pentru anvelope de iarna ?

Colegii de pe Forum-ul Kia au recomandat urmatorul tip:

Nokian WR D4

Continental Wintercontact TS 860

Dimensiunea jantelor este de 205/55/16
*


In link-urile alea au si Michelin, la pret similar cu astea doua. Eu as merge pe alea.
AndreiMR
De ce? Michelin ies mai slab in toate testele, si sunt mai scumpe. Si eu tre sa iau cauciucuri de iarna pentru Mazdoiul din semnatura, si ma atragea ideea de Michelin de iarna...dar dupa ce am citit toate testele pe care le-am gasit, am ajuns la concluzia ca nu merita banii in plus fata de altele gen GY, Dunlop etc
darksleep
QUOTE(ajaccio83 @ 6 Oct 2016, 21:41)
Amandoua modelele sunt noi aparute si sunt de top. Te rog nu le cumpara de pe EMAG sunt nesimtit de scumpe.

Uite eu de 8 ani am luat numai de aici : http://www.anvelopejantepromotii.ro/30966-...tal-model:TS860
*



Am observat ca pe emag sunt preturi de cocaina la cauciucurile de iarna. Nici nu aveam de gand sa le cumpar de acolo, acolo m-am uitat prima oara sa imi fac o idee. tongue.gif

Din cate am vazut Nokian WR D4 sunt singurele care au obtinut clasa A la franare pe umed - marketing gimmick, asta e clar. Dar din review-uri sunt chiar OK.


7 Oct 2016, 17:59:
Siiiiiiiii pocnitura la pedala de ambreiaj in momentul in care revine in punctul de origine a aparut din nou.

Saptamana viitoare facem o vizita la Kia Arad. Pana atunci imi inec frustrarea intr-un vin ars si un trabuc.
MoneyTalks
QUOTE(AndreiMR @ 7 Oct 2016, 06:23)
De ce? Michelin ies mai slab in toate testele, si sunt mai scumpe. Si eu tre sa iau cauciucuri de iarna pentru Mazdoiul din semnatura, si ma atragea ideea de Michelin de iarna...dar dupa ce am citit toate testele pe care le-am gasit, am ajuns la concluzia ca nu merita banii in plus fata de altele gen GY, Dunlop etc
*


Nu ma intereseaza cum ies in teste. Si VW diesel au iesit bine in teste radmasa.gif Din cite am discutat cu cei ce monteaza anvelope, Michelin sint cu mult peste GY si Dunlop. Eu o sa imi iau Michelin luna viitoare
Iulikk
Da da, cand m-am dus cu Loganu cu niste UniRoyal Rallye 550 imi ziceau: ce e cu chinezăriile astea... deh, meseriasi vulcanizatorii icon_mrgreen.gif .

Totusi, vezi sa nu fie facute in Ro macar, ca oricum dupa 2 ani crapa pe margini.
darksleep
Sambata, 08.10.2016 mi-au expirat numerele temporare. Cererea pentru numerele permanente a fost depusa Luni - 03.10.2016, nici un raspuns din pacate de la firma care se ocupa de acte.

Femeia de acolo mi-a spus ca are masina de 2 saptamani care nu i-au venit actele. Se pare ca in Timisoara se misca ca mortii, adica deloc. Nu exista taxa de eliberare urgenta a unui act, spre diferenta de Arad, culmea.

Din cate am vazut, taxa / timbrul de mediu este 151 de EUR - e bagata la EURO 5 pentru ca Romania. Costurile totale pentru inmatriculare care consista din taxe, RCA, profitul firmei se ridica la 1450 de RON.


In alta ordine de idei, urmeaza sa comand urmatoarele pentru detailing:

- Sonax Gel Cauciucuri Xtreme Tyre Gloss pentru luciu la cauciucuri.
- Sonax 321200 pentru curatarea tapiteriei ( luat din Auchan ).
- Sonax Full Effect Wheel Cleaner.
bgdrenault
RCA nu ai facut pentru tot anul la ridicarea masinii?

Intrebare , chiar sunteti asa aglomerati de dati banii unor asemenea firme de inmatriculare?
Daca ai cartea de identitate, cum pana mea sa stai 2 saptamani pentru numere ? In Piatra se cam rezolva in aceeasi zi de la depunerea actelor, primesti numere si o dovada, iar certificatul de inmatriculare vine prin posta.
darksleep
Pai nu am facut RCA pe tot anul pentru ca nu aveam cum. Masina a venit cu numere provizorii.

Si de dat banii din casa, nu ma dau, chiar deloc. Dar din pacate si eu si sotia lucram cate 10 ore pe zi, locuim in Arad si nu avem cum sa umblam in Timisoara pe la toate institutiile pentru depunerea actelor, parafare, etc. Am preferat sa platesc o firma sa se ocupe de asta, doar pentru comoditate.

In Arad e la fel, cam in 2-3 zile maxim ai toate actele si placutele, cel putin cand am inmatriculat Renault-ul, asa a fost.
bgdrenault
RCA se poate face pe tot anul inainte de ridicarea masinii. Pe baza VIN-ului. Numarul de inmatriculare se trece ulterior, manual eventual.
Dar ma rog, e bine si asa.
Sa intelegem ca acum nu poti circula pana la iesirea actelor? Doar in Romania se poate ajunge aici.
b76bgaarh
sa stricat înmatricularea cu noua lege de asta vara.
cdadan
QUOTE(darksleep @ 6 Oct 2016, 13:39)
Niste recomandari pentru anvelope de iarna ?

Colegii de pe Forum-ul Kia au recomandat urmatorul tip:

Nokian WR D4

Continental Wintercontact TS 860

Dimensiunea jantelor este de 205/55/16
*


TS-urile fara discutie.
MoneyTalks
QUOTE(darksleep @ 9 Oct 2016, 07:19)
Sambata, 08.10.2016 mi-au expirat numerele temporare. Cererea pentru numerele permanente a fost depusa Luni - 03.10.2016, nici un raspuns din pacate de la firma care se ocupa de acte.

Femeia de acolo mi-a spus ca are masina de 2 saptamani care nu i-au venit actele. Se pare ca in Timisoara se misca ca mortii, adica deloc.
*


Nasol ce se intimpla prin Ro. Aici nu exista numere provizorii, iar o masina noua o cumperi cu numere definitive de la dealer. Numere definitive inseamna ca acele numere sint atasate masniii pina cind e casata, dupa care dispar din sistem, nu se reutilizeaza. Cind mi-am schimbat masina acum vreo 2 luni a durat vreo 15 minute semnatul actelor, aceasta incluzind un telefon pe care dealer-ul l-a dat la firma de asigurare pentru transferul asigurarii pe noua masina.
b76bgaarh
si la noi dura 2 ore, pana cand guvernul tehnoratatilor au schimbat sistemul, in vara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.