Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zeita
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
BLUE R 19
Frumoasa wub.gif E luata din Pitesti cumva?
koldun
Să o stăpânești sănătos. E mișto.
R19/16v
@BLUE R 19 nu, din nemtia.
@koldun multumesc
dan22y
Frumoasa jucaria wink.gif
LE: an fabricatie?
R19/16v
2013

24 Nov 2016, 10:09:
QUOTE(cj98czh @ 23 Nov 2016, 22:05)
Asta a fost direct la ooo ....  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*



Cum pot sa lovesc ceva ce nu exista...?
cj98czh
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
stefandinescu70
Sa o stapanesti sanatos, sefu . Acum ai si masina 4x4 iarna si ai si electrica si diesel ECO , cam tot ce vrei , iar interiorul este din alta planeta . Este una din optiunile pe care le aveam si eu in gand ( inainte de Talisman ) , numai ca noul model DS5 Hybrid ,nu difera cu nimic mare lucru important de ce ai luat tu , asa ca sa iti stapanesti sanatos ( inca odata ) masina ta model 2017. Bateria ?? Cati km poti merge numai pe electric ??
R19/16v
Multumesc.
Bateria e la 96.7%. Nu stiu cat pot merge pe electric ca n-am avut curiozitatea asta, utilitatea i se vede in mers, asistand dieselul.
stefandinescu70
QUOTE(R19/16v @ 24 Nov 2016, 09:23)
Multumesc.
Bateria e la 96.7%. Nu stiu cat pot merge pe electric ca n-am avut curiozitatea asta, utilitatea i se vede in mers, asistand dieselul.
*



Ca si ani , bateria ar trebui sa mai tina , iar in rest beneficiezi de un HDI in toate mintile de la Peugeot , care este OK . Este cu AdBlue cred EURO 5 ( sau 6 ) . Taxa oricum nu ai la ea . Sunt curios cum se descurca pe zapada pe modul 4x4 , dar sigur foarte bine. Idea de a pune tractiunea electrica pe spate este chiar bestiala , sa nu le combine pe fata cum fac mai majoritatea Hybrizilor ( vezi Toyota ) , o c.c.narie de cutie automata , amestecata cu un motor electric si plus unul pe benzina ,amarat si puturos .
MoneyTalks
Chiar asa, la cit is de proaste hybridurile de la Toyota, asta vara an vazut in Hollywood tot a 10-a masina un Prius. Ce ti-e si cu americanii astia, cum cumpara ei numai masini proaste
stefandinescu70
[quote=MoneyTalks,24 Nov 2016, 11:39]
Chiar asa, la cit is de proaste hybridurile de la Toyota, asta vara an vazut in Hollywood tot a 10-a masina un Prius. Ce ti-e si cu americanii astia, cum cumpara ei numai masini proaste
*

[/quo

La ei se compara la consum un Prius cu americancele V8 , dar daca compari la noi un consum de la Prius cu unul de la un diesel ( nu mai zic si + hybrid ) ii dai foc Priusului.
cj98czh
Nu stiu cat is de bune sau de proaste Prius-urile ... dar stiu ca is urate rau ...
stefandinescu70
QUOTE(cj98czh @ 24 Nov 2016, 11:51)
Nu stiu cat is de bune sau de proaste Prius-urile ... dar stiu ca is urate rau ...
*



Bine zis , oricum DS5 este una din masinile FRUMOASE , elegante si stilate . Nu degeaba au comparat interiorul lor cu un cockpit de avion.
marksman
E faina! Mai sunt in Romania la fel? Putine hibride pe la noi.
ursul_bipolar
QUOTE(stefandinescu70 @ 24 Nov 2016, 13:02)
Bine zis , oricum DS5 este una din masinile FRUMOASE , elegante si stilate . Nu degeaba au comparat interiorul lor cu un cockpit de avion.
*



aphophis 2 or reloaded.
marksman
Pai are dreptate, nici macar nu se compara cu un Passat spre exemplu.
MoneyTalks
QUOTE(cj98czh @ 24 Nov 2016, 10:51)
Nu stiu cat is de bune sau de proaste Prius-urile ... dar stiu ca is urate rau ...
*


Pai asta e motivul pentru care nu m-a iteresat Prius. E mult prea urita laugh.gif
aLecsunder
Foarte misto! Am mers si eu cu una care arata la fel (poate aceiasi configuratie). Placuta la condus si se misca binisor.
darksleep
Again, e superba. I love it.

PS. Foot rest-ul nu e putin spre dreapta ? Stai comod cand iti tii piciorul pe el ? Ca la Kia stau cracit de-a dreptul si mi tare comod.
R19/16v
Pai... eu zic ca stau bine.
meganus_bicorpus
A doua teava de esapament este pentru motorul electric? 10561582.gif
Mii si milioane de km fara evenimente!
R19/16v
Da, fancez zgarcit, fumega tractoru' numai pe stanga smile.gif
Foarte buna explicatia ta, aia de pe dreapta e pentru electric radmasa.gif

24 Nov 2016, 23:20:
Am schimbat o bieleta anti-ruliu pe care cred ca am prapadit-o o data prin Ungaria si o data prin Arad.
[attachmentid=1628048324]
Cu ocazia asta am vazut ce animale de discuri a pus francezu'...
[attachmentid=1628048325]
Ma intreb care le e rolul, ca frana de motor (electric) este foarte eficienta, apuc sa pun piciorul pe frana numai la semafor...

24 Nov 2016, 23:23:
[attachmentid=1628048326]
dr_mKe
Nu le schimbi vecii radmasa.gif
cj98czh
Sa te opreasca atunci cand trebe smile.gif aceleasi discuri le am pe C5 smile.gif

Uite aici lucru de care sa ti seama:

Batery Disconnection: [attachmentid=1628048327]

Batery Connection: [attachmentid=1628048328]
R19/16v
La mine in manual aplica metoda frantuzeasca smile.gif "Treci pe la noi, ca ne e dor!"

24 Nov 2016, 23:35:
@dr_mKe asa mi-am zis si eu smile.gif

24 Nov 2016, 23:36:
340mm discurile...
Dreamer
Faina tare jucaria! Sa te bucuri de ea sanatos!
Ma bucur sa vad ca apar si modele hybrid pe aici!
R19/16v
Multumesc smile.gif
darksleep
Cand ti-ai rupt bieleta prin Arad, uimeste-ma unde. Pe autostrada cand veneai de la Nadlac fix inainte sa intrii in Arad ? :-)

Nu de alta, dar anul trecut cand veneam dupa un drum de 900 de KM cand am fwtut una intr-o groapa la 130 mi-am rupt pivotul cu totul la Renault.
stefandinescu70
Pentru cine mai vrea una asemanatoare , smile.gif


https://www.autovit.ro/anunt/citron-ds5-ID7...html#28a1185318


Sunt destule la vanzare si chiar au un pret bun in comparatie cu pretul de nou , care este MARE , iar calitatea nu este de discutat , se pare ca CITROEN a pus tot ce trebuia sa fie Perfecta
meganus_bicorpus
Arata intr-un mare fel, o minunatie de masina!
cj98czh
Aia pusa de stefan este un 2.o hdi de 200 cai ... dar fiti convinsi ca km nu sunt aia ... cu toate ca la Citroen ai de lucru gramada ca sa umblii la km si presupune demontarea bordului ... o cautare pe mobile va arata preturile ... + ca a lui R19 are km putini.
R19/16v
Cred ca a olandezii au ceva subventii de la stat, ca 80% din DS5uri sunt din Olanda si niciuna n-are subt 150k km, nici macar alea din 2014-2015... zici ca se duc din dormitor in sufragerie cu masina...
In plus, eu am cautat exact combinatia asta intre exterior si interior, mi s-a parut ca se potriveste cel mai bine masinii.
Si tapiteria rosie si cea maro arata decent, dar asta mi s-a parut cea mai potrivita.

@darksleep nu stiu exact unde am dat nici un Ungaria, nici in Romanica. Eram pe autostrada, pe langa Arad...

@stefandinescu70 comparativ, celei de pe autovit ii lipsesc jantele de 19", jantele de 17" eu le am pt iarna, TPMSul, scaunele electrice incalzite cu masaj, xenoanele directionale, prostiuta aia de sistem de incearca sa te tina pe banda ta smile.gif, schimbarea automata faza lunga/faza scurta si, ce e cel mai rau "SPECIAL SPECIFICATION SOCIETE (OVSA)"

Prin urmare fie e ea prea scumpa, fie am luat-o eu foarte bine pe a mea smile.gif
dan22y
QUOTE(cj98czh @ 25 Nov 2016, 08:55)
Aia pusa de stefan este un 2.o hdi de 200 cai ...
*


200cp = 163cp diesel + 37cp electric. Eu asa vad, deci e ca a lu 19.
cj98czh
Scuzat ... acu am apucat la o cafea ... ai dreptate Dane.
R19/16v
Azi am mers cu Scenicul pana la satu' al mare...
3 concluzii simple smile.gif
* nu trebuie sa vand Scenicul
* DSul necesita upgrade de sistem audio
* nu cred ca se tine DSul dupa Scenic...
stefandinescu70
QUOTE(dan22y @ 25 Nov 2016, 08:35)
200cp = 163cp diesel + 37cp electric. Eu asa vad, deci e ca a lu 19.
*



Exact aceasi masina este , nu exista decat o hibrida la DS si are aceleasi motoare . Decat optionalele/rotile/jantele difera putin sau mai mult radmasa.gif

BTW , este EURO 5 ??
cj98czh
Ce sonorizare ai pe DS? Cine este producatorul?

Eu pe vagon am Harman Becker ... si sonorizarea este super, de aceea intreb si ma mir pentru ca de obicei pun chestii tari.
stefandinescu70
[quote=R19/16v,25 Nov 2016, 08:26]
ce e cel mai rau "SPECIAL SPECIFICATION SOCIETE (OVSA)"

Adica ?? motorul diesel are din putere taiata/limitata ???
Am vazut in Olanda ca la BMW le taie ( din soft ) puterea la motoare sa se incadreze in nu stiu ce norme de fiscalitate.
R19/16v
@Cosmin - sonorizarea interesanta pe DS5 e facuta de Denon, dar pe hibrid nu incape subwooferul in portbagaj... prin urmare o fi no name, nu stiu smile.gif da' o rezolvam cat de curand...
@Stefan - nu stiu ce modificari sunt facut de fabrica, dar daca a fost vanduta ca fiind societe, sigur a fost si folosita in acest fel, si, cu toate ca pot exista avantaje la o masina intretinuta de companie, pot exista si mari dezavantaje, risc pe care eu nu mi l-as asuma.
MyKe89
Cât fu CASCO?
R19/16v
Vreo 1500, c-am capatat nush-ce reducere de client vechi, la Omniasig.
Restul ofertelor erau pe la 2000-2200...
O caciula de bani.
MyKe89
La ce sumă asigurată?
R19/16v
21.ceva
Spre deosebire de ofertele la 2000e+, asta include elemente vitrate, fransiza 0 in orice situatie, jante, anvelope, vandalism, apa la motor, posibilitatea de a repara masina in orice unitate doresc... ma rog, asa cum ar trebui sa fie un casco, nu 2000e cu fansiza 150e / eveniment si 20% la dauna/furt total.
bgdrenault
Bieleta antiruliu nu e pierduta in Ungaria sau Arad, cred ca era mai demult slabita.
Sau ma rog, daca e pierduta la drumul acesta, probabil ca mai urmeaza curand vreun pivot sau cap de bara.
Un soc care strica deodata bieleta antiruliu lasa urmari mari si la alte piese. Cel putin in teorie.
R19/16v
@bogdanbiciusca bineinteles, nu am dat atat de tare incat s-o distrug de buna, dar atunci si-a dat obstescul sfarsit... da' nu-i grav, 154ron piesa de origine.
MoneyTalks
QUOTE(stefandinescu70 @ 25 Nov 2016, 06:14)
Pentru cine mai vrea una asemanatoare ,  smile.gif
https://www.autovit.ro/anunt/citron-ds5-ID7...html#28a1185318
Sunt destule la vanzare si chiar au un pret bun in comparatie cu pretul de nou , care este MARE , iar calitatea nu este de discutat , se pare ca CITROEN a pus tot ce trebuia sa fie Perfecta
*


Masina aia e extrem de calarita. Iar pretul de noua este ENORM, e mai scumpa decit Lexus
R19/16v
Daca te uiti sa configurezi una ca a mea de noua, iesi la vreo 58k eu pare-mi-se, AIA e scumpa radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
stefandinescu70
QUOTE(R19/16v @ 25 Nov 2016, 09:15)
@bogdanbiciusca bineinteles, nu am dat atat de tare incat s-o distrug de buna, dar atunci si-a dat obstescul sfarsit... da' nu-i grav, 154ron piesa de origine.
*




De aceea se numeste masina second hand iar KM isi spun cuvantul . Mai se strica una alta , dar se repara/inlocuieste , NU ?? wink.gif , totul este sa nu pice din alea GRELE .

<span class='edit'>25 Nov 2016, 09:27:</span>
[quote=R19/16v,25 Nov 2016, 09:24]
Daca te uiti sa configurezi una ca a mea de noua, iesi la vreo 58k

Chiar 58K euro nu este , la PLOIESTI imi configurase una noua FULL posibil in 2015 si Romania la max 49 mii ( si venea in 4 luni ) .
MuciX
French car resell value FTW!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.