Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vitezomani ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4
bion
Care-i poanta ca io nu m-am prins. unsure.gif
Dr. auspuff daca tu esti un om calm mie-mi trece chelia. Probabil ai o aparenta calma dar in realitate... biggrin.gif biggrin.gif
Richelieu
Dr. auspuff nu prea s-a bucurat de apreciere in copilarie si o cerseste acum prin toate mijloacele posibile.
dr_mKe
Ceva obiectiv esti capabil sa scrii vis a vis de subiect ?

Pot si eu sa incep sa fac analiza felului in care postezi pe toate topicurile. Preferi varianta sarcastica a la dr. House ? Imi iese foarte bine tongue.gif

Bioane, nu-i nici o poanta, doar 5 minute de condus corect. Cand capat continutul din celalalt telefon, ca tot veni vorba de BeMWE ruginit, intalniram unul. Partea mai putin amuzanta este ca avea un copilas in spate, care statea in picioare intre scaune sa vada drumul, iar tacso depasea ca un descreierat. La un moment dat opereaza o depasire minunata in localitate, probabil dubland lejer viteza legala.

Bucatzel spre exemplu nu-i de acord cu stilul asta de mers, insa isi exprima punctul de vedere ca un om cu IQ din 3 cifre. Motivul lui este logic. N-are pofta sa tot depaseasca. Nu-l intereseaza castigul de timp pe o ruta scurta. Practic nici pe mine. Pe arad-timisoara nu depasesc decat pe cei care merg chiar prea incet tongue.gif
Mi-s complet de acord cu stilul lui de condus, chiar daca nu-l aplic personal.

LE > consumul pe CB 6.3% in final. Consum de mare vitezoman.
tribunul
TIR-urile alea mergeau sigur regulamentar, adica 90, ca mai mult nu pot si cu mai putin nu merg.

Daca unul care merge cu 90 va incurca...pe un drum pe care viteza maxima legala e 90...pai atunci ce se mai poate comenta.
yhattori
daca nu esti primul, esti ultimul!
bucatzel
Doctore... nu te-am vazut conducand decat o data, prin oras. N-am ce sa imi fac parere din atat. Da' macar in filmuletele de le-ai postat amu' vad ca depasesti calm, cand e timp, nu in disperare ca multi altii din trafic.

Pe mine m-o calmat deplasarile Timisoara-Arad. de nenumarate ori, ma depasea cate un disperat cu prima ocazie pe care-o prindea, iar cand ajungeam la destinatie, si eu, si el stateam la acelasi semafor, doar ca el era la cateva masini mai in fata. Pai pen' ce sa ma tot holbez, am loc, n-am loc, pentru 5-10 minute nenorocite?

Si la rutele lungi, rationamentul e cam acelasi, doar ca se multiplica diferentele.

O singura data am scos timpi "record" pe Sibiu-Arad, si aia o fost in prima zi de pasti, cand toti stateau acasa si-si ciocneau ouale,iar tirurile n-aveau voie sa circule. Culmea, mergand relativ legal(*). Probabil ca data viitoare cand o sa mai vad drum asa gol, va fi cand o avea romania autostrazi.

(*)Adicatelea:
60 in localitati, 80-100-120 (functie de drum) afara. Viteza medie 75 km/h
In mod normal, rar trec de o viteza medie de 60 km/h.
rodi
1. Sa zicem ca ... Octavia,
sau ce vreti voi sa va imaginati de la acest standard spre alta marca, superlativa
merge cu 90 in spatele unei coloane pe o sosea rapida cu limita de viteza X kmh.

Ca sa depaseasca o coloana , vitezomanul calca pana la X+y kmh.

Dar el intalneste un radar fix care il ,,arde" cat +y de sofer curajos a avut.

Suntem in Europa, dar la noi echipajul de la marginea drumului, este neputincios. Nu potoleste ,,curajul" accelerat de adrenalina al unora, intr-un trafic intens.

2. Cand erau radare fixe, segmentul acela de drum care era fotografiat era o portiune periculoasa, marcata cu panouri avertizoare , cum este si acum.

Numai ca radarul a disparut, sunt unii vitezomani dar disciplinati, statistic pericolul este mic pentru ca echipajele mobile ... patruleaza... inopinat...

Dar nu stau tot timpul in acel loc... Portiunea aceea periculoasa este acolo... Radarul este... acoperit.

In Spatiul Schengen, mai putin 1/2 din Ungaria - nu.
dr_mKe
Sa nu te superi, dar ai clare probleme la volan vis a vis de nervi. Ma intreb cum esti in masina cand patesti asa ceva prin trafic. Probabil extrem de agitat, ca sa nu folosesc alte descrieri.

Daca respectivul o tot calca, ai mai multe optiuni la dispozitie, printre care si cea de a-l depasi. Daca nu, ai telefon mobil, suni la 112, eventual mai incerci o manevra si-l filmezi, mergi la Polis, depui reclamatie in scris si gata. L-ai rezolvat pe vitezoman.

Daca nu, stai cuminte in rand cu traficul si te scapi de el tongue.gif

In rest ar fi util sa recitesti ce scrii si sa mai corectezi ici colo, ca stam cam prost cu intelegerea dialectului Vanghelie wink.gif

Pe Deva_Lipova_Tm am avut consum 5.7 cu medie de 80 kmh, fara trafic, mers cat se poate de legal. Mai mult, medie 70 kmh cu consum o mustata peste 5%, acelasi drum.

Unii preferea sa mearga mai tare, altii mai incet. Toata treaba este sa nu-ti alegi prost momentul si sa devii deranjant in trafic sau mai rau, un pericol
rodi
La pozitia de mers in ,,fundul" unei coloane sau in coloana:

Mai este o interdictie care incadreaza o vitezomanie fie ea si controlata

sau o ,,nerabdare", fie ea si controlata...

...oricare ar fi maiestria, experienta, comentariile:

Interzicerea depasirii coloanelor. Unii stiu sau isi amintesc de aceasta si nu risca, accelerand pe langa coloane.

Radarul insa, ar face sa mearga toti linistiti pe un drum: Mai civilizat.
dr_mKe
Copile, din lac in putz o dai ! Talentul vad ca-ti prisoseste !

In trafic nu se sta ''in fundul celui din fata'' (depinde de gusturi amu', nu condamn pe nimeni) ci la o anumita distanta. De regula eu stau la distanta de aproape 2 masini pe drumurile normale, si cam la 3-4 TIR_uri distanta pe autostrada, din motive de siguranta !

Ca tu nu esti in stare sa faci inca o depasire asa cum trebuie, alta mancare de peste. Trebuia sa te invete instructorul la scoala de soferi.

Numai ce auzii o gluma buna de la un coleg de forum tongue.gif

De Pasti, Mos Craciun coboara dintr-un bloc si se intilneste cu iepurasul:
- Sa nu cumva sa faci timpenia sa intri in vorba cu baba de la etajul doi!



No, cam asa e si cu rodi
radmasa.gif



Asta nu-i topic de psihanaliza si psihoterapie.

bion
Daca nu, ai telefon mobil, suni la 112, eventual mai incerci o manevra si-l filmezi, mergi la Polis, depui reclamatie in scris si gata. L-ai rezolvat pe vitezoman.
wacko.gif De mic esti turnator. unsure.gif Pe vremea lu` ceasca ai fi fost un membru de seama al activului voluntar de sprijinire a Militiei Circulatie biggrin.gif
Ca veni vorba de viteza . Se emite urmatoarea ipoteza. Hypercorectul dr. face liniutze pe un drum forestier. Un bucata babuta pensionara CAP trece si ea pe acolo carandu-si vreascuri pe cocoasa= un post vacant la Geoagiu , Boc fericit o pensie mai putin.icon_mrgreen.gif
dr_mKe
Am lasat pe vro'2 fara permis pentru faze de genul asta.

Se numeste spirit civic. Incearca manevre de genul asta p-afara sa vezi cat dureaza pana te trage Polis-ul lor pe dreapta, dupa ce dau cetatenii cu pâra wink.gif

Treaba cu ''turnatul'' vis a vis de chestiunea de mai sus ma lasa fara replica de bun simt la adresa ta Bioane. Mai ales ca-i o diferenta de varsta suficienta intre noi.

Dar poate esti mai glumet din fire.
Mefisto966
Daca ai lasat vr'o 2 fara permis, dr_mKe, esti poate la fel de periculos vitezoman, sau un turnator de stil vechi, dar poate te pomenesti intr-o zi cu vre-un smecheras, care te va intreba, cum ai apucat sa te tii de vitezoman, si atunci va trebui sa te afunzi in explicatii de tot felul, numai sa nu-ti ia si tie permisul. Ori esti destul de mare si tare, ca sa nu t-i se intample asemena? Citind polemica voastra, i-mi vine imaginea un cool.gif ei pasari din America de Sud, cioc imens, restul ascuns in scorbura...
Aceasta conduita presupune o fire neechilibrata, pentru ca altfel ai da scurt cu mana dreapta peste umarul stang, in stilul "so what" si bine-ar fi, dar daca n-ai pace in tine, nu-i dai pace semenului tau...
dr_mKe
Hai sa-ti explic ca sa pricepi.

Bucata no_1 fara permis: Logan MCV rosu, care desi a primit semne ca nu se poate depasi intrucat se ingusteaza drumul, mai mult fiind din zona cunostea ce se intampla, se baga ca un animal peste 3 masini, trece razant pe langa lucratori, franeaza in ultimul moment ca sa nu ia in bot masina care trecea regulamentar de pe contrasens, noi avand rosu la semafor si incetineam deja toti. Se opreste, se da jos si incepe sa ne injure. Eu deschis geamul, pun mana pe telefon, sun la 112, nenea injura mai departe in fundal. Permis ridicat 3 luni.

Bucata no_2 TIR care aproape m-a scos de pe drum pentru ca era prea ocupat domnul sofer profesionist sa vorbeasca la telefonul mobil. Cand am ajuns in dreptul cabinei a intrat si dumnealui in depasire, eu iesind aproape complet de pe drum. Norocul face ca la juma de km era un echipaj cu radar. Depus reclamatie in scris, lasat fara permis.

Alta bucata ramasa fara permis a pierdut din pacate si-un membru al familiei (mele) o data cu permisul dumnealui. Ce zici de asta ?

Replica dumitale este bulangista. Suntem un popor de oameni supercorecti, care nu respecta regulile decat cand se potrivesc de minune cu planurile personale. Cine incearca sa le respecte cat de cat cu bun simt, este catalogat in varii feluri.

Culmea este ca tot clasa respectiva de cetateni condamna lipsurile si starea de fapt din tara, pe care dansii o genereaza wink.gif
xcss
*N-are rost.
dr_mKe
Topic de batut saua ca sa priceapa iapa.
sinaxis
Doctorul are perfecta dreptate. Venind de la Constanta inainte de autostrada lu peste prajit, se mergea in coloana cu o viteza relativ acceptabila. Cel din fata, fata de care am pastrat distanta, semnaliza ca intra pe o straduta la dreapta. In spate vad in oglinda un autocar Euroline cu un sofer ff grabit, care facuse cateva depasiri in coloana, ajungand in spatele meu si impingandu-ma efectiv. Soferul autocarului a vazut peste mine manevra celui din fata, eu deja semnalizam ca-l depasesc si... se baga el in depasire si a mea si a celui din fata. S-a creat urmatoarea situatie: eu nu puteam depasi, autocarul era in dreptul meu, cel din fata era aproape oprit iar distanta dintre mine si el a devenit din ce in ce mai scurta. Evident am franat violent, copii cazuti printre banchete, panica etc. Am scapat ca prin urechile acului. Si azi imi pare rau ca nu l-am reclamat... sofer profesionist... autocar de 80 de suflete... Sa fi fost pasager, filmat modul de conducere si postat direct la politie. Mai bine el fara carnet decat 80 de familii distruse!
marksman
Eh, astia cu autocarele sunt in marea lor majoritate niste inconstienti. Eram in anul 3 cand ne-au scos de pe sosea cand triplau cu nesimtire in localitate. Nimic nu i-a intimidat, nici macar cisterna pe care au fortat-o la fel ca pe noi sa se retraga si sa mearga pe jumatate pe acostament, ca sa aiba loc EI sa depaseasca, pentru ca EI se grabeau, aveau PASAGERI, aveau RESPONSABILITATI.

Da, sunt "vitezoman". Daca am o constrangere de timp, merg cat de tare imi permit conditiile de drum. Daca vreau sa admir peisajul merg cu viteza legala si ma mai si opresc daca vreau sa fac poze.
dr_mKe
Elegant, ca intotdeauna tongue.gif
yhattori
eu de vreo noua-zece ani imi spun in barba ca mai bine admir peisajul decit sa ma grabesc undeva. in ultimii patru ani a si inceput sa-mi reuseasca figura.
Danny_bb
QUOTE(Mefisto966 @ 3 Jan 2011, 19:37)
Daca ai lasat vr'o 2 fara permis, dr_mKe, esti poate la fel de periculos vitezoman, sau un turnator de stil vechi, dar poate te pomenesti intr-o zi cu vre-un smecheras, care te va intreba, cum ai apucat sa te tii de vitezoman, si atunci va trebui sa te afunzi in explicatii de tot felul, numai sa nu-ti ia si tie permisul. Ori esti destul de mare si tare, ca sa nu t-i se intample asemena? Citind polemica voastra, i-mi vine imaginea un cool.gif ei pasari din America de Sud, cioc imens, restul ascuns in scorbura...
Aceasta conduita presupune o fire neechilibrata, pentru ca altfel ai da scurt cu mana dreapta peste umarul stang, in stilul "so what" si bine-ar fi, dar daca n-ai pace in tine, nu-i dai pace semenului tau...
*


Cu riscul de a devia un pic...

Daaa.... e un turnator abject care vrea sa iesim si noi din mocirla in care ne balacim. Turnatorii de genul asta nu castiga nimic stimabile, deci ar trebui sa te gandesti un pic mai profund la motivele care l-au determinat sa "toarne".
Asta mi-a adus aminte de cineva care facuse un topic in care intreba unde sa-i reclame pe unii care vindeau tigari de contrabanda. Si au dat toti dovada de-o solidaritate iesita din comun. Solidaritate cu borfasii. Si baietii astia milosi sunt convins ca blameaza hotia si coruptia si se vaita ca platesc taxe mari.
Tot asa, daca intrebi pe cineva de politisti, o sa sara cu gura mare ca-s niste jigodii corupte, dar pe de alta parte, pus in fata unei situatii concrete, e baiat "descurcaret".
tribunul
QUOTE(sinaxis @ 3 Jan 2011, 19:37)
Evident am franat violent, copii cazuti printre banchete, panica etc.
*



Sa inteleg ca si pt. tine centurile de siguranta sunt facultative!
sinaxis
Tribunule, chiar port centuri. Dar la un drum de Vulcan Constanta via Botosani mi-am permis sa amenajez celor mici, in locul celui de-al treilea rand de scaune, un fel de patut in care sa poata dormi omeneste. Oricum, e aproape imposibil sa ti niste prunci in centuri cateva ore, chiar si in scaune pentru copii. Ma straduiesc mult cand suntem toti la bord sa conduc cat mai preventiv. Stiu, unii nu vor fi de acord cu mine... Multumim lui Dumnezeu dar pana acum ne-a ferit de accidente!
Richelieu
Au niste custi misto pentru copii la emag. Au si leduri colorate sa tina copiii ocupati.
sinaxis
In custi poti sa-ti tu mistocareala ieftina! Nu te baga in seama cu mine pls!
Richelieu
Ce-ai patit, parinte? Ti-au spart cutia milei?
doctorasul
Aviz vitezomanilor!

PaulT
As vrea sa vad macar o data aplicata legea pentru cazul folosirii proiectoarelor de ceata cand nu e cazul(nu e ceata adica...) mad.gif . Suna bine 335RON.. Poate asa se dezvata unii... Iar pentru alcool+volan as face amenda minim 5000RON fara posibilitatea de a plati 1/2 in 48 ore.

On topic: in general in limitele legalului + 10/20km/h. In localitati doar legal+ 10km/h.
Nissan_Murano_V6
2
Toata lumea la inceput merge preventiv apoi o calca mai tare si intr-un final se satura si merg linistiti.
maru
as fi un vitezoman fruntas da` de cand cu scumpirile astea la carburanti si amenzi ma cam pus pe ganduri si mai ales ca nu prea am masina sa`i rup pedala... mai mult de 130 pe gpl si 150 pe benina nu vrea !
AR-18-MOS
Ce masina! cool.gif
Babaq139QMB2
Furia rosie smile.gif
cielo99
Nu se nimereste nici un raspuns. Am luat permisul in 97, am mers incet pana prin 2008 cand am devenit vitezoman habar n-am de ce iar acum de vre-un an iar merg batraneste biggrin.gif Foarte rar sar de 100 afara si de 110 pe autostrada.
dr_mKe
Eu tot „vitezoman” am rămas, vre-o 200.000 km mai târziu. Amenzi de radar am 2 la activ, în aprox. 700.000 km nu fac gaură-n buget.

Față de acum 3-4 ani, lumea s-a mai cumințit nițel pe drumurile naționale. Din păcate, autostrăzile care se vor deschide în curând vor face noi victime, pentru că nu avem nici cea mai mică educație vis a vis de rulatul pe autostradă.

Puțină poveste. Se deschide în iarnă autostrada Deva-Sibiu, în realitate cu un mic detur la Cunța, dar așa s-a anunțat la știri. Împreună cu un bun prieten mergeam spre capitală. Intrăm pe autobandă la Șoimuș, dat fiind că era o idee de ceață și asfaltul cu potențial dubios datorită umidității ridicate din atmosferă, am decis că nu merg peste 140 kmh.

Mergem noi ce mergem, plin de mașini de italia / spania care mergeau cu ~ 100 kmh, majoritatea în grupuri de 2-3, mult prea aproape una de alta. Relativ aproape de Cunța, simt în volan că pe jos nu-i chiar coșeră treaba. Trecem pe lângă un Pemfe serie 5, care făcuse tete á queue. În spate aveam deja o Hondă Accord și mai una, nu mai țin minte ce anume. Nu trec 10 minute și vedem în față ceva, parcă-s multe mașini. Punem avariile, ridicăm gazul iar la 120 încep să frânez, după ce-am văzut în retorvizoare că și Honda avea avariile puse. Frânez mediu, ABS activ pe puntea spate, pe lângă noi trece cu cât avea ( aprox 100 probabil) Golful argintiu din poze. Cum puii mei nu vezi 3 mașini cu avariile puse, care merg mai încet decât tine pe banda de viteză ? ? ? ? ?

La momentul respectiv aveam aprox 80 kmh. Tanti din Golf franează, bruschează direcția și intră în derapaj amplu. Eu frânez maxim, ABS cântă liniștit și ne oprim mult mai rapid decât am crezut.

Golful, cam la 45 de grade intră pe sub colțul spate al unui TIR oprit regulamentar pe banda de urgență, este decapotat complet și se înfige într-un Opel Astra care stătea ca fraierul cu avariile puse pe banda de urgență, cu pasagerii și șoferul lângă mașină !
[attachmentid=1627949860] [attachmentid=1627949861] [attachmentid=1627949863]

Între timp, eu intrasem rapid în fața TIR -urilor parcate pe banda de urgență, puțin mai în față, la adăpost.

Din spate vine un moldovean cu o Mazda 6 și ratează Golful, deși i-a rupt ușa stângă spate, care era deschisă, iar femeia îșiu desfăcea fetița din scaunul special, pus în stânda (noroc dumnezeiesc) și face complet praf Opelul Astra, tamponat și de Golf.
Datorită intervenției inexiste a Miliției Rutiere, accidentele au mai continuat cca 10 minute.

Pe scurt, femeia întreagă, copilul la fel, apoi plecat în față pe jos să văd dacă mai sunt victime. Găsit una bucată Merc C-Class, cu o bunicuță pe scaunul din dreapta, cu capul la o palmă de șasiul remorcii. Oarecare traumatism, constientă, simțea / mișca mâini / picioare. Scos parbrizul de pe fața ei, acoperit cu o haină să nu facă hipotermie și așteptat SMURD -ul, care o dată ajunși, au avut o atitudine total neprofesională ! [attachmentid=1627949862]

Deci, mă calific drept vitezoman periculos așa cum am impresia că mă cataloghează mulți ?

Chestii care dau de gândit, 90% rulau probabil cu ~100 kmh, dar fără atenție sporită la drumul cu potențial periculos, la cei veniți de afară oboseală cumulată . . . etc [attachmentid=1627949866] [attachmentid=1627949865] [attachmentid=1627949864]

La întoarcerea de la Bucale, ceață cumplită pe București - Ploiești, mers maxim cu 80 kmh, stop de ceață aprins, probabil una din cele mai lente mașini, mereu cu ochii 64-n retrovizoare să dau drumul și la avarii când apărea câte-un viteaz mai rapid din spate blink.gif

LE > de ce are lumea treabă dacă X sau Y merg cu cât duce mașina atâta vreme cât nu-și pun în pericol decât viața proprie și personală ?
4x4
Mai pe scurt, nu conteaza viteza absoluta ci viteza raportata la conditiile de drum.

Trebuie sa fii atent si sa iti alegi cu grija locul si momentul. Altfel amenda are sa fie cea mai mica problema...
Markos
QUOTE(dr_mKe @ 14 Jun 2014, 14:50)
de ce are lumea treabă dacă X sau Y merg cu cât duce mașina atâta vreme cât nu-și pun în pericol decât viața proprie și personală ?
*


N-am idee.
dr_mKe
Să tot povestim, am trecut și prin periculoasa situație în care am ațipit la volan, după aproape 2000 km conduși dintr-un foc. Mers regulamentar cu 130 pe ceas, eram în Slovenia și ăștia-s turbați rău cu viteza, venind din Spania. Casc și mă uit din nou în bord și văd 160 ! Tras instant pe dreapta și pus la volan pe altcineva. N-am schimbat banda, n-am deviat 1 cm, dar nici nu țin minte să am 911 turbo, să accelereze 30 kmh într-o secundă.

Sunt pus relativ frecvent în situația de a conduce la 24-48h după ce am fost nevoit să iau opioide. Uneori merge, alteori trag pe dreapta înainte să ies din oraș și schimbăm planul. Fie ne ajută un prieten, fie mașina ramâne trasă pe dreapta. Acum aproape un an era să provoc un accident urât, nerealizând remanența efectelor adverse. Monsieur marian-j cunoaște povestea în detaliu și-i deja arvunit drept companion și back-up pentru un drum la Budapesta. Ca și kilometri până in 1500 pe zi sunt „piece of cake” pentru mine, mai ales pe autostradă, cu o singură condiție: să fiu și eu prezent 100%.

Legal, la 24 h de la ultima doză, nimeni nu-mi poate face în teorie nimic, pentru că-n sânge nu se mai detectează concentrație peste normal. Efectele însă persistă asupra sistemului nervos.

Pe scurt, dacă nu știi cât de lungă ți-e plapuma, ești un real pericol pentru cei din jur, chiar dacă mergi maxim cu viteza legală, care poate-i total inadecvată în multe situații.

Morala este următoarea: cei care urlă mai tare vis a vis de subiectul viteză, sunt de regulă apți la limită sau inapți să conducă un autoturism. De ce au permis ? Pentru ca nu mai avem instructori competenți. Cei care au mai râmas sunt la fel de rari precum dinții la găină !
4x4
QUOTE(dr_mKe @ 14 Jun 2014, 23:10)
Sunt pus relativ frecvent în situația de a conduce la 24-48h după ce am fost nevoit să iau opioide.

Legal, la 24 h de la ultima doză, nimeni nu-mi poate face în teorie nimic, pentru că-n sânge nu se mai detectează concentrație peste normal. Efectele însă persistă asupra sistemului nervos.
*



blink.gif Poate nu am inteles eu bine, dar sa conduci "sedat", pe autostrada, e departe de a fi legal sau responsabil.

Am incalcat si eu recomadarile medicului nu zic, dar e una sa conduci sub influenta unor picaturi ce iti dilata pupila si cu totul altceva ce povestesti tu.
paul_p
QUOTE(dr_mKe @ 14 Jun 2014, 14:50)
TIR oprit regulamentar pe banda de urgență,
*


Tir oprit REGULAMENTAR pe banda de urgenta? wacko.gif
bucatzel
Pai accidentul original, care crease "dopul" era in fata tirului de care zice. Deci... discutabil, da' parca mai ok decat sa se opreasca pe banda.

Oricum, in bucata aia de drum, vor fi intotdeauna accidente. O saptamana dupa acidentul de care zice el, am trecut si eu pe-acolo. O ceata si mai crunta decat aia din pozele lui dr_MKE, asa ca eu aveam morcovul destul de bine montat, ca stiam deja povestea de la el. Ajung la Cunta fara evenimente, dar si fara sa vad mai mult de 10 metri in fata pe unele portiuni. Moment in care ies iar pe drumul european, care circula la catva metri buni mai sus decat autostrada. Ce sa vezi, nici o urma de ceata pe european. Absolut toata ceata era stransa in valea prin care trece autoastrada.
dr_mKe
Sa fiu clar inteles. 24 h nu am voie sa functionez oficial, daca se intampla cat sunt de garda sunt inlocuit de un coleg. Raman in spital pana a doua zi sau vine cineva dupa mine. De la sine inteles ca nu conduc. Legal tot 24 h, practic insa.72 h consider ca nu sunt apt de covrig.

4x4, citeste rogu-te atent ce am scris in postul precedent.

paul_p: in caz de accident, etc, nu pe banda de urgenta ? Nu trebuie sa format un coridor de urgenta pe mijlocul sensului de mers si parasita suprafata carosabila de catre personajele bipede ? 2-3 minute, pina s-au mai oprit / tamponat cativa, am.stat frumos dincolo de parapet, apoi am purces la primul ajutor.
maru
QUOTE(Markos @ 14 Jun 2014, 17:19)
N-am idee.
*


ideea este destul de simpla, si banuiesc ca o stiti amandoi: te intereseaza ce face x si y pentru ca`ti pune indirect si viata ta in pericol prin stilul de condus (o derapare,o depasire inconstienta etc) iar tu, un participant la trafic cu "lectiile" facute, care conduci prudent pe banda ta linistit poti vedea fara sa vrei o luminita alba si GATA ! tocmai ai batut palma cu D-zeu

p.s: nu v`ati intrebat niciodata cand vedeti la stiri accidente grave si culmea este ca in cele mai multe cazuri cel care este vinovat scapa cu viata ?
dr_mKe
Tu, ca participant la trafic belesti ochii la drum si anticipezi ce vor face ceilalti.

Iti spun ca rareori vezi ca se franeaza, se trage mai pe dreapta, etc, la depasiri deocheate. Primul impuls este sa-i dea aluia ce depaseste **ie, blitzuri fara numar, sa termine rapid calendarul ortodox si catolic, apoi poate, are timp sa reduca viteza si sa traga putin pe dreapta.

Am fost pus in situatii limita de genul asta destul de des, stiu ce spun. Conducerea defensivă nu este la mare preț în .ro, mare parte din vină o au instructorii auto care nu predau treaba asta în timpul școlii de șoferi.

LE > în plus, când suntem depășiți putem lua piciorul din gaz, lucru care scurtează sesizabil timpul de depășire, protejându-ne astfel în mod suplimentar propria piele rolleyes.gif
maru
ee.. e si normal sa belesti ochii ca daca nu belesti altceva asta e sigur dar eu vorbeam de situatiile limita cand lucrurile se intampla aproape instantaneu fara timp de reactie sau cum crezi ca se intampla aceste accidente ? joaca jocul gaina (cine cedeaza primul)? in multe cazuri sunt teribilisti care se cred zmei si nu au nici o treaba cu soferia si isi aleg locurile cele mai proaste de a demonstara asta (pe strazi inguste,in trafic aglomerat,pe drumuri intens circulate) si nu gandesc in a se duce pe autostrazi sau piste speciale pentru a face aceste lucruri... statistic vorbind pe autostrazi se inregistreaza cele mai putine accidente (nu si atunci cand ploua torential sau carosabilul este acoperit cu polei sau zapada iar autoritatile nu fac nimic si participantul la trafic nu pastreaza distanta si nu reduce viteza la conditiile de drum) iar cele mai multe pe drumurile nationale (carute,biciclete,benzi inguste,trafic intens,iluminat saracacios)...nu cred ca e bine sa ne laudam care mai de care ca vezi Doamne ce sofer sunt eu sau prin ce situatii am trecut ca am da`o in gradinite si alte rahaturi dar pentru cultura ta generala iti pot spune ca am aproape 200k km facuti numai cu autobuzul prin Bucuresti si vad zilnic zeci de cazuri de soferi teribilisti care nu au nici`o treaba cu condusul dar culmea este ca nu sunt de vina ei.. cine ? cei care`i pregatesc (instructorii) si cei care le dau permisul !
dr_mKe
În franceză se numesc „chauffard”.
maru
nu trebuia sa editezi postarea facuta mai devreme ca nu o sa mai intelega nimeni la ce m`am referit la postul anterior
dr_mKe
Se-ntelege, stai linistit, cel putin eu inteleg.

Ideea de baza este ca nu se practica un condus defensiv si ca prea multi participanti la trafic au o pregatire inadecvata pornind de la temelie, adica de la scoala de soferi.

Cireasa de pe tort este indolenta si incompetenta autoritatilor.
AR-18-MOS
QUOTE(dr_mKe @ 15 Jun 2014, 11:07)
Ideea de baza este ca nu se practica un condus defensiv
*


Nu prea gasesti jaloane. nedumerire.gif
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.