Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pe doua roti, 4x4 si 69
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
wolfin
Vedem.

Ce m am intors de pe autostrada...~.140 km/h nicio vibratie. Cel putin nu am obs.

Oricum...15 g pe stanga..75 g pe dreapta.

Plm.
dandobre
QUOTE(wolfin @ 6 Mar 2023, 09:00)
C`EST LA VIE
*



imbratisare.gif
wolfin
Hahahaha
cj98czh
QUOTE(wolfin @ 18 Mar 2023, 09:32)
Vedem.

Ce m am intors de pe autostrada...~.140 km/h nicio vibratie. Cel putin nu am obs.

Oricum...15 g pe stanga..75 g pe dreapta.

Plm.
*




eu zic ca daca roteau, cand au vazut cat plumb cere, anvelopa pe janta, era alta treaba ..
wolfin
Au facut o.

Initial era 75 ext si 25 int.

cj98czh
atunci ai nevoie de jante 🤣
wolfin
Pai cu conti 15g pe una si 25 g pe a 2 a.

Fara batai..fara vibratii..la vit de 160 +

Pneul trebuia sucit 180°.

L au sucit cu mana la ochi.

Si autosoftul s a dus. Omul sfinteste locul.

N are sens ca insir ce am observat..dar seriozitatea era in plan secund...spre periferie
dandobre
Și cât a costat schimbul
MyKe89
Eu n-am mai călcat de mult pe la autosoft. Servicii de rahat turcesc la prețuri de icre negre.
wolfin
QUOTE(dandobre @ 18 Mar 2023, 16:26)
Și cât a costat schimbul
*




132 lei.

Fara montat pe masina
wolfin
salut

intrebare si studiu de caz

ambreajul este asistat hidraulic

am mai zis cand eliberez pedala de ambreaj am o bataie mica in pedala..aleatoriu.

cumulat ca e cam tare. pedala...adica cam ca la symbol 1.4 ..dupa 3 h in trafic ....care era pe cablu.
din ce imi aduc aminte cam asa a fost de noua dar plm parca acu e prea tare. in fine ma doare piciorul.

am facut programare la doctor dar vreu sa fiu pregatit.

deci:

de ce ar spune ca e placa de presiune cand lovitura e in pedala. ca se transmite prin vibratii.

pai am tinut mana pe conducta care pleaca din pompa si duce in cv si nu e nicio vibratie doar un pocnet/sunet in pedalier aka pompa hidraulica. cu mana pe pistonas acolo simt bataia.

mai am un semn de intrebare. am schimbat de 2 ori lichidul de frana. niciodata nu a fost aerisita pompa ambreaj.

plm.

ieri am plecat cu a 3 de pe loc..fara greta.

idei
cj98czh
QUOTE(wolfin @ 6 Apr 2023, 09:58)
am schimbat de 2 ori lichidul de frana. niciodata nu a fost aerisita pompa ambreaj.
*



mesteri adevarati cei care au facut schimbul de lichid de frana ..
wolfin
reprezentanta suzuki.

LE

placa de presiune intra in garantie tongue.gif in vara expira.

citez: placa de presiune (defecte tehnice), cilindrii de ambreaj
cj98czh
mai bine ..

pune-i sa faca o aerisire temeinica a pompei de ambreiaj .. si vezi dupa ..
wolfin
cilindrul receptor e sinonimul pompei ambreaj?

einstein1984
nu e asistat, e actionat hidraulic. Vibratia o simti cand e incalzit? Pompa de ambrriaj e cilindrul emitator, cilindrul receptor e rulmentul de presiune de obicei.
wolfin
nu e vibratie. e bataie...lovitura.

cand eliberez pedala la jumatea cursei daca o las normal...si nu incet..simt o bataie ..un clik in talpa.

dimineata nu face.

eu zic ca e cilindrul emitator sau principal sau pompa hidraulica

da actionat hidraulic.

de lucrat lucreaza ca simt la mana cand apesi pedala cum este pusa sub presiune..se misca conducta.


QUOTE(wolfin @ 6 Apr 2023, 08:58)

de ce ar spune ca e placa de presiune cand lovitura e in pedala. ca se transmite prin vibratii.

*



cel de la rerceptie o zis asta
einstein1984
poate vreo lamela dusa pe placa de presiune... La cat oras a vazut masinuta nu e exclus. Dar pana sa dea cutia jos pt inspectie cred ca iti schimba emitatorul.
wolfin
ok. o lamela. dar cum se transmite bataia/clikul in pedala...logic nu inteleg...ca pedala e legata de ambreaj doar printr o conducta care pleaca din pompa...si daca pe conducta nu simt la mana nimic...desi in pedala se simte clik....

sunt nedumerit.
einstein1984
pai mergi la service ca te dumiresc aia. Demonteaza conducta de pe pompa si vad daca mai face click eventual. Dar daca face aleator....
wolfin
am trecut pe la doctor.

normal ca curva nu mai clikaia. a 2 oara cand pierd vremea

pedala tare.fata de alta. mama ..ce diferenta. programata la aerisire, dar cica ambreajul nu mai tine..max 20k. 70k cat are plus 20k..90k..acceptabil. 2 .500 lei cu totul. tongue.gif

o sa vad ..din aproape in aproape.

a.... si sa vad daca moare motorul in tr 3 cu frana de mana trasa.

dar tot nu sunt convins ca nu e cilindrul (ori pompa ori rulmentul).

plm de caruta si curva
bgdrenault
Hai, n o mai lauda atat.
70000 a fost cuminte, ce mai vrei? biggrin.gif
wolfin
clio are 120k. ambreajul original
loganul 90 k aproape..ambreaj original.

asta da rateu la 66k.

e de laudat. cum o fortez putin cum miroase a prajit.
einstein1984
Loganul l-am dat la 115k cu ambrieaj original.
In a 5a stiam se face testul de patinat cu frana de mana trasa.
cj98czh
C5 a plecat de la mine la 212k km .. cu ambreiajul original .. slabe masini suxi astea smile.gif
wolfin
De cand am luat o mi s a parut ambreajul subdimensionat de 160 parca EDIT 200

<span class='edit'>6 Apr 2023, 14:40:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 6 Apr 2023, 14:25)
Loganul l-am dat la 115k cu ambrieaj original.
  In a 5a stiam se face testul de patinat cu frana de mana trasa.
*



O sa le iau la rand. Tine frana de mana.

In tr 3 s a oprit motorul cand am lasat pedala aproape sus.

In tr 5 pe la jumate.

<span class='edit'>7 Apr 2023, 08:04:</span>
sleep.gif

https://youtu.be/_PRRBmZswVM
dandobre
Deci cum a rămas până la urmă?
wolfin
Dupa sarbatori sa o verifice din nou.

le am zis ca cilindrul de la pedala e bulit...
Ei tot o tin cu ambreajul.
Bine nu e exclys sa fie in cascada...clilindu bulit ..apoi bulit rulment...bulit soare.

Plm


Oricum ar fi...masina e in acest moment greu de condus. Pedala e tare si prinde mai sus....asa am impresia. O placere sa pleci de pe loc.
Te obisnuiesti...ca o frec zilnic 20..30km.

Dar de 2..3 sapt ma doare piciorul. Plm.

Dimineata rece e ok.....

Sper sa nu ma lase in drum.....prin alte judete.
wolfin
Ce inseamna sa te pocaiesti.

Incepi sa vezi drept.
b06fcn
Degeaba vezi drept daca ordinea culorilor e gresita… wacko.gif
wolfin
Ehe...m am pocait de 2 saptamani si vazui ca ii invers.

L am sucit

Pocaiti va!
b06fcn
Nu doar de aia, pare sa aiba prinderea de catarg pe partea rosie…
Si eu m-am pocait cu niste viziki in seara asta, ca in Dominicana m-am pocait cu rom si am zis sa le mai schimb…
wolfin
Ieri am umblat ca turbatul prin oras. Cand cu suxi cand in logan.

Ultimul drum..plm..iau insulta (můìe la nr) ...aka loganu.

Mai aveam 3 intersectii sa ajung acasa si una blonda s a oprit in bara.

N'are nimic..fara urma...dar in ultima clipa am zis hai tot cu insulta ca i sambata.

@einstain vezi ca au gin roz.
wolfin
QUOTE(dandobre @ 18 Apr 2023, 17:30)
up.gif

Pune-le pe astea pe fata. Vezi daca simti vreo diferenta fata de primele...

*



Recentrate pe garantie.

De la 75 g au scazut la 40...pusa pe spate.

Cele noi..25...si 35 parca.
Puse pe fata. Jantele ok. Ceilalti...domle strambe.


Am facut si geometria.

Daca rezolv si vineri cu pompa de ambreaj......4..5 ani benzina si filtre mai vede.
Muttley
Pai ai convergenta partiala dreapta spate 5 minute in afara tolerantei, scrie pe foaie. Plus abatere stand, care oricum e imensa. Esti ok daca nu-ti uzeaza diferit pe partea aia.

Edit: ai pe roata aia si cadere cam mare, si deschidere cam mare. Ambele uzeaza interiorul in teorie. In practica, vezi mai sus. Daca e ok, e ok.
wolfin
Mersi.
Pai asta inteleg ca a corectat pe fata.

De la minus 12 la plus 7

Spatele ...fix. se schimba puntea tongue.gif

Dar nu toceste. E ok.
wolfin
Suxi e bolnava. Dupa 4 vizite la doctor am ales calea cea mai dureroasa dar cu sanse de reusita de "peste" 100%.

Cam 2.500 lei la prima strigare
Kit ambreaj de schimbat.

Plm...cine se mai joaca in zapada..cine mai imprumuta masina...etc.
bgdrenault
Cu jucatul in zapada ai exagerat? Totusi e un 4x4.

Dar asta cu imprumutatul masinii, e cu dus intors, n am cerut si nici n am dat.
wolfin
Nu vreau sa recunosc...dar da.

Cred ca dau vina pe o seara..acu ceva ani..cam 4..5

Am ales lock si nu snow si a scos fum.

4x4 e diesel. Restul e de fandoseala daca n are reductor

Daca ceri iti dau. ... asta e. In clio am gasit sub scaun caserola cu mancare..mere....in primavara cand s a dezgetat . Era din iarna.

Nepoti..veri... sleep.gif
dandobre
Cat piesele si cat manopera?
wolfin
1000 mana

1400 piesele
dandobre
Banuiesc ca nu la dealer
wolfin
Radacini pipera.

Piese de origine.
dandobre
piese de origine, care abia rezista 60k kmp icon_mrgreen.gif

glumesc, cred ca ai avut ghinion sa prinzi o piesa mai slaba

28 Apr 2023, 21:10:
La Pipera, sunt 2 mecanici care lucreaza curat si cu grija, la primele 2 posturi de lucru din dreapta. Am impresia ca astia lucreaza Suzuki si resul Mazda...
wolfin
Da cel cu ochii albastii.
Azi ce schimbasera un ambreaj la alta. 80k.

Ferodou ecologic plus subdimensionat la nevoile masinii. Poate la 4x2 e ok..dar la 4x4 e alta solicitare.
De tinut mai tine ... 10..20k. Dar ce sens are sa ma gandesc la asta ...plus ca a devenit incomod.

Fer...sanatatea e importanta.

In dec.22 eram in depresie de ce se intampla in jurul meu....un ambreaj..e vax.. banii vin...si pleaca. Se compenseaza in campiile Elizee.

Am uitat. 1/2 zice ca nu's zdravan. L am oprit pe unu cu suxi ca a mea..dar verde nu alba....si l am rugat sa se urce in auto meu si sa calce ambreajul. Saracu om s a urcat. "E la fel de tare ca la mine". A plecat bietul om confuz.
Bicicleta galbena
QUOTE(wolfin @ 28 Apr 2023, 23:00)
"E la fel de tare ca la mine".
*


blush.gif

Gil26
smile.gif tongue.gif radmasa.gif
PS: iar jumatatile cele (mai) bune au intotdeauna dreptate (mai ales a mea biggrin.gif ), dar cu franele si ambreiajul la "robotizata" am 80k Km si inca mai "duc", deh, Dacie nu Suxi 4x4 tongue.gif , dar nu ma joc (prea mult) cu ea prin zapada si nici nu o dau \imprumut la altul wink.gif
wolfin
QUOTE(wolfin @ 28 Nov 2017, 12:49)
- am impresia ca ambreajul e subdimensionat ... in 4x4 joaca prin zapada pana la praguri l am afumat (aici e si vina mea ca am selectat lock si nu snow si l am patinat).
*



Cand am ridicat capota iesea fum. mellow.gif

Apoi a urmat pestera ialomotoaiei..prin 2018. 3 h prin zapada.

79- 80% bucuresti....=68k aproape kaput.

Repet. Merge bine..cupleaza bine...nu patineaza..nu agata..nu tremura la plecat de pe loc..dar e tare mai tare pedala..si asta ma omoara.
tomageorgian
Eu nu cunosc decat pedale tari la ambreiaj. La bmw era tare ca piatra si la citroen e destul de tare , dar cum nu am condus/ conduc doar aceste masini cu manuala mie mi se pare normala pedala tare la ambreiaj.

Stiu ca se zice ca pedala tare inseamna ambreiaj dus dar bmw'ul a plecat la 320.000 si inca mergea pefect. Citronul are doar 51kkm dar sper sa ma tina pana ce o vand
wolfin
Nu zic...dar la suxi era moale...mai moale ca aceleratia..si acum e tare..de ma doare piciorul.

Ideea e ca s a intarit in timp...m am acomodat.....dar acum ma doare laba piciorului..dupa 30 min prin oras.

O sa vad cum arata luna viitoare.

Probabil e decalita placa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.