Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cit de des spalati caroseria masinii?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4
instructor
la avans si lichidare.
cosmin_m
Si eu tot o data la doua saptamani, dar am votat lunar, cateodata mai sunt 3.
Cu preponderenta sambata smile.gif
O spala cu spuma activa si apoi dau cu alte substante (ceara pe caroserie, nuscelichid pe caucioace) - 8 lei noi, in spatele Mac-ului de pe Buzesti.
Raoul
smile.gif Vara o data pe saptamana, iarna cred ca o data pe luna.
gamezcdr
O spal 1 data /luna la socru ca are casa. Pana acuma n-am fost niciodata la spalatorie cred ca iarna o sa ma duc totusi.
adisan
Vara tot la doua saptamini si o data pe luna o dau cu ceara.
053.gif
Iarna o data pe luna, in special la roti , aparatori si sub caroserie 090.gif
dacicuss
Saptamanal, interior + exterior! 99% Vineri dupa amiaza sau sambata dimineata...masina tinuta in garaj dar circula zilnic aprox. 70-100 km. In timpul saptamanii doar daca am un drum mai lung de facut si nu vreau sa zica vreunul : "iote ba, ce masina jegoasa are hunedoareanu' ala !" biggrin.gif Cum zice tata: "Ai grija cum te comporti p'acolo ca ne cunoaste lumea !" biggrin.gif
Uncle-Sam
cu ploaia asta cred ca toti au spalat-o la o saptamana daca nu mai mult biggrin.gif
Cr|sTy
o spal o data pe saptamana....sau kiar mai des...depinde cat de murdara este biggrin.gif ...mai o dau cu ceara...cam o data pe luna..sau de 2 ori rolleyes.gif
ursamajor
Din bătrîni știu o vorbă: că apa la fier e ca reumatismul la oase! Spăl mașina cînd e foarte murdară, avînd, totdeauna, grijă să șterg apa după spălare cu cîrpe de bumbac, cît se poate de fin. Un moțîrlan de vecin, care și-a luat Loganul după mine și l-a dus la perii în prima săptămînă. I s-a belit o hartapală de vopsea de vreo 20 x 10 cm. popa.gif
mariachi
O spal saptamanal, sau daca e cazul si mai des. Nu suport ca masina sa fie murdara.
bobo77
Cam odata la 2-3 luni,dar vine si cazul cind nu se mai cunoaste culoarea si trebuie sa o spal mai devreme,dar adevarul este ca nici nu prea am timp,masina am luat-o sa ma folosesc de ea nu sa o tin in vitrina, asta nu inseamna ca nu as vrea sa o spal mai des, cum faceam cind am avut prima masina.
cmandrei
Cand nu o mai suport eu (sau sotia) o spal. Sau cand trebuie sa mergem la o nunta sau ceva ... de ce ? parca merge mai bine cand e murdara tongue.gif
Sorinator
O spal cu mana mea o data pe luna. Nu ca m-as zgarci, insa ma deconecteaza, ca si tunsul gazonului sau periatul cainelui.
DMP
eu o spal cand se murdareste destul de mult incat sa nu o mai suport. in medie cam o data pe luna
mikeb
Iarna, daca e sub 10 grade, canci spalat; si cum pe la noi erau "in vremurile bune" periade intregi (saptamani) sub 0 grade constant, putea trece toata iarna fara spalat. Daca e peste 10 grade, spalat dar insistat la roti, oale, aripi si pe dedesubt sa iasa posirca de o pun drumarii si numita pompos antiderapant. Restu' poate ramane nespalat.
Vara, depinde cat de des ploua; daca e frumos si am vreme (sambata) o spal cu manuta mea ca imi face placere; cu supersolutie din apa+detergent de vase si jet "a la galeata". Si carpa extramoale. Daca ploua, n-o mai spal si eu... Altfel o duc la spalatorie cu jet apa/jet spuma/5min inmuiere/iar jet apa/stergere carpa moale=11RON+2RON bacsis (exterior). Interiorul il fac doar eu. Ce am grija cam zilnic, e sa dau jos gainatii atomici de pe caroserie.
Asa ca am ales ultima varianta din chestionar.
han_1.6 mpi
o data pe saptamana ; de obicei sambata la mine in curte cu sampon si apa de la furtun.apoi dau cu ceara. si de cele mai multe ori daca e vreun gainat pe vopsea curat sa nu ajunga la tabla.

iarna la spalatorie daca e foarte frig.
sorin_f39
De regula sambata; daca nu, duminica dimineata cu siguranta.
In interior fac eu, iar pentru exterior ma duc la spalatorie.
O data pe luna dau si cu silicon in interior.
catalin06
o data pe luna , cam asa ...
red_dog 4 ever
SAMBATA SEARA SAU DUMINICA
ROK
- de doua ori pe luna (interior si exterior), in special sambata dimineata
-
Sony
In ultima vreme o spal saptamanal.
V a L y O
O data la doua saptamani exteriorul. Interiorul il fac singur, cam o data pe saptamana.
claudette
Am si eu o intrebare, poate stie cineva. Locuiesc pe o strada plina de ploi. In perioada asta au niste chestii lipicioase care s-au lipit pe masina si nu se mai curata, indiferent unde am spalat-o.Exista ceva pentru a indeparta petele si chestiile alea de la plopi???
Kojak
Da, pe langa spalarea clasica, cere si o degresare care se percepe extra cu 20-30ron, depinde de spalatorie.

L.E.: eu o spal cam de 3, maxim 4 ori /luna si o data la 6 luni ii fac si o degresare (e buna si ptr. insectele lipite de caroserie in zona capotei motor, care altfel cu spalarea clasica care cuprinde doar solutia de spuma activa nu prea se iau)
claudette
QUOTE(Kojak @ 6 May 2007, 15:21)
Da, pe langa spalarea clasica, cere si o degresare care se percepe extra cu 20-30ron, depinde de spalatorie.

L.E.: eu o spal cam de 3, maxim 4 ori /luna si o data la 6 luni ii fac si o degresare (e buna si ptr. insectele lipite de caroserie in zona capotei motor, care altfel cu spalarea clasica care cuprinde doar solutia de spuma activa nu prea se iau)
*



Ms pt raspuns. De-abia am spalat-o azi, dar peste o saptamana, ca eu o spal in fiecare saptamana o sa cer si o degresare. Sper sa se duca chestiile alea ca deja mi-a zgariat-o o fata la o spalatorie cand a incercat sa dea cu unghia pentru a curata lipiturile alea... sad.gif mad.gif
Kojak
Ce dobitoci (cei de la spalatorie), stai cu ochii pe ei si nu-i mai lasa sa racaie mizeria (in general gainatii sau ce cade din copaci) cu unghia!
Sa folosesca solutie + clatire cu apa pana se moaie si se curata chiar daca "amprenta" nu se duce decat cu degresare.
claudette
Stiu, prostia a fost a mea ca n-am fost atenta...si cum se zice: prostia se plateste!!!
Asta e, si-asa inainte sa-mi expire casco( iulie) vreau s-o duc sa-mi faca mai multe la exteriorul masinii ca am foarte multi 'oameni de bine' care mi-au zgariat toata masina cu chei sau alte obiecte... wacko.gif
colombina29
Eu sunt mai chitros biggrin.gif , o spal o data la 3 saptamani- chiar lunar, fiindca, oricum, la 10 minute de la iesirea din splalatorie praful e la loc. In schimb, sunt foarte atent la gainaturi, fiindca la solenza ajunsese capota plina de pete de la zburatoarele astea... Si o mai spal dupa drumuri lungi extraurbane, unde indepartez la o anumita spalatorie urmele macelului de insecte ghinioniste.
nicu022003
cand ma duc la tara si nu mereu biggrin.gif adica la vreo 3 luni o spal biggrin.gif
Kojak
@nicu022003:
Eu zic s-o lasi si mai mult, poti folosi mizeria/noroiu ca insonorizant. radmasa.gif
claudette
QUOTE(Kojak @ 6 May 2007, 16:50)
@nicu022003:
Eu zic s-o lasi si mai mult, poti folosi mizeria/noroiu ca insonorizant. radmasa.gif
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
musicall
destul de des max. 2 saptamani si dau o fuga la spalatorie...
Duyu
O spal atunci cand se murdareste... (sa zicem ~ la 2-3 saptamani)!
Trofin Liviu
Pur si simplu nu am timp. De 2 ori am plecat de la spaltorie deoarece era coada
Si nu mai ploua........
CriSTI68
odata la 3 zile cand am timp, sau odata la o saptamana cand nu am timp, sau zilnic cand lucrez deoarece lucrez ca sofer particular
Sony
Tinand cont ca ai trei masini sau chiar mai multe cred ca mai bine iti faci propria spalatorie. wink.gif
C@talin
Cand nu se mai cunoaste culoarea,atunci laugh.gif
cata87
am si eu o problema...mi-am spalat masina zilele trecute si pe bara de sub usi,am gasit niste punctulete negre,care daca dau cu carpa se iau f greu nu inainte de a se imprastia...mi frica sa tot dau cu carpa ca distrug vopseaua
ce sa fac ? ce pot folosi ?
Sony
Benzina.
guliver
Cu polish iese sigur.
Sony
E bitum.
CriSTI68
QUOTE(Sony @ 9 Jun 2007, 12:23)
Tinand cont ca ai trei masini sau chiar mai multe cred ca mai bine iti faci propria spalatorie. wink.gif
*



dacia se spala odata la luna tongue.gif , bmw eh asta e alta problema ca nu am voie sa o spal 1-2 saptamani, aro si R12 sunt cu prelata in garaj tongue.gif
C@talin
QUOTE(cata87 @ 9 Jun 2007, 17:47)
am si eu o problema...mi-am spalat masina zilele trecute si pe bara de sub usi,am gasit niste punctulete negre,care daca dau cu carpa se iau f greu nu inainte de a se imprastia...mi frica sa tot dau cu carpa ca distrug vopseaua
ce sa fac ? ce pot folosi ?
*




Am si eu multe puncte dastea chiar pe usa fata,sunt aruncate de roata,se iau si cu unghia si la mine nu sa zgariat nimic,e un fel de smoala cred de la sosea wacko.gif
Kojak
Sunt reziduri de bitum de pe sosea, antrenate de roti pe spoilere si praguri. ("bara de sub usi")
Se curata local cu benzina / motorina, e mai riscant cu unghia.
bolovan_ro
In principiu simbata spal masina. Dar sint si exceptii...de exemplu astazi...cind, dupa 2 saptamini, merg sa-mi spal masina.
borciparte
votat saptamanal, daca am 4 masini se pune? biggrin.gif
euromarket
Eu spal masina la max 3 zile, deobicei cam zilnic ii dau un jet.... imi place sa o vad lucind.. acu nu stiu daca nu cumva exagerez si daca nu ii face probleme. Momentan nu maraie nika.

Spalat Gemuri: Ajax cu amoniac.... a aparut acu o luna pe piata, e super tare.
brigada_diverse
eu astept ploaia sa dea cu apa..eu dau cu detergent si dupaia o sa sa fie clatita...asta doar al ploi torentiale biggrin.gif apa gratis, efort minim, doar de cat cu detergent lichid de vase

motorul in 18 ani nu a fost spalat niciodata, dar un mecanic a zis ca ar trebui spalat, dar chiar nu am idee cum sa fac...
driverx
QUOTE(cristitranca @ 9 Aug 2007, 14:17)
....dar chiar nu am idee cum sa fac...
*



Pai, oricum la max 3 luni trebuie schimbata periuta de dinti, asa ca iti cumperi periuta noua si cu actuala dai la greu pe motor...cm cu cm...

Sau, varianta simpla, mergi la spalatorie auto si dai 10 RON sau cat ii. Vezi, nu e asa greu....
CriSTI68
eu unul nu mai stiu ce culoare am la masina, imi mai aduc aminte cateodata cand citesc in talon icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.