Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revolut
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
vallixx
Cardul fizic Revolut, ala moka, Visa, are cip? In poza arata doar semnul de contactless, dar parca mi-e greu sa cred ca platile fara contactless se fac prin swipe cu banda magnetică.....e totusi 2018.
MuciX
Are și cip.
vallixx
Tenx.

Cre' ca ma bag si eu la pachetul moka, ala standard.

Vad dupa aia daca imi trebuie in mod special pachetul premium...da' nu cred.

Il vreau in special pentru plati afară....si daca ne "imprietenim" poate dupa un timp renunt la contul de euroi de la ING.
MuciX
Atat timp cat nu ai nevoie sa scoti cate 2k euro pe luna cash de la ATM, nu vad de ce ai avea nevoie de premium.
vallixx
Nici gând, doar o data sau de doua ori pe an, in vacanta.
Și nici atunci multi, scot doar așa bani de buzunar, in rest plătesc cu cardul.
mars
Evident ca are cip. Sa vezi in ce cutie smechera vine wink.gif!

[attachmentid=1628092537]

Eu as pastra cardul de euro de la Raiffeisen, mai ales ca nu ma costa nimic, pana ma lamuresc daca platile cu cardul Revolut se fac direct din contul de euro (sau alte valute) si nu ma trezesc cu te miri ce conversii in contul principal (de lei), mai ales in weekend, cand cursul nu mai e unul foarte bun.
vallixx
După cum ziceam mai acu' vreo 2 zile, poți controla tu din ce cont se trag banii dacă nu vrei sa ii lași pe ei sa decidă. Înainte să faci plata intri in aplicație și dai freeze celorlalte conturi.
mars
Da, dar contul default, de lei, nu se poate bloca. Si vreau sa fiu sigur ca, daca il las gol si platesc 100 euro cu cardul, nu ma trezesc ca imi schimba euro in lei si apoi imi ia banii din contul de lei. Nu am gasit scris negru pe alb, pe site-ul lor, cum functioneaza platile astea...
vallixx
Asta nu știam, insa poți să-l lași cu 1 leu.....

Pe forum un reprezentant Revolut a zis ca regula privind ordinea de debitare a conturilor este așa:

Principal este moneda ATM-ului sau POS-ului. Sistemul vede ce moneda solicita POS-ul și ia din contul corespunzător monedei. Daca n-ai cont in moneda platii (de exemplu ..leva) sau n-ai suficienti bani trece la optiunea secundara adica debitarea contului cu suma ceea mai mare disponibila, deci practic îți ia de acolo de unde ai mai multi bani.
mars
Atunci e parfum. Eu ma temeam ca, daca las contul de lei gol si platesc in euro, imi schimba din contul de euro in lei, la un curs mai mic, echivalentul sumei respective si pierd la “dublul” schimb.
vallixx
Au avut probleme de genul asta, rare, dar le știu si se ocupa de ele, asta in principal pentru că cardul e de lei. Unii comercianți (descria cineva o problema cu Air BNB), vor euro dar vad cardul ca fiind de lei asa ca fac o conversie ciudata euro-lei-euro.

Insa acum lucrează la asta si nu au mai fost raportate cazuri. Și oricum la cele raportate au restituit banii luați în plus.
mars
M-am jucat prin aplicatie si acum m-am trezit si cu un cont de NOK care nu se poate sterge. Bine ca se poate dezactiva macar, n-am drum la Oslo prea curand...
vallixx
Pacat! Eu nu m-as mai intoarce de acolo...... tongue.gif
VladSoare
Neaaaah. Să ai opt luni de iarnă, din care șase numai noapte? Și să plătești amenzi cît salariul pe doi ani dacă strănuți fără autorizație? Cred că te-ai întoarce repede. tongue.gif
Ca turist m-aș duce și eu o săptămînă, dar mai mult nu, mersi, nu-mi trebuie.

Legat de problemele cu cardurile, avem la birou un automat de cafea la care plătești cu cardul, 3 lei capsula. Prețul afișat este 3 lei. Mie, cu card ING, îmi ia fix 3 lei de fiecare dată. La fel și majorității colegilor, cu carduri la diverse bănci.
Unui coleg însă îi ia mereu mai mult cu cîțiva bani. Cardul e în lei. Iar banca lui ridică din umeri, pe motiv că "noi am primit cererea de la comerciant în euro și am făcut conversie". blink.gif
Comerciantul ridică și el din umeri și se apără: "nu-i adevărat, noi trimitem spre decontare suma de trei lei, n-avem treabă cu nici un euro, banca minte".
Cocojambo
Am auzit ca toata lumea fuge din Norvegia... asa nasol e
einstein1984
Pai VLad Soare, zi si care banca e aia...
VladSoare
QUOTE(Cocojambo @ 3 Sep 2018, 09:47)
Am auzit ca toata lumea fuge din Norvegia... asa nasol e
*

Asa-i din categoria "am auzit că Ferrariurile nu se vînd așa bine ca Loganul, așa de proaste sînt..." laugh.gif

QUOTE(einstein1984 @ 3 Sep 2018, 09:48)
Pai VLad Soare, zi si care banca e aia...
*

Tre' să-l întreb, că nu mai știu exact. Și n-aș vrea să dau numele fără să fiu sigur, că poate n-o nimeresc. Dar o să revin. Cînd îl văd activ pe chat (că io-s în Germania azi, nu-l văd la față), îl întreb.
GBX
Încă nu e rău la nordici, dar nici nu mai zburdă câinii cu colaci în coadă.
Am rude stabilite în Suedia, de dinainte de 89 și sunt dezamăgiți de felul în care "evoluează" sistemul medical și educațional. Și nu numai, dar aici e extrem de evident. Nu doar ei, chiar și nativii. Și se pare că e un trend comun, cică și pe la norvegieni și finlandezi a ajuns insuficiența și incapacitatea asta politică ce domnește de ceva vreme prin bătrânul continent.
vallixx
Ai dracu strugurii aia....
VladSoare
Da' și al dracu' La Fontaine, cum îl folosește lumea ca adevăr universal în lipsa altor argumente... tongue.gif
GBX
QUOTE(vallixx @ 3 Sep 2018, 10:12)
Ai dracu strugurii aia....
*


Dacă voiam Suedia, eram acolo de mult timp. Dar eu sunt mai comod și viața nu mi-a fost potrivnică, mi-e binișor și aici. tongue.gif
IRONICK
In Stockholm este bine, dar sa vad eu cum rezistati mai in nord cand incepe noaptea pe la 16 ....
vallixx
GBX: Idem si la mine.....dar in ultimul timp ma gandesc serios la niste variante.

Ironick: Este cea mai vehiculata problema cu nordicii. Eu cand am fost in vacanta incepea noaptea pe la 23.40 si iesea din nou soarele pe la 3 si un pic.
Nu stiu cum e invers dar imi inchipui ca nu e chiar miere si zambete.

ON TOPIC: Tot citesc pe comunitatea Revolut, zice lumea ca sunt probleme cu cardurile VISA, mai ales in Bulgaria, nu prea le accepta bancile si POS-urile.

Ati intampinat ceva probleme in RO? Sau strainatate?

Da' 30 de lei pe luna pentru planul premium doar ca sa iti iei Mastercard mi se pare ca nu merita.
IRONICK
Probleme au fost mai tot timpul. Cardul il utilizezi ca alternativa, daca functioneaza, il folosesti. Daca nu, te intorci la cardul de vechi. Oricum trebuie sa ai carduri de la doua banci cand pleci afara.
vallixx
Clar asta e solutia. Ideea e ca inca nu pare ok sa te bazezi DOAR pe el si atat. Cel putin deocamdata.
Nu stiu cat de mare diferenta e intre Visa si Mastercard.
Sudsemnatu
Dar faptul ca nu merge e problema la VISA sau la Revolut?
vallixx
Pare ca la Revolut, ca alte Visa mergeau. Acu' cica au remediat.
argon
Până când au remediat? Daca pleci pe dincolo îți iei doua carduri de bănci romanesti, un visa și un master, și nu te încurci cu agarici de genul revolut că să economisești 2 euro.
dandobre
M-am apucat să le zic unor amici despre Revolut, daca tot am citit pe forum.
Păi ce faci mă, vi cu treburi din astea vechi, noi avem demult, credeam că ai și tu.... laugh.gif
Aoleu, mai bine tăceam din gură, că s-au apucat ăștia să îmi înșire avantajele de care eu, ca fraierul, nu beneficiez, neavând cardul magic biggrin.gif
vallixx
QUOTE(argon @ 3 Sep 2018, 19:32)
Până când au remediat? Daca pleci pe dincolo îți iei doua carduri de bănci romanesti, un visa și un master, și nu te încurci cu agarici de genul revolut că să economisești 2 euro.
*


Pana cand ......nu stiu, pana la proba contrarie. Cand o intra inca unul pe forum sa zică că nu i-a mers cardul, o sa stim pana cand.

Eu am avut până acum după mine doua Visa de la ING, unul in lei si unul în euro si n-am avut nicio problema cu ele. Mastercard n-am, era scump la ING (din ce imi amintesc), iar acum l-au scos dinnoferta de carduri de debit.

Mai am un Electron de la Transilvania pe care cred ca o sa-l închid în curand. L-am deschis exclusiv pt BT pay atunci când ING-ul nu avea ING Pay.

L-as mai tine ca nu cere de mâncare doar ca am comision la incasare nu prea l-am mai alimentat.
Îl mai foloseam ca si card de garanție pt. booking sau similare ca nu la dau eu datele de la cardul principal.

Acum insa as putea sa folosesc cardul virtual de Revolut si sa închid contul la Transilvania.
Ma mai gandesc.
Sudsemnatu
Normal ca nimeni nu tine doar cardul revolut, toti mai aveam inca 1-2-3 carduri de la alte banci.

Are cineva idee daca BRD ia comision pentru transfer din revolut intr-un cont BRD in euro?
mars
Nu ia, am transferat eu.
b76bgaarh
Intrebare: la top upul initial de 50 lei imi ia comision 0,64 lei. cica daca cardul e din afara EEA sau comercial? Noi ca tara nu suntem in asta? trebuie sa le trimit ceva sa vaza ca e card personal?

merci.

ps cu vola e gratis cardul fizic.
IRONICK
da, unele carduri nu sunt recunoscute si trebuie le zici de taxare
b76bgaarh
Cum? Nu am găsit buton de verify card. In help zice că se poate.
mars
Le scrii la Help - Chat to us “live agent” si o sa iti ceara un extras sau un print screen din aplicatia de mobile banking, de unde sa rezulte ca esti titular pe cont. Ar trebui sa iti scoata acel top up fee, daca nu ai un card de la firma sau de cumparaturi.
b76bgaarh
Live agent e ocupat până mâine.
Cam rapizi.
mars
M-am apucat sa bag cardul Revolut in cateva aplicatii. La unele a mers (Uber, de exemplu), dar iTunes imi zice "acest card nu este valabil in tara dv." blink.gif. Probabil din cauza ca Revolut e vazut ca fiind emis in UK, ma gandesc...

Oricum, e clar ca nu o sa ma pot baza doar pe Revolut pentru plati in afara tarii. In zona euro o sa merg cu un Mastercard in euro, iar in celelalte tari o sa il tin de rezerva, in caz ca am probleme cu Revolut. Iar pentru situatii neprevazute, mai am un American Express de la firma, dar ala ramane la hotel, just in case...
vallixx
Tot nu pricep eu chiar 100% care e faza Mastercard vs Visa, însa cu Visa Clasic embosat de la ING nu am avut probleme până acum nicăieri.

An avut în trecut cu un Electron de BCR. pe care nu mi l-a halit la un hotel in Austria. Noroc că eram cu niste amici care aveau un Visa Clasic, nu mai știu de la ce bancă, că făceam o noapte în mașină. Era hotel din aia fara recepție,

Aștept și eu cardul Revolut sa vad ce știe să facă. Îmi pare rău că la pachetul moka nu te lasa să comanzi Mastercard nici macar contra cost. M-ar fi tentat mai mult, ca Visa am.....
mars
Eu nu cred ca e nicio diferenta intre Mastercard si Visa, astea fiind acceptate peste tot. Mai mult, nu inteleg ce fac in plus cele embosate, ca eu nu am mai vazut imprinter de ani buni.
einstein1984
alea embosate nu sunt Visa electron, asta fac, ca alea sunt chiar refuzate in unele locuri une visa e acceptat
mars
Poate ca Visa Electron e ca Maestro de la Mastercard. Eu am doua Mastercard: unul de lei, embosat, si unul de euro, simplu. Dar nu am avut niciodata probleme cu cel de euro. Naiba sa le ia. Bine ca Revolut e embosat wink.gif.
einstein1984
la peaje pe atostrazile franceze a refuzat card visa ING neembosat (nu era electron totusi)
b76bgaarh
vallixe, creca e in functie de cum faci topupul. mie cica imi trimite Matercard, cel putin asa arata in aplicatie...... vad ce trimit pe 19.
Sudsemnatu
Da, asa e, Revolut emite cardurile din UK si ca atare sunt recunoscute ca fiind de acolo. Am incercat sa bag cardul revolut la Spotify si mi-a zis ca nu il accepta ca eu sunt din RO si cardul din UK. Am schimbat tara din Spotify, dar surpriza abonamentul Spotify in UK e 10 lire nu 5 euro cat e la noi, asa ca am zis pas si mi-am bagat cardul ING smile.gif
vallixx
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Sep 2018, 08:46)
vallixe, creca e in functie de cum faci topupul. mie cica imi trimite Matercard, cel putin asa arata in aplicatie...... vad ce trimit pe 19.
*


Nope. Depinde ce pachet ai.

La pachetul moka, fara bani, iti trimite Visa. Doar Visa. Nu iti dau Mastercard nici cu bani, eu as fi preferat sa platesc emiterea de card si sa raman pe pachetul free dar nu vor.

Mastercard e disponibil numai cu pachetul Premium care costa vreo 30 lei/ luna.
b76bgaarh
vallixe daca visa are rosu si galben si scrie mastercard pe ea, atunci da, in cont, am card visa.

ps am cont standard.
vallixx
Bah io ii injur.....la mine n-a vrut. Cica " GO Pemium"!
einstein1984
mai baga o fisa
vallixx
La bag o d'aia de se da la PSD zilele astea.....acum cica imi dau doar ca si second card, cu 25.99 RON.

PLM, eu asta voiam de prima data, nu voiam Visa moka, voiam Master ....chiar si cu bani daca e, dar fara sa ma obligi la pachetul Premium.

Nu cred ca le dau, nu ma calicesc la 26 de lei dar ma enerveaza ca principiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.