Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MediaNav Evolution - Android Auto
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
alfabit
Au reușit toți care au încercat prin metoda de pe forumul francez, se șterg hărțile vechi și se înlocuiesc cu cele noi, se pot adauga și altele în plus în limita spațiului, desigur
Un pic mai complicat față de MN clasic pe WinCE, nu există Ttcmd, nu trebuie deblocat sau înlocuit/instalat ceva prin navi, dar @Neek știi și tu foarte bine astea, te-am văzut pe acolo.
NeeK
@alfabit nu toti au reusit daca ai citit tot. Tu ai reusit?
Eu nu am testat inca. Nu sunt acasa si voi vedea cand voi ajunge daca voi avea la indemana vreo unitate noua.
Si eu caut informatii si sunt prezent in multe forumuri, nu ma ascund si studiez problemele pana inteleg tot. Dar dupa ce testez personal pot sa afirm ca e bun.

Dupa cum spuneam in materie de MediaNav vechi cu WinCE le-am facut bucati si reparat multe chir si cu defecte hardware, nu numai soft Astfel mi-a placut sa ma implic si sa spun ca stiu si ca asta e bine, aia nu.
alfabit
@Neek, am citit tot, cei care nu au reușit de fapt n-au înțeles în primul rând ce aia Linux și diferențele față de WinCE, comenzile în linia de comandă, de-asta n-au reușit. Până la urmă cu ajutor au reușit și ei.
Eu am pe mașină mn evo pe win dacă aveam pe linux nu ezitam nici o secundă, am lucrat câțiva ani pe servere linux
gabosjoco92
Salutare tuturor sunt nou pe grup, dar intrebarea mea este daca pot cumva face update la soft pentru a putea folosi android auto pe media nav evo, masina fiind fabricata in noiembrie 2018 cu soft 9.3.1...fara a apela la menavrus etc...exista varianta la dacia? Si cam cat ar costa?
NeeK
Salve @gabosjoco92

Versiunea ta de Evolution e total diferita de cea cu Android numita si Evolution 2.0.
Din pacate prin update soft pe unitatea ta, singura sansa de a avea mirror link este Menavrus/Mena.co sau schimbare de unitate cu una noua tip Evolution 2.0 ce costa minim 300Euro ..... daca o gasesti in primul rand.
Eu caut de vreo jumatate de an si de abia am gasit acum, sa pot testa pe ele tot ce pot si vreau eu.
Nici un dealer Dacia/Renault nu da separat astfel de unitati, doar la schimb pe garantie.
Unde mai pui ca nu sunt suficient testate si au si bug-uri hardware si software, cam cum sunt toate lucrurile noi aparute pe piata.

Pentru variantele vechi de MediaNav am facut versiunea 4.1 de Super Mod cu schimbare de limba interfata online si multe utilitare pentru fiecare dupa plac. Am postat-o aici:

Super Mod 4.1
gabosjoco92
Multumesc de raspunsul rapid! Daca optez pentru menavrus, sau super mode-ul oare imi afecteaza garamtia masinii? 😬
NeeK
Toretic nu, pana nu ai probleme cu MediaNav-ul. Daca ai probleme si mergi cu el la garantie cu soft aditional in el vor vedea si va afecta garantia.
Dar atata timp cat nu ai probleme, chiar de vad ca ai modificat interfata, zambesc, comenteaza si atat.
Masina mea e inca un pic in garantie si de cand am luat-o am pus pe ea Super Mod-ul. Prima oara il scoteam cand mergeam la revizii. Mai apoi tata nu a mai dat importanta si a mers la revizii asa cum era. Au vazut, au zimbait comentand ca "ti-ai actualizat unitatea" si asta a fost tot.
Menavrus schimba o gramada de fisiere de sistem si e mai dificil de dat afara fara sa lase urme. Dar in schimb acesta are ScreenMirroring ... si il platesti.
Super Mod-ul il instalezi faci ce vrei tu cu el si cand nu vrei sa se vada nimic, il dai pur si simplu afara, dezinstaland-ul. Super Mod-ul modifica doar 2 fisiere de sistem ca sa il deblocheze pentru a vedea mai multe optiuni. In rest el doar adauga fisiere si pot fi sterse in orice moment, fara a lasa urme.

Asta e situatia legat de cele doua optiuni.
Tu decizi ce e mai bine pentru tine.
Multa bafta.
gabosjoco92
Mersi frumos de raspunsuri, sunt incepator la categoria asta si as scoate mai mult un pic din sistem, mai ales cand vad ca poate. Drumuri bune iti doresc
vet
Ma chinuie talentul sa instalez Menavrus pe un Media Nav Evolution 1.0.13.2
Am facut update prin Dacia ToolBox la ultimile chestii....am cumparat Menavrus (mediaNav Evo 1.3.3)....l-am dezarhivat pe un stick curat...formatat ...parfumat . var stickul in unitate si maximul de rezultat este ca ma intreaba daca vreau sa fac update...ii dau ca vreau....zice ca l-a facut (in 2 secunde)....dar nu se intampla nimic. am restartat....am incercat de n ori....cam aceasi chestie). Am urmat exact pasii de instalare de pe siteul oficial.... . are cineva o sugestie/idee despre ce ar trebui sa fac?
alfabit
întreabă-i pe cetățenii aia de ai cumpărat menavrus de la ei

Sau te-au lăsat cu ochii în ceață si cu banii luați ?

De ce nu ai actualizat doar hărțile fără menavrus ? ce obții în plus de ai plătit bani pe menavrus ?
vet
Eu am pus o intrebare care nu are nici o legătură cu comentariul tau.
alfabit

ai dreptate, las-o așa cum a căzut.
dadoshel
Media Nav, generatiile astea mai vechi, au in spate intrare av? Am un Duster de pe final 2017 si as vrea sa stiu daca are sens sa cumpar un adaptor mirror-link, am vazut ceva de la PNI.
Multumesc
dadoshel
Nu are cineva informatia? Multumesc
Kali_san2003
Buns seara. Am un MCV Stepway din 2018, cu Media Nav 9.1.3. Incerc sa conectez un multiplexor, pentru a afisa temperatura exterioara si diferite consumuri pe Media Nav. Am un multiplexor seria 280380655R, de pe o Laguna 3. Din toate informatiile de pe toate forumurile pe care le-am gasit, ar fi trebuit sa mearga, insa atunci cand il conectez, nu se intampla nimuc. Temperatura si consumurile sun cu _ _. Exista vreun truc ascuns, pe care nu il spune nimeni?
Pe un forum din Polonia am gasit ca pentru cele din gama Renault, ar trebui modificat softul din multiplexor (un anume script care trebuie modificat in 14). Insa asta e destul de complicat, ttebuie scule specializate. Exista alta cale? Orice sfat e binevenit. Multumesc.
killerul
Nu, trebuie modificat acel script. Asta daca il stie SW acelui multiplexor.
Kali_san2003
Multumesc, o sa incerc sa modific scriptul. Este cineva in Iasi care poate face asta?
alfabit
QUOTE(Kali_san2003 @ 10 Feb 2021, 21:26)
Buns seara. Am un MCV Stepway din 2018, cu Media Nav 9.1.3. Incerc sa conectez un multiplexor, pentru a afisa temperatura exterioara si diferite consumuri pe Media Nav. Am un multiplexor seria 280380655R, de pe o Laguna 3. Din toate informatiile de pe toate forumurile pe care le-am gasit, ar fi trebuit sa mearga, insa atunci cand il conectez, nu se intampla nimuc. Temperatura si consumurile sun cu _ _. Exista vreun truc ascuns, pe care nu il spune nimeni?
Pe un forum din Polonia am gasit ca pentru cele din gama Renault, ar trebui modificat softul din multiplexor (un anume script care trebuie modificat in 14). Insa asta e destul de complicat, ttebuie scule specializate. Exista alta cale? Orice sfat e binevenit. Multumesc.
*




Ești sigur că muxul de Laguna 3 e pe protocol CAN T4 ? Nu e T4 nu va citi nimic din rețeaua CAN a mașinii
Seria 2 de la Dacia e CAN T4, din softurile mele rezultă Laguna 3 pe protocol anterior, ceva de genul canv_v91.xx, sau poate polonezii ăia nu stiau de-astea pe protocoale CAN >> mai noi sau mai vechi.

Pentru atâta lucru ce info vrei tu să afișezi pe display MediaNav sunt și alte variante, cauți pe la ruși variante fezabile, eu cu un mux diy afisez temp motor și ceva parametrii eco, dar pe mine mă interesează doar temp motor.
Kali_san2003
Sincer, nu stiu prea multe despre protocoale de comunicare...Am mai intrebat pe alte forumuri, si raspunsul a fost ca orice serie de multiplexor merge la orice Media Nav. In plus, este cineva pe Olx care vinde exact aceeasi serie de multiplexor, spune ca instalarea e plug and play si el poate activa toate functiile astea. Asa ca am luat si eu unul la fel. Dupa ce am constatat ca de fapt nu merge, am cautat mai adanc si am gasit chestia cu scriptul. Multiplexorul se conecteaza pe 2 tipuri de CAN, unul pe pinii 12 si 13 din mufa OBD2, altul pe 14 si 6. Mai multe n-am reusit sa aflu, de asta am cerut ajutor aici, la cineva care poate a mai facut.
alfabit
QUOTE(Kali_san2003 @ 11 Feb 2021, 13:07)
...2 tipuri de CAN, unul pe pinii 12 si 13 din mufa OBD2, altul pe 14 si 6. Mai multe n-am reusit sa aflu, de asta am cerut ajutor aici, la cineva care poate a mai facut.
*



uite aici, care am mai făcut, mux diy ( do-it-yourself )

https://www.daciaclub.ro/Temperatura-motor-...av-t314026.html

inspirație forum rusesc,
Kali_san2003
Da, am vazut asta, si am vazut si pe blogul lui Lisandru tot asa ceva, insa eu as vrea sa merg cu piese originale (daca pot zice asa). Din ce am vazut, chiar si cu modificarea de soft, tot e mai simplu si chiar si mai ieftin decat toata afacerea din piese. Daca pana la urma nu reusesc, o sa-l consider un experiment, din care tot am invatat o gramada de chestii. Multumesc pentru informatii, totusi. Daca reusesc sa fac progrese, o sa postez aici, poate mai vor si altii, pentru ca astfel de multiplexoare sunt destul de accesibile.
alfabit
Îți doresc success, este incredibil de ieftin mux diy dacă asta era problema, oricum pentru mine să fac singur chestiile astea este de neprețuit.
Gil26
QUOTE(Kali_san2003 @ 10 Feb 2021, 21:26)
Am un MCV Stepway din 2018, cu Media Nav 9.1.3. Incerc sa conectez un multiplexor, pentru a afisa temperatura exterioara si diferite consumuri pe Media Nav. Am un multiplexor seria 280380655R, de pe o Laguna 3. Din toate informatiile de pe toate forumurile pe care le-am gasit, ar fi trebuit sa mearga, insa atunci cand il conectez, nu se intampla nimuc. Temperatura si consumurile sun cu _ _. Exista vreun truc ascuns, pe care nu il spune nimeni?

Nu stiu daca ai facut asta, daca da atunci ignora acest post (dar ”liniutele” acelea ar presupune ca nu), insa trebuie activate afisarea EcoDrive2 si temperaturii exterioare pe Medianav, se poate din Micom sau prin diagnoza (conectat pe CAN2), vezi atasat, am pus si o captura cu un BIC destul de OK, iar despre toate acestea se gasesc ”tone de material”.
Toate cele bune!
Kali_san2003
Multumesc Gil26 pentru informatii, aveam activat din Micom ambele functii, in concluzie am butonul Eco 2 si temperatura ar trebui sa se afiseze in stanga ceasului numai ca, multiplexorul fiind de la Laguna, la temperatura apar 2 liniute si la fel si in meniul Eco 2, nu apar date. O sa incerc sa modific scriptul la multiplexor doar ca, in ciuda insistentelor mele, nu am reusit inca sa conectez DDT4ALL la calculatorul masinii. Aparent cu ELM327 bluetooth de ala albastru nu prea merge, desi cu Torque am putut vizualiza toti parametrii motorulului si ce alte senzori mai sunt. O sa mai incerc cand fac rost de o diagnoza ELM cu fir.
einstein1984
Conectez telefonul la un zoe ph2, zice ca "nu vrei andorid auto". Eu sigur ca da, install.
apoi AA isnot available in your country;..
Nu scapasem de problema asta in Romania?
bogdanmardare
AA in romana nu se poate instala din magazin play pe telefoane din Ro. A fost doar un anunt cu surle si trambite din decembrie anul trecut ca a aparut AA in romana. Se poate instala de pe apkmirror sau alte surse neoficiale, dar nu isi va face update decat manual. Magazin play nu arata AA in lista de programe instalate.
einstein1984
Din pacate asa e...
DFA
A mers anul trecut să instalezi AA din Play Store, pe telefon din RO - văd că acum nu mai este listat...

[attachmentid=1628128301] [attachmentid=1628128302] [attachmentid=1628128303] [attachmentid=1628128304]
torquemada
Nu ai cum să instalezi Android Auto pe/în Android 10 e deja inclus (cum era Internet explorer în Windows)

Încă o dată se confirmă că offline(navi nativ) is better.
einstein1984
Eu am android 9...
torquemada
Sub 10 instalezi manual apk-ul și e gata

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/an...3-6113-release/

Acum trebuie să știi/testezi ce arhitetură are telefonul tău
bogdanmardare
Hartile pentru iGo sunt cu cel putin 1 an in urma ca informatii. Daca ar fi doar asta, dar nu ruteaza pe bucati de autostrada deja in circulatie, ruteaza pe bucati neterminate, trasee ciudate care ocolesc sau deviaza inutil, rutare pe sens interzis, etc. Tot ce am scris am patit eu. Am ajuns sa verific traseul in Waze sau Google maps daca vreau sa folosesc navigatia nativa, apoi am renuntat sa o folosesc, a ajuns radio cu ecran color.
Pentru un sofer obisnuit, eu cred ca ajung Waze si Google Maps in AA.
Incep sa fie incluse si alte aplicatii de navigare in lista celor suportate de AA:
GMaps (Sygic), AmiGO (TomTom, analog Waze, harti online) si TomTom GO Navigation 3.1.0 (harti offline). Despre GMaps nu m-am informat.
Ce imi place la Tomtom: hartile sunt corecte si actualizate lunar, rutare corecta, functie de alerte trafic aglomerat inclusiv in Ro. Contra: necesita conexiune la net, TT Go este platita - abonament.
atanatizante
Știe cineva cum se poate conecta wireless (fără BT) un telefon din 2021 cu Android 11 la Android Auto pe MediaNav Evolution 1.0.13.3 (ultima versiune)?
bogdanmardare
Navigatia de care vorbesti nu permite conexiune wireless (ca cea pe noul Logan). Se poate doar cu cablu USB.
cristian@bomboe.ro
Buna ziua.
Am un Spring cu medianav mn3 1.0.15.3.
Masina nu are boxe pe usile din spate si nici cablajul aferent.
Am vazut insa ca ar fi posibil sa se activeze, din medianav, canalele boxelor spate.
Am activat boxele spate atat cu Micom cat si cu ddt4all dar este insuficient.
Am inteles ca trebuie inscrisi cu ddt4all niste parametri pentru a avea semnal pentru boxele spate.
Sunt incepator in ale medianavului, este prima data cand detin o masina cu medianav.
Poate sa ma ajute cineva cu instructiuni privind ce parametri si unde trebuie ei inscrisi?
Daca veti considepa postarea mea off-topic doar sa ziceti si o sterg.
Multumesc.
cristian@bomboe.ro
Am rezolvat, merg boxele spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.