Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare giratoriu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
cosmin&b
QUOTE(tatabobu @ 18 Sep 2019, 16:33)
Cum zicea un coforumist odata, "de la capacitatea intelectuala de a citi la capacitatea intelectuala de a intelege "....
Cosmin, daca tu vreodata intri in girator pe banda 2 si-l acrosezi pe cel care circula pe 1, esti de vina. E tot ce trebuie sa intelegi. Dar nu vrei.
Pe aleile dintre blocuri aplici cumva "prioritate de drum drept" sau "prioritate de alee mai lata"?
*



Cum sa-l acrosez daca eu circul pe B2 si el pe B1?
Daca tot vrei sa fii intelectual, si dupa ce citezi o aroganta referitoare la analfabetismul functional care mi se adreseaza, fii si logic in exprimare... sau macar complet in expunerea spetei pe care vrei sa mi-o exemplifici
aaa.... si daca se poate... pe text de lege te rog. Nu dupa ureche. Nu dupa cum crezi tu ca ar trebui. Pe text de lege, cu citate clare

18 Sep 2019, 17:05:
QUOTE(psychoo @ 18 Sep 2019, 16:52)
Ai de plm...
Si ma mai mir de ce gasesc pe strazi...
*



Vad ca nu ai nici un argument din lege... doar concluzii ieftine
Ramane sa-mi mai dai exemple din Godina... si tacamul e complet
b76bgaarh
https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislati...-sens-giratoriu

poate e cazul sa mai treci pi la scoala sau sa refaci stocul de xanax.

ps tu nu ejti clona viteazului de la brasov, ca prea aveti aceleasi idei despre sens giratoriu.
psychoo
Domnule, eu am fost primul care a sustinut ca nu exista cadru legal pentru a impiedica circulatia la infinit prin giratorii.
Ai adus vreun articol vare sa combata aceasta afirmatie? Ca eu unul am vazut doar chestii despre alte subiecte.
Poate ma ajuti sa inteleg cu copy/paste asa ca la prosti
cosmin&b
QUOTE(psychoo @ 17 Sep 2019, 08:58)
Esti obligat sa iesi la prima doar daca ai marcaje ca in poza atasata. Altfel e legal sa dai ture cate vrei. Nu e de bun simt, dar e legal.
Concetatenii nostri habar nu au sa respecte indicatiile rutiere, nu au auzit de incadrare, chiar in poza veedti un cercopitec care taie linia continua... Dar asa e cand politia rutiera sta pe feisbuc in loc sa isi faca treaba
*



La aceasta afirmatie faceam referire... Pentru aceasta afirmatie am cerut text de lege care sa argumenteze.
psychoo
In poza postata ai celebra intersectie de la aem care NU este giratoriu.
Sau ce text de lege vrei? Care sa mentioneze ca trebuie sa respecti marcajele rutiere?
cosmin&b
QUOTE(b76bgaarh @ 18 Sep 2019, 17:12)
https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislati...-sens-giratoriu

poate e cazul sa mai treci pi la scoala sau sa refaci stocul de xanax.

ps tu nu ejti clona viteazului de la brasov, ca prea aveti aceleasi idei despre sens giratoriu.
*



Atentie la
min 0:30-0:36 (situatie corecta, legala)
min 2:18-2:50 (exemplificare corecta, legala)
!!!min 4:06-4:33 (exemplificarea "directiei de mers")!!!!
Situatia de la min. 5:07-5:30 este utopica. Nu stim cum/in ce conditii de incadrare au ajuns cele doua masini in situatia data. La prezentarea temei, se precizeaza clar cum trebuie/esti obligat sa te incadrezi pe benzi inainte de a intra in intersectie!!!! Aceste reguli de incadrare sunt total omise la situatia de la min. 5:07, si ni se prezinta doua masini care circula in paralel... dar nu ni se spune care dintre cele doua nu a respectat OBLIGATIILE care ii revin la intrarea in intersectie.
Aici avem de-a face cu specimene de genul: "nu conteaza cum am intrat in intersectie... conteaza ca acum am prioritate"
Cocalari, daca ma intrebi pe mine

<span class='edit'>18 Sep 2019, 17:49:</span>
QUOTE(psychoo @ 18 Sep 2019, 17:37)
In poza postata ai celebra intersectie de la aem care NU este giratoriu.
Sau ce text de lege vrei? Care sa mentioneze ca trebuie sa respecti marcajele rutiere?
*



Daca te referi la poza postata de tine, discutia este pe langa subiect. Intersectia nefiind cu sens giratoriu, ai postat-o pe langa subiect.
Daca te referi la prima poza postata in thread-ul asta, acolo nu se disting semnele, dar cel care a postat-o spune clar ca este un sens giratoriu, deci este la subiect.
Cand am spus sa-mi dai textul de lege, ma refeream la afirmatia ta... poti sa dai cate ture vrei, e legal
psychoo
Nu am vazut legea care interzice acest lucru.
In aceeasi ordine de idei da.mi o lege care iti permite sa circuli cu geamurile masinii deschise. Sau inchise
cosmin&b
Dar semne ai vazut la intrarea in intersectiile cu giratii?
De obligare... semne de obligare!!!
Iar in cazul absentei semnelor si marcajelor ce faci?
Aplici legea, evident! Daca stii ce lege sa aplici!
Nu e cazul sa deviem cu situatii absurde, gen lege care sa spuna cum sa circulam, geamuri date jos, sau sus... hai sa nu fim mai catolici decat papa (cu p mic, bineinteles)
axabrt
Las că a apărut acu o lege trebuie sa nu tii telefonul in mana.

Că sa nu luam amenda trebuue să conducem ținând Intr o mana un pahar cu ☕ iar în cealaltă un 🥐.
psychoo
Cosmin, mie imi pare ca detii niste frustrari si devii incoerent.
In caz de giratoriu, intrare pe 2 benzi, banda din dreapta face dreapta sau inainte, banda stanga face inainte sau stanga. Daca berbecul de pe 2 vrea sa iasa pe inainte calarindu.l pe cel de pe b1 a schimbat banda si e vina lui pt accident. Asta e cazul expus de axa la inceputul topicului.
Daca acelasi giratoriu are marcaj sau indicator care zice ca b1 trebuie sa iasa prima la dreapta, b1 nu are ce cauta sa mearga inainte.
Daca intersectia nu e giratoriu dar seamana ca forma poti sa te invarti titirez pana iti vine acru.
Acum legat de indrumarea incadrarilor pt giratorii putem discuta mult si bine, dar nefiind o clasa definita pentru nerespectare nu iti poate face nimic politia (legal).
Iar tu daca vrei sa pari 'telectual poti sa ii zici ca ai ratat iesirea si ai mai dat o tura. E la fel de "ilegal" ca invartitul PRIN GIRATORIU. In schimb invartitul pe o banda a unei strazi circulare care seamana cu giratoriul dar nu este giratoriu, e extrem de permisa, ca si mersul cu geamul deschis sau inchis.
Lamurit?
cosmin&b
Frustrari?
Sa zicem ca termenul este fortat.
Acum, despre acele intersectii circulare care nu sunt cu sens giratoriu..
Cam ce articole din lege le reglementeaza?
Ca sa vedem cum zice legea ca te poti face titirez.
Despre sanctiuni, numai de bine. Pentru abateri privind circulatia pe benzi, sa zicem ca politia te incadreaza in clasa a III-a de amenzi. Esti de acord cu mine?
Si la final, o recomandare.
Atunci cand postezi ceva, explica in acel post la ce faci referire... nu reveni cu explicatii la doua pagini distanta
Strada circulara? Care seamana cu o giratie dar nu e giratie?
Unde exista asa ceva?
psychoo
QUOTE(cosmin&b @ 18 Sep 2019, 20:01)
Frustrari?
Sa zicem ca termenul este fortat.
Acum, despre acele intersectii circulare care nu sunt cu sens giratoriu..
Cam ce articole din lege le reglementeaza?
Ca sa vedem cum zice legea ca te poti face titirez.
*


Ai exact aceleasi reglementari ca si la o alta intersectie, neimportant cum se vede din avion strada cu care te intersectezi. Toate intalnite de mine respecta regula asemanatoare giratoriului, ai cedeaza la "intrare".
Iar titirezul se vede cand punctul de observatie este din drona, de deasupra intersectiei. Din locul soferului este o simpla strada care vireaza la stanga 360 grade apoi iar 360 grade, etc.
QUOTE(cosmin&b @ 18 Sep 2019, 20:01)
Despre sanctiuni, numai de bine. Pentru abateri privind circulatia pe benzi, sa zicem ca politia te incadreaza in clasa a III-a de amenzi. Esti de acord cu mine?
Si la final, o recomandare.
Atunci cand postezi ceva, explica in acel post la ce faci referire... nu reveni cu explicatii la doua pagini distanta
*



As fi de acord cu clasa 3 daca s-ar aplica. Atata timp cat o strada nu e obligatorie sa fie dreapta sau la un anumit unghi, in lipsa unei definiri clare este doar atat: o strada fara capete care e circulara vazuta de sus.
bucatzel
QUOTE(cosmin&b @ 18 Sep 2019, 20:01)
Strada circulara? Care seamana cu o giratie dar nu e giratie?
Unde exista asa ceva?
*



La oras...
cosmin&b
Eu sunt de urmatorul principiu: indiferent ce scrie militianul intr-un proces verbal de constatare, te adresezi instantei de judecata, si cu ajutorul camerelor de supraveghere din oras iti sustii dreptatea.
Bineinteles, daca ai de partea ta temeiul legal... altfel...
Majoritatea spetelor din giratii se opresc la PV. Rare sunt cele care au finalitatea in contencios.
Acestea sunt cele pe care trebuie sa le analizam, nu PV-urile militiei
Seara buna tuturor!
psychoo
Daca vei vrea de pe banda 2 sa tai banda 1 ca sa mergi "inainte" relativ la intrarea in giratoriu poti sa mergi in cate instante vrei, vei pierde de fiecare data. La schimbarea benzii pierzi prioritatea fata de cel de pe banda 1. Ambii sunteti in acelasi giratoriu, doar unul din voi schimba banda. Prioritatea celor din sensul giratoriu este fata de cei dinafara sensului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.