Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Berlina swap k4m
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
MarioRZN
Incape pe Berlina motorul de 1.6 16v de pe Logan (k4m)? Daca da, ce cutie merge la acest motor astfel incat sa fie montat longitudinal?
einstein1984
loc este si de 2.0 benzina de pe clio.
MarioRZN
Ok si ce ce cutie trebuie astfel incat sa-l pot pune longitudinal pe dacie?
iulica89
Pune mana si cauta. In principiu, pentru a-ti raspunde, ai nevoie de cutie papuc diesel si electromotor.
payty
Motorul K e derivat din seria C (adica cel care e pe dacie in mod normal).

Am dubii ca se potriveste cu carcasa de ambreiaj de papuc diesel care e seria F.


In SUA se monteaza cam orice motor pe orice cutie cu ajutorul unei placi de adaptare intre cutie si motor.

Doar ca trebuie proiectata placa aia si executata pe o masina CNC ca sa iasa bine.



Ca sa raspund la intrebare, motorul K e mai inalt decat cel de dacie din cauza chiulasei mai inalte. S-ar putea sa nu mai poti inchide capota.

Nu mai vorbesc aici de filtrul de aer.


einstein1984
motorul cleon are camasi amovibilesi arbore cu came in bloc, motorul K nu are camasi si e OHC... cum naiba sa fie derivate unul din altul? Motorul energy avea ceva in legatura cu motorul Cleon.
BLUE R 19
Simplu: K-ul este un Energy cu cilindrii executati in bloc si cu alte cote, e clara asemanarea dupa aspectul exterior...

Mult mai mare este diferenta dintre Cleon si Energy.
iulica89
Ideea e ca s-a montat 1.6 16v cu carcasa de papuc, cutie r18(desi merge si cea de papuc, avand grupul mai mic), suportii motor sunt refacuti din suporti tip nou dacia(CN)( si da, motorul a fost lasat mai jos), evacuare modificata, filtru"sport" pentru ca altceva nu incape, elv subtire, electrica super modificata, etc.
Nu oricine poate monta asa ceva, nu este legal, nu se poate obtine (aparent nici platind testele dinamice) omologare pentru asemenea modificare. Mai bine iei un twingo RS de anglia si te distrezi( sau orice alta masina), legal.
Pentru dacia as ramane la un motor de injectie, mecanica facuta nou, frane cu servo, o bara stabilizatoare de papuc pe fata si cam atat. Simplu, ieftin si placut. Mai departe... Alt motor, alte frane, alte cheltuieli de care nu oricine este capabil.
Filip
La 940 kg cat are o dacie cu interior full - greutatea din talon - cu k4m cred ca zboara. Mi-ar placea sa merg cu asa ceva.
sobolan
QUOTE(einstein1984 @ 11 May 2020, 08:01)
loc este si de 2.0 benzina de pe clio.
*



este dar trebuie pus cu tot cu cutia lui de viteze,pe cutia existenta poti pune doar un 19 aspirat de papuc,schimbi priza...il iei cu tot cu cutie,e mai putin chin...nu prea fuge dar ai cuplu mult mai mare...
stolniceanulucian

Eu stiu ca prima Dacie SGM, berlina alba avea motor de Renault de 2000 de cmc.
Deci sigur se poate.
Cauta Dacia SGM pe Youtube si incearca sa dai de Robert SGM.

Case closed !

P.S. cred ca a avut topic si pe forumul loganclub

sobolan
treaba din 2005 smile.gif ,aia era plina de modificari ,cand a dat-o alalalt de stalp s-au crucit toti wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.