Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incendii, focuri, explozii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 27 Oct 2021, 23:41)
ceva noutati de la utimele cazuri de la colectiv incoace despre vinovati, pedepse, țapi ispasitori etc?
*


Cu drag,
PSD&PNL
yoncv
N-a zis Iohannis că nu e momentul să căutăm vinovați? E un mesaj clar, zic eu.
sorin1983
QUOTE(IRONICK @ 28 Oct 2021, 08:55)
Cu drag,
PSD&PNL

tu ai o fixatie smile.gif pana recent era PESEDE dar acum vad ca ai introdus si PENELE in ecuatie.
cum era cu TEFELISTII, cu legile justitiei, cu manifestatii etc? si-a revenit justitia? nu mai vrea nimeni nimic? bravo USERE sunteti doar alte JAVRE.
radian
Cum am zis mai sus, nu stiu din ce motive, rapoartele de expertizare sunt secretizate. Procesele in Justitie, banuiesc, sunt in derulare. Acum, cu pandemia, cam toate se lungesc la infint. Nu inteleg de ce.

Am un amic, camionagiu, acum aproape 2 ani un dobitoc beat muci i-a sarit in fata. Nu a mai avut ce-i face. Idiotul ala a murit pe loc. Urmeaza procesul, care inca nici nu a inceput...
einstein1984
poate sa ajunga si la 7 ani...
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 28 Oct 2021, 09:35)
cum era cu TEFELISTII, cu legile justitiei, cu manifestatii etc? si-a revenit justitia? nu mai vrea nimeni nimic? bravo USERE sunteti doar alte JAVRE.
*

Sa nu uitam de VV. Jos VV.
Agrig
QUOTE(sorin1983 @ 27 Oct 2021, 22:41)
ceva noutati de la utimele cazuri de la colectiv incoace despre vinovati, pedepse, țapi ispasitori etc?
*



Pai ce vinovati mai cautati, Ponta este! si-a dat si demisia!
tongue.gif
Restul de 500 de decese pe zi sint ghi-ni-on...
maho
QUOTE(sorin1983 @ 28 Oct 2021, 09:35)
cum era cu TEFELISTII, cu legile justitiei, cu manifestatii etc? si-a revenit justitia? nu mai vrea nimeni nimic? bravo USERE sunteti doar alte JAVRE.
*


Pai cand au deranjat la min. "Justitiei" li s-a facut vant. Cine e JAVRA?

*bolduit timpul prezent, pt. pesedisto/uselistii de serviciu.
sorin1983
tu in ce tabara esti? ca in afara sa faci pe unul si pe altu' pesedist uslist etc nu vad altceva util. de ce ti se pare ciudat ca altcineva sa aiba pareri diferite? esti comunist? totalitarist? ala care turna colegii pe vremea lu' ceausescu?
maho
Daca nu poti raspunde la o singura si simpla intrebare dacat cu alte 5 (cinci) intrebari, ai ajuns rau.
bucatzel
QUOTE(sorin1983 @ 28 Oct 2021, 21:21)
nu vad altceva util
*



Aceste cuvinte ne doare. Mai ales cand vin din partea dumneavoastra, un contribuitor de baza al cafenelei daciaclubene...
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 28 Oct 2021, 22:21)
tu in ce tabara esti? ca in afara sa faci pe unul si pe altu' pesedist uslist etc nu vad altceva util. de ce ti se pare ciudat ca altcineva sa aiba pareri diferite? esti comunist? totalitarist? ala care turna colegii pe vremea lu' ceausescu?
*


Nu exista tabara! Exista adevar, dreptate, corectitudine.
sorin1983
@bucatzel: ai vorbit ca sa nu taci. cum apari si tu imediat...
ultimele tale postari de utilitate maxima si de importanta interplanetara unde se afla mai exact?
@IRONICK: chiar astept ce ai zis tu. de ani de zile tot astept.
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 29 Oct 2021, 11:29)
@IRONICK: chiar astept ce ai zis tu. de ani de zile tot astept.
*

De la PSD, PNL? Rusia? Latrina 3?
bucatzel
QUOTE(sorin1983 @ 29 Oct 2021, 10:29)
ultimele tale postari de utilitate maxima si de importanta interplanetara unde se afla mai exact?
*



SPUNETI, domnule bucatzel, unde ati fost si ce ati facut in ultimii cinci ani?
tatabobu
Știu io! La Timișoara, dar cu buletin de Sibiu!
Și mergând ilegal cu mașina înmatriculată cu numere vechi. Că acum mă pun și io să caut plăcuțele cu 18-B-7221.
sorin1983
QUOTE(bucatzel @ 29 Oct 2021, 12:15)
SPUNETI, domnule bucatzel, unde ati fost si ce ati facut in ultimii cinci ani?
*


Pana la domnule mai ai de mancat o paine. Dar asa vad ca se poarta discutiile mai nou. Sa indepartam discutia de la subiect.
bgdrenault
QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2021, 10:40)
De la PSD, PNL? Rusia? Latrina 3?
*


Tu urmaresti antena 3? Ca trebuie sa fii foarte informat, ca sa i poti combate.........sau zici si tu asa, ca asta i trendul?

29 Oct 2021, 16:07:
QUOTE(IRONICK @ 28 Oct 2021, 07:55)
Cu drag,
PSD&PNL
*


Astia buni, care au fost si ei cam un an pe la ministerul justitiei au facut ceva? Ceva concret? Nu schelalaiturile lui don garsoniera mocca, altceva.
radian
A venit iarna. Iar, incendiu la un spital Covid. Ploiesti. Doi pacienti au murit si o asistenta ar fi suferit arsuri. Evident, fara autorizatie ISU.

Medicii israelieni, veniti sa ne ajute, au declarat cu au ramas socati sa vada cat de multi bolnavi exista in spitalele romanesti. Se refereau la inghesuiala din saloane.
RDK
Niciodată nu am înțeles de ce e pomenită mereu lipsa respectivei autorizații câtă vreme activitățile se desfășurau ca și cum nu ar trebui.
radian
Fiindca este primul pas pentru aplicarea normelor de protectie impotriva incendiilor. Directorul spitalului cu pricina declara cu nonsalanta ca autorizatia cu pricina nu-l protejeaza de incendii... Idiotul pwlii. Oxigenul se acumuleaza in haine...

Existenta unui sceneariu de incendiu si a autorizatiei ISU presupune ca sunt indeplinite normele tehnice care asigura buna functionare a echipamentelor din locatie. Exista o instalatie electrica dimensionata sa faca fata nevoilor de consum de energie electrica, echipamentele care folosesc energie electrica sunt in stare buna, functionale, verificate periodic. Personalul care le intrebuinteaza are o minima instruire, reinnoita periodic pentru a manipula adecvat echipamentele. Sa-ti mai spun?

Lipsa unui scenariu de incendiu, desi legea il cere obligatoriu, pe mine cel putin, ma obliga sa presupun ca respectiva locatie nu indepliniste nici cele mai elementare conditii de securitate. Instalatie electrica subdimensionata, improvizatii, echipamente neverificate, personal neinstruit. Pe scurt, bomba cu ceas...

O minima instruire in domeniu l-ar fi protejat pe domn director sa spuna reporterului TV aberatiile pomenite la inceputul postarii...
MuciX
QUOTE(RDK @ 11 Nov 2021, 06:29)
Niciodată nu am înțeles de ce e
*


Sau de ce exista institutia aia. Oricum n-o baga nimeni in seama; zici ca e un soț in sala de nasteri - "tu stai acolo si fa prezenta".
dizzy
De curiozitate, exista vreo institutie cu Autorizatie ISU? Privata sau de Stat?
radian
https://firesafetyexperts.ro/cine-are-si-ci...utorizatie-isu/

La firmele de stat, vrand, nevrand, inspectorii ISU mai inchid ochii dar la cele private, pun lacatul pe poarta urgent daca nu au.

Problema este ca la stat gasesti manageri ca directorul de la spitalul cu pricina care declara ca pe el autorizatia nu-l fereste de incendii. O fi el medic bun, nu stiu, si nu-i treaba mea sa-i evalluez competentele medicale dar ca manager e zero barat. Pentru Autorizatia ISU este o hartie in plus care ii trebuie la colectie, in biblioraftul cu autorizatii sa aiba ce arata in caz de control.
RDK
Ei bine, du-te în Alba Iulia la cel mai nou fast food de renume și vezi ce scrie pe ușă
IRONICK
Eu zic ca este din cauza mostenirii grele ramase de la Vlad Voiculescu si Ioana Mihaila.
Ei sunt de vina ca nu s-au construit spitale in ultimii 30 de ani si i-au sabotat si pe aia de la PSD cu spitalele promise. Niste oameni rai.
Oare Mihaila se epileaza?
Habba
Rusine V.V.! sad.gif
MuciX
Își mai amintește cineva de Ponta Victor?
RDK
Da, eu: a fost prim ministrul României în niște vremuri când justiția era bună doar la paradit, nu și la condamnat.
Nu știu cât de vinovat e VV pentru scurta lui carieră de ministru al sănătății (era să zic subaltern al lui Arafat) dar acum, din opoziție*, sigur va rhupe norhma la postări pe fb

*) alături de AUR
radian
QUOTE(RDK @ 11 Nov 2021, 14:53)
Ei bine, du-te în Alba Iulia la cel mai nou fast food de renume și vezi ce scrie pe ușă
*



Ce scrie pe usa?
RDK
"funcționează fără autorizație ISU"
radian
Nu cunosc locatia, dar daca are suprafata de pana la 200 mp nu are nevoie de autorizatia cu pricina.
tatabobu
QUOTE(RDK @ 11 Nov 2021, 15:59)

*) alături de AUR
*



Tu adaugi asta doar așa, că sa se încetățenească ideea că nu e nici o diferență între unii și ceilalți?
RDK
Dimpotrivă, sunt foarte diferiți.
Unii au fost la guvernare (și vor mai fi), alții nu vor accede mai mult decât unde au ajuns în urma voturilor populare (ca să nu zic analfabete): în parlament.
Îmi sunt nesuferiți dar aș fi preferat să fie ei la putere în anii care vor urma, nu vechea gașcă.
Dar.. asta e, acum sunt colegi de opoziție cu AUR.
IRONICK
AUR functioneaza cu prostie drept combustibil
USL=PSD+PNL functioneaza cu prostie, hotie, nesimtire etc

11 Nov 2021, 16:51:
QUOTE(RDK @ 11 Nov 2021, 16:46)
Îmi sunt nesuferiți dar aș fi preferat să fie ei la putere
Dar.. asta e, acum sunt colegi de opoziție cu AUR.
*
Normal, iti plac rublele si tie.
RDK
"Guvern din umbră" avem?
IRONICK
Ati observat ca in alea 8 spitale construite de PSD nu au fost probleme sau incendii? Ce inseamna lucrul bine facut.
bgdrenault
QUOTE(RDK @ 11 Nov 2021, 17:18)
"Guvern din umbră" avem?
*


Normal, Ciolos prim ministru

Mihaila nu se epileaza, Ironick, are mustacioara. Ai putea sa i spus sa mai insiste, da o pana mea de treaba.

<span class='edit'>11 Nov 2021, 18:37:</span>
QUOTE(IRONICK @ 11 Nov 2021, 17:47)
Ati observat ca in alea 8 spitale construite de PSD nu au fost probleme sau incendii? Ce inseamna lucrul bine facut.
*



Nici infectii nozocomiale, adevarata realizare.

Las ca fac acum, rahatul praf.

<span class='edit'>11 Nov 2021, 18:43:</span>
QUOTE(radian @ 11 Nov 2021, 16:06)
Nu cunosc locatia, dar daca are suprafata de pana la 200 mp nu are nevoie de autorizatia cu pricina.
*


Din moment ce scrie inseamna ca are 201 mp
Alta gaselnita a guvernului 2015-2016(cel mai bun posibil) In loc sa rupa pisica in doua , dupa ce au latrat peste tot ca firmele fara autorizatie la incendiu se vor inchide(am prieten care a cheltuit peste 1 miliard in 2015 sa si scoata acea autorizatie pentru o pizzerie) au dat circulara sa pui acel afis pe usa, si cine intra, intra pe proprie raspundere. pai daca sunt competenti.
bion
Romania mea e in grafic. Locatii vechi carpite zeci de ani fardate cu termopane rigispuri etc.
Langa fosta plantatie era sala de mese. Cei mai ferventi clienti erau pompierii. Mai e si o firma care face toate alea pentru ca sa fie ok pentru ISU.Toata lumea semneaza caiete de instruire etc. Dar in pereti firele se coc.
In 30 de ani cat am prestat am prins 4 incendii de cauza electrica. Din fericire de fiecare data a fost tablolul principal.S-a aputut stinge cu forte proprii.Inainte de plecarea am auzit ca prin un program tarnsfrontalier apar si bani pentru reabilitarea intregii instalatii electrice.Nici un guvernul meu nu aalocat fonduri pentru asa ceva. Macar in ultimii doi ani.
Ironicku te umfla rasu da ai tai sunt vinovati kklau si ei.Cand a ars birtu lu Ponta au organizat puciul . Acu nici macar un parastas. mad.gif Boul nemtesc a tacut azi malc.Probabil viziona pozele din Eghipet.
RDK
Eu mă întreb câți ani o să mai tragă unii de niște cadavre pentru avantaje politice.
Când s-a sucit treaba prin tribunale, unu nu a suflat nimic.
DannyY
S-au mumificat, nu mai emana duhoare. Pot fi scoase si aratate pasionatilor.
sorin1983
Colectiv: pronuntarea amanata din nou 2 luni:
https://www.libertatea.ro/stiri/primul-dosa...de-zile-3910160
inca mai e loc de negocieri?
sorin1983
care isi ascunde furaciunile de la vama giurgiu?

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/eve...ntionat-1804055
Bicicleta galbena
Arde in draci centrul Prosper din sect.5

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25450...-sectorul-5.htm

Einsteine esti bine?

sorin1983
in jur de 22 miroasea inca puterrnic a ars cam la 1km de locatie...
problema e ca erau foarte multe spatii comerciale in interior: bijuterii, parfumerii, produse it, haine, gsm, banca raiffeisen, mega image, un restaurant/terasa la ultimul etaj(de la care se pare ca a plecat incendiul), etc. multi acum cred ca sunt in depresie pentru ca si-au pierdut afacerile...
in schimb cred ca e momentul sa fie demolat si facut bloc.

parca cineva cu spring de pe aici locuia in blocul nou de langa complex(acelasi proprietar)
einstein1984
QUOTE(Bicicleta galbena @ 22 Mar 2022, 18:15)
Arde in draci centrul Prosper din sect.5

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25450...-sectorul-5.htm

Einsteine esti bine?
*


Multumesc da. Vantu nu batea spre blocul meu.
Pompeirii stateau si se uitau cum arde pentru ca nu aveau apa, vreo 5 autospeciale faceau naveta la carreforu si kaufland sa ia apa de la hidrantii alora . apoi nu aveau nici loc sa bage autoscara pe langa complex pentru ca blocul ala nou al colegului cu springu e facut prea aproape....
Incurajator stiind ca vis a vis e o benzinarie....
miki
QUOTE(sorin1983 @ 23 Mar 2022, 00:31)
multi acum cred ca sunt in depresie pentru ca si-au pierdut afacerile...

*


Asigurari or fi avut?!
einstein1984
erau 2 carciumi chiar.
sorin1983
cu procesul colectiv are cineva noutati? sau se inchide din oficiu?
radian
Cica astazi se asteapta pronuntarea deciziei finale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.