Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Toyota Auris Touring Sports Hybrid 2014
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
einstein1984
in unele statii daca ma duc 50cmp mai in fata abia mai au loc sa treaca masinile care ies de la pompa (uneori dube de peste 2mp latime), ca langa zidul statiei sunt frigidere, lazi de bere si altele care ingusteaza trecerea. Gen petromul de pe iuliu maniu de la metro. Daca o las mai in dreapta nu au loc aia de la pompa de langa sa coboare....
MuciX
Monteaza GPL, il pui supapa pe ce parte vrei tu si la butelie va duceti doar tu si loganistii. Problem solved, ca vad ca o ai prea mare sa iti incapa la pompe. smile.gif
psychoo
Eu am pe dreapta busonul, si tot pe dreapta esapamentul.
In plus, ce conteaza pe care parte ai busonul? Eu alimentez de la oricare pompa, ca ajunge furtunul lejer...
Cine parcheaza prea aproape si loveste usa sigur va lovi si bara sau celelalte usi. E vorba de atentie si principii.
Pe unii ii doare la 3 metri de fer si se vede pe strazi...
bion
Altii au cosmaruri si ajung ala UPU cand ploua sau sare o criblura tongue.gif
Victorine
Busonul pe partra soferului inseamna pompe libere. La mine nu se une problema de lovit ccu portiera pentru ca 1 imi pasa si 2 pentru ca masina e lunga si depasesc bine pompa/ postament/ bare de protectie etc.
Referitor la lupe, am citit si asta, dar nu cred ca rezolva, pentru ca e o chestie de conceptie, lumina e focalizata in față. Daca asa avea cornering lights s-ar rezolva. Sunt momente scurte cand nu vad nimic, in special la viraj dreapta 90 de grade.
einstein1984
cornering lights sunt misto. daca vezi lumina de dupa stalp smile.gif
cred ca la faza cu lungimea amsinii ai pus punctul pe I; si tu si mucix si muttley aveti dricuri, la hatchback gura de umplere e mai in fata oleaca si masina mai scurta.
Victorine
Stiu ca sunt si benzinarii mai inghesuite, dar daca ai spatiu, chiar cu o masina mai scyrta poti sa opresti la o distanta sigura ca sa poti deschide usa, daca opresti cu busonul in dreptul pompei se extinde suficient furtunul. Problema apare cand sunt nesimtuti grabiti care ignora sensul marcajelor, vad pompa libera si intra din sens opus incurcand tot fluxul in statie. Am un exemplu langa mine la un Mol mai mic, degeaba ocolesc eu ca sa intru corect, cand intra un meltean la pompa pe contrasens. De-aia prefer benzinariile mai mari si aerisite.
MuciX
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2021, 09:47)
si tu si mucix si muttley aveti dricuri,
*


O, compacta, o impreza lansata in mileniul trecut (deci mica) si un Kombi care are ampatament mai mic decat Sedanul pe care este bazat.

P.S. Punem botul de Mazda langa cel de i30, sa vedem cine se poate apropia mai mult de ala din fata?

P.P.S. ptiu drace ca m-ai facut sa para ca laud mazda, fi-mi-ar de ras.


L.E. @ Victorine, cei mai bolunzi mi se par aia care parcheaza la prima pompa, desi cea din fata e libera. Practic ii tin pe toti pe loc, daca e ocupata si cea de langa ei, ca nu prea mai ai pe unde sa intri la celelalte.
cj98czh
QUOTE(bion @ 2 Aug 2021, 10:21)
Altii au cosmaruri si ajung ala UPU cand ploua sau sare o criblura  tongue.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif
Victorine
A mea chiar are botul lung. E spatiu destul si in fata radiatoarelor si in spatele motorului. Asta se adauga la vizibilitatea redusa. Iar motorul e amplasat anterior trenului față. Cam vreo 15 cm daca nu mai mult 🙂
MuciX
QUOTE(Victorine @ 2 Aug 2021, 10:20)
motorul e amplasat anterior trenului față
*


Precum Audi si ceva VW in anii de glorie. Citeam undeva ca incercau sa o vanda drept punct forte, ca ajuta la aderenta pe puntea fata.
einstein1984
Asa fac si scarbele alea de porsche cu 911le, cica motorul in spatele puntii spate ajuta cu aderenta la iesirea din viraj. de 50 de ani tot zic asta.
MuciX
Si 911 avea motorul deasupra puntii fata? wub.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2021, 10:12)
ce conteaza pe care parte ai busonul? Eu alimentez de la oricare pompa, ca ajunge furtunul lejer...
*


Si eu la fel, nu vad nici o problema.

Dar da, de regula pompele pe stanga sunt mult mai libere.


einstein1984
si va place sa trageti de furtunul ala asa peste masina?
wolfin
nu..ca riscul e mare sa te traga inapoi..si sa cazi
Muttley
QUOTE(MuciX @ 2 Aug 2021, 11:13)
... o impreza lansata in mileniul trecut (deci mica) ...
*


Impreza are busonul pe dreapta, inclusiv reminder pe ceasurile de bord in privinta asta.
Buson pe stanga am la Ignis si am avut la Swift.
cj98czh
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2021, 11:39)
si va place sa trageti de furtunul ala asa peste masina?
*



de obicei il trag prin spatele masinii nu peste masina .... ca C5 este micuta si ai loc ... de de l-ai trage peste masina??
Bicicleta galbena
Exact, se trage pe jos.

wolfin
pe langa esapament laugh.gif
cj98czh
tu ai o problema cu esapamentul ala ... radmasa.gif
bion
Nu peste limou ca se indoaie sau ii strica luciul. icon_mrgreen.gif
psychoo
QUOTE(bion @ 2 Aug 2021, 10:21)
Altii au cosmaruri si ajung ala UPU cand ploua sau sare o criblura  tongue.gif
*


Arata.mi criblura in vestul europei
Cand parbrizul costa 1000 euro, iar schimbarea lui implica recalibrarea camerelor, ceea ce reprezentantele nu au auzit, parca le.as baga upu in casa.
1 far 1000 euro, revopsire, etc
Pt ca ai nostri cnair iau bani ca sa ne dea daune.
Si daca ii dai in judecata or sa zica "noi am pus semne sa mergi cu 40kmh si la 40m distanta de ceilalti" de parca aia de pe contrasens nu arunca pietre.
Cand o patesc deschid proces sa imi plateasca cnair toate reperele pe original si noi. Daca ar face toti la fel poate ar fi mai reticenti cu criblura pacii

Sa vorbim de cresterea rezistentei la inaintare care se traduce in consum marit, uzura anvelope si discomfortul pasagerilor de la zgomot? Da.i in plm ca merge si asa, nu? Ursii polari ce zic?
wolfin
QUOTE(cj98czh @ 2 Aug 2021, 11:21)
tu ai o problema cu esapamentul ala ...  radmasa.gif
*




eu nu..poate @axabrt el era curios de gaura.
MuciX
QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2021, 11:26)
Arata.mi criblura in vestul europei
*


Nu stau cu lupa pe asfalt, dar iti pot arata capota ciuruita la masina veche de 1 an.
psychoo
Pot sa iti arat capota ciuruita la 1 drum de 230km dupa revopsire.
Nu 1 an, 1 drum de 3h si 230km
wolfin
de ce nu pui folie?

si la mine e sarita peste tot..vopsea de asiatice...dar am dat pe ele cu loktite 7505 si sa vad cand le vopsesc..ca arata urat cu puncte maro.

vad ca @Victorine nu se supara..sau isi ascute matura?
MuciX
QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2021, 11:26)
Si daca ii dai in judecata or sa zica "noi am pus semne sa mergi cu 40kmh si la 40m distanta de ceilalti" de parca aia de pe contrasens nu arunca pietre.
*


Teoretic daca ar merge si aia tot cu 40, ar fi ok. Numai ca dai pe altul in judecata.
psychoo
@wolfin cum sa infoliez capota? Sau aripi, plafon, etc... arata ca naiba, plus prefer revopsire cand e cazul. Crezi ca folia protejeaza vopseaua?.

@Mucix prinde orbul, scoate.i ochii.
Cum dovedesti ca 1 din 5 milioane de masini ti.a facut paguba?
Pe de alta parte, administratorul sectorului de drum are documentata operatiunea de amplasare criblura, iar urmele mele corespund acelei cribluri, treaba administratorului ce face mai departe.
Un semn de "atentie, sunt prost si din aceasta cauza te pun la plata" nu e absolvirea vinei. Vedem ce zice instanta, dar astept pana la daune serioase gen parbriz de 1000e piesa fara manopera
MuciX
QUOTE(wolfin @ 2 Aug 2021, 11:47)
vopsea de asiatice...
*


Ai grije, exista asiatice si exista Toyote. sleep.gif

Dar da, vopseaua in ziua de azi e mai mult o sugestie, sare imediat.
einstein1984
daca nu erai in spatele sararitei care arunca cu criblura in tine, o sa astepti mult si bine.
MuciX
QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2021, 12:07)
@Mucix prinde orbul, scoate.i ochii.
*


Eu inteleg perfect ce zici, dar suntem campioni la "finger pointing", "blame deflecting" si ce mai vrei. Mai ales cand stim ca sigur a mai mancat si altcineva usturoi. De asta zic, mai bine fara asteptari decat dezamagit.

Sincer, la masini cu camere si radare pe parbriz cea mai buna solutie ar fi o asigurare, dar chiar si asa, nu ai certitudinea ca vor mai fi calibrate corect, iar asigurarea te ma arde in anul urmator.

Tot e bine, ca inca nu sunt centralizate daunele intre asiguratori la noi. Sau mai nou sunt? nedumerire.gif
einstein1984
la casco sunt, dar avem colegi care sunt de parere ca autoasigurarea e mai buna; Sau au masini prea vechi pentru casco.
psychoo
Nu plata e problema, ci service.ul care e capabil sa faca operatiunea. Am destula experienta cu competentii nostri ca sa am dubii.
Costurile se documenteaza si se ataseaza la dosar pentru a recupera paguba financiara
einstein1984
in ungaria sunt mai ok?
wolfin
QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2021, 12:07)
@wolfin cum sa infoliez capota? Sau aripi, plafon, etc... arata ca naiba, plus prefer revopsire cand e cazul. Crezi ca folia protejeaza vopseaua?.

*



am vazut ..dasta zic..un audi..cu tot botul infoliat si capota. folie transparenta...bine era si alba. trebuia sa te uiti atent sa o vezi.
marksman
@einstein: Din auzite, da, cei care fac revizii prin Ungaria sunt mai mulțumiți, prin urmare cred că pe partea de service sunt mai competenți. Numai că nu toată lumea vorbește limba maghiară sau are o cunoștință vorbitoare de maghiară și care are timp de pierdut.
einstein1984
cu sutien din asta https://www.ebay.com/b/Bras-for-Ford-Focus/50457/bn_1384729 ?
wolfin
sau revopsita cu Raptor
psychoo
Sunt om serios. Nu imi bat joc de mine ca sa ma protejez de bataia de joc a diversilor mancatori de taxe ROMANI!
Repar si ii pun la plata
b06fcn
QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2021, 11:26)
Arata.mi criblura in vestul europei

Si daca ii dai in judecata or sa zica "noi am pus semne sa mergi cu 40kmh si la 40m distanta de ceilalti" de parca aia de pe contrasens nu arunca pietre.
Cand o patesc deschid proces sa imi plateasca cnair toate reperele pe original si noi. Daca ar face toti la fel poate ar fi mai reticenti cu criblura pacii


*



Mai exista si pe aici criblura...chiar si din aia nasoala, si nu zic de It sau Es, cu Fr, De, Ch...Bara la Kia a fost vopsita inainte de a veni incoace, la ultimele spalari am observat deja puncte de vopsea sarita...sa vezi ce misto dau astia iarna cu nisip pe soselele de munte...

Cand am patit problema cu sararita care mi-a spart geamul lateral la Leguma neagra, l-am oprit pe ala cu sararita si l-am dus frumos la sectia de militie de pe autostrada. Au vazut aia ce avea in bena, au facut poze, mi-au dat PV-ul si asigurarea lui, am dus masina direct la Serus, ca era in garantie. Numai geamul a costat 2500 lei parca...
Nu a comentat nimeni nimic...
einstein1984
Sararita are asigurare pentru asa ceva. Pentru criblura aruncata de pe sosea de alte masini nu e de vina decat masina in cauza.
Muttley
E de vina ca..... ce? blink.gif

C-a vazut pietricica, s-a dus spre ea, si si-a dozat acceleratia, amplasarea santului din anvelopa si traiectoria masinii astfel incat sa-i nimereasca parbrizul celui din oglinda?
Agrig
QUOTE(Victorine @ 2 Aug 2021, 10:20)
A mea chiar are botul lung. E spatiu destul si in fata radiatoarelor si in spatele motorului. Asta se adauga la vizibilitatea redusa. Iar motorul e amplasat anterior trenului față. Cam vreo 15 cm daca nu mai mult 🙂
*



Cu cit e motorul mai in fata puntii cu atit e mai buna la urcat rampele.
Cu Daewoo Cielo nu urcam acolo unde inainte mergea Dacia 1300!
radmasa.gif
Nu era problema de putere, cuplu, etc, doar ca nu avea aderenta puntea fata si invirtea rotile in gol.
psychoo
Cu oltcitul am urcat cu spatele din cauza asta. Solutii sunt, vointa sa fie
Agrig
Bineinteles, intr-o iarna un Matiz urca de numa la Sacarimb cu spatele de ramasesera restul cu gura cascata, dar serios si cu viteza!
radmasa.gif
Avea omul antrenament.
Cu 4x4 nu erau probleme dar cu tractiune fata aproape nimeni nu urca.
Victorine
Tocmai m-am întors din concediul în Thassos. Consumul și distanța, pentru curioși. Mașina s-a comportat foarte bine. In afara de faruri nu am ce sa-i reprosez.
einstein1984
eu as putea sa-i reprosez ceasurile alea, dar tu sa fii multumit!
Victorine
Apăi na, atât a putut Toyota în 2014 😄 Generația următoare e Ceva mai OK cu ecranul de bord. N-am luat-o că ar fi cea mai frumoasă, nu mă deranjează.
Am luat în Bulgaria în total 4 sau 5 gropi la 60-80 km/h, care m-au făcut să cam tremur pentru talonul mic al anvelopelor...
Frânele sunt rodate acum 🙃
MuciX
Creca s-a referit ca e putin coplesitor UI-ul la prima intalnire. Presupun ca e ceva cu care te-ai obisnuit deja.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.