Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Duster 3 - 2024
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3
psychoo
QUOTE
affordable subcompact model

Astia stiu ca 30k nu e chiar affordable pentru majoritatea populatiei?

Incerc sa imi dau seama ce rol au camuflajele pacii
Chiar mai functioneaza la unii mirajul secretului ca sa creasca interesul?
Cine e interesat de noul duster la fel il cumpara indiferent de camuflaele din test-drive
Ba chiar din contra, la mine ar fi un imbold pentru achizitionare sa il vad din timpul testelor, du "marele reveal"
CataOlar
La 30k e pe terenul lui Austral Techno chel. Care chel e bine dotat, cu niște chestii pe care nu cred să le vedem pe Duster ever: oglindă frameless cu funcție automată anti-orbire, tablou de bord digital 12 inchi, climă dual-zone, multisense, geamuri electrice cu funcție one touch peste tot, aeratoare spate, multimedia 12 inchi, jante 19, etc.
wolfin
Cu hibrid ...cam atat. toate au sarit cu 30-40% dupa hibrizare.
CataOlar
Aprox min 6.45 - 4x4 confirmat?

https://www.youtube.com/watch?v=7Ln6jS1HMhs...nel=Dacializate

Si pare a avea carenaje complete, cel putin la rotile din spate.
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 30 Mar 2023, 20:38)
Astia stiu ca 30k nu e chiar affordable pentru majoritatea populatiei?

Incerc sa imi dau seama ce rol au camuflajele pacii
Chiar mai functioneaza la unii mirajul secretului ca sa creasca interesul?
Cine e interesat de noul duster la fel il cumpara indiferent de camuflaele din test-drive
Ba chiar din contra, la mine ar fi un imbold pentru achizitionare sa il vad din timpul testelor, du "marele reveal"
*


Aha, si ti-ai luat austral? Ca ala a facut drive teste de presa cu destule luni inainte de lansare.
P.S. Majoritatea populatie din UE zice ca 30 000 de euro e ok, piata romaneasca nu e musai tinta lor de vanzari, ci franta, germania, din astea. SI cehii zica ca Enyaq coupe vRS e scump la 60 000 de euro sau cat o fi...
killerul
Daca pun tamburi pentru 1.0 TCe cu GPL?
einstein1984
A pus si VW pe iduri mai scumpe de atat.
wolfin
cica au primit stoc de la renault/dacia
psychoo
Eu nu imi iau masina noua din mai multe principii, iar struto-camile suv(ulete) de oras nici daca sunt obligat.
Dar daca vad o masina care imi place studiez dotari, caracteristici si probleme, apoi decid pentru achizitie sau nu.
Faptul ca o tine "un mister" pana nu mai e mister imi pare total irelevant, indiferent ca as lua noua sau sh
De fapt este clickbaitul automobilistic, ca sa mentina populatia in suspans pana se dezvaluie marele secret senzational. Eram doar curios daca la cei care citesc pe aici functioneaza aceasta tactica, ca la mine deloc
einstein1984
Aha, nici eu nu mi-as lua Pian kawai nou, doar steinway SH. Acrii strugurii, acrii rau.
psychoo
Exact, vezi cum le stii ca un om mare?
Sa imi dai un ping cand vreo dacie are macar jumate din ce are fordul meu sh pe partea de active+pasive safety + confort + tren rulare
CataOlar
Clickbait si e, vorbim de un milestone important pt model in sine, schimba generatii, ajunge la a 3-a, trebuie creat un pic de buzz.
Ma surprinde totusi seceta de poze "spion", ma asteptam sa "scape " mai multe la public pana acum tinand cont ca modelul este aproape gata sa iasa la rampa. Si la L3/S3 au mai scapat poze ( ex. poza cu interiorul lui L3 ).

<span class='edit'>31 Mar 2023, 14:34:</span>
QUOTE(killerul @ 31 Mar 2023, 13:04)
Daca pun tamburi pentru 1.0 TCe cu GPL?
*


Daca pun tamburi pe 1.0 GPL si mi-l vand mai ieftin cu 500 eur il iau biggrin.gif
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 31 Mar 2023, 12:34)
Exact, vezi cum le stii ca un om mare?
Sa imi dai un ping cand vreo dacie are macar jumate din ce are fordul meu sh pe partea de active+pasive safety + confort + tren rulare
*


[attachmentid=1628148211]
psychoo
How many times do we have to teach you, old man?
Relu11
lurk0000.gif
Ca la gradinita... continuati
einstein1984
el si Modus, insista sa-si spuna parerea despre produse pe care nu le vor cumpara vreodata.... ca nu le trebuie, nu ca nu-si permit. Oare intra si pe formuri moto sa faca la fel? Sa le zica alora ce periculoase sunt rachetele lor?
Posturi ca sa fie.
axabrt
Fie vorba am găsit ceva BMW x1 2018 cu 60 mii km , automat, 4x4.
La.pret de Duster nou.

Aștept să ia doamna permisul. Că să i cumpăr bemweu, evident.
In banii aia as lua și o kuga tot cu atîta km.

DAR IN NICI UN CAZ DUSTER !!! E o tigaie țigănie pentru Dumnezeu
CataOlar
Revenind la problema tamburi vs discuri spate, fiindca nu lucrez in automotive nu pot sa estimez ce inseamna pt producator ( dpvd operational ) ca o masina pe linie sa fie produsa cu discuri si urmatoarele 3 cu tamburi. E fezabil? Daca da, e rentabil? Sau o sa aiba doua linii de asamblare, una pt disc una pt tambur?
einstein1984
Pe linia de asamblare vehicul vin direct "corner module" asamblate, fuzeta cu butuc, frane, brate sau punte semirigida daca e cazul echipata. Alea se prind pe caroserie, se conecteaza furtune de frana, arc+amortizor., directie, senzori abs Ii doare undeva ce are ala ca frana.
Duster se va produce pe aceiasi linie cu jogger la mioveni.
psychoo
QUOTE(einstein1984 @ 31 Mar 2023, 14:43)
el si Modus, insista sa-si spuna parerea despre produse pe care nu le vor cumpara vreodata.... ca nu le trebuie, nu ca nu-si permit. Oare intra si pe formuri moto sa faca la fel? Sa le zica alora ce periculoase sunt rachetele lor?
Posturi ca sa fie.
*


Tu intri pe forumuri de vapoare sa lauzi un anume model/brand?
Am avut dacie si mi-a ajuns, iar aici e sectiune de stiri unde se impartasesc pareri
Ca tu te simti atacat personal cand vreo parere emisa nu corespunde imaginatiei tale ar trebui sa iti dea de gandit.

Iar asta cu "nu ai dacie asa ca taci din gura" e maxima, sa inteleg ca ai vandut hiundai si ti-ai luat dacie?
einstein1984
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bgd2018
QUOTE(axabrt @ 31 Mar 2023, 14:48)
Fie vorba am găsit ceva BMW x1 2018 cu 60 mii km , automat, 4x4.
La.pret de Duster nou.
Aștept să ia doamna permisul. Că să i cumpăr bemweu, evident.
In banii aia as lua și o kuga tot cu atîta km.
DAR IN NICI UN CAZ DUSTER !!! E o tigaie țigănie pentru Dumnezeu
*


Asocierea Duster-ului cu etnia rroma n-am prea intalnit-o in realitatea romaneasca, dar n-am prea vazut multi rromi fara BiMW la purtator. Asa ca succes !
wolfin
Poate iti face axa vraji pe malul lacului de deochi si de iubite dezleaga juraminte si baga ace.

Si dezbracat in püța goala
Modus
QUOTE(einstein1984 @ 31 Mar 2023, 14:43)
el si Modus, insista sa-si spuna parerea despre produse pe care nu le vor cumpara vreodata.... ca nu le trebuie, nu ca nu-si permit. Oare intra si pe formuri moto sa faca la fel? Sa le zica alora ce periculoase sunt rachetele lor?
Posturi ca sa fie.
*



Eu insist să îmi exprim furia față de Dictatura suicidara economic a Uniunii Europene care interzice mașinile termice și le impune cu forța pe cele electrice.
IRONICK
[attachmentid=1628148358]

Cand astia sunt clientii, evident ca Dacia nu are de ce sa foloseasca solutii tehnice mai bune.
Degeaba au imbunatatit aerodinamica (si sunt o groaza de exemple in pozele alea), tamburii, semnalizarea in oglinzi si rotilii e dah baza!!!
Cum s-ar zice, atat s-a putut.
wolfin
Mda..prize de aer in bara...sa vedem si cum e imbracata sub.
IRONICK
Alea-s doar ghidaje, prizele de aer fac altceva. Si este doar o mica parte din ce se vede deasupra. Fara aripi umflate cu pompa, sa nu mai murdareasca jumatate de masina. Si sa nu mai puna plasticele alea oribile la ph2.
Aea ca vezi si pe lateral si la spate si pe sus si pe jos.
dizzy
QUOTE(axabrt @ 31 Mar 2023, 15:48)
Fie vorba am găsit ceva BMW x1 2018 cu 60 mii km , automat, 4x4.
La.pret de Duster nou.

Aștept să ia doamna permisul. Că să i cumpăr bemweu, evident.
In banii aia as lua și o kuga tot cu atîta km.

DAR IN NICI UN CAZ DUSTER !!! E o tigaie țigănie pentru Dumnezeu
*



Bro, De la firul ierbii, Kuga e mai masina decat X1.
Duster o sa aiba tot motoare subunitare?
Sper ca macar hybrid.
wolfin
QUOTE(IRONICK @ 8 Apr 2023, 01:01)
Alea-s doar ghidaje, prizele de aer fac altceva.
*



Esti tu sigur ca nu s legate la aeroterma? 😀 sa vedem si pasajul rotii...sa n avem surprize gen esapament dublu fake.

Oricum desi sint aparute de mult, clubul e destul de select cu aceasta dotare.

einstein1984
Daca pun discuri in loc de tamburi, de ce e mai scumpa....
IRONICK
Cost discuri+placute+etriere=cativa zeci de euro.
Dacia adauga la pret 500euro.
eduardsebe
Ce-mi plac toate randarile astea de pe net, nu au nici cea mai mica legatura cu masina si nici macar pe aproape.
Masina va avea si tamburi si discuri spate, in functie de motorizarea si nivelul de hibridizare ales.
Va avea chiar si parbriz incalzit biggrin.gif
IRONICK
Volan incalzit, o sa tina banda, cc adaptiv, oglinda interioara care se inchide singura, frana de mana pe buton, haionul se inchide automat si cate si mai cate.
wolfin
Are functie de frigider? Sau doar forma...
psychoo
Peste 110kmh nu poti vorbi la telefon sau cu alti pasageri, dar probabil primeste o tableta in bord ca asta cere publicul
Ah, si frana de mana la buton, cel mai retardat trend...
eduardsebe
QUOTE(IRONICK @ 15 Apr 2023, 21:17)
Volan incalzit, o sa tina banda, cc adaptiv, oglinda interioara care se inchide singura, frana de mana pe buton, haionul se inchide automat si cate si mai cate.
*



Toate functiile radarului frontal vor fi integrate in camera de lane assist, conform normelor GSR2.
CataOlar
Proaspat coborat din camionul frigorific...

https://www.largus.fr/actualite-automobile/...e-30026466.html

In teste, un hibrid ( zic reporterii ).

Si sursa
https://www.motor.es/noticias/dacia-duster-...-202394354.html
wolfin
Jantele zici ca le au furat de la suxi.
MyKe89
Nu m-ar mira.
Duster 2 le furase de la Forester SJ gen1.
cristic1982
Sau de la Megane 3
wolfin
https://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=312...dpost&p=5076289

ce ziceti voi seamana...ete aici..identice
CataOlar
O poza cu interiorul n-ar "scapa" si ei...
Sau e prea devreme?
cristic1982
Tu ai impresia că pozele alea din Spania sunt scăpate?
Îți garantez că cel care a făcut pozele este paparazzi al zonei auto. Îmi amintesc când urcăm o data spre Sierra Nevada și m-am trezit cu unul d-asta, cu un obiectiv de jumătate de metru, pe mijlocul șoselei.
Ei știu care sunt perioadele de teste și se duc în zonele frecventate de constructori
IRONICK
Numa' pe anjstain nu-l surprinde nimeni.
CataOlar
Nu neaparat scapate, cat facute la pont. Mai ales astea la gramada. De la testele la rece din Scandinavia nu a rasuflat nimic, la testele din Spania cate 20-30 de poze. La ultima sesiune de pozat tanti de pe locul din dreapta trimitea bezele cui statea sa o priveasca...
eduardsebe
Si inca jantele alea sunt urate, exista unele cu diamond cut mult mai frumoase cool.gif
einstein1984
in poligonul din Scandinavia d ela kiruna nu intrii, astea in spania sunt drumuri publice, te pui cu masina si astepti sa treaca.
cristic1982
Exact ce spuneam, doar că unii au impresia că Dacia-renault și-a pozat singura mașinile sau a trimis paparazzi...
einstein1984
Daca vroiau sa se vada masinile ca la Austral sau megane etech, le pozau frumos, nu camuflate.
rue
E clar, se stie sigur! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.