Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: B.U.G. Mafia a lansat 'Viata Noastra vol.1"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bucsa
Sunt fan B.U.G. Mafia si vreau sa stiu si parerea voastra despre ei!
http://www.evz.ro/divertisment/?news_id=210367
bertro
fara sa fi ascultat melodiile, imi permit sa fac un rezumat a ceea ce sunt sigur ca e pe albumul respectiv: p..a, pi..a, f.t, gun, omor, dau in cap, borfas, iti iau banii, etc. smile.gif
liviu_lb
QUOTE(bertro @ 1 Feb 2006, 13:26)
fara sa fi ascultat melodiile, imi permit sa fac un rezumat a ceea ce sunt sigur ca e pe albumul respectiv: p..a, pi..a, f.t, gun, omor, dau in cap, borfas, iti iau banii, etc. smile.gif
*


Ai utat "strazile".
Radduu
Eu ascult mafia de prin 96-97, si eu sunt fan mafia , dar mie unul nu imi mai place ce au scos acum in ultimul timp. Ce album??? Albumul contine "14 piese vechi, remixate". -pai asta e album?
La Familia e mult mai "aproape de cartier " decat mafia....
Despre melodia viata noastra: mi se pare foarteeeeeeeee foarteeee comerciala. huh.gif
driverx
QUOTE(liviu_lb @ 1 Feb 2006, 12:30)
Ai utat "strazile".
*



si "fraierii"

QUOTE(bucsa @ 1 Feb 2006, 11:52)
Sunt fan B.U.G. Mafia si vreau sa stiu si parerea voastra despre ei!
http://www.evz.ro/divertisment/?news_id=210367
*


Parere? Esti sigur?

Paiiiiii...un gunoi nascut din niste oameni mai mult sau mai putin dubiosi. Niste oameni suparati (nici ei nu stiu pe ce, dar intotdeauna cei mai de sus sunt de vina) care CRED ca aduc ceva mesaj prin dejectiile lor, dar tot ce fac este sa "vorbeasca" despre o lume mizera in care ei se complac. Eu nu spun ca nu exista "cartier" si toate probleme care deriva din el, dar nu vad pentru ce sa consumam dejectii dinastea. Nu asa se rezolva problemele de acolo. Se rezolva cu timp, educatie, si aplicarea legii. Ce e mai trist e ca exista fani de asemenea "produse" (sa nu le zic alfel) si ajung sa priveasca asa deformat toate lucrurile prin prisma ingusta cu care o fac niste oameni care scoala prea multa NU au, viata normala nu prea au avut, si unii chiar au probleme la greu cu legea.....dar ei fac "legea" lor...cu pumnul sau mai rau.....frumos...avem ce "admira".
GeorgeB
"B.U.G. Mafia sunt meserie,sau nu?"

OMFG blink.gif
Vlad Georgescu
QUOTE(bertro @ 1 Feb 2006, 13:26)
fara sa fi ascultat melodiile, imi permit sa fac un rezumat a ceea ce sunt sigur ca e pe albumul respectiv: p..a, pi..a, f.t, gun, omor, dau in cap, borfas, iti iau banii, etc. smile.gif
*

Ai uitat:

- Dupa blocuri sintem noi care te facem pe tine
- iarba
- bagaboante
- aurolac
Marty
Daca stau bine sa ma gindesc, cel mai bun al lor a fost De cartier. De atunci, cred ca au mai scos vreo 5-6 melodii ascultabile, in rest....
In schimb, de ce nu vorbim de Parazitii ? 04.gif
Ake
QUOTE(GeorgeB @ 1 Feb 2006, 13:18)
OMFG

Am lipsit la cursul asta. Any help?

Despre Mafia . La fel cu Driverx. Pe de alta parte la ce naiba de muzica te poti astepta dupa blocuri? La Mozart?
paulp
Cine e BUG asta?

Parazitii DA, de aia am auzit, din pacate nu pot asculta decit cind sint sigur in masina 243.gif
bertro
ce au incercat ei la inceputuri (acu doar $$ si protv) a fost o adaptare fortata a culturii "west coast" la cartierele bucurestiului, care pe langa faptul ca s-a potrivit fix ca nuca in perete (nu zic ca nu era plin de criminalitate pe strazi, dar ei o dadeau in SF-uri babane), au mai si influentat o gramada de copii sa vagabondeze si sa dea in cap pt ca "asa e cool, uite la aia ca asa au facut si acu' sunt plini de bani", etc. chiar tin minte ca am ras pe rupte cand am vazut prin 98 sau 99 o formatie de 2 "baetzasi de carter" de prin baia mare sau alt orasel mic (no offence, si eu mi-s originar din Botosani) care behaiau ceva cu blocurile, criminalii, etc cand ei abia gasisera 1 bloc de 10 etaje in tot orasul ca sa aiba ce filma pt videoclip biggrin.gif

partea dureroasa e ca 99.9% din cei care se iau dupa bug si se apuca de umblat aiurea visand ca astfel or sa faca avere, masini si altele, ajung sa-si planga de mila pe la 30 de ani ori prin puscarie, ori inca locuind cu parintii si din pensia lor, ori cersind pe strada si dormind prin canale.
adevaratul curaj in viata nu e sa stai ascuns dupa bloc si sa dai in cap la trecatori, ca asta o poate face orice berbec. adevaratul curaj e sa ti cauti, gasesti si urmezi un drum sigur, onorabil si profitabil in viata. atunci sa-i vad eu cati din ei pot prezenta cu fruntea sus bilantul.
Marius
QUOTE(Marty @ 1 Feb 2006, 13:31)
In schimb, de ce nu vorbim de Parazitii ? 04.gif
*


Chiar, de ce nu ? up.gif
driverx
QUOTE(Ake @ 1 Feb 2006, 13:35)
Am lipsit la cursul asta. Any help?

Despre Mafia . La fel cu Driverx. Pe de alta parte la ce naiba de muzica te poti astepta dupa blocuri? La Mozart?
*



Nu Mozart. Nici eu, nici fan-ul Mafia nu se asteapta la compozitii muzicale care sa le gadile prea multi neuroni. Asta e clar. Continutul portativului e slabut, dar inocent (sigur vecinele babut(z)e nu sunt de acord cu asta), in schimb asemenea "creatii" se vor purtoare de "mesaj"....de ridicare a unor mase, de..."deschiderea" ochilor la mase (adica cei care fac asemenea...auditii). Dar de fapt...toti...si cantaretii si ascultatorii persita in propria mizerie sociala...sau chiar o cultiva si mai bine ca si iarba lor mult iubita din spatele blocului. Sau unii o fac chiar in camere. Parca in South Central L.A. era o faza dinasta...

bertro a punctat bine cu "import-ul" "culturii" West Coast". Ca tot ziceam de South Central L.A..... e un film clasic deja in care de bip de ras. Acolo poti vedea foarte clar (pentru "orbi" o zic asta) cat de penibili sunt toti.
ovidiusoft
Ati uitat de "shmenarii" (irc intentionat) "baeti de baeti" si alte asemenea podoabe.
driverx
QUOTE(ovidiusoft @ 1 Feb 2006, 14:42)
Ati uitat de "shmenarii" (irc intentionat) "baeti de baeti" si alte asemenea podoabe.
*



Mda...continuati continuati cu completarile ca ma gandesc sa fac un manual. "Cum sa devii rapper ... pentru To(n)ti". Si asta e doar inceputul. Pot continua cu produse si servicii cat mai diverse...ceva de genu user posted image
Como
Am votat NU. Nu ma omor deloc dupa genul asta de muzica (doar cat mai ascult prin masina cand e aglomerat si nu nimeresc sa schimb postul), dar de cand cu scandalul cu La Familia mi-au devenit antipatici rau de tot. Iar de cand i-am vazut pe baietii de dupa blocuri aruncand cu sticle de plastic in masina proprie de la 1 metru distanta, ia mai duca-se pe pustii.
Radduu
Vreti sa spuneti ca nu existe bagaboante la coltul strazii? ca nu exista smenari? ca nu exista gabori care beau votca in spate la butic ? ca nu exista politisti si jandarmi batuti de catre "smecherii cartierului" ? Vreti sa spuneti ca nu cei cu bani fac legea?
De "raperii" din ziua de azi care asculta manele nu are rost sa vorbim.
driverx
QUOTE(thecagero @ 1 Feb 2006, 14:55)
Am votat NU. Nu ma omor deloc dupa genul asta de muzica (doar cat mai ascult prin masina cand e aglomerat si nu nimeresc sa schimb postul), dar de cand cu scandalul cu La Familia mi-au devenit antipatici rau de tot. Iar de cand i-am vazut pe baietii de dupa blocuri aruncand cu sticle de plastic in masina proprie de la 1 metru distanta, ia mai duca-se pe pustii.
*



Hehe...pe alte meleaguri in asemenea cercuri de "artisti" de muuuult este la moda sa ai un cazier cat mai gros. La noi....inca is scutece baietii, desi Puya sau cum cardanu meu il cheama cred ca s-a prins de faza cu inchisoarea ca prinde bine la imagine si a valorificat-o.
kum
Hai mai ziceti de Parazitii , lasati BUG-ul in pace .
TMihai
Aici va faceti "incalzirea" pt "Viata noastra vol. 2" post-336-1110552449.gif
driverx
QUOTE(Radduu @ 1 Feb 2006, 14:58)
Vreti sa spuneti ca nu existe bagaboante la coltul strazii? ca nu exista smenari? ca nu exista gabori care beau votca in spate la butic ? ca nu exista politisti si jandarmi batuti de catre "smecherii cartierului" ? Vreti sa spuneti ca nu cei cu bani fac legea?
De "raperii" din ziua de azi care asculta manele nu are rost sa vorbim.
*



Uite un orb...dar orb rau de tot.

Eu nu am negat existenta "cartierului". Am SI specificat asta. Esti prea orb sa vezi asta.
"Vreti sa spuneti ca nu cei cu bani fac legea?" ... Vorbeam de o prisma.
Man...exista bagaboante and shit.....SO WHAT? Trebuie sa facem muzica despre asta? Ce rezolvam? CE? Tii neaprat sa vorbim de "realitati". Vezi ca bertro a punctat foarte bine cum e cu "realitatea" asta. Asta in S.U.A. Ca in Rrumenia e si mai penibil...si mai fals.

Asa, da...exista politai batuti de "smecherii cartierului". Da...si? Trebuie sa facem muzica in care "ne iegsplica" noua cum l-a facut pe reprezentatul legii sau chiar legea? Patetic.....

QUOTE(kum @ 1 Feb 2006, 15:00)
Hai mai ziceti de Parazitii , lasati BUG-ul  in pace .
*



Same shit. Tu ne vezi vorbind aici de BUG? Same shit. Cred ca ai primit raspuns.
Marius
Contrazic. BUG nu ascult, Parazitii savurez. icon_mrgreen.gif
TMihai
Runda 7: Sisu si Puya. Fight! 10412898.gif
bucsa
No comment,la parerile voastre!
Dar reiese cam cei de voi,de unde proveniti si ce cultura aveti!
Surprinzator este ca fata de Parazitii nu aveti aceeasi reactie de parca ar fi cu totul altceva.
Unii nu se identifica cu nimic in BUG Mafia ,ca a vut "grija" taticu si ia scos din cartier.Asta nu implica faptul ca sunt mai culti, ci doar mult mai ignoranti.
Dar totusi ca sa fi cool,fain ,ascultam Parazitii ,desi habar n avem ce spun aia acolo!
Cam asta reiese din unele elucubratii de pe acest topic!
driverx
QUOTE(bucsa @ 1 Feb 2006, 16:02)
Unii nu se identifica cu nimic in BUG Mafia ,ca a vut "grija" taticu si ia scos din cartier.Asta nu implica faptul ca sunt mai culti, ci  doar mult mai ignoranti.
*



Da. Deci fiindca unii nu stau in cartier si in a lui "supa", si nu asculta BUG Mafia...sunt mai ignoranti....pardon...am gresit....MULT mai ignoranti.

Desi regulamentul nu incurajeaza folosirea excesiva a smile-urilor, fiind in imposibilitatea de a exprima in cuvinte starea mea actuala, ma vad nevoit sa apelez la smilies.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


totusi....in timp ce imi sterg lacrimile, pot sa te intreb de ce ar fi mult mai ignoranti? Ce pierd din vedere? Explica-ne te rog....
paulp
Bre Bucsa, eu ascult Parazitii pentru ca iau la misto ce cinta serios BUGU, wink.gif de asta
In rest mi se rupe, mi se rupe... inima 243.gif
ottoMan
@driverx, avind in vedere ce ai zis in primul tau post pe topicul asta, cred ca te agiti degeaba. la urma urmei, nu merita.

cit despre B.U.G. mai bine nu zic nimic. era un alt topic pe aici pe la cafenea unde mi-am exprimat preferintele "muzicale".
ovidiusoft
QUOTE(driverx @ 1 Feb 2006, 17:05)
totusi....in timp ce imi sterg lacrimile, pot sa te intreb de ce ar fi mult mai ignoranti? Ce pierd din vedere? Explica-ne te rog....
*



Frate pierzi din vedere frate cat de greu e frate sa traiesti frate dupa blocurile gri frate in cartier cu baeti care face puscarie frate pe nedrept frate pai ce frate e gresit sa furi si sa dai in cap frate la oameni frate pai ce io stiu ce mai fac frate cand bag in vena o biluta frate??? Geeeee, frate!

PS: Eu *nu* vorbesc asa, fraza de mai sus este un pamflet.
walleye
lamuriti-l si pe mandea ca e incult si de necartier: de unde naiba vine BUG? bucharest underground cumva?
mauru007
nu imi place bug mafia. Si nici alti asa zis baieti de cartier. I-am cunoscut pe muti dintre ei pentru ca eram intr-o fundatie care organiza diferite evenimente culturale pentru tineri. Reproduc din amintiri un dialog intre giovanni de la Illegal si Puya de la La Familia ( inchiriasem o camera la hotel pentru ei pentru noaptea de dupa spectacol si eu eram cu protocolul)
giovanni - ba eu nu mai stau ca ma cearta mama daca nu vin acasa o noapte
puya - hai ba ca ai timp sa inveti pentru corijenta aia
giovani - nu ba nu auzi ca ma da mama afara din casa ce crezi ca ea tine golani la usa?radmasa.gif
Asa ca pina la urma s-a intors in bucuresti din seara aia.
chiar nu glumesc cam asa a decurs dialogul. Astia sunt "baietii rai" de la noi. Stau la coada sa cumpere lapte si acadele (alt fapt real, protagonist Sisu si nu stiu pentru cine la cumpara oricum m-a distrat situatia)
bug mafia au venit la noi la concert intr-o dacie 1300 berlina neagra(in provincie)
in bucuresti (cu alta ocazie) au venit cu metroul, doar caddy(sper ca am scris corect a venit cu o dacie alba). Full de bani nu am ce sa zic, masini, lovele si alte chestii visate de ei. albumul "de Cartier" a fost punctul culminat al carierei lor dupa parerea mea. de atunci mai scot si i un remix sa n ii uite lumea.
Parazitii in schimb ma distreaza au imaginatie si daca nu sunt subiectiv si talent.
black underground mafia asa era scris pe primul lor album in limba romana
mil
prin decembrie 98 cand BUG au trecut sub MediaPro dupa "de cartier" si a urmat cel mai fast an de hip-hop, am lucrat la campania de promovare pentru single-ul Loredana- BUG...personal n-am vorbit cu BUGs, dar cei care au facut-o erau f. dezamagiti de calitatea lor umana si intelectuala...cat despre autenticitatea lor...zero barat (f. bun dialogul reprodus mai sus smile.gif..dar desia asa proasta marfa aveau...morisica de la Pro si compania si-a facut treaba.

Ei si cand veneam eu in echipa si le puneam prima caseta oficiala Parazitii "Suta" se uita lumea la mine cam sui, pe caseta respectiva era cap de afis Alcoolul, Mana doua...bucati absolut inedite si care aratau un potential enorm, cu un pic de suport de studio profesionist iesea un hip-hop romanesc autentic si de calitate...fara sa fi trecut prin cosmarele BUG. Dar asta e... asa flamanzi cum erau Parazitii pe atunci poate nu se coborau sa faca un cantic cu Loredana...asa cum Loredana la disperare s-a coborat pana la BUG Mafia sa aiba de unde o ridice la cer. Nu faceai single cu Loredana, nevasta lui Boncea al doilea om din Pro dupa Sarbu...atunci va sa zica ai talent, antonimului lui PROTV.

Ce e mai haios e ca Loredana s-a plictisit de BUG prima s-a apucat de alte balarii...insa astia au ramas cu staiful de hiphopari rebeli si au mai lalait-o doi ani in prime time.

Ca sa va mai zic o chestie...manelizarea televiziunilor Romaniei tot de Pro a fost mosita...in anii 2000-2001.
jaf
Mafia o fost, ii si va fi printre cele mai importante formatii din Romania cu placerile si neplacerile unora.. nu sunt fan Mafia chiar din potriva in ultima vreme mi se par foarte scumpi la vedere si foarte comerciali dar.. DAR aici ii un fel de anti-manele.. ceva de genu "daca mie nu-mi place sa nu asculte nimeni pentru simplu fapt ca eu le stiu pe toate".. daca ii pana acolo putem sa bagam la orice gen de muzica fite si scheme.. mama.. probabil ca blocurile si viata de cartier reprezinta o parte a hip-hop-ul asa cum paru lung si sa nu zic cum reprezinta o parte a rockerilor.. ii grea viata wink.gif

PS Lasa FRATE sa ascult fiecare ce vrea.. FRATE.. gie biggrin.gif
SiloS
Da' Oamenii se impart la 3 plus 1 asculta careva ? Da' Camuflaj ? Da' Veritasaga ? Astia ce mai sunt daca mafia sunt aia rai , inculti care nu stiu sa faca muzica ?
Lolek
humph. Problema cartierului e "cum sa-i faci pe fraieri".

Ok, am prins ideea o data, de doua ori, de trei ori, de patru ori...dar chiar daca as fi de acord cu asertiunea, tot m-as plictisi de moarte in max 5 minute.

So...clar nu.


Desi as putea sa votez ironic "da", adica e "meserie", avand in vedere ce picaj in penibil a avut adjectivul asta pe care-l folosesc cu succes si bravii cant-autori-ascultatori de manele.
IRONICK
Tare de tot . .

QUOTE(Gandul-BUG)
- Ce ați schimbat în România, în tot timpul ăsta?
- Cel mai important, am schimbat în bine viețile unora dintre fani, le-am deschis mințile. Poate că au realizat ceva în viață și cu ajutorul nostru.
kum
QUOTE(driverx @ 1 Feb 2006, 15:07)
Same shit. Tu ne vezi vorbind aici de BUG? Same shit. Cred ca ai primit raspuns.
*



Hai man , daca tu compari Parazitii cu Mafia inseamna ca n-ai ascultat Parazitii din principiu (deci nu ai ascultat piesele lor) .
Cred ca ai gandit :
"Parazitii ? Neah ! Doar alta trupa de hip-hop care spun si ei tot p..a si f..t si .... ."

Daca tu compari piese ca : "Jos cenzura" , "Instigare la cultura" , "Dac-as fi pentru o zi presedinte " , "Dreptul la replica cu andrei Gheorge" (au fost primele care mi-au venit acum in minte) cu piese cantate de Mafia si spui "Same shit" eu inclin sa cred ca nu ai ascultat Parazitii .
driverx
Ba am ascultat. Sunt altceva, dar tot niste sa nu zic ce. Au ceva mesaj, dar cel putin nu pentru mine....
kum
QUOTE(driverx @ 2 Feb 2006, 21:07)
Ba am ascultat. Sunt altceva, dar tot niste sa nu zic ce. Au ceva mesaj, dar cel putin nu pentru mine....
*


Da' tie iti place Hip-Hop-ul in general ? (nu conteaza daca autohton sau de import) .
ashu
Nu, nu-i place. Si din cauza asta greseste. Driverx, iti impartasesc pasiunile muzicale, dar la faza cu Parazitii n-ai dreptate, din simplul motiv ca sunt geniali. Vorbesc serios, fac niste jocuri de cuvinte care te lasa masca. Si de un umor demential, chit ca in sine cuvintele sunt grobiene. Asta spre deosebire de bug mafia, la familia si alti asemenea kkti, care nu-s decat niste veceuri umblatoare, netalentati, bolanzi si degeaba.
DRE
Subscriu la ce a zis ashu la faza cu Parazitii. Sunt geniali! Si nici nu se compara cu giiiiiiea frate si alte d'alea emise de "mafioti" si alti smecherasi care cred ca sunt deasupra tuturor...
paulp
Moooama, ce interesant, ce baeti de baeti, ce stirea zilei cu Gabita-bilbiita, 243.gif

Mda, frumoasa tara, pacat ca-i locuita sad.gif
driverx
QUOTE(ashu @ 3 Feb 2006, 00:55)
Nu, nu-i place. Si din cauza asta greseste. Driverx, iti impartasesc pasiunile muzicale, dar la faza cu Parazitii n-ai dreptate, din simplul motiv ca sunt geniali. Vorbesc serios, fac niste jocuri de cuvinte care te lasa masca. Si de un umor demential, chit ca in sine cuvintele sunt grobiene. Asta spre deosebire de bug mafia, la familia si alti asemenea kkti, care nu-s decat niste veceuri umblatoare, netalentati, bolanzi si degeaba.
*



Mai, eu am mai ascultat de la ei. Si nu de 1-2 ori. Sunt si alte moduri in care poti face umor, poti sa ridici anumite probleme etc etc etc. E adevarat ca Parazitii nu ne iegsplica cum ii cu cartieru si cu blocul de dupa el, dar....eu tot am rezerve si fata de ei biggrin.gif
mars
Mai baieti, s-au cam incins spiritele aici? Vad ca se vorbeste de hip-hop. Nu sunt fan al acestui gen dar ascult multa muzica si imi dau si eu cu parerea:
- ceea ce fac BUG Mafia nu e hip-hop, e o ... trista, comerciala. Atat.
- Parazitii sunt mai aproape de adevar, deja baietii aia fac muzica pentru distractie, jocuri de cuvinte, rar canta despre bani si violenta in cartier.
- adevaratul hip-hop il fac in Romania unii despre care nu multi au auzit, oameni care o fac din pasiune, nu pentru bani... si care chiar se joaca cu limba romana in cel mai genial mod. Nu vorbesc neaparat de trupele tinere din underground sau de unii gen Carbon, Nimeni Altul care poate ca daca vor avea succes se vor strica si o vor da in comercial. Sunt altii, Vexxatu Vexx, Deceneu, Piele... ascultati si mai vorbim de ce inseamna adevaratul hip-hop romanesc.

P.S. - Deceneu - "7 zile", Vexx - "Soldatu' Vexx"...
paulp
Mie, din tot hip-hopu de pe la noi, imi place Eminem cum cinta 243.gif si Parazitii cum recita. Atit! smile.gif

Mafia mi se par falsi pina la epuizare, La familia o lalaie cu pirnaia lu ala de parca cine stie ce realizare e, iar altii sint degeaba smile.gif
brunner
Oaaareeeee de ce cand e vorba de BUG coeficientul de inteligenta al fanilor tinde asimptotic spre zero?
SiloS
In seara asta ma duc la concert parazitii . De abia astept smile.gif

ps : astia doi sunt preteni . Spuneti asa , dupa cum arata , ce arata si cum se descurca cu scoala .
cosmin_m
QUOTE(brunner @ 3 Feb 2006, 17:08)
Oaaareeeee de ce cand e vorba de BUG coeficientul de inteligenta al fanilor tinde asimptotic spre zero?
*



Dar de ce crezi ca tinde asimptotic?! blink.gif Eu zic ca se confunda cu Ox-ul.
ovidiusoft
QUOTE(SiloS @ 3 Feb 2006, 18:31)
ps : astia doi sunt preteni . Spuneti asa , dupa cum arata , ce arata si cum se descurca cu scoala .
*



Cel din stanga (cu portocaliu) are clar fata de fizician. Iar celalalt pare sa aiba inclinatii umaniste... istorie sau filosofie, nu-mi dau bine seama.

Am I right? blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.