Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prima revizie (1 An sau 10.000Km) 1.5dCi (DIESEL)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
ady85btz
castrol 5w40 e in jur de 50 ron iar la prima revizie ai nevoie de minim 4 litri...poate a luat de contrabanda laugh.gif
adiya
Eu am pus tot Castrol dar acest tip.
Deci se poate si mai ieftin. Bine...la service era 36 lei fara TVA...

L.E. Dacoserv Salaj; te lasa langa masina dar parerea mea este ca mecanicii de acolo nu stiu cum ii cheama cu buletinu' in mana. Probabil problemele sunt trimise in Militari la service-ul mare.
cpetru
Castrol Syntetic la 29 lei / litru

4 litri

De la Vatra luminoasa, magazinu de era recomandat tot aici pe forum.

QUOTE(adiya @ 26 Sep 2007, 13:49)
Ce tip de ulei e ala de e asa ieftin? Sau mai bine zis cati litri ai cumparat?
*




As vre sa fac o comparare cu un alt dCI de 70 cai sa il ascult si pe ala.
De cand mi-am schimbat uleiul (io am dus uleiu meu da' nu stiu ce au turmat mesterii in masina ca nu m-au lasat sa vad ( au fo si altii pe care i-au alungat de langa masini) ) nu prea imi place cum se aude motoru. Mai egzact, parca imi e frica sa trec de 2000 ture.
adiya
Te temi cumva ca cineva de la AMG sa aiba de curand un ulei sintetic in motor? radmasa.gif
Al meu motor nu si-a schimbat mersul...
Ne poti spune exact ce tip de ulei ai cumparat? Sintetice sunt multe

Sau te referi cumva la Castrol Syntec si anume asta?
cpetru
@adiya: egzact ala, egzact de acolo
Adrian78
Din păcate pentru tine, șansele ca tu să ai în motor uleiul Castrol dus de tine sunt minime ... vezi hoția celor de la AMG Pantelimon relatată de annem în topicul cu a 2-a revizie pentru MPI.

Dacă sound-ul motorului e schimbat în rău și prin prisma celor relatate despre AMG e nașpa de tine ... eu aș schimba uleiul din nou ... urâta faza oricum ... tot nu-mi vine să cred.
fnp
revizia 10k - Adras bucuresti- Intrarea Caravanei 01.10.2007

Cost total: 363.86

Au schimbat:
5l ulei dacia diesel; filtru aer; filtru ulei

Nu mi-au dat uleiul ramas. dar nici eu nu l-am cerut. Nu am dat nici o spaga (masina este de la firma). Programare la ora 13 intrat pe la 13:15 terminat la 15:30 (am stat la coada sa platesc ca era unul de la parlament cu vreo 20 de facturi).

Au o atitudine de scarba generala, nu ma mai duc la ei.

Faza tare a fost cand am ajuns la birou a doua zi nu stiu ce mi-a venit intru pe site-ul Dacia si ce vad: promotie 1l ulei gratis daca faci schimbul in service-urile dacia.
Deci scanat deviz + factura --> mail la VC --> la 16:30 m-au sunat de la VC sa ma duc a doua zi sa-mi dea banii sau 1l ulei. Am fost a doua zi si am luat 1l ulei sa-l pastrez pt. urmatoarea revizie.
ciprian0813
Am fost joi la revizie la Bistrita la 1 an,ulei de la ei ,filtru de ulei si aer schimbate de la ei ,in total cu manopera 278 lei,te lasa sa te uiti pacat ca eram obosit si m-am uitat de pomana.In rest cam pe fuga totul,iar miine o sa sun fiindca nivelul de ulei e peste max,dupa ce am vazut eu au pus vreo 4,5 l ulei,in rest nivelul de antigel este pe minim ,din pacate am sesizat azi acasa si nu stiu cum era inainte ca nu m-am uitat ,a scazut vreun 1-2 cm ca nu a fost mai mult peste minim niciodata si asta o sa sa sesizez miine ca poate am o scurgere si poate ii dau de cap ei ca de aia e garantie,oricum o sa completez miine nivelul eu la maxim si o sa urmaresc mai des nivelul ca poate ii dau eu de cap.
vsebas
Mie la 6 luni mi-a scazut nivelul la antigel de la putin sub maxim la putin peste minim. Am completat, si acum ( a trecut 1 an ) nivelul e OK si nu a mai avut fluctuatii.

Ulei cred ca ti-au pus 3,5 L ca 4,5 L nu aveau unde intra! E bine ca ai verificat asa repede. Eu am verificat prima data abia dupa 2 saptamani si m-am cam enervat.
ciprian0813
Cu antigelul o sa completez ,dar asta faceam la fosta mea rabla VW de 22 ani,dar de e musai si la Logan cu placere,cu uleiul are unde sa intre fiind dci Ambition ,din cite am studiat se cam pune chiar conform celor de la Dacia 4,4 L la dci,dar cam la multi nu a intrat mai mult de 4 L si asta e o treaba curioasa,ceilalti s-au uitat la nivel si le e bun oare ?
klaus
Cu antigelul nu era nici o problema, la schimbarea lui nu a fost suficient aerisita instalatia, iar instalatia este cu autoaerisire, in cateva zile/saptamani (in functie de cum se merge cu masina) se aeriseste singura, si cum iese aerul si ramane doar antigelul in instalatie, iaca scade nivelul...
Dar nu pentru ca ar fi o problema.
mariuscond
QUOTE(ciprian0813 @ 14 Oct 2007, 21:45)
...din cite am studiat se cam pune chiar conform celor de la Dacia 4,4 L la dci,dar cam la multi nu a intrat mai mult de 4 L si asta e o treaba curioasa,ceilalti s-au uitat la nivel si le e bun oare ?
*
Eu zic ca 4l sint suficienti.
ady85btz
si mie la revizie mi-au pus fix 4l!
vsebas
QUOTE(ciprian0813 @ 14 Oct 2007, 21:45)
.....
cu uleiul are unde sa intre fiind dci Ambition ,din cite am studiat se cam pune chiar conform celor de la Dacia 4,4 L la dci
...
*



Scuze, dar in profil scria Ambition si eu nu am fost atent ca sunt pe topicul de diesel, am crezut ca esti "benzinar" smile.gif
ciprian0813
O chestiune absolut bizara ca azi la vreo 0 grade cite erau la 8 dimineata am luat din nou nivelul de ulei si dupa multe incercari avind in vedere sistemul timpit de joja la Logan am luat corect nivelul si stupefiat era la fix ,exact la maxim ,dar cu niste urme de ulei pe scut si parca era ceva si unde intra tija jojei in blocul motor.
Am sunat la reprezentanta si au spus ca a curs ulei cind au schimbat filtrul ,e drept ca scutul era pus la loc cind au schimbat filtrul si sistemul de prindere filtru permite sa scape destul ulei la schimbarea lui.De antigel s-au oferit sa ma duc sa puna ei ,dar am intrebat stiind ca costa si m-i s-a confirmat asa ca o sa pun eu.
ilciov
Am facut si eu azi la AMG revizia de 1 an.
Piesele le-am cumparat de la ei din magazin:Ulei Mobil 10w40 ceva cu competition (nu Mobil 1) 4l=118 lei
Filtru aer : 46 lei
Filtru ulei 23 lei
Cost revizie : 45 lei(sau 46,nu am factura la mine acum)
Foarte multumit, am stat langa masina, am rugat mecanicu sa mai stranga ce mai era pe acolo(scut, si inca vre-o 2 chestii care le-a vazut el).Total revizie , aproximativ 1 ora.
Total 232 lei.
Mi-a lasat in masina un pic peste jumatate de bidon de ulei, din acela la 1 litru.
Verificat lichide, si completat(la antigel) , test injectie, si cam atata.
Scuze, am postat gresit, trebuia sa postez la benzina, dar din greseala am scris la cei cu motorina.
Adrian78
Ai văzut ce a povestit annem în topicul cu a 2-a revizie la benzină despre AMG Pantelimon și mafia uleiurilor de acolo? Ai ceva suspiciuni?
ilciov
Stiu...dar decat ulei Dacia OIL la o suta si ceva litru, parca asta e mai bun.nu stiu acum.sper sa nu am probleme.Daca vad ca este ceva mai urat cu masina schimb uleiul imediat fara sa stau pe ganduri.
Voi ce ziceti?Sa schimb uleiul , si sa pun ceva mai de calitate, gen Mobil 1, Castrol, etc? NU ar fi problema de bani , ci doar sa nu pateasca ceva masina, mai ales ca merg mult cu ea in bucuresti.
Multumesc.
l@u
Stai linistit !............schimba uleiul la timp si nu o sa ai probleme.
icss
Am facut ieri (23.10..2007) revizia de 10k la Rent Car CT.
- ulei cumparat de la ei, 5x1l, ELF Evolution SXR 5W40 = 196,3 RON (scump, dom'le, scump....)
- filtru ulei = 27,85
- filtru aer = 89,11
- manopera 1.2 OT x 52,48 = 62,98
TOTAL = 376,24
Cand m-am programat, mi-au zis ca revizia costa 307 ron. Dar imi puneau alt ulei (probabil "Dacia" (Texaco)).
Au intarziat 20 de min pana mi-au preluat masina, dar dupa aceea a durat 30-35 de min.
Am putut sa stau in "atelier", pana am intrebat de ulei, daca am de unde sa aleg. Am fost indrumat sa iau ELF din magazinul lor, si am pierdut vreo 15 min pana am ajuns cu bidoanele in brate.
O singura problema: dupa revizie mi-a aparut si mie "pufaitul" la frane (pufait pe care nu l-am auzit timp de 5 luni si 10.000 de km niciodata!!). Intreb p-acolo, si, evident: "asa face toate"! Zic: pai inainte nu facea! "Stai linistit ca nu-i nicio problema, ai frane."
Inca mai am de sapat prin forum pana ma lamuresc cu problema asta, dar daca poate cineva sa m-ajute cu un link (eventual PM) ii zic merci.
La sfarsit aveam in masina toate bidoanele de la ulei si filtrele alea vechi.
Ulei a intrat 4.3 l (dar inca n-am apucat sa verific nivelul).
Nu stiu daca mi-au purjat filtrul de motorina. Cat despre verificarea cu tester electronic... nu are casuta nici pe foaia de lucru la "RP" (revizie periodica).
Altceva.... nu mai stiu, daca intereseaza pe cineva mai multe detalii, intrebati.
DMP
verifica nivelul la ulei dupa procedura descrisa in manual.
daca ti-au pus 4,3l ar trebui sa ai peste nivelul maxim.
normal era sa iti puna 4 - 4,1l
icss
Intre timp am apucat sa verific si nivelul uleiului... se pare ca este peste max. cu aproape un cm. Stiu ca nu e bine, dar mai astept un pic sa mai verific o data (mi s-a parut uuuun pic inclinata masina) si dupa aceea voi actiona.
Dar sa revin la revizie.
Doar ce am primit un tel de la "vocea clientului" (era numar de fix de CT) si m-au intrebat daca am fost multumit de servicii, daca am astetptat mult, daca a fost totul OK.
Nu am vazut sa mai zica cineva de pe-aici (cel putin pe topicul asta) asa ceva.
Dar e un lucru bun ca au inceput sa ceara feed-back de la clienti. Chiar daca, din cate am inteles eu, Vocea Clientului e un serviciu oferit de la Mioveni si nu de reprezentantele locale. Parerea mea.
Adrian78
Nu era de la Vocea Clientului ... era chiar de la serviceul unde ai făcut revizia ... nici eu nu prea credeam în treaba asta dar m-am înșelat ... se pare că se ține cont de părerea fiecărui client.
mariuscond
Eu am primit telefoane de la serviceuri aproape de fiecare data, fiind intrebat daca am fost multumit. Cea mai tare faza a fost cind am fost sunat de la =Cobalcescu= si tocmai le-am comunicat ca i-am reclamat la WC...
Eu zic sa nu va faceti iluzii ca tin cont de parerea clientilor. Astea sint texte imprumutate "de afara" sa para si ei mai "occidentali".
Romania tot Romania ramine. Cred ca in RO nici Coca-Cola nu mai e... Coca-Cola...
danido
Prima revizie,azi la Auto Europa Timisoara: 360 ron/tva inclus.
Ieseam putin mai ieftin,dar am luat si antigel pt completare(19 ron).
Super multumit!
denwer
Foarte scump,aia-s nebuni.Fara antigel pe mine m-a costat 220RON in mai 2007.
bloodem
QUOTE(denwer @ 7 Jan 2008, 23:17)
Foarte scump,aia-s nebuni.Fara antigel pe mine m-a costat 220RON in mai 2007.
*




Probabil ca tie nu ti-a schimbat filtrul de motorina, pe cand lui i l-a schimbat. Asa am platit si eu la prima revizie pentru ca am ales sa mi se schimbe si filtrul (care costa peste 100 RON).
denwer
E posibil,poate ne lamureste danido.

8 Jan 2008, 10:54:
PS
Ai fost inspirat ca ti-ai schimbat si filtrul de motorina.
gabi1759
Si eu am facut revizia de 10.000km tot la Autoeuropa Timisoara in iulie si m-a costat aprox 170RON + uleiul dus de mine (~150RON), deci undeva pe la 320-330 RON, fara filtru de motorina

Intre timp am facut si revizia de 20.000km care a costa in total aprox 450RON, cu inlocuirea filtrului de motorina (pretul uleiului dus de mine inclus in acest pret total)
dadosh
astazi am facut prima revizie de 10000 km.
mi-au pus ulei de la ei 4 litri - MOL 10W40, filtru de aer de la ei, si filtru de motorina
Toate piesele m-au costat 211,87 lei
Manopera a fost 175 lei
Deci in total 390 lei


cand i-am intrebat de ce e asa mare manopera...a zis ca astea-s preturile...a crescut euro...
e normala o manopera asa mare la prima revizie? au taxat 2,7 ore de manoperax65 lei/ora

service-ul e ANA AUTOCENTER Barlad
BZN
saluttare!
in curand tre sa fac revizia la 10000km ,dar , s-ar putea sa depasesc aceasta limita cu maxim 200km . Credeti ca as avea vreo problema cu garantia? Am scris la Vocea Clientului si raspunsul a fost destul de neclar ei "recomandind" sa nu se depaseasca limita... De ce n-au spus ''este interzis''?
A fost cineva in aceasta situatie? Mentionez ca am schimbat uleiul si filtrul la dealer dupa 5200km...
DMP
Fiind cu o problema de garantie la un service Dacia am asistat la o discutie pe aceasta problema intre receptionerul de la service si un client. La intrebarea in legatura cu cati kilometrii poate sa vina clientul respectiv peste limita la care trebuia sa faca revizia, raspunsul receptionerului a fost de genul: "Dacia accepta un maxim de 200 - 300 km peste limita si nu va scoatem masina din garantie daca veniti cu maxim 300 km peste"

Cand am facut revizia eu i-am intrebat la telefon daca pot veni cu 100 km peste limita (imi iesea din calcul ca depaseam cam cu 100 km limita la data la care ma programasera ei).
Raspunsul a fost: "Nu e bine sa depasiti dar, daca se intampla si sunt doar 100 km peste, ne "intelegem" noi cumva si nu va scoatem masina din garantie".
Deoarece nu prea imi place sa ma "inteleg" cu maimutele de prin service, am preferat sa aman un drum si m-am dus cu kilometrajul sub limita.

Cred ca cel mai bine e sa dai un telefon la serviceul unde vrei sa faci revizia si sa vezi ce zic aia.
B 49 THC
Am fost la doua revizii pana acum,de fiecare data am depasit limita de km. cu 150 pana la 200km. si niciodata nu s-a legat nimeni de asta. Am facut reviziile la AMG (langa Cora). Cei de la receptie,cand a fost la completarea si stampilarea garantiei,m-au intrebat cati km.are la bord si au trecut ce le-am spus.
gabriel.dumitru
Eu am facut revizia de 10000 km de curand la DACOSERV Bucuresti (bdul Preciziei) si m-a costat 526.70 RON constand in:

- Ulei Castrol SLX 5l - 213.78 ron
- Filtru ulei - 25.26 ron
- Element filtrant aer - 80.82 ron
- Filtru motorina - 121.87 ron
- Manopera revizie - 84.97 ron
Total= 526.70 ron

Filtru de motorina se schimba la 20000 km spuneau cei de la service, insa l-am schimbat si pe asta acum, ca la cum e motorina noastra....

Am intrat in service cu 10409 km; nimeni nu a zis nimic... cred ca pana la 500km se accepta.

Toate piesele s-au luat de la service DACOSERV Militari.
BZN
Azi am facut revizia, la 10250 km, la IATSA Dacia Campulung, si va recomand tuturor aceasta reprezentanta. Oameni foarte amabili, tineri, parolisti, serviabili, ce mai, parca nu eram in Romania...Organizarea buna, sigur am gasit service-ul la care voi apela de acum inainte.
Costuri:
Ulei DACIA OIL 5l 83ron
Filtru ulei 20 ron
Filtru aer 63 ron
Lavete 0,3 ron
Total piese 166 ron
Manopera , 1,4 h 66 ron
Total 232 ron (cu TVA)

a, am vazut cu ochii mei parametrii motorului, mecanicul explicindu-mi anumite limite si valori...
Am uitat sa spun ca efectiv m-au INVITAT in atelier "sa vedeti ce-i face''...
Lord Hades
Ma apropii de revizia de 10.000. Sunt intr-o mare dilema cu alegera uleiului pentru motor. As vrea sa pun alt ceva nu uleiul "dacia". Lamuriri pls!

Stie cineva daca la sicaro in brasov te lasa sa vii cu uleiul tau? Prefer sa merg la sicaro, pt ca au manopera mai mica decat cei de la ASV. Maine dau un tel sa vad ce si cum.
BZN
O parere personala... OK , aduci tu uleiul, il pun, si ai o problema ..., nefiind trecut in factura ca fiind luat de la service, e posibil sa comenteze in caz de ceva! Nu? Eu nu as risca.
Crrisstian
Daca bidonul este sigilat si este o marca acceptata de ei nu cred ca au ce sa comenteze. Post-ul cu IATSA Campulung este pe bune sau este reclama? A mai fost cineva pe acolo?
BZN
Garantia este data de DACIA nu de dealer asa ca se ia de bun ce scrie in acte, nu interezeaza daca a fost sau nu sigilat bidonul... biggrin.gif
Reclama pe dracu..., rofl1.gif da o fuga sa te convingi.
danseke
salut,

ia cititi aici http://www2.libertatea.ro/index.php?sectio...tire&sid=197890

care e faza? sunt curios mai ales ca sunt programat pe 3 martie la revizia de 10.000...

20 Feb 2008, 11:58:
imi raspund singur:
http://www.automarket.ro/stiri/dacia-mares...00-km-9594.html


Noi tot din 10 in 10.000 tre sa facem revizia se pare...
BZN
totusi, 20000Km tinut uleiul? nedumerire.gif
einstein1984
Eh, unii il tin si 30 000, aia cu sigla VW pe piese, iar camioanele si mai mult. laguna 3 are si ea intervale mari intre revizii.
Nu te opreste nimeni sa-l schimbi si intre revizii, ba chiar poti schimba filtrul la 20 000 km in continuare.
vet
La 3 luni fara o zi de la achizitionarea tomberonului din semnatura....am facut revizia de 10.000 la Nesti.
-filtru ulei 31.4 Ron
-filtru aer 86.2 Ron
-ulei MOBIL SUPER S TURBO DIESEL 10W-40 (4l) 117.7 Ron
-manopera 129.0 Ron
____________________________________________________________
TOTAL 364.3 Ron

Totul e OK. Cica mai merge.
OAP
@vet: destul de scump scump. Astia-s tampiti?
bloodem
QUOTE(OAP @ 27 Feb 2008, 08:23)
@vet: destul de scump scump. Astia-s tampiti?
*



Eu am platit tot la fel (350 RON) numai ca la mine era si una bucata filtru motorina (care costa vreo 110 RON)
OAP
Rog moderatorii sa nu ma sanctioneze pt comentarii, dar Vet a platit cam asa:
- la filtrul de ulei cca 50% mai mult
- la filtrul de aer cca 10-15 RON in plus
- ulei - ok
- manopera DUBLU

ideea e sa aveti mare grija cu tarifele care le practica maimutele alea

@bludem: tu nu ai platit la fel, ai platit oarecum normal.
vadim_braia
QUOTE(vet @ 26 Feb 2008, 17:39)
La 3 luni fara o zi de la achizitionarea tomberonului din semnatura....am facut revizia de 10.000 la Nesti.
-filtru ulei                                                                      31.4 Ron
-filtru aer                                                                        86.2 Ron
-ulei MOBIL SUPER S TURBO DIESEL 10W-40 (4l)              117.7 Ron
-manopera                                                                      129.0 Ron
____________________________________________________________
TOTAL                                                                              364.3 Ron

Totul e OK. Cica mai merge.
*



Eu fac revizile numai la Nesti si am platit pe filtrul de ulei 25 de lei , acelasi ulei 99 de lei
manopera 63 de lei .
Pe ulei am dat 99 de lei in iulie ( la revizia de 20 000 l-am luat eu )
Filtru aer 50 de lei sau ceva pe acolo ( la revizia de 20 000 )

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=34792&st=240



Lord Hades
Azi am facut revizia de 10.000.

Manopera revizie 10.000 Logan 1.5DCI= 77 lei

Piese:

1. Lichid racire tip D= 20.7 lei (necesar pentru completare lichid racire dar nu obligatoriu smile.gif)
2. Filtru ulei= 25.91
3. Filtru aer LOG4= 40 lei
4. Garnitura rotunta= 5.86 (sa fie cea de la busonul de ulei?)
5. Ulei ELF Turbodiesel 10w40 (un bidon mare de 5l)= 99 lei


Total: 320 lei.
Service SICARO Brasov.

La ulei am avut de ales intre DACIA Oil si ELF (nu se accepta piesele clientului scrie clar la receptie).

Fara antigel ieseam la 300 lei ceea ce zic ca e rezonabil.

Stiu din surse sigure ca piesele, si manopera variaza intre diferiti dealeri, ele nefiind impuse de catre DACIA. Acum depinde de fiecare sa se documenteze unde merge la revizie ca sa nu plateasca mai mult decat restul lumii.

PS: am intrebat de purjarea filtrului de motorina, si cei din service au zis ca el doar se schimba nu se purjeaza. Totusi in carte am citit ca daca nu se inlocuieste filtrul este obligatorie purjarea lui. Sau asta se aplica doar daca este atinsa limita de 20.000 km? Sunt putin nelamurit ...
BZN
La 20000Km il schimbi, atunci il purjezi doar sa vezi ce este in el, dupa care il arunci biggrin.gif
OAP
QUOTE(Lord Hades @ 1 Mar 2008, 16:58)
PS: am intrebat de purjarea filtrului de motorina, si cei din service au zis ca el doar se schimba nu se purjeaza. Totusi in carte am citit ca daca nu se inlocuieste filtrul este obligatorie purjarea lui. Sau asta se aplica doar daca este atinsa limita de 20.000 km? Sunt putin nelamurit ...
*


Pai asa scrie in carte, da maimutele ale zic ca stiu ele mai bine. eu le-am precizat inca de cand faceau fisa de intrare ca vreau purjare filtru iar mecanicul incepuse sa mormaie cand a vazut. Asteptam ca pe ace sa nu faca operatiunea sa am motiv de a intoarce masina de la receptie sau sa ii reclam la VC. biggrin.gif . nu a fost cazul ca s-au executat, da am stat cu ochii pe ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.