Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Totul despre CORFU
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
b76bgaarh
in bulgaria la kaufland nu acceptau decat carduri bulgaresti. in rest la omv acceptau orice tip de card.
crisand
smile.gif))) asa si tot nu pricep discutia...a negat cineva faptul ca nu se poate plati cu cardul in bulgaria la benzinarii? Da, se poate.

Repet... eu am spus de un anume OMV, inainte de granita cu grecia, unde majoritatea se opresc sa alimenteze, aici nu acceptau carduri pentru ca au bancomat la usa benzinariei si te obliga sa scoti de acolo daca nu ai leva.
mora
Eu plec la inceputul lui septembrie (pe 6) in Moraitika si caut un loc sa innoptez imediat ce intru in Grecia si sa-mi continui drumul a doua zi.
Vreo recomandare?
Am vazut ceva hoteluri convenabile in Petrich / BG dar ma tem ca dimineata sa nu trebuiasca sa iau drumul spre casa pe jos fara sa mai ajung in Corfu!

QUOTE(crisand @ 30 Jun 2010, 23:05)
faca iei catre Lefkimi dureaza fix o ora si este mai ieftin cu mult fata de Kerkyra.
Adica la dus am luat-o catre Kerkyra caci acela era, Lefkimi tocmai plecase, si ne-a costat catre Kerkyra[dureaza 2 ore]: 35eur masina +8 eur de pers biletul.
La intoarcere din Lefkimi ne-a costat 25 masina si 5 eur de pers..mult mai bine si k timp si k bani.
Drumul pe insula este destul de obositor, sunt serpentine si te cam saturi, adica mi se luase si de peisaje si de tot cu atatea serpentine.
Hotelul Aquis Agios Gordis a fost in mare ok, dar mult sub asteptari si review-urile de pe internet. Ma asteptam la altceva pt un hotel de 5 stele de aceea nu l=as mai recomanda nimanui.
Nu a fost rau insa m-au dezamagit din prima cu camera care dadea pe o terasa iar hotelul era plin de oameni trecuti de 50-60 de ani - daca doriti tineret si distractie nu e locul potrivit biggrin.gif
La cina se impunea tinuta, barbatii nu aveau voie in pantaloni scurti, mi se pare putin deplasat daca mergi intr-o vacantza, nu inteleg de ce sa te oblige la pantaloni lungi.
Se spunea ca toate camerele au vedere la mare, dar pe tot palierul unde am fost noi cazati si inca 3-4 familii de romani aveau camere ce dadeau pe o terasa unde erau mese, bar si jacuzzi. Si daca ieseai in balcon dadeai nas in nas sau nas in fund cu cei care nu au chef sa mearga pe plaja...stateau acolo. Era incontinuu plina terasa aia. Ma gandesc ca pastrau camerele bune pt nemti si englezi si noi k eram romani primeam camerele cu vederea aceasta..
La fel mai sunt niste camere care dau pe terasa de la piscina.
Camera curata in aparenta, totusi nu se facea curat cum s-a facut in franta la hotel de 4 stele...si aici avea 5...adica aveam o plasa de paianjen la veioza si pe jos nu aspira cum trebuie, insa cum am mai spus, era curat in aparenta.
Mancarea a fost buna, variata si multa.
Mi-au placut angajatii hotelului, erau amabili si mereu dispusi sa te faca sa te simti cat mai bine.

Noi am luat biletele prin Christian Tour si ne-a costat 400 Eur de persoana / 7 zile transport individual. - asta pt cine intreba de pret si de unde am luat.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.
Cristina
*


crisand
QUOTE(mora @ 7 Jul 2010, 15:46)
Eu plec la inceputul lui septembrie (pe 6) in Moraitika si caut un loc sa innoptez imediat ce intru in Grecia si sa-mi continui drumul a doua zi.
Vreo recomandare?
Am vazut ceva hoteluri convenabile in Petrich / BG dar ma tem ca dimineata sa nu trebuiasca sa iau drumul spre casa pe jos fara sa mai ajung in Corfu!
*




ceee fruuumos...Moraitika smile.gif aici am stat eu acum 4 ani...asa de mult mi-a placut ca m-am reintors anul acesta, insa nu am mai avut bucuria de acum 4 ani. A fost super atunci.
Puteti sa dormiti in Salonic. Noi am facut Bucuresti- Salonic in 10 ore cu mers regulamentar, fara viteza aiurea tongue.gif de frica sa nu ne stricam vacantza inainte sa inceapa:P

Am innoptat langa Salonic si la dus si la intors.
La dus am ales Byzantio Hotel, un hotel f cochet, curat si isi merita toti banii, este localizat langa autostrada[West Ring Road, Hospital Papageorgiou Area, 565 10 Thessaloniki], si-l vei gasi usor fiind langa autostrada. Camera a fost 60 eur si avea parcarea gratuita.
La intoarcere am stat tot langa Salonic intr-un orasel numit Oreokastro - hotel Lion's, un hotel de asemenea f frumos, curat si cu oameni de bun simt in el, dar l-am gasit f greu pentru ca pe siteul de unde am facut rezervarea era gresita localizarea. Se afla la 2km de Oreokastro. Cam 10-15min de autostrada se afla acest orasel Oreokastro. Camera aici a fost 45 eur si aveau parcarea gratuita.
Deoarece nu-l gaseam, au trimis in Oreokastro un taxi sa ne ghideze pana la hotel, am fost placut impresionati de oamenii acestui hotel, desi am stat o singura noapte incercau sa ne faca sa ne simtim f bine
Daca te cazezi in oras, gasesti cam greu hotel sa aiba si parcare inclusa in pret, de aceea am preferat in exterior, si a fost f bine.

daca te mai pot ajuta cu ceva, intreaba-ma smile.gif
mandelaion

salut!! sunt nou pe aici, am si eu ceva intrebari pt. dv.
Am rezervat 10 zile in luna lui august (14-24) in Paleokastrita, corfu vila studio Korina.
Ma intereseaza daca a mai stat cineva la aceasta vila, cum sunt conditiile atat la vila cat si in statiune.
Rezervarea este facuta fara mancare, se mananca bine pe acolo, exista cluburi de noapte, ceva preturi, impresii generale despre apa, plaje, statiune in general etc.....
Am la activ multe concedii in grecia dar toate in partea de nord: tassos, nea peramos, iraklita, Kavala etc...
Multumesc!!! sper ca nu am gresit cu ceva. Voie buna!!!

P.S. sunt din Craiova, mai merge cineva din Craiova in aceasta perioada acolo ???
b34uen
De mancat se manaca bine, dar sa te astepti la portii mai mici decat in Thassos. Plaja in Paleokastrita e cu pietre, e un golf, de unde poti lua barca spre alte plaje superbe si la care nu poti ajunge decat pe apa. Ce mi-a placut ca sunt foarte multe sporturi care se practica pe plaja. Distractii de noapte gasesti in Corfu Town (cam 30 min. cu masina). Apa foarte rece in comparatie cu Marea Egee. Dar asa repede ai rezervat?
mandelaion
Mai am nevoie de ceva imformatii!!
A facut cineva si traseul asta cu ferryboat-ul: Igoumenitsa - Ancona, am inteles ca durata calatoriei este de 15 ore
Stie cineva cam care sunt preturile pt masina si persoane, etc.....
acilutim
QUOTE(mandelaion @ 19 Jan 2011, 18:21)
salut!! sunt nou pe aici, am si eu ceva intrebari pt. dv.
Am rezervat 10 zile in luna lui august (14-24) in Paleokastrita, corfu vila studio Korina.

*


Cum ai dat de vila asta? Pe net, la mai toate agentiile, gasesti cam aceleasi locatii de cazare. As fi vrut sa confrunt mai multe vile, pensiuni dar se pare ca oferta este saraca!

Apropos! Dati-mi, va rog, niste sfaturi pentru diverse unitati de cazare in Paleokastritsa si Agios Gordis.
Fratzica
in Agios Gordios am stat la Golden Nests. Am fost foarte multumiti, singurul inconvenient a fost ca nu au restaurant propriu. Atasez cateva poze. Piscina apartine hotelului alaturat, dar am avut voie sa o folosim, presupun ca ambele hoteluri au acelasi proprietar.
semit
plaja aveati?
Fratzica
cam pietruita, dar aveam smile.gif
b34uen
scuze ca ma bag si eu in seama: e plaja cu nisip, dar pietre in apa in primi 2-3 m.
La Golden Nest piscina e acum la hotelul din dreapta, nu mai e la cel de peste drum. Alonakia are alt proprietar, si e mult mai frumos. Anul trecut chiar am obtinut niste preturi super acolo (40E/cam - minim 7 nopti in iulie-august).
gabryela63
QUOTE(k_ripton @ 18 Apr 2007, 00:29)
@Candy

Eu am fost anul trecut in Corfu, cu sotia si cei doi copii, am rezervat sejurul la agentia britanica medhotels (www.medhotels.com, daca rezervi de la filiala germana www.medhotels.de este mai ieftin) am platit sejurul cu cardul, am listat voucherul direct pe imprimanta, inainte de plecare a telefonat la hotel sa imi confirme rezervarea si ...la drum. Am stat la hotelul Belvedere din Benitses, cam pe la mijlocul insulei pe coasta estica la vreo 25 km de Corfu town.

Conditiile de cazare deosebite, mancarea buna (am avut all inclusive). Eu in voucher aveam 1 camera (asa am rezervat 2 adulti 2 copii 1 camera), iar acolo mi-a dat 2 chei si doua camere. Am ramas cu gura cascata, am rugat-o sa mai verifice odata, mi-a aratat faxul de la agentie, clar 2 camere. Mi-a explicat apoi ca acestea sunt standardele agentiei si nu cazeaza patru persoane in aceeasi camera decat daca are minim 3 paturi. Deci ori una cu 3 sau doua cu 4. Sa nu uit pretul pentru 7 zile, all-inclusive sub 600 euro (parca 562), o sa caut voucherul ca am facut un scan. Multa lume nu m-a crezut, dar asta este adevarul. Bineinteles pretul nu include transportul. Eu am mers cu masina.

O vacanta deosebita. Daca te mai pot ajuta cu ceva, poti sa imi spui iti voi da toate detaliile. Anul acesta probabil tot in Corfu voi merge si tot cu medhotels.

Succes.
*



Un gand bun pentru toti forumistii.
Am o intrebare la care astept - prin bunavointa voastra - un raspuns cat se poate de urgent (cu scuzele ca n-am apucat sa citesc tot forumul). Vreau sa fac rezervare online la www.medhotels.com, pentru un sejur in Corfu. Care ati mai facut rezervare la ei si cat de seriosi sunt? Care sunt pasii de facut, dupa ce fac rezervarea (adica cum primesc voucherele si cum procedez mai departe)? Daca sunt alte site-uri pe care ati facut rezervari online si au fost ok, astept variante.
Multumesc pentru ingaduinta si O ZI BUNA, TUTUROR!
b34uen
nu stiu cum este medhotels, dar online am facut rezervari prin booking.com si nu am avut nici o problema vreodata. In Grecia gasesti cazare si fara rezervare in orice perioada, si mai ai si avantajul ca le place sa negocieze tariful.
gabryela63
QUOTE(b34uen @ 17 Feb 2011, 14:48)
nu stiu cum este medhotels, dar online am facut rezervari prin booking.com si nu am avut nici o problema vreodata. In Grecia gasesti cazare si fara rezervare in orice perioada, si mai ai si avantajul ca le place sa negocieze tariful.
*



Prin booking am mai facut si eu rezervari, dar de obicei pentru cazari intermediare de cate o noapte.
Am facut saptamana trecuta rezervare online prin holidayhotels, pentru 10 nopti in Moraitika- Corfu. Super ieftin - pentru 2 persoane, 10 nopti din 5 iunie, all-inclusive (numai asa aveau oferta) am platit cu cardul 332.49 lire sterline (adica aprox. 1700 ron). Fata de ceea ce ofera agentiile din Romania este la jumatate de pret.
acilutim
imi poate spune cineva care a facut vara trecuta traseul Kulata-Igoumenitsa, care a fost costul total al taxelor de autostrada (dus-intors)?

multam fain anticipat
b34uen
2 Euro+ 2 Euro
milik08
Cine mi se alatura la un drum in CORFU in jur de 25 august a.c. cu auto?
Natalia1319
POate sa-mi dea si mie cineva informatii despre drumul pana in Corfu parcurs prin Serbia.taxe de autostrada si traseu.Va multumesc:D
bashtalu
salut,

ceva noutati ref la drumul cu masina catre corfu? am inteles ca s-a deschis o noua autostrada in bulgaria care ar face drumul putin mai scurt, ceva detalii?

multumesc,
Cypry Brasov
Din cate imi amintesc cand am fost in corfu am fost prin bulgaria apoi prin grecia si am trecut cu feribotu spre corfu !

16 Jun 2014, 11:19:
Prin grecia e f bun drumul e autostrada pana in locul de unde iei feribotul!Eu cred ca este cel mai usor drum tinand cont ca si cei de la Christian tour aleg traseul asta!

16 Jun 2014, 11:31:
Daca mergi in corfu iti recomand sa mergi in oras ai destule monumente de vizitat,plajele nu sunt cu nisip ci cu pietre,iti recomand sa faci o plimbare cu vaporasul pana la Laguna albastra,sa vizitezi insula Soricelului si eventual o plimbare cu atv-ul.Iti recomand sa mergi cu agentiile locale in excursii sunt mult mai ieftine iar calitatea este aceeasi cu cea oferita de agentiile din Romania.Distractie faina.
bashtalu
am totul aranjat pt corfu, ma intereseaza drumul pana acolo

smile.gif

redpipe74
Corfu informatii noi.La intrarea in Gr.la vama trebuie sa semnezi un acord in cazul in care vei lua amenzi pe teritoriul Gr.vei fi bagat in baza de date si le vei plati la vama,nu era trecut nr.masinii,deci nu stiu ce se intampla cu radarele fixe.Am trecut pe la Lefkimi 55 min,te imbarci cu spatele pe bac si esti ghidat la max10 cm de alte masini,pe insula gps nu prea te ajuta,drumurile sunt destul de inguste.Acum cel putin in nord apa este destul de rece.Preturile sunt ok,insa insula nu ma impresionat foarte mult,comparativ cu Thassos,Creta,Santorini,Zakynthos.Voi mai reveni cu noi informatii.
florinbarca
salutare tuturor,

vreau sa ma duc si eu cu masina personala in corfu in septembrie.
numai eu si cu iubita.
mai merge cineva in perioada aia de pe aici?
nu am mai plecat cu masina personala pana acum din tara si.....parca am un pic de teama asa smile.gif in sensul ca sunt destui km pana acolo si nu stiu cum o sa se comporte masina.
daca merge cineva sau daca a mai fost cineva si imi poate da ceva sfaturi astept PM de la voi.

multumesc
babanu
A stat cineva cazat la Memento Kassiopi Resort in localitatea Kassiopi?.ceva referinte????.Multumesc anticipat.
Sudsemnatu
Recomandari de cazare in Corfu aveti? Eventual sa poti sa vizitezi cat mai mult? Sa stau 3 nopti in sud si 3 in nord? Toate 6 la mijloc?

Recomandare de traseu pentru feribot? Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.