Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stopuri modificate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Bogyciu
QUOTE(puiu82 @ 21 Nov 2008, 18:22)
Nu trebuie sa demontezi de 2 ori ca sa schimbi becurile smile.gif
Cat despre beri si multumiri,stai linistit din partea mea.
Pe unde stai?
*




Salut, mai face firma care ti-a facut tie stopurile asa ceva? Daca da ai idee au ramas aeleasi date de contact care le-ai dat cu cateva posturi in urma? Vreau si eu stopuri modelul ala, stii cumva trimit prin curier? Ai incercat cu becuri "cromate" dar care lumineaza galben la semnalizari? Si inca ceva (cred ca intrec limita) ai idee fac si "sticle" de stop complet albe?
puiu82
@ Bogyciu,da mai face si datele de contact sunt aceleasi 99%.
Nu stiu daca trimit prin curier.Da-le un telefon.
N-am incercat cu becuri cromate,am pus becuri galbene simple.
Cred ca fac si triple complet albe sau transparente,dar le fac din plexiglas nu din sticla.
Am scris mai sus si ceva nemultumiri,nu stiu daca le-ai citit.
Nu intreci limita biggrin.gif ,spor la imbunatatiri(tuning).
Bafta!
bucuresti_DSN_2001
nu am reusit sa scot masina din service, ca inca nu e gata. abia la inceputul saptamanii viitoare sad.gif

eu stau in ghencea, sector 6, de ce? (nu, nu sunt stelist, rapidist, dinamovist sau altceva, ca nu am timp sad.gif)

imediat cum scot masina din service, o sa stiu cum stau financiar, si sper sa-mi iau si eu niste sticle frumoase ca ale tale biggrin.gif
Maskatu
Pana sa iti iei triple, mai bine repara farurile alea tongue.gif
PS da e are masina ta de o tii atata in service? :|
bucuresti_DSN_2001
uite cam ce are masina mea: http://www.daciaclub.ro/recomandari-la-div...01-t129805.html

am vorbit cu mecanicul vineri, si a spus ca nu era nimic grav, bateria incearca sa mi-o reincarce, si a rezolvat multe probleme foarte rapid si usor smile.gif

de-asta sper sa-mi mai ramana din banii pe care-i aveam pentru reparatia masinii, si sa incep sa-mi iau lumini care merg biggrin.gif

masina sta atata in service pentru ca mecanicul la care am dus-o nu se mai ocupa de dacii si e super ocupat, ca el se ocupa de flota mai multor firme si ambasade, dar face dacia mea cap-coada pentru ca am ajuns la el printr-un prieten, si pentru ca toata familia mea merge la el de cativa ani buni biggrin.gif
puiu82
QUOTE(bucuresti_DSN_2001 @ 22 Nov 2008, 04:47)
nu am reusit sa scot masina din service, ca inca nu e gata. abia la inceputul saptamanii viitoare sad.gif

eu stau in ghencea, sector 6, de ce?  (nu, nu sunt stelist, rapidist, dinamovist sau altceva, ca nu am timp sad.gif)




De ce? radmasa.gif radmasa.gif nu trebuie sa ai timp ca sa tii cu o echipa.
Daca raspundeai din timp,poate mergeai cu mine la intalnire....data viitoare poate vii cu masina.
Bafta!
bucuresti_DSN_2001
@puiu82: tu stai cumva tot in ghencea, la capatul lui 41?
am vazut o DSN frumoasa foc, cu oglinzi cu semnalizare, si ingrijita foarte frumos smile.gif
nu mai stiu exact culoarea, ca era noapte cand am trecut pe straduta aia, dar mi se pare ca era alba.

vinerea asta trebuie sa plec din bucuresti, dar saptamana viitoare mi-ar placea mult sa vin si eu la intalnire smile.gif
am o groaza de idei ce trebuie sa fac la masina mea, si o sa va cer parerea voastra avizata smile.gif

maine dimineata imi scot masina din service!!! am emotii blush.gif
sa vad cu cati bani raman, si incep sa fac bugetul pentru faruri, becuri, sticle, si tot ce mai pot sa fac smile.gif
Maskatu
Sa nu te astepti sa nu mai troncane deloc... console.gif E cineva pe forum care zicea ca a bagat 2500 ron in piese, si tot troncane radmasa.gif Aleluia ! popa.gif
djasu82
Maskat stai linistit frate ca ala a bagat bani aiurea biggrin.gif si nu a stiut pe unde sa-i bage tongue.gif Ma repet iar daca plasticurile care imbraca tabla sunt prinze cu amortizoare de cauciuc pe tabla ci nu pe direct se diminueaza foarte mult din zgomot. Ca tema de gandire i-a ganditiva cum se face acest lucru ... e asemanator ca la usi .Eu asta am surprins ca de vina sunt plasticurile care sunt prinse direct pe tabla .Eu ca sa elimin troncanitul la usi am pus pe faza din plastic silicon alb tip bison si l-am lasat putin sa se zvinte si dupa aceea am prins faza de plastic pe use. A disparut troncanitul la usi a mai ramas plasticurile din spate si din fata stalpi si ce se mai iveste. Inainte de a te arunca cu bani mai si gandeste.
puiu82
QUOTE(bucuresti_DSN_2001 @ 24 Nov 2008, 17:17)
@puiu82: tu stai cumva tot in ghencea, la capatul lui 41?
am vazut o DSN frumoasa foc, cu oglinzi cu semnalizare, si ingrijita foarte frumos smile.gif
nu mai stiu exact culoarea, ca era noapte cand am trecut pe straduta aia, dar mi se pare ca era alba.

vinerea asta trebuie sa plec din bucuresti, dar saptamana viitoare mi-ar placea mult sa vin si eu la intalnire smile.gif
am o groaza de idei ce trebuie sa fac la masina mea, si o sa va cer parerea voastra avizata smile.gif

maine dimineata imi scot masina din service!!! am emotii  blush.gif
sa vad cu cati bani raman, si incep sa fac bugetul pentru faruri, becuri, sticle, si tot ce mai pot sa fac smile.gif
*



Stau in Giulesti si cazanul meu e verde biggrin.gif
Spor la treaba si bani multi.
Bafta!
Maskatu
QUOTE(djasu82 @ 24 Nov 2008, 17:29)
Maskat stai linistit frate ca ala a bagat bani aiurea biggrin.gif si nu a stiut pe unde sa-i bage tongue.gif Ma repet iar daca plasticurile care imbraca tabla sunt prinze cu amortizoare de cauciuc pe tabla ci nu pe direct se diminueaza foarte mult din zgomot. Ca tema de gandire i-a ganditiva cum se face acest lucru ... e asemanator ca la usi .Eu asta am surprins ca de vina sunt plasticurile care sunt prinse direct pe tabla .Eu ca sa elimin troncanitul la usi am pus pe faza din plastic silicon alb tip bison si l-am lasat putin sa se zvinte si dupa aceea am prins faza de plastic pe use. A disparut troncanitul la usi a mai ramas plasticurile din spate si din fata stalpi si ce se mai iveste. Inainte de a te arunca cu bani mai si gandeste.
*


Normal ca trebuie sa si analizezi ce si cum troncane inainte... Eu dupa toate investigatiile si reparatiile am mai ramas cu un zgomot pe spate, care se pare ca e de la amortizorul din stanga(se aude doar la gropi), si pe fata la roti, probabil mai trebuiesc schimbate cateva cauciucuri sau capete de bara.
bucuresti_DSN_2001
o sa-mi fac si eu stopurile, asa cum are puiu82 biggrin.gif

semnalizarea am impresia ca trebuie sa fie neaparat galbena, pozitiile rosii, marsarierul alb.

intrebare: e legal sa-mi fac farurile doar cu rosu si alb?
puiu82
Farurile?Nu stiu.
Stopurile? Atata timp cat respect culorile becurilor,se vad si ziua si noaptea bine,nu vad care e problema.
Bafta!
bucuresti_DSN_2001
as mai avea o intrebare:
daca tot imi cumpar sticle noi la toate 4 farurile (si fata si spate), vreau sa cumpar si becuri noi si bune.

stiu ca in spate sunt 3 becuri diferite: pozitii, mers inapoi, semnalizare/avarie.
care este modelul/tipul pentru fiecare din ele?

in fata sunt cred ca 4 becuri, 1 pentru pozitii, 1 pentru faza scurta, 1 pentru faza lunga, 1 pentru semnalizare
care este modelul pentru fiecare din ele?
am inteles ca trebuie sa iau modelul ala de philips H4+adaptoare. la care v-ati referit fata de becurile de mai sus? pentru becurile de faza scurta? nu as putea sa le schimb pe toate?
Maskatu
Nu stiu la ce masini ati mai vazut doar faza scurta pe un bec si alt bec pentru faza lunga, de obicei sunt 2 becuri, unul cu faza scurta+lunga si altul cu faza lunga . Super nova are UN BEC, care "contine" ambele faze, scurta si lunga, nu exista bec special pentru lunga si bec special pentru lunga.

Becurile din spate de la stop nu sunt diferite toate 3. Difera doar cel de pozitie care are pozitie+frana, in rest ai mers inapoi si semnalizare care e acelasi bec. Daca aflii codul nu te ajuta cu nimic. Daca te duci la piese auto si ii spui aluia codul , ma indoiesc ca o sa stie de la ce bec e codul... spui pur si simplu bec pentru stop. Dar nu vad de ce trebuie sa schimbi becul, atata timp cat schimbi sticla e deajuns sa stergi becurile actuale.

Mai ai becul de la ceata care e la fel ca cele din stop. In fata daca vrei sa schimbi trebuie sa pui H4 la far, dar cu adaptoare care costa 1 leu bucata.

Becul din proiector mi se pare ca e H3.
TAI
Le-am scris celor de la Elba ca as dori la comanda o pereche de dispersoare spate alb-rosu pentru Nova. Am mentionat ca sunt dispus sa achizitionez si un nr. mai mare de dispersoare asta daca firma impune un nr. minim pentru o comanda.

Am primit urmatorul raspuns:
"Acest tip de dispersor nu se produce la noi in firma.Va putem oferi dispersorul normal la pretul de 16.5 lei sau lampa intreaga la pretul de 48.5 lei."
asa ca se pare ca aici nu se poate....
Costi.88
Stopurile astea sunt chiar marfa

29 Nov 2008, 12:01:
Lexus style 04.gif
Tince1290
suuuper....pentru logan a avut foarte mare vanzare modelul asta...adica...cum a aparut si-a luat toata lumea....prin oras numai dinastea vad...la taxiuri, la masinile scolilor de soferi si la alte masini tongue.gif....dar asta pentru ca cei ce le produc s-au gandit la numarul mare de loganuri din romania.....dar pentru supernova nu cred ca o sa se produca asa ceva decat la comanda....adik...cererea e prea mica....


cand spun la astea nu ma refer la forma tongue.gif:P sa nu fiu inteles gresit...ma refer la aspect....ca cele din poza



[attachmentid=1627485659]
Maskatu
Sunt frumoase cele pentru sn. Dar daca le vor scoate, vor scoate un singur model, si in maxim o luna o sa aibe absolut toata lumea, si o sa devina oribile ! Spiritul de turma nu a murit, e inca viu in romanica. Asa a fost si cu stopurile "tunate" pentru 1310. Cum au aparut pe piata au cumparat cativa, dupa aceea toti taranoii cu cazane absolut pline de rugina si vai mama lor de masini, isi pusesera stopuri de tuning domne...

Respect pentru baiatul din DJ care are ceva UNIC ! Sincer vorbind acuma, voua va mai plac stopurile de la logan , alea "tunate"? Cum a zis si tince, acum are toata lumea, taximetristi, scoli de soferi, etc. Si inca isi mai cumpara culmea ! Am vazut ca la faruri nu prea s-a ingramadit lumea. Probabil sunt mai scumpe decat stopurile.
and_rei
eu zic ca sticla farurilor de la supernova ar trebui inlocuita cu una clara.da am vazut ca nu prea gasesti sad.gif
melomanuu
eu filez problema cu sticla farurilor clara de foarte mult timp. Am in plan o sticla clara si lupa bagata in far. Cred ca ar bate foarte bine...si stopurile de pe nova aia de DJ chiar arata bine atat stopurile cat si masina
alexSkyAngel
de unde pot sa-mi cumpar si eu o pereche de stopuri cu sticla clara ca am vazut ca se vad super marfa. As dori si eu o persoana de contact, nr de tel sau email
bucuresti_DSN_2001
schimbat sticla + becuri osram = suuuuuper!! (cel putin fata de cum era inainte rolleyes.gif )

mai trebuie sa fac si reglajul farurilor intr-un service, am vorbit deja, sunt "programat" smile.gif

am luat niste osram-uri "made in germany" cu +50% intensitate si +20m bataie maxima. sper sa le duc capacitatile la maximum dupa reglajul farurilor biggrin.gif
Maskatu
Ai gasit sticla pentru far? Cat a costat?
bucuresti_DSN_2001
da, am gasit, dupa informatiile de la puiu.

e un nene, care are o firma, si face sticlele astea. face cam orice sticla, ii trebuie doar un model.

am dat 50 RON pentru o sticla, deci pentru ambele faruri fata am dat in total 1 milion. nu e sticla, ci un plastic, dar arata ok. e lipit si sigilat cu silicon. iti demonteaza farurile, scoate sticla veche, lipeste plasticul nou, iti monteaza farul inapoi in masina, totul intra in banii astia. 100 RON pentru ambele faruri fata.

el sta undeva dupa piata gorjului, foarte foarte aprope de autogara militari. e angajat undeva, iar chestia asta cu farurile este un fel de al 2lea job pentru el
cris06
O adresa si eventual un nr. de telefon al meseriasului? Pe PM bineinteles! Mersi!
bucuresti_DSN_2001
The error returned was:
You don't have enough posts to access the PM system. Please contact an administrator for more details.



asta e o eroare care-mi apare cand incerc sa dau cuiva PM
deci nu pot sa-ti dau PM


uita-te la pagina 5, la un post de-al lui puiu. el a descoperit modalitatea asta de schimbare de sticle, cu care eu sunt super fericit biggrin.gif
ZappaUKu
bucuresti_DSN_2001 pune si tu o poza sau poate vii vineri la intalnire sa vedem live biggrin.gif
bucuresti_DSN_2001
buna idee aia cu poza biggrin.gif

chiar acum plec de la serviciu, si merg sa imi spal bestia verde. pe urma o trag intr-un jpg smile.gif
o sa pun poza maine, ca ieri noapte nu am dormit deloc, am stat intr-un aeroport si am asteptat un avion care parca nu mai vroia sa decoleze ....

o sa fac mai multe poze. nu stiu daca o sa se vada ceva in ele, pentru ca momentan farurile imi bat unul drept in jos, si altul dreapta sus, dar mi-a zis un nene dintr-un service dacia ca se rezolva, nu-i problema.


fac poze oricum tongue.gif

3 Dec 2008, 12:14:
nu am facut poze inca, am ajuns prea tarziu acasa.
sper sa nu se repete diseara, nu-mi place chiar asa mult la serviciu smile.gif

stiti cumva cat costa o reglare de faruri?
Maskatu
Legat de super nova de la postul 217. Are idee cineva ce jenti sunt pe ea??
Bogyciu
QUOTE(Maskatu @ 2 Dec 2008, 10:38)
Ai gasit sticla pentru far? Cat a costat?
*




Sticla de far (sticla nu plastic) am vazut in magazin la 60 lei bucata.

QUOTE(Maskatu @ 3 Dec 2008, 12:48)
Legat de super nova de la postul 217. Are idee cineva ce jenti sunt pe ea??
*




Jantele sunt ATS Cup, dar va trebui sa umfli aripile ca iti va atinge pe fata si spate!

Cine si-a mai facut stopuri alb cu rosu, sunt ok calitativ, merita sa imi comand si eu?
melomanuu
QUOTE(Bogyciu @ 3 Dec 2008, 16:07)
Jantele sunt ATS Cup, dar va trebui sa umfli aripile ca iti va atinge pe fata si spate!

*



Nu cred ca trebe umflate aripile, cel putin baiatu nu le are umflate si daca nu ma insel jantele alea sunt cam aceleasi dimensiuni cu ale mele
Maskatu
Dar ce gume are pe ele de ziceti ca trebuie modificate aripile?
Relu_GTT
De care nova ziceti voi?
Postati un link sa vad si eu
Maskatu
Super nova de la postul 217... adica uita-te un pic mai sus wink.gif
sau da click aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1628162
slap.gif
Relu_GTT
Sunt jante ATS sunt pe 15 si 7,5j latimea, pneuri se poate pune de 45 si nu depaseste diametrul rotilor 13/70 ba chiar putin mai mici merge si 50 si latime 195 sau 205 dar face putin burta cu 205, ca sa fie joasa ca aia trebuie si amortizoare intarite ca altfel atinge, dar oricum si inalta cam atinge daca pui 2-3 persoane in spate
Maskatu
OK sa revenim la topic.. vreti sa va modificati stopurile? Faceti ce am facut eu. Scoateti tot stopul, sticla, becurile, si le luati la frecat si sters frumos. Apoi aplicati silicon pe chederul dintre stop si "sticla" ca sa nu mai intre apa in ele (prietenii stiu de ce) !

Si le puneti la loc pe masina, si eventual mai aplicati silicon in santul ala care ramane dintre tabla si sticla, pe unde se scurge din nou apa (prieteneii stiu din nou de ce...) . Rezultatul e unul foarte bun. Stopurile arata ca noi si isi indeplinesc rolul pentru care au fost facute, adica acela de a semnaliza intentiile piesei dintre scaun si volan.
Drive safe! sofer2.gif
cristi87
bravo maskatule!! nota 10 pt commentul tau.
Maskatu
Asta e adevarul... La fel trebuie facut si cu farurile, dar e un pic mai complicat, in sensul ca trebuie scos tot masticul acela (sau silicon ca nu stiu sigur ce e) si sters interiorul, adica "sticla" aceea care defapt nu e sticla si e plastic si care e argintie, in ea reflectandu-se lumina.

Dar poti sa pui la loc silicon NEGRU, in locul celui din fabrica, cel negru fiind mai lipicios. Eu am folosit negru la chederele de la parbriz si luneta (prietenii stiu de ce) si a fost super bun. Lucrurile simple rezolva problemele destul de mari.

Si referitor la sters faruri si stopuri, la fel am facut si cu lampa de ceata care nici macar nu functiona cand am cumparat masina. Arata ca noua . Si acum pe ceata asta a fost binevenita ! Multi au vopsit nu numai stopurile ci si lampa de ceata (great ideea slap.gif ! )
bobomaster
Eu nu inteleg de ce este atata tam-tam pe stersul blocurilor optice, pt ca sincer si la nova si la super-nova nu am aceste probleme si cu atat mai mult cu cat am grija ca acele "garnituri" de cauciuc din jurul soclului becului sunt la locul lor nu intra nici praf si nici umezeala in interiorul farului, singura problema ar fi intr-adevar la stopuri, desi daca menti masina curata(aspirata periodic si sters praful la inerior) nu ar trebui sa ai praf mult in masina si deci nici in interiorul blocurilor optice spate, sau cel putin la mine nu este asa ceva..... unsure.gif
Maskatu
Ai avut tu noroc, dar la majoritatea intra praf foarte mult+apa rezultand noroi. Dar asta pe la garnitura dintre sticla si corpul stopului. Cel mai bine se vede asta pe exteriorul stopurilor, adica bucata aceea care se duce dupa aripa spate. Acolo e de obicei plin de noroi. Si da este tam tam pentru ca unii au 2 kg de noroi in stopuri si faruri si le vopsesc sau le pun pleoape biggrin.gif
cristi87
eu ma gandeam...doar ma gandeam..daca tot voi da jos vreodata sticla de la faruri, sa vopsesc si paretea aceea alba din far,sa o vopsesc culoarea masinii sau cu negru.
Maskatu
Plasticul acela alb care e defapt marginea farului? E o idee . A mai facut cineva? Cred ca nu unsure.gif
B 31 BRE
La plasticul acela alb care este marginea farului m-am gandit si eu ca ar merge vopsit negru, dar problema este daca farul va lumina la fel ca inainte
Maskatu
Dar nu avea nici o legatura vopsitul cu imbunatatirea luminii. E o chestie pur vizuala (estetica). Problema e ca daca se scoate sticla pentru a vopsi interiorul si o pui la loc, si nu pui bine siliconul, o sa se ude pe interior sticla din cauza umiditatii.
melomanuu
Asa a facut cel care luase Nova de la Fred si arata bine cu marginea aia vopsita. Eu unu nu as desface farul doar pentru a vopsi marginea. As desface farul daca as avea sticla clara sa pun in loc
and_rei
da daca vopsim interioru ala alb de la faruri in negru sau ma rog alta culoare (dupa preferinte) nu ne trebuie OMOLOGARE??
Maskatu
QUOTE(ianys_andrey @ 11 Jan 2009, 12:54)
da daca vopsim interioru ala alb de la faruri in negru sau ma rog alta culoare (dupa preferinte) nu ne trebuie OMOLOGARE??
*


Pentru stopurile date cu pensula cu 3 kg de negru (a.k.a. fumurii) iti trebuie omologare? E riscanta treaba daca nu te pricepi. Asta pentru ca o data scoasa sticla si masticul acela, daca nu o pui bine la loc o sa faca condens mereu in interior. Trebuie aplicata treaba cu cuptorul. bagi farul in cuptor, scoti masticul, ii faci ce vrei la far in interior, apoi refolosesti siliconul. Cum spunea cineva pe forum.
turturel
cu toata carnea care o voi primi in frigider si nu numai acolo...va dau un sfat: nu va mai faceti stopuri negre..ganditi-va si la ceilalti..intra unu in voi si sigur nu va fi el de vina...muriti Doamne iarta-ma pentru 25 gr de vopsea si pt mandria de a le avea negre...incercati incolore..orice numai negru sa nu fie..constientizati si voi..fara suparare iar daca unii se vor supara..asta e..viata lor.
Maskatu
titi s-a mai discutat tema asta... daca vor sa inteleaga, bine, daca nu , iar bine, fiecare face ce vrea, atata timp cat e constient ca daca se intampla ceva, va suporta consecintele.

Mie imi plac farurile asa cum sunt, tocmai de aceea, dupa cum am si spus in alt post, la maxim o luna de la cumpararea masinii am dat jos stopurile si le-am spalat si sticla si corpul unde stau becurile... rezultatul: noi noute! si chiar arata bine! Ar fi si mai frumoase unele noi, dar deh... nu le da nimeni pe gratis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.