Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diverse Asigurare CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
J o h n n y
Cat dureaza plata pe casco in caz de furt masina si cat de complicata e procedura?

chitsro
eu stiam de cateva luni , in caz ca iti gasesc masina cei de la politie...
Cristi A
Dureaza in jur de 3 luni pana cand politia inchide cazul din cate stiu. Dupa aceea mai dureaza oarecare perioada pana cand se vireaza banii.
prody
60 de zile se asteapta raspunsul de la politie,apoi se instrumenteaza ca si o dauna totala , cu fransiza de rigoare pentru furt total, daca e prevazuta in contract.
AMZ
am mai primit o oferta tot la Allianz, dar prin alt broker:

Varianta -4 rate/Fransiza 0- D3 - 611 euro-val.asig: 8900 euro

RCA prefer tot Allianz, cine stie cum voi gresi in trafic, de ce sa se chinuie pagubitul cu Astra sau alte alea- 6 luni- 255 lei

am dat ok pentru acest pachet, sunt cei mai seriosi totusi !!
AMZ
dupa cum spuneam in postul anterior, ieri a venit asiguratorul si am facut inspectia de risc cu poze si polita Casco - fransiza-0/Allianz-611 euro-4 rate la val.de 8900 e. + RCA tot Allianz-6 luni-255 ron
chitsro
foarte bun pretul,este direct la asigurator sau prin broker?la mine au cerut putin peste 1000 de euro..
tuning_auto_accesorii
Imi spune cineva daca pe casco sunt obligat sa respect servisurile care mi le zic cei de la astra???
leinad
Din câte știu, nu. Cu atât mai mult, dacă ai mașina în garanție, te duci la reprezentanța autorizată, indiferent de ce spun cei de la Astra.

Eu am pățit o fază asemănătoare cu casco la Asirom. Mă trimiteau la fel de fel de service-uri de cartier, pt că Asirom nu avea contract cu reprezentanța Dacia din Constanța. I-am trimis la plimbare și le-am spus că mă duc la Dacia, deși mașina nu mai era în garanție. E drept că la Dacia reparația a costat de 4 ori mai mult, dar au acceptat devizul de plată fără să comenteze!
aditzugl
QUOTE(tuning_auto_accesorii @ 11 Feb 2011, 21:23)
Imi spune cineva daca pe casco sunt obligat sa respect servisurile care mi le zic cei de la astra???
*



Dap...numai la cele autorizate de Soc. Astra !

concurent
QUOTE(tuning_auto_accesorii @ 11 Feb 2011, 19:23)
Imi spune cineva daca pe casco sunt obligat sa respect servisurile care mi le zic cei de la astra???
*



Esti obligat doar daca este prevazut in contractul pe care l-ai semnat.

Altfel, ai doua posibilitati.

1. te duci intr-un service agreat de ei (pentru decontarea directa a costului)

2. apelezi la service fara decontare directa, caz in care platesti tu reparatia urmad a-ti recupera valoarea de la societatea de asigurari.
mihai comanescu
am gasit masina zgarita cu cheia , daca ar fi fost o zgarietura as fi lasat-o dar este zgariata pe toate partile
care ar fi pasii ?
trebuie sa mai merg la politie , sau direct la casco?
daca masina este in garantie si nu este vopsita intr-un service autorizat se pierde garantia?

multumesc
adi_ar
Daca vandalismul este printre evenimentele asigurate (de studiat polita CASCO), se poate deschide dosar insa asiguratorul va solicita depunerea unei plangeri la politie, respectiv foarte probabil vor plati despagubirea numai dupa ce verdictul politiei va fi "autor neidentificat"
Referitor la vopsire, da, se pierde garantia daca operatia se efectueaza intr-un service neautorizat dar nu vad motivele pentru care s-ar face in perioada de garantie orice operatie in afara service-urilor agreeate RRO.
mihai comanescu
multumesc de informatii ,pierd garantia si daca serviceul este autorizat rar?
, scuze de exprimarea gresita de mai devreme dar era tarziu
probabil o sa stau 2 luni fara masina sad.gif
adi_ar
Teoreti nu ar trebui sa fie afectata grantia de nici o lucrare executata in service autorizat insa in materie de garantii exista diverse omisiuni de care se profita.
Tot n-a primit un rapuns: service-ul dealerului care a vadut masina ce are?
Highwayman
Reinnoire polita casco la Omniasig pentru Megane: suma asigurata 5748 de euro (sau ceva pe acolo), de plata 345 euro (platesc in 4 rate). In polita sunt inclus vandalismul si despagubirea in cazul pierderii cheilor ( fransiza 0 pentru evenimente, 10% pentru furt total sau dauna totala - sper sa nu fie cazul pentru nici una dintre ele).
Cristi A
Tocmai ce am refacut si eu asigurarea, se prezinta asa:
Suma asigurata 7170, fransiza 100 euro/ eveniment, 10% pentru dauna/furt. Vandalism inclus. De platit 355 euro, toti odata.
Daca nu am incident pana la anu, pica fransiza de 100 euro.
dansora
Am si eu o problema...
Am gasit masina lovita in parcare si trebuie sa deschid un dosar de dauna (CASCO).
Problema e ca nu mai reusesc sa gasesc polita de asigurare...parca a intrat in pamant...
In schimb am chitantele de plata.
Cum pot proceda pentru deschiderea dosarului de dauna? Exista vreo copie a politei la asigurator ? (Groupama)
leinad
Mai mult ca sigur exista o copie la asigurator!
dansora
Da, mi-au confirmat si cei de la asigurari.
Imi pot da o copie xerox dupa polita pentru deschiderea dosarului de dauna, iar daca vreau un duplicat al politei trebuie sa dau un anunt la un ziar de circulatie nationala cum ca a fost pierduta polita originala.
gelupotzolli
Fratilor, aveti grija ! In cazul unui accident,asigurarile platesc DOAR 60% din suma asigurata. Daca pagubele depasesc acest prag,se declara DAUNA TOTALA.Asa ca nu contati pe suma asigurata , ci pe 60% din ea.
adi_ar
Ar fi bine sa sustineti asemenea afirmatii cu date si referinte concrete.
Altfel, este un zvon si trebuie tratat ca atare!
gelupotzolli
Este cazul meu, chiar azi am fost sa mi se inmaneze adresa de dauna totala.
adi_ar
Societatile de asigurari sunt obligate prin contractul CASCO sa despagubeasca integral suma asigurata, in situatia unei daune declarata ca fiind "totala".
Suma asigurata include si valoarea epavei, deci de platit se va plati SA-Valoare Epava (estimata intr-un mod oarecare sau prin vanzare).
Daca sunteti de acord cu suma propusa de asigurator, oricare ar fi aceea, se cheama ca ati (re)negociat cuantumul despagubirii.

Georginho
Salut!

Am si eu cateva intrebari referitoare la Casco, nu am mai avut pana acum si vreau sa schimb masina:

1. Ce Casco recomandati la un pret rezonabil si care sa fie si profesionisti in caz de dauna? In speta un auto dupa 2006/2008, motor diesel 2000 cmc, ~11.000 Eur.

2. In cazul in care se achita in rate creste prima de asigurare?

3. In cazul in care auto este condus de o pers <25 ani, trebuie mentionat in asigurare pt a fi valabila? In aceasta situatie creste prima de asigurare?

Multumesc!
iulia_boris
nu stiu daca stie toata lumea..in caz de dauna, acoperita de casco +fransiza, este bine de stiut cum ca daca polita este platita in rate, acestea, restante adica,in caz de dauna cum am zis,se achita odata cu fransiza..la mine de ex. 1ooeuro+180 euro restanta..adica cele 2 rate restante.... ar fi grozav ca broker-ii sa ne spuna si noua chestiile astea minore.. mad.gif in caz de o chestie minora sa nu platiti mai mult asigurarea decat dauna in sine.. radmasa.gif georginho,eu am facut ,mai nou,la 'group ama'..'allianz','generali' cam astea-s mai bune..in rest mai greu cu celelalte..la pct.2 raspunsu-i 'da'..la pct.3 nu ma pricep..
al1n
salut,

am casco full de la groupama, pt ca masina este prin credit. am gasit urme vizibile de gainat pe plafon si se vede si tabla in cateva locuri. din ce am citit ce acopera si ce nu scrie la excluderi ceva de genul " daca se arunca cu substante corozive atat la interior cat si la exterior".
gainatul intra cumva in categorie? ca la garantie oricum scrie clar ca nu se ia in considerare cu toate ca mai mult de 3 zile nu a stat gainatul pe plafon.am vreo sansa sa imi vopseasca plafonul pe casco?
iulia_boris
rspunsu' este ca sa-l suni pe broker..eu zic ca asa-i cel mai bine..te lamureste el..
klaus
QUOTE(al1n @ 6 Jun 2011, 23:59)
am vreo sansa sa imi vopseasca plafonul pe casco?
*


cu urma de la gainat: sansa de la mica spre deloc.
M i h a i
QUOTE(iulia_boris @ 6 Jun 2011, 13:12)
nu stiu daca stie toata lumea..in caz de dauna, acoperita de casco +fransiza, este bine de stiut cum ca daca polita este platita in rate, acestea, restante adica,in caz de dauna cum am zis,se achita odata cu fransiza..
*


daca citesti contractul calumea o sa vezi ca scrie asa ceva in el, asta daca tipul la care ai facut casco ti-a dat toate filele din contractul semnat wink.gif Cere absolut toate filele din contractul pe care il semnezi si o sa vezi ca scrie asa ceva acolo la clauze.
QUOTE(al1n @ 6 Jun 2011, 22:59)
gainatul intra cumva in categorie?
*


stiu pe cineva care avea casco + vandalism si a rezolvat cu treaba asta.Depinde de contractul pe care il ai .
al1n
am si cu vandalism si miscari civile, e full... oricum am sa incerc, multumesc de raspunsuri
iulia_boris
contractul arata sub forma unei foi cu inscrisurile aferente masinii,bla bla..plus chitanta dovezii platii..stii cate foi la dosar ar fi trebuit sa am ? 13..da' cum eu ma grabeam mi-am luat foia si chitanta si la revedere..ala de la ghiseu era stresat cu-n accident si probabil n-a considerat ca-i asa important dosaru' ala pt mine..eu am postat pt ca dintre cunoscutii mei, cu masini, f putini stiau de chestia asta..macar cu titlu de informatie..sa stie omu' cand merge la service cu ce suma sa mearga.. huh.gif oricum m-am retras de la asiguratoru' cu foaia..exista si alte firme..
Marian66
contractul de asigurare este cam asa: pt. suma de X lei, iti acoperim pagube in valoare de Y lei. tu iti executi obligatia ta, iar ei si-o executa pe a lor (fiind contract de risc, e posibil sa nu se intample evenimentul). doar ca eu stiam ca asa se procedeaza la dauna totala, cand contractul inceteaza, la o dauna in limita sumei asigurate e cam aiurea. ai SA 5000 EUR, faci o dauna de 1000, iti mai raman 4000 E, si platesti ratele in continuare, ca d-aia sunt rate
iulia_boris
n-a fost dauna totala..tocmai d-aia cei de la service se intrebau ce-ar fi fost ca fransiza+2 rate sa fi depasit costul reparatiei? mai merita sa fi facut uz de polita? nu cred..doar ca ,f. rar, o reparatie in service poate costa mai putin de 300euro..asa ,normal,ca-i buna polita..eu doar am zis sa-i informez si pe altii care poate nu stiu f bine cum stau lucrurile.. smile.gif
Marian66
dar contractul ramane valabil, nu? adica acum tot esti asigurata, cu suma asigurata initial minus dauna? macar la urmatoarea dauna nu mai plateasti decat fransiza
iulia_boris
crede-ma ca ma rog la Dumnezeu sa mai intru in service doar pt chestii banale.. rugaciune.gif numai faptu' ca-s fara masina ma scoate din minti.. in rest,ai dreptate..
rrazzvann
am facut o polita casco la omniasig atunci cand am cumparat masina printr-un credit la wolksbank valabila 7 ani prin care plateam 2 rate fixe pe an in valoare de 1500ron
luna trecuta cand am deschis 2 dosare de daune mi s-a spus de la omniasig ca masina nu poate fi reparata deoarece am intarziat cu o rata mai mult de 15 zile
mentionez ca am achitat 2 rate dupa acea intarziere, fara ca eu sa stiu ca contractul a fost reziliat sau ca am obligatia sa merg sa fac constatarea la omniasig pentru a putea continua contractul
ce pot sa fac acum?
masina nu pot sa o repar, banii pe ratele date ulterior nu vor sa mi-i mai dea?
ce ma sfatuiti?
va multumesc
#Dino
Pai sa te duci si sa intrebi:

- Cand a fost reziliat contractul?
- 1 aprilie
- Care este ultima luna acoperita de asigurare?
- Martie
- Care au fost ultimele doua luni pentru care am platit casco
- Aprilie si mai
- Pai da-ti-mi banii daca am platit fara sa avem contract valabil, hotilor!
cj98czh
Sa citesti bine contractul la semnarea lui .... dar cred ca este tardiv acum ....
rrazzvann
au luat banii, dar nu am fost asigurat. OK!
Dar banca de ce a transferat banii?
omniasig, nu trebuia sa ma cheme pentru o noua inspectie?
Contractul e la banca.
eu am semnat doar polita aceea
nu stiu conditiile din contract

15 Jun 2011, 15:37:
O sa ma adresez comisie nationale de supraveghere a asiguratorilor, protectiei consumatorilor si apoi o sa deschid un proces.
asta e, cred sa reusesc!

15 Jun 2011, 15:45:
ma puteti ajuta cum pot comunica mai repede comisiei nationale de supraveghere?
am incercat sa sun, dar nu raspunde nimeni
daca sunteti amabili sa-mi oferiti indicatii va multumesc.
Link, formular adresa, recomandata, etc
#Dino
Telefon: 316.78.80

Eu tocmai ce am sunat si mi-a raspuns un nene.

siriteanu
se poate face asigurare casco la laguna 2 din 2004 motor 1.8 16v benzina ? am auzit ca nu se asigura casco masini mai vechi de 5 ani.
claudiu.manda
@rrazzvann: Ai citit clauzele ce fac referire la perioada de neplata? In general nu se onoreaza incidentele atunci cand se inregistreaza restanta de peste 5-15 zile, nu ulterior platii acesteia. Verifica si da-ne o veste.

@siriteanu: peste 10 ani, unii insa accepta si 15.
prody
QUOTE(rrazzvann @ 15 Jun 2011, 16:18)
am facut o polita casco la omniasig atunci cand am cumparat masina printr-un credit la wolksbank valabila 7 ani prin care plateam 2 rate fixe pe an in valoare de 1500ron
luna trecuta cand am deschis 2 dosare de daune mi s-a spus de la omniasig ca masina nu poate fi reparata deoarece am intarziat cu o rata mai mult de 15 zile
mentionez ca am achitat 2 rate dupa acea intarziere, fara ca eu sa stiu ca contractul a fost reziliat sau ca am obligatia sa merg sa fac constatarea la omniasig pentru a putea continua contractul
ce pot sa fac acum?
masina nu pot sa o repar, banii pe ratele date ulterior nu vor sa mi-i mai dea?
ce ma sfatuiti?
va multumesc
*



Nu poti sa faci nimic, daca intarzii mai mult de 15 zile o rata, mai ai inca 15 zile in care poti sa platesti rata fara sa se anuelze polita insa cu conditia sa te duci la sediul lor sa iti faca o repunere in vigoare a politei,adica sa iti faca un rand de poze la masina pentru a vedea ca este in regula si nu a patit nimic. Daca nu ai facut asta, nu te vor despagubi,pe buna dreptate,scrie in cotract. Intreaba la banca daca perioada de gratie pentru poiltele cesionate Volksbank este la fel ca la o polita normala, doar de 15 zile, de obicei au niste clauze mai avantajoase,inclusiv o perioada mai mare de gratie,in jur de 30 de zile,cel putin BRD-ul asa are.
Altfel, achiti reparatia si continui polita, nu e vina lor ca nu ai respectat contractul , asa ai fi patit la orice societate de asigurari. Sa te duci sa iti pozeze masina reparata daca alegi sa continui.
klaus
Din cate stiu eu CSA-ul nu poate face mare lucru, pentru ca e vorba de un contract CASCO.
Insa eu le-as atrage atentia ca au incasat banii in baza contractului, deci au recunoscut ca acesta este valabil, nu s-a reziliat, ba mai mult, nu au transmis in aceasta perioada nici o astfel de informare (de reziliere).
De asemenea as vorbi si cu aia de la banca sa ii intrebe pe cei de la asigurari daca bunul, pentru care ei dorm linistiti ca si-ar recupera banii pentru ca e asigurat, mai e inca asigurat.
Si probabil ca asigurarea e cesionata in favoarea bancii. I-as intreba pe aia de la banca daca au primit vreo adresa ca nu nu mai exista asigurarea respectiva.

Eu as impinge niste vagoane cu banca, ca aia are mai mare interesul ca asigurarea sa fie valabila.Plus ca ei discuta altfel, plus ca nu te certi tu, ci ei.
Marian66
QUOTE(rrazzvann @ 15 Jun 2011, 16:18)
masina nu pot sa o repar, banii pe ratele date ulterior nu vor sa mi-i mai dea?
ce ma sfatuiti?
va multumesc
*



banii or sa ti dea, ti s-a reziliat contractul si tu ai platit in continuare, fara sa mai fi obligat. daca nu ti dau de buna voie, o sa ii iei prin actiune in instanta, dar eu zic ca daca vorbesti cu cineva avizat de la omniasig, care chiar sa se ocupe de asta (din dept. financiar/plati/etc., nu daune), o rezolvi amiabil
prody
Daca nu ai intarziat mai mult de 30 de zile, contractul nu s-a reziliat ,eu asa stiu. El continua sa existe iar tu daca faceai acea repunere in vigoare ,era totul ok.
Cum zice si Klaus, mergi la banca ,sunt limba-n-limba cu Omniasigul,poate daca suna un director pe un director,etc. se mai rezolva ceva, macar partial sa achite dauna.
Din pacate, este strict obligatia ta sa platesti la timp, desi in mod normal este cineva care supravegheza platile si te suna daca nu ai platit la timp,totusi, nu au aboslut nicio obligatie sa faca acest lucru,ii dai degeaba in judecata.
Ei nu au cum sa refuze o plata,nu sta nimeni sa verifice cand incaseaza , plus ca se poate pune problema asa : ai vrut sa renunti la CASCO,nu ai mai platit, iar apoi ai lovit masina, ai platit din urma,ai mai stat un pic si apoi te-ai dus sa declari daunele,ar fi prea multe posibilitati daca s-ar accepta asa ceva.
klaus
E o problema si pentru aia de la asigurare, ca neplata s-a intamplat acum un an jumate, din cate inteleg.
El s-a dus acum la asigurare sa constate daunele, ori aia daca spun ca s-a intamplat dauna in timpul cat nu era asigurat, trebuie sa demonstreze acest lucru, trebuie sa se inscrie in fals impotriva declaratiei lui, e complicat si pentru ei sa sustina asa ceva.
prody
Eu am un prieten care a patit exact acelasi lucru cu o polita la Asiban mai demult, un credit BRD nu a platit o rata la timp prin februarie,,apoi a continuat sa plateasca ratele la banca ( platea Casco direct la banca) si nu l-a anuntat nimeni . A avut o dauna in toamna si nu au vrut sa il despagubeasca si nici sa ii dea inapoi primele incasate ulterior de intarziere - i-a zis jurista ca scrie in contract : primele incasate nu se returneaza - asta mi s-a parut chiar aberant,am si vorbit cu un avocat si a zis ca sigur castiga in instanta returnarea primelor, insa s-a lasat pagubas pentru ca erau putini bani si nu avea timp de procese.
Oricum, dialogul a fost memorabil : " Am platit degeaba ! " "Nu ati platit degeaba, sunteti asigurat ! " "Pai si de ce nu ma despagubiti atunci ? ""Pentru ca ati intarziat o rata !
klaus
Stiu si eu un caz absolut identic, numai ca amicu' a sunat un prieten si prietenul a sunat un alt prieten la asigurare si s-a rezolvat(ma rog, asta avea platite niste prime mai mari decat paguba si le-a zis ca le ia inapoi, ca oricum iese in castig).
Treaba e destul de la limita si pentru unul si pentru altul, motiv pentru care nu trebuie cedat din prima.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.