Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana slz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
daciist
Si la ce magazin se gasesc Coseli la 18 lei?
sky79ct
m-am uitat pe ele si sunt facute de Coseli
nu le desigilasem ca nu stiam sigur daca sunt de solenza sau nu si ma gandeam poate le schimb
le-am masurat si sunt toate 4 de 14 cm
shake
Ferodo FSL 114 . 30 Ron , am sunat la 11:20 , mi'au zis ca la 14:00 maxim si jumatate le au in magazin, dau si o fuga in targ , daca gasesc mai ieftine (desi nu cred) ma duc vizavi de carrefour militari

Edit : acelasi pret si in Vitan ... trebuie sa ii cauti ... unii zic 40 ... alti 35 si am ajuns si la 30

ramsen
ai mai folosit placute din astea???
eu cind am cumparat masina avea pe ea placute de frina Klaxcar,fff proaste...si uite asa am pus numai placute TEXTAR si sint fff multumit de frina...deci folositi placute de frina TEXTAR...mai scumpe dar bune in special pentru discul de frina
shake
ramsen ... eu am permisul de ~ 1 an , timp in care masina nu a avut nevoie de schimbari , daca il intreb pe tata ce placute ia pus ... habar nu are , el ducea masina la service o lasa acolo si intra in curtea alaturata unde lucra si o lua cand era gata...
ramsen
am intrebat ca poate cine stie folosesc si eu din astea pe viitor ca sint mai ieftine decit textar 60 lei cutia...de aia te -am intrebat
alinbum
textar cu 60 lei?
shake
@ramsen , maine le montez si iti spun cum se comporta si iti spun si ce placute am avut inainte ( ca habar nu am ) apropo nu sunt 60 Ron Cutia, ci 30 Ron Cutia a cate 4 placute
cristy2008
Salutare! Am schimbat placutele cu unele de origine dar am observat ca nu mai calca la fel ca si cele vechi, in sensul ca a ramas o distanta de cativa mm netocita pe discuri. Sunt de mai multe dimensiuni placutele? Eu am discuri aerisite.
shake
am avut Fermit dry.gif nu scartaiau deloc

si poza cu ferodo "pilite"
nenestean
am gasit la un magazin placute de frana cu holograma de dacia la doar 45 lei biggrin.gif
si si cu fir de ala....senzor si am facut si instalatia sa imi indice in bord , tot testat si a mers....acuma astept sa se termine placutele si sa vad ca se aprinde becu din bord biggrin.gif
i96nds
Alea cu senzor sunt de Super Nova. Dar se potrivesc...
rratzoiusexos
cum ai facut sa ti indice cand se tocesc?
nenestean
prima data se gaseste un bec in bord la care sa indice cand placutele sunt pe terminate.
de preferinta ar fi ca becul din bord sa aiba plusul permanent si minusul sa fie adus de la firu de la placute.
cand placutele se tocesc va atinge firu din ele pe discuri si va face contact iar firul acela va avea minus....
e usor ...
dar eu am pus sa imi indice in bord la martoru defect ABS ....si acolo a fost putiiiin mai greu deoarece a trebuit sa pun si un releu pe fir (releu cu 5 pini) pt ca atunci cand se primeste minus de la placute, sa fie intrerupt minusu de la martoru din bord....
deoarece se stie ca becu de la ABS se aprinde doar cand contactu de la masa este intrerupt ....
sper ca s-a inteles biggrin.gif
bogdanmardare
Ce ai facut tu acolo e valabil pentru ceasurile de Logan wink.gif...
nenestean
pai si ?
poti face la orice ceasuri .....
ai nevoie de un bec cu plusu sa ii fie permanent....dar dupa contact.
si minusu il aduci de la placute ....bim bam bun smile.gif
rratzoiusexos
eu am ceasuri de logan..cred ca o sa fac si eu asta.poate imi lasi id ul de mess,ca sunt cam praf la electrice.
nenestean
pai la profil apare si id de mess.....dar din ce am explicat eu acolo.....mi se pare ca poate face aproape oricine....
rratzoiusexos
QUOTE(ramsen @ 15 Mar 2010, 20:59)
am intrebat ca poate cine stie folosesc si eu din astea pe viitor ca sint mai ieftine decit textar  60 lei cutia...de aia te -am intrebat
*



de unde textar cu 60 de lei?
ramsen
da...anul trecut prin iulie am cumparat din Mioveni de la Tehnodinamic cu 60 lei cutia placute de frina TEXTAR...
Bullix
QUOTE(shake @ 15 Mar 2010, 11:25)
Ferodo FSL 114 . 30 Ron , am sunat la 11:20 , mi'au zis ca la 14:00 maxim si jumatate le au in magazin, dau si o fuga in targ , daca gasesc mai ieftine (desi nu cred) ma duc vizavi de carrefour militari

Edit : acelasi pret si in Vitan ... trebuie sa ii cauti ... unii zic 40 ... alti 35 si am ajuns si la 30
*



Am si eu o curiozitate, ce-i cu zonele astea asa proeminente, in relief? E normal? Sau e un defect de turnare? Tocmai am luat ieri un set din astea de la un magazin de piese Dacia pentru un prieten, urmeaza sa fie montate, si arata la fel. Insa tot acelasi model l-am cumparat mai demult pentru mine si nu arata asa daca imi aduc bine aminte... nu avea zonele alea iesite asa ciudat in relief... si le-am luat vara trecuta. Pun atasamentul mai jos sa intelegeti la ce ma refer.

PS: se rezolva foarte simplu cu senzorul de uzura, se monteaza niste papucei scosi dintr-un conector "ATX 12V" pe fiecare senzor, senzorul se ingroapa in gaura libera de pe marginea placutei, vor fi "cablate" doua placute iar acestea sunt cele dinspre interior. Se ancoreaza firele strategic incat sa nu se agate in planetara sau alte cele, se leaga in paralel si apoi se continua cu un fir pana la bord. La tabloul normal de Solenza, exista acest martor insa lipseste becul, arata ca in imaginea atasata, exemplificativ. Este in dreapta sus, mai sus si mai la stanga fata de martorul franei de mana. In ultima imagine atasata vedeti cum se poate urmari si identifica pinul alocat acelui martor, la mufa. In manualul de service al Solenzei, figureaza ca fiind neutilizat.
Spor!
djasu82
nu ai treaba asa a fost din fabrica , partea cu care se apasa pe disc trebuie sa fie neted fara deformari.
alinbum
placutele de frana FERODO sunt bune de ceva in comparatie cu cele textar
AleXuTzU_Tau
eu am auzit ca sunt foarte bune am pe cineva care are ferodo pe fata de 3 ani si inca mere cu ele.....zilele astea treb sa imi schimb si eu placutele si sa vad....tot dalea imi iau si sa vad daca sunt mai bune decat cele KLAXKAR dalea din turcia sa vad......bafta....
bogdanelkva
azi am luat placute TEXTAR 88LEI,astea zic ca sunt bune,am avut randul trecut PHOENIX si s-au dus rapid.vad ca alea de doi lei tin tot doi lei.
nenestean
eu am cumparat de la reprez. ....si erau textar....150 lei.
au tinut foarte bine
si am cumparat si saboti...tot de la reprez.... si erau fermit
dr_mKe
La 35 erau Ferodo SL care sunt cel putin la fel de bune, iar la ceva peste 100 de lei luai Ferodo Premier care sunt in alta liga de performanta tongue.gif
bogdanelkva
QUOTE(nenestean @ 23 Mar 2010, 22:46)
si am cumparat si saboti...tot de la reprez.... si erau fermit
*


se potrivesc cumva sabotii de break pe solenza?asa mi-a zis vanzatoarea.costau 50 lei
shake
intr'un final "s'au mulat si placutele pe discul mancat" si se simte diferenta de la cer la pamant comparativ cu fermit.

Next time tot Ferodo cumpar smile.gif
rratzoiusexos
QUOTE(bogdanelkva @ 24 Mar 2010, 08:28)
se potrivesc cumva sabotii de break pe solenza?asa mi-a zis vanzatoarea.costau 50 lei
*



da.vezi ca la 50 de lei cam fac galagie.la cei de break tre sa folosesti cateva arculete de la ai tai de solenza si trbuie pilitzi nitel.stie mecanicu
george_scala_2004
ferodo fsl 114 32 lei blink.gif pe pascal cristian nr. 4 sectorul 6, linga biserica belvedere...

QUOTE(TL12MED @ 2 Nov 2009, 11:09)
salut stie cineva ce sistem de franare are solnitza 1.4 mpi ? bendix sau lucas ??
*



bendix...
[attachmentid=1627606778]
sharkky
Esti sigur ca nu e urmatorul din lista?
Vad ca acolo e pentru masini cu ABS ... Urmatorul e pentru masini fara ABS ...
tanase.petrebogdan
Da...Fermit...placute foarte bune ar zice unii...Este adevarat ca uneori platim doar ca scrie Dacia pe cutie, dar sa fim seriosi ca fermitul nu are cum sa se compare ca cele originale. Apropo eu mi-am luat acum o saptamana originale (vorbesc de placute de frana - solenza) si sunt nemtesti. Multi spun ca fermitul face piese pentru uzina. Nu contest, dar placutele luate de mine cu 105 lei originale sunt de fapt nemtesti.
ramsen
TEXTAR ai luat???astea sint originale pe solenza
Iulikk
Eu am pus numai fermit. Mi se par ok.

La noi in sat sunt 40 de lei setu'.
bogdanelkva
acu doi ani am pus placute nu stiu ce marca,Phoenix parca,niste tampenii,s-au uzat f rapid si m-au last in drum.asa ca am revenit la TEXTAR.e de la mama lor,dupa mine
Vladd
Ferodo Fsl 114, recomand!
Iulikk
Ferodo astea cat costa?
Vladd
undeva la 30-35 lei nu mai retin exact!
x_dadu
QUOTE(Iulikk @ 16 Apr 2010, 20:40)
Ferodo astea cat costa?
*



40 lei la magazinu de peste calea ferata de la senz, sti doar esti consatean biggrin.gif, doar ce am pus si eu acum 2 zile.
Iulikk
Am gasit pe net cu 30 de lei smile.gif .
x_dadu
pai si transport ?
Iulikk
Pai si transport inclus biggrin.gif .
marcykone
unde pe net?ce site?
Iulikk
Aici placute de frana.

Edit: lumi imi trimit baietii un set de placute. Revin cu poze ca sa vedem daca e t(z)eapa sau nu icon_mrgreen.gif
nenestean
dar ce vad eu acolo in imagine....nu seamana deloc cu placutele de slz.
esti sigur ca or sa se potriveasca ???
Iulikk
http://www.taramon.ro/mag/search.php?searc...e+frana&x=0&y=0

Vedeti... la toate "tipurile" de placute este aceiasi poza. Poza este pur informativa. V-am zis, eu am dat comanda, azi am confirimat-o. Cand vor ajunge am sa pun poze wink.gif .
Relu_GTT
Iulikk
ai primit placutele ?
Iulikk
Sunt la posta. Le voi lua saptamana viitoare. Nu am avut timp. Voi posta poze si pareri imediat.
Iulikk
Si le-am ridicat. Ele par ok, exact ca cele de la magazinul de piese auto din oras, pentru ca am cerut doamnei o cutie sa ma uit la ea (la cutie, nu la doamna biggrin.gif ). Uitati poze:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.