Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calatorie Italia - Austria Via Ungaria
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
padre
Asa cum am promis deschid un topic in care voi impartasi cateva din impresiile si experientele mele in urma caltoriei pe care am facut-o vara asta. Ii rog si pe cei care au vizitat tarile mentionate sa adauge orice considera de folos celor care se pregatesc sa intreprinda o asemenea calatorie.

Buuuuun. Calatoria s-a desfasurat intre 1 si 12 august 2005. Prima destinatie: Florenta, Italia. Aici am stat cam 7 zile, perioada in care am facut scurte vizite si la Rimini si Venezia. Apoi Viena 3 zile si inapoi la Bucuresti.
Pregatirea pentru calatorie a fost facuta minutios, mai ales ca in perioada inaintea plecarii erau tot felul de zvonuri ca nu te mai lasa sa iesi din tara fara voucher, etc. Pentru Italia mi-am facut rezervare la hotel (prin fax, fara folosirea cardului de credit; in general la rezervarile facute prin internet se cere card de credit si se percepe si o penalizare daca anulezi rezervarea mai tarziu de o data pe care o specifica hotelul), pentru Viena am platit cazarea din tara si am avut voucher de la o agentie de turism. Cum insa in Italia aveam cazarea asigurata si fara bani, am tremurat ca nu aveam voucher ci doar rezervarea prin fax, asa ca am facut si un set de ordine de serviciu pentru toti participantii (eu, logodnica si 2 prieteni). Plus extrase de cont pentru carduri in lei si euro, plus cash o gramada. Ce sa mai, eram blindati bine.
Am iesit din tara pe la vama Cenad, o consider cea mai buna alegere fiind numai pentru trafic de autoturisme si mi-a fost recomandata de cineva ca fiind si fara probleme. Am ajuns in vama la ora 3:30. Ne-au verificat pasapoartele, asigurarile de sanatate si talonul masinii (astea i le-am inmanat eu din proprie initiativa). Ne-a intrebat unde mergem, i-am spus Italia. Dupa verificare + stampilare ne-a inapoiat actele, ne-a urat concediu placut si gata, am ajuns la unguri. Aici s-au verificat doar pasapoartele si m-au pus sa ridic portbagajul, care arata exact asa:
user posted image
Ne-a zambit, ne-a urat si el drum bun si dusi am fost. Inainte de a iesi din vama ne-am cumparat si vigneta pentru autostrazile lor. Primul motiv de "suparare": 8 euro pentru 4 zile (in conditiile in care la intoarcere am cumparat-o din Austria cu 7 euro si la cursul oficial Euro-HUF ar fi facut cam 6 euro si un pic). Asta e, n-am gasit forinti in Bucuresti si am fost nevoiti sa cumparam in euro.
Ungaria are drumuri bune, mai bune ca ale noastre si mai bine semnalizate. Autostrazile lor nu se compara cu glumele noastre de incercari de a face autostrazi. Atentie pe drumurile lor nationale, se circula cu viteza legala de obicei. Eu era sa dau peste o caprioara, noaptea, noroc ca am vazut-o din timp si i-am dat un flash, s-a speriat si a fugit inapoi in padure, va dati seama tragedie s-o fi lovit, adio concediu, lasam juma de masina pe asfalt tongue.gif .
La vama dintre unguri si austrieci un singur control, cel al Ungurilor. te intreaba unde mergi si gata, ai plecat. Am oprit in prima parcare-benzinarie austriaca sa luam vigneta si pentru autostrazile lor: 7.6 euro pentru 10 zile (deja ne aflam in lumea civilizata, si pretul este, deci, civilizat, iar calitatea autostrazilor.... no comment). Aici am fost verificati la pasapoarte de 2 ori de niste soldatei de frontiera (erau mici de statura) cu ditamai mitralierele in spinare.
Cred ca nu mai are nici un rost sa va spun ca autostrazile austriece sunt de vis, super calitate, sute de parcari cu toaleta, mese si banci, cosuri de gunoi, etc. plus o groaza de benzinarii cu resturante, toalete, etc.
user posted image
Totul la superlativ, mai putin curatenia care lasa si la ei de dorit. (Uimitor, in Romania am vazut mai multa curatenie in benzinarii si toalete). Cam peste tot se plateste sa intri la toaleta, mai putin in parcarile obisnuite de pe autostrada.
Si am ajus in Italia, unde imagini ca urmatoarea sunt la ordinea zilei:
user posted image
Foarte multe poduri, foaaaarte multe tunele, minuni ingineresti imposibil de realizat in vecii vecilor daca ar fi fost vorba de Romania si de de romanii din ea.
Pe cat de frumoase peisajele, insa, pe atat de usturatoare la buzunar plimbarea pe autostrada. Iata o imagine cu care m-am obisnuit dar pe care am ajuns sa nu o iubesc deloc:
user posted image user posted image
Adica marca banu', mosule, daca te-ai plimbat cu 130 km/h pe autostrazile lor (care intre noi fie vorba nu sunt stralucite, sunt mult sub calitatea celor din Austria): de la granita pana la Florenta, aprox. 500 km ne-au costat 22 euro. Mult, foarte mult.
Alte preturi in Italia: 0.4 euro sticla de apa minerala de 1.5 l la supermagazin, 2-3 euro pe strada. O portie de paste este intre 5 si 12 euro, depinde unde o mananci, pizza la fel, berea intre 2.5 si 6 euro / sticla, 1 euro sticla de Pepsi de 1.5 l (tot la supermarket), 1.89 o cutie de Pringles (adica mult mai ieftin ca la noi), 1.49 - 3 euro pt. 1 kg de struguri, samd. Calatoria cu transportul in comun in Florenta se face in felul urmator: se cumpara un bilet care costa 1 euro si care se valideaza la inceputul calatoriei si este valabil 1 ora din acel moment, pentru orice mijloc de transport in comun. Parcarea e si ea destul de scumpa in centru: 1 euro prima ora si apoi cate 2 euro pentru fiecare ora aditionala. In zonele rezidentiale se parcheaza fara plata, insa.
Cei care merg in Italia, puteti vizita ce vreti voi, puteti merge oriunde, dar daca nu vizitati si Venezia degeaba ati ajuns pana acolo. Cel mai spectaculos oras pe care l-am vazut pana acum (si asta nu a fost prima calatorie in Europa). Am ales calatoria cu trenul pentru ca eram 6 persoane. Un bilet dus-intors Florenta - Venetia a costat 42 euro, la dus tren direct cu Eurostar (f comod, curat, super) si la intoarcere cu un tren regional pana la Bologna si de acolo din nou Eurostar.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Ne-am plimbat si cu gondola, preturile variaza f mult depinzand de locul din care iei gondola si pe unde vrei sa te plimbe. Daca iei gondola care asteapta exact in fata garii, jmekeru' de acolo cere 150 euro pentru 1 ora, si nu negociaza. Noi am luat gondola de pe un canal oarecare, langa un pod, in apropiere relativa de piata San Marco, si ne-a costat 90 euro pentru 6 persoane, 40 minute plimbarea pe canalele interioare (deci fara Canal Grande). Mai exact 80 euro plimbarea si 10 euro bacsis pentru gondolier pentru ca a fost foarte de treaba si ne-a povestit o groaza de chestii.
Trec la post-ul urmator pentru ca nu mai reusesc sa pun pozele thumbnail, le ia doar ca link, o fi vreun numar maxim de thumbnails per post.
padre
Si cateva poze de pe Canal Grande pe care l-am facut cu "autobuzul" vaporas, si ne-a costat 5 euro de persoana (calatoria ar fi fost de maxim 90 minute, dar noi am mers doar din Piata San Marco pana inapoi la gara).
user posted image user posted image user posted image user posted image
Si romansii de rigoare laugh.gif user posted image
Apropo, daca cineva mai avea vreo indoiala, Italia e plina de romani, de la cersetori si spalatori de parbrize (s-a bucurat unul enorm cand a vazut masina cu numar de Bucuresti, noroc ca era curata masina tongue.gif ) pana la vanzatori in bazar, soferi, menajere, chelneri, oameni la studii, etc. Si destul de multi turisti romani, cam pe unde eram un pic atent auzeam pe cineva vorbind romaneste.
Intr-una din zile am mers si pana la Rimini, vestita statiune la mare. Am ales varianta pe drumurile nationale, fara plata si ca sa putem vedea si privelistile. Da de unde, am facut vreo 3-4 ore, am avut o portiune de vreo 60 km numai de serpentine f puternice si toti cei 3 pasageri erau albi la fatza, si restul drumului au dormit. Asa ca m-am delectat singur cu peisajele montane. Statiunea Rimini e frumoasa, n-am ce zice, dar cand am fost noi era PUSTIE. Plaja era goala goala. Acolo plajele sunt amenajate cu sezlonguri si au niste numere, plaja numarul X. Ei, pe o plaja sunt cateva sute de sezlonguri x vreo 30 de plaje ajungem la cateva mii de sezlonguri. Eu nu am vazut mai mult de cateva zeci ocupate. Ce-i drept, cand au auzit italienii ca mergem la Rimini ne-au spus ca acolo e bine de mers noaptea, ca localitatea e faimoasa pentru viata de noapte zbuciumata. cool.gif
user posted image user posted image user posted image user posted image
Si totusi eram acolo in plin sezon, nu stiu de ce era asa pustiu. Poate din cauza preturilor? Desi ma indoiesc ca nu ar avea italienii bani, noua insa ne-au cerut 15 euro pentru 2 sezlonguri pentru 2 ore!!! 15 euro! Asa ca ne-am dus la malul marii, ne-am dat jos tricourile, am facut o baie, cateva poze si am plecat sa cascam gura prin statiune. Si am cascat-o bine, aici am mancat cea mai buna inghetata ever: 2 euro pentru 3 arome, si cea mai tare: baccio bianco, o chestie cu alune intregi delicioasa.
La intoarcere am ales autostrada, pentru ca e mult mai rapida. Cel putin asa am sperat, pentru ca ne astepta in apropiere de Bologna o furtuna de toata frumusetea: user posted image
Furtuna ne-a incetinit foarte mult deplasarea, o buna bucata din autostrada am mers cu 60-80 km/h, dar ploua foarte puternic, nici la noi nu am mai prins asa ceva. Oricum am ajuns mai repede decat pe drumurile nationale.
In concluzie Italia merita vizitata, e o tara foarte frumoasa si ma voi intoarce cu placere acolo, chiar daca i-am injurat de fiecare data cand treceam pe la Telepass - punctele de plata ale autostrazii.
cmandrei
Calumea padre ... eu unul iti multumesc pentru povestire ...
padre
Si am ajuns si la Viena, 3 zile la un hotel de 3 stele, zic ei, 1 stea jumate zicem noi. Mobila veche, curatenia deficitara rau, dar era relativ in centru si mai ales ieftin: 56 euro/noapte cu mic dejun inclus. Macar micul dejun a fost mai mult decat ok. Mobila si podele scartaiau insa si faceau ca toate alea. Si am testat si rezistenta paturilor: wink.gif user posted image
Ajungem la capitolul parcare in Viena. Durere daca nu stii cum sta treaba. Hotelul nu avea parcare, asa ca intreb la receptie si ma indruma catre o parcare publica la 200 m de hotel. Urcam cele 4-5 etaje intr-o curba care parca nu se mai sfarsea si dam cu nasul de bariera si de preturi: 2.4 euro / ora sau 24 euro pentru 24 ore. Cum noi aveam de lasat masina cam 3 zile, nu ne-a picat tocmai usor la portofel, asa ca l-am intrebat pe nenea de la bariera ce-i cu preturile alea, ca e scump rau. Raspuns: "Welcome to Vienna". laugh.gif laugh.gif laugh.gif Ne-a lasat masca. Daca am fi parcat pe strada, aflandu-ne in centru, ar fi costat 0.8 euro/ora dar ar fi trebuit schimbat biletul de parcare la fiecare 2 ore, asta era perioada maxima permisa pentru parcare cu un singur bilet. Bun, nu merge nici asa. Auzisem insa de acasa cum ca in afara centrului poti gasi si locuri fara plata, daca ai mare noroc, desigur. Asa ca am plecat in cautarea unui asemenea loc gratis. Norocul nostru a fost un vienez cu un Renault Megane 2 dCi cu 2 usi care dupa ce ne-a explicat el ca trebuie sa iesim din Gurtel ca sa gasim locurile cu pricina si dupa ce am dat din cap ca am inteles dar in gand injuram ca habar nu aveam unde trebuie sa mergem s-a decis sa-si faca pomana si mi-a zis fraza salvatoarea: "Drive behind me"! Super de treaba si foarte amabil, mai ales ca saracul abia parcase si el masina si se pregatea sa-si puna biletul in geam, deci a facut un gest plin de amabilitate si ne-a dus pana in zona cu parcarea gratuita.
Viena ce sa spun, superba ca de obicei, poze seara exact in momentul zilei care mie imi place cel mai mult, pe Ketner StaBe:
user posted image user posted image
Chiar in centru, la o toneta de Wiener Wurstel: 2 carnati kaiser cu mustar si paine + 2 castraveti murati + 2 beri la 0.5 l = 12.5 euro. Rezonabil ca pret, foarte gustos.
Cea mai frumoasa surpriza in Viena a fost un resturant / bar in care am intrat din intamplare in prima zi, infometati si cu pofta de wiener schnitzel: user posted image
Patronul era un mosulica simpatic si chelnerul/bucatarul era un sarb care s-a bucurat cand a auzit ca eram din Romania. In prima zi patronul ne-a adus din partea casei cate 1 paharel de snaps (a impartit la toti clientii), si a doua oara cand am mancat la ei ne-au adus si cate un paharel de scnaps (medicin, cum spunea patronul), si desert cate o clatita cu ciocolata, toate din partea casei. Si chelnerul ne-a adus si doua salate pe care nu le-a mai pus pe nota, asa ca i-am lasat un bacsis si mai mare ca la prima masa.
Gradina zoologica din gradinile palatului Schoonbrun merita vizitata, 12 euro / persoana pentru gradina zoologica, 36 euro / persoana pentru palat. user posted image user posted image
Alte preturi: 1 litru de motorina in Austria: intre 0.97 si 1.12 euro. Mai ieftin e in orase, mai scump pe autostrada, si conteaza si de la ce benzinerie pui, noi am pus numai de la OMV in Austria si de la Agip in Italia: 1.16 l diesel. Benzina era un pic mai scumpa, cred ca ajungea si pe la 1.25 in Italia, in Austria chiar nu am fost atent.
Cel mai mare noroc insa consider ca l-am avut la capitolul vama si asteptare la cozi, pentru ca in perioadele cand noi am trecut prin vama aglomeratia era pe partea cealalta. laugh.gif Si desi vineri 12 august la Nadlac se pare ca se astepta pana la 5 ore in vama, noi am trecut pe la Cenad in 15 minute.
Si ca sa nu credeti ca numai la noi e coada la vama, ia uitati aici poza facuta in Ungaria, coada fiind la trecerea din ungaria in Austria, 12 august. user posted image
Coada avea intre 2 si 3 km, mai aproape de 3 totusi. Podul care se vede e dupa vama, vama e undeva depaaarte.

Cam asta a fost, abia astept anul viitor si concediul, desigur.
cornel_t
Mai Padre dar paturile n-arata chiar asa de "obosite" ... sau a trecut camerista intre timp biggrin.gif
padre
Cearsafurile sunt prinse cu elastic sub saltea, cam asa am vazut peste tot ca se poarta, deci slabe sanse sa le "smotocesti" prea tare... Dar patul din stanga s-a rupt saracul. Sau o fi fost rupt dinainte... Adevarul e undeva acolo. wink.gif
padre
Si un "golan" in Viena parcat exact unde trebuie.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
user posted image

Si o romanca la Firenze, mancatzi-as portofelu' matale, da si tu un euro pentru ala micu...
user posted image

Si cum arata Matiz-urile la italieni...
user posted image
sorin
Padre imi dai voie sa pun si eu poze in topicul tau si apropo,ieftin a fost autobuzul la voi,noi am platit 10 euroi pe pers.
sorin
Pe canalul central
sorin
San Marco
sorin
San Marco 2
padre
O ambulanta in misiune... senzatii tari pe canalele Veneziei, am zis ca facem o baie scurta cand am vazut magaoaia in spatele nostru laugh.gif
user posted image
padre
Cand ai fost la Venezia, Sorin?
Tot de prin piata..
user posted image
sorin
Pai cand am fost....aaaa....28 iunie,pe undeva pe acolo.Pe unde ati iesit si intrat in Austria?Eu am iesit pe la Villach si am intrat pe la Insbruck,pe Brenner este suuuper.
________________
FUEGO TURBO
padre
Pai din Ungaria in Austria am intrat pe la Nickelsdorf si am iesit spre Italia pe la Villach, am strabatut Austria numai pe autostrazi: Nickelsdorf - Viena - Wr. Neustadt - Graz - Villach (daca memoria nu ma inseala).
cipman
Padre, e bine ca ai mai avut cine sa mai faca poze de pe drum. Nevasta-mea e cam dezastru la facut poze din mers. Nu mai zic ca si ea si fiica-mea se intreceau, mai ales pe autostrada, care sa doarma mai mult. Lucru care-mi convine de minune ce-i drept.
Numai ca asa raman fara poze din mers sad.gif

Venetia e orasul meu preferat. Fac eu cum fac traseul si pe la Venetia tot trec. Cred ca o voi to vizita-o pana s-o scufunda unul dintre noi.
Padre a pus destule poze cu Venetia. O sa pun doar dintre cele mai deosebite, gen ambulanta care face valuri.

Prima la care ma gandesc, apropos de romanii de peste tot, e cea in care subiectul nu e hotelul ci interpretii. Repertoriul momentului era international. Daca nu i-as fi auzit vorbind cu cateva minute inainte n-as fi fost siguri ca erau "d-ai nostri".

Ca sa nu mai incarc forumul cu poze, am sa fac o arhiva cu poze din Venetia, si cu altele, sa le pun in alta parte pentru doritori.
padre
Mda, nici pe mine nu ma deranjeaza sa doarma lumea in masina dar la calatoria asta chiar s-a exagerat. Eu eram treaz de vreo 34 de ore, conduceam de vreo 20 si astialalti dormeau pe rupte... Cate palme mi-am dat si de cate ori m-am ciupit ca sa ma mai trezesc, asta numai eu stiu. Am si o poza inainte de a ajunge la destinatie pentru a se imortaliza figura mea super obosita si terminata (dar nu o pun pe site ca poate mai intra si copii si sa nu se sperie biggrin.gif). Singura consolare a fost ca ultima portiune de autostrada dintre Bologna si Firenze e prin munti si sunt o groaza de curbe misto care se iau cu 110-130 km/h, si asta m-a mai trezit si chiar mi-a facut mare placere.

later edit: Apropo de poze, intra la www.imageshack.us si uploadeaza-le acolo, astfel poti sa pui cate poze vrei fara sa incarci forumul. (desi cred ca stiai asta, am zis ca s-o spun ca mi-ar placea sa fie cat mai multe poze in topicul asta)
cipman
Poi stiam eu de pus asa, cu link extern. Numai ca tare mi-e lene sa tot pun si sa fac cut-paste de link si tot asa. Eu am ales vreo 43 de poze din Venetia (le-am omis pe cele cu protagonisti, la cererea lor). Poze multe, lene mare. Stai sa vad cum merge cu Quickload sau plugin-ul de firefox. Poate mere mai repede.
cipman
Venetia:

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

Se pare ca numai 10 buc se pot pune o data.
cipman
continuare Venetia:

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
cipman
continuare Venetia

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

Pauzele lungi si dese ....
cipman
continuare Venetia, ultima parte.

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

Phew. Gata.
Ultimele doua poze reprezinta harta traseelor vaporaselor care, in Venetia, sunt pe post de tramvai.
padre
Super poze, sa traiesti!
Cand ai fost in Venetia, Cipman? Noi am fost intr-o sambata, pe 6 august.
cipman
Am fost pe 28 si 29 iulie, de dimineata pana seara.
De data asta a fost cam prea aglomerat. Intr-una din pozele din Piata San Marco se vede o parte din coada formata la intrarea in Bazilica (intrarea e gratuita - cam singurul loc in care nu trebuie sa dai bani).
Recomandarea, pt. cei ce au de gand sa viziteze Venetia, e sa cumpere un card de acces, ca se iese mai ieftin. Detalii la www.venicecard.com. Ce e rau e ca se obtine numai prin rezervare pe net sau telefonic.
padre
Am tinut si un jurnal de bord privind cheltuielile si nr. de km parcursi, plus ca am resetat computerul de bord la plecare si am notat datele la sosire. Iata rezultatele:

Durata calatorie: 12 zile
Numar km parcursi: 4964.5
Viteza medie: 63 km/h
Combustibil consumat: 242.1 l
Consum mediu: 4.8 l/100km
Cost total aprox. (motorina + taxe autostrazi): 317.5 euro

4.8 l/100km mi se pare o cifra extraordinara avand in vedere ca masina a fost incarcata la maxim, am mers relativ repede pe autostrazi (130-150 km/h) plus ca am mers f mult in Florenta si in orasele din jur, aprox. 2 ore zilnic, 1 ora dimineata si 1 ora seara, plus de cateva ori in timpul zilei.
1 l motorina la OMV langa Graz (pe autostrada): 1.08 euro
1 l motorina la Agip in Florenta: 1.16 euro
Parcare in Rimini: 2.6 euro pentru 6 ore
Parcare in Florenta: 1 euro prima ora, 2 euro fiecare ora aditionala.
div
Se pare ca ni s-au suprapus drumurile la un moment dat prin Italia, dat fiind ca am fost acolo de pe 20 iulie pana pe 3 august (ma rog, pe 21 iulie am intrat in Italia si pe 2 august am iesit din Italia). Parerea mea legata de autostrazi este insa putin diferita de ceea ce am vazut aici: cea mai buna autostrada mi s-a parut cea din Italia (si cea mai scumpa de altfel, fiind singura la care se plateste in functie de cati km mergi pe ea), urmata de cele din Austria si Ungaria. Chiar la calitatea asfaltului as putea sa pun Ungaria inaintea Austriei, pentru ca autostrada austriaca are multe portiuni in reparatii sau asfaltate mai prost). In schimb, in ceea ce priveste spatiile de servicii, austriecii dau clasa si ungurilor si italienilor. Daca la acestia din urma, spatiile de servicii sunt foarte aproape de autostrada, la austrieci sunt de obicei flancate de copaci, ceea ce iti da oarecum senzatia ca te afli in natura, nu la cativa metri de autostrada.

Eu am iesit pe la Nadlac, unde am avut noroc si nu m-au controlat prea tare (doar m-au intrebat daca am ceva de declarat - cautau de fapt pe cei care fac trafic cu tigari). Apoi am mers pe sosea nationala prin Ungaria pana la autostrada, de pe care n-am mai iesit pana la destinatie: Venezia. Vama am mai avut la granita Ungariei cu Austria, dar ni s-au controlat doar pasapoartele (de altfel, in toate vamile prin care am trecut ne-au fost controlate doar pasapoartele; nu m-a intrebat nimeni nimic de asigurarea de sanatate, de cartea verde, de banii de la mine), iar intre Austria si Italia se trece "la liber" nefiind vama.

O prima impresie dupa drumul de 5000km pe meleaguri straine: chiar daca pe autostrazi se conduce cu viteza (mai mare decat la noi) gradul de civilizatie este exponential mai ridicat decat la noi. Nu am patit niciodata sa fiu claxonat, sa mi se faca din faruri sau sa se bage cineva in fata mea, dupa cum nici in cazul depasirilor nu am avut niciodata probleme cu cei din fata. Pentru mine, care am iesit prima oara cu masina din tara, socul (placut) a fost destul de mare.

Cateva date tehnice: 6000km (dintre care 600km in tara), viteza medie 98km/h, consum mediu 7,5l/100km in conditiile folosirii non-stop a A/C. Comportamentul masinii: exemplar, m-a facut sa ma reindragostesc de ea.

Si acum, cateva poze din Italia (imi pare rau ca n-am si de pe drum)...

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
morph
Ii reprosez lu' padre doar faptul ca nu m-a dus la Colloseum.
(io's ala de dormea cand el isi dadea palme si se ciupea rolleyes.gif )
cipman
Poi atunci de unde stii ca nu te-a dus?
padre
@ morph: Da, exact, de unde stii? biggrin.gif biggrin.gif
Lasa ca macar avem motiv sa ne intoarcem cat mai repede in Italia.

@div: Foarte frumoase pozele, se vede ca-ti place sa pozezi. Ce aparat ai folosit? Ai folosit modul manual sau automat?

Este adevarat ca autostrazile din Italia au un asfalt de calitate insa in zonele muntoase unde sunt f multe poduri, imbinarile intre traversele podurilor lasa de dorit, am simtit multe asfel de imbinari in directie si uneori chiar in comportamentul masinii, la viteza - in curba, aveam impresia ca pierd un pic aderenta. Si au si italienii zone in lucru, e normal sa fie asa, ca altfel nu ar arata asa bine daca nu s-ar lucra permanent la imbunatatirea suprafetelor.

In ceea ce priveste civilizatia participantilor la trafic, ca sa zic asa, te afli cu siguranta in alta lume. Acolo rar gasesti jmekeri, nesimtiti, idioti... Si cand gasesti asa ceva pe drumuri ai mari sanse sa fie tot romani mad.gif .
Desi ma asteptam ca italienii sa fie mai putin civilizati in trafic, dupa spusele multora pe diverse forumuri, pot sa spun ca de fapt sunt foarte civilizati, desi sunt un pic mai energici decat austriecii, de ex. Adica la italieni am mai vazut masini "calcate", scartaituri de roti, etc. In rest, daca ai pus semnalul stanga si vrei sa te bagi in stanga ti se da voie, poate chiar sa te invite. La dreapta la fel laugh.gif . Numai ca acolo se foloseste semnalizarea si oamenii sunt pur si simplu mult mai calmi si mai binevoitori. Cred ca tine totusi si de specificul tarii si societatii noastre, ca suntem cu totii saraci si nervosi si alergam dupa cai verzi pe pereti toata ziua si normal ca suntem mai stresati decat europenii si ca ne sare tandara mult mai usor.
Deh, promit sa fiu mult mai calm si mai binevoitor in trafic de acum incolo, poate se vor mai lua si altii cu mine. cool.gif
div
De poze e vinovat un Panasonic Lumix FZ5 si am folosit si modul auto si cel manual (mai ales la cele facute pe intuneric).

Italienii sunt intr-adevar putin mai agresivi poate decat austriecii, dar la mare distanta de romani. Ceea ce m-a fascinat la drumul in afara a fost cat de putin sunt folosite claxoanele. Stand intr-o zona aglomerata si acasa si la serviciu am ajuns sa fiu cat se poate de stresat de claxoane, iar lipsa lor in afara a fost un deliciu. De fapt, cat am stat doua saptamani in Italia, am intrat si eu in ritmul lor, mergeam calm, nu ma grabeam, nu incercam sa plec mereu primul de la semafor. Cum am ajuns insa inapoi in Romania, m-am stricat si am reinceput sa conduc agresiv. Deh, mediul ma strica wink.gif

Cu privire la drum, ai dreptate cu traversele podurilor. Am crezut ca este doar o impresie, dar acum am confirmarea ca intr-adevar imbinarile la italieni sunt mai prost facute decat la austrieci. Sau poate sunt facute intentionat asa pentru a atentiona soferii sa reduca viteza...
cipman
Am reusit sa mai fac un picut de ordine printre poze (peste 1000). Am pus un zip (152 MB - vreo 500 de poze) organizate pe locatii la adresa asta de AICI. Printre poze sunt si cele de la Viena, Schönbrunn si putin din Prater (ca a-nceput sa ploua). La Viena n-am stat decat o zi intreaga.
Printre pozele de la Cannes o sa gasiti vreo 5 ale unei meduze. In poze pare mare, dar n-are decat vreo 20 cm lungime. Pozele le-am facut din apa, adincimea cam 80 cm. Nu stiu exact ce fel a fost, ca n-am cautat inca, dar era, cu siguranta, foarte piscatoare. M-a "muscat" una in larg, cam la vreo 150 m de mal, de langa cotul mainii stangi. Initial nu mi-am dat seama ce a fost. Am simtit o arsura exact ca si cum mi-ar fi turnat cineva ulei incins bine din tigaia de prajit cartofi. M-am dus la postul de prim ajutor, alifie, stat la umbra 20 de min., s-a basicat in 2 zile, a dat inapoi a 3-a zi, coloratura diferita, ma ustura la soare, aproape sa-mi treca, s-a cojit pielea ca in cazul arsurilor de la soare, si, in final, mi-au aparut cicatrici ca si cum as fi fost taiat sau ars in profunzime.
Asta cu meduza a fost singurul eveniment neplacut din toata vacanta (a mai fost unul cu lipsa aerului conditionat intr-un hotel unde am dormit 2 nopti dar putin am dat, putin a facut).
Poza, asa cum arata azi scumpa mea epiderma (scuze de calitate, e luata cu telefonul):
user posted image Meduza: user posted image
oache81
Misto pozele pacat ca unele facute noaptea sunt miscate.Mi-am adus aminte si eu de Prater.tongue.gif.Foarte tare m-am dat si eu in unele chestii dar in bila aia nu m-as da nici platit.
Floppy
Sunt de acord cu "div" in ceea ce priveste autostrazile din Italia. Cu toate ca nu toate sunt la fel... In nord (unde am umblat cel mai mult), cele mai bune sunt Brescia-Verona-Vicenza-Padova (parte din A4) si Modena-Brennero (A22). De altfel ele sunt in administrare privata, nu in administrarea "Autostrade Italia" - societatea nationala de autostrazi. De costat costa la fel ca celelalte, dar diferenta se vede... Cel putin asfaltul autodrenant e mai bun ca oriunde.

La capitolul cea mai proasta, de departe este Milano-Genova (A7). Ocoliti-o!

Sunt mai multe "bucati" de autostrada administrate privat, dar nu toate sunt la fel de bune (in sud, A3 e cam rea).

Intradevar preturile sunt mari spre foarte mari, mai ales daca ai mult de mers... :-( Te costa autostrada aproape cat combustibilul pe care-l consumi. De exemplu:

- Tarvisio (granita Austria-Italia) - Verona: cca. 330 km, 15,90 euro
- Verona - Milano: cca. 150 km, 7,40 euro

E adevarat ca, daca mergi mai mult, costul pe km scade (normal). www.autostrade.it - pentru calculul traseului si al pretului.

Insa problema cea mai mare e aglomeratia. De exemplu, in jurul orasului Milano nu exista zi de la Dumnezeu sa nu fie cozi, blocaje si intarzieri pe oricare dintre autostrazi (A1, A4, A8, A9). De obicei dimineata si seara e groaznic. Din cauza asta, cei care merg in Milano la munca sau cu alte treburi isi lasa masinile in parcarile de la capetele liniilor de metrou si il iau pe acesta pana in oras (cam la fel se face si la Paris - iti lasi masina in parcarea de linga o gara de la periferie si iei trenul pana in centru).

In rest, despre Italia numai de bine. Pentru viitoarele concedii va recomand "Gardaland" (www.gardaland.it) - cel mai mare parc de distractii din Italia - la cca. 30 km de Verona pe malul lacului Garda - cel mai mare lac din Italia , festivalul de opera (doar pentru cei interesati) la "Arena di Verona" (in fiecare vara in iulie si august - www.arena.it). Iar pentru vacanta de iarna www.dolomitisuperski.it!!!

Pentru alte detalii va stau la dispozitie :-)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.