Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curiozitate: Transalpina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
catala2k
si eu vreau sa merg, dar in primavara - vara, cand se ingana zapada cu verdeata.
b34uen
primul sfat: mergetzi dar nu cu masina! ala nu e drum pt autoturisme
am fost in 2007, de 1 mai la obarsia lotrului - inspre sebes dupa 2km. zapada avea 1 metru.
vara in mod sigur nu se putea trece cu masina, decat daca avea garda la sol de vreo 30 cm.
deci al doilea sfat: mergeti pe acolo ca merita, dar nu chinuiti masinile, si va puneti si pe voi in pericol (la un moment drumul trece pe la 2100 metri, si nu exista nicaieri nici macar un parapet de siguranta)
inca ceva: casco nu va despagubeste pentru pagubele produse de acest drum (nu mai este drum national, este considerat drum forestier)
Bliss
b34uen: Trezeste-te ca se inchid usile si la urmatoarea e capatul. Dupa ce faci ochi, poate vrei sa citesti topic-ul, oamenii au facut drumul cu masini "normale" si au poze s-o dovedeasca.

On-topic: la vara vreau sa ajung pe-acolo cu un X-trail. Daca nu, cu Symbol-ul ca nu mi-e prea rusine cu garda lui la sol.
PaulT
Pana ies ghioceii acolo...mai avem de asteptat...cateva luni bune. biggrin.gif

b34uen-se face cu masini normale,stai linistit.Ca nu e usor..asta e alta poveste.Pe acolo zapada se topeste mai spre iunie..si drumul spre Sebes e in stare mai buna decat spre Novaci.Pe acolo chiar se merge bine(cu grija,dar bine).
GabyT
Tare as vrea si eu sa merg wub.gif wub.gif wub.gif
Voi urmari in continuare acest topic, si cine stie, poate pot si eu sa merg. rugaciune.gif
b34uen
mai baieti hai sa va pun poze facute pe acolo anul trecut
eu imi fac concedile la obarsia lotrului...
vb cu cine a fost de curand acolo nu cu cei care au fost acum 3-4 ani, si nu comparati transalpina cu transfagarasanul
ps. v-am pus si poza cu ce masina se poate circula pe acolo
cel putin daca nu vreti sa cititi ce am spus eu, vorbiti cu cabanieri inainte
b34uen
http://alpinet.org/main/stiri/stiri_ro_t_d...re_id_3150.html
uite si o descriere facuta de oameni muntelui
b34uen
nu e nimic voi mergeti cu masina....
puteti sa purtati si tenesi, nu.....
pt vis a vis - daca dai atatea sfaturi despre cum se merge echipat pe munte ai fi stiut ca un sfat pe munte te poate salva...
pt restul, sa nu intelegeti ca nu va sfatuiesc sa mergeti pe acolo, e superb dar din pacate (sau de ce nu din fericire) nimeni nu se ocupa cu acel drum....
oricum informati la cabana obarsia lotrului 0744-700180 ei stiu mai bine ce mai e pe acolo
b34uen
din partea mea poti sa mergi si cu rolele
din curiozitate ai observat ca toata lumea povesteste de transalpina numai novaci - obarsia lotrulu si nu restul pana la sebes?
tribunul
b34uen, daca vrei sa zici ceva, de ce te abtii?
Referitor la starea drumului, eu chiar nu doresc sa-l MODERNIZEZE, daca-l modernizeaza s-a dus tot farmecul.


PS
Am spus mai sus de "nasture", (Apropo, cica ar trebui sa plecam, ca am vazut ghiocei la ala care vindea libertatea la nasture.)
Vreau sa clarific si pt. cei care nu sunt din Bucuresti, nasturele este un minunat monument de la statia de metrou de la TVR.
PaulT
Quote-b34uen
""mai baieti hai sa va pun poze facute pe acolo anul trecut
eu imi fac concedile la obarsia lotrului...
vb cu cine a fost de curand acolo nu cu cei care au fost acum 3-4 ani, si nu comparati transalpina cu transfagarasanul
ps. v-am pus si poza cu ce masina se poate circula pe acolo
cel putin daca nu vreti sa cititi ce am spus eu, vorbiti cu cabanieri inainte""


Eu imi fac in zona concediile cam din 1996(adica:Vidra,Obarsia Lotrului,Groapa Seaca).Numai din noiembrie pana acum am fost de 2 ori pe acolo(in noiembrie am stat chiar la cabana,la Obarsia Lotrului(off topic-iarna e superb pe acolo,spre deosebire de vara,cand din pacate sunt toti ciupercarii stransi si e o babilonie...)).Cunosc zona f bine.Transalpina nu am facut-o complet,dar am facut o bucata din ea si am vorbit cu multi oameni care au facut-o si nu o data.Intr-adevar,nu e un drum usor,dar cu grija,rabdare si-recomandabil-nu mai mult de 2 persoane in masina,se face fara urmari pentru suspensii.Subscriu la ce a spus Tribunul(si chiar si tu,dar mai pe ocolite...)...acest drum nu trebuie modernizat!!Chiar ca s-ar transorma in Transfagarasan 2,si am asculta manele la max la 2100 m...Si ne-am lovi de mormane de gunoi lasate de "iubitori ai muntelui" in fiecare loc pretabil la popas..Ar fi pacat.
Lumea vorbeste de portiunea Novaci-Obarsie pentru ca e cea mai dificila,si pentru ca acolo se circula la cea mai mare altitudine din Ro.Transalpina inseamna intr-adevar Novaci-Sebes.
b34uen
mult mai interesant ar fi daca ar face acest traseu pe jos (bucata novaci-obarsie ca e mai scurta) si nu ar chinui nici masinile, si nici natura cu poluarea lasata)
partea obarsie - susag e mai lunga, nu ai semnal sub nici o forma la telefon, si nu prea trece nimeni sa te ajute), in plus cand da ghiocelul pe la bucuresti , acolo zapada are 1 metru - probabil ca abia dupa 15 iulie se poate circula fara surprize din partea vremii
am o poza facuta pe 23 iulie
eram in tricou pentru ca am plecat din voineasa la 30 grade
oricum daca mergeti prin pasul udrele si nu aveti un motor ambalat dupa voi, o sa aveti ocazia sa vedeti si caprioare si marmote (care nu invelesc ciocolata in staniol, pentru ca nu sunt niste finte extrem de pasnice)
apropo de cabane, la obarsia lotrului puteti sa cereti informati, acolo sta mereu cineva de la drumuri alba
tribunul
Poluare nu o fac masinile ci specimenele din masini, ca doar nu masinile fac gratare si arunca pungile si bidoanele pe unde apuca.
PaulT
Dupa 10-15 iunie ar trebui sa se poata merge fara probleme.Unde e facuta poza aceea de pe 23 iulie?Si in ce an(nu cred ca anul trecut..).
b34uen
era anul trecut - 2007
si in iulie mai gasesti zapada si pe trtansfagarasan
PaulT
Pai unde era facuta poza?Ca anul trecut in perioada 14-23 iulie haladuiam prin Parang(atunci cand erau 42 grade in Bucuresti).La 1300m(ceva mai sus de cabana Groapa Seaca) erau 34 grade(ceea ce e mai mult decat incredibil si anormal),si zapada nu vedeam nici cu zoom 35x pe nici un varf(unde de obicei si in august se vedeau creste albe cu ochiul liber).Pana unde am urcat eu,adica vreo 1700m nu se zarea nimic,si era o caldura...Ideea e ca si cabanierul spunea ca nu mai era zapada aproape deloc cam din aprilie(in primul rand ptr ca au fost f putine ninsori in timpul iernii).Anul asta in schimb...a nins serios.Oricum,dupa prima jumatate a lui iunie ar trebui sa se poata trece fara probleme.Cel mai bine mi s-ar parea prin iulie... biggrin.gif
vis-a-vis
Pe 21 iunie e ziua cea mai lunga, zic si eu 243.gif
PaulT
Zici bine.Sa avem lumina sa ne filmam si sa ne ferim de marmote. icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Alea ataca ziua sau noaptea? E foarte bine de stiut... user posted image
PaulT
Sa speram ca nu ne prinde noaptea pe acolo...ca marmotozaurul iese din vizuina si.... ohmy.gif .
b34uen
daca va plictisiti pe acolo va mai propun un off-road: moroieni - bolboci - babele
avantaje: - mai aproape de bucuresti
- prima parte (pana la bolboci intr-o stare mai buna; sa nu asteptati prea mult asfalt)
inca ceva, e cam greu sa te manance o marmota: e putin mai mare decat un iepure; cand m-am referit ca nu sunt prietenoase ma refeream ca nu o sa le vedeti calarind pe urs sa va aduca milka aerata - asta e trebuie sa si explic detaliat pentru unii
vis-a-vis
Pai faza aia cu calaritu' pe urs nu mi se pare deloc prietenoasa...
Mai incearca sa explici ce-ai vrut sa zici de fapt in legatura cu marmotele, ca eu sunt mai greu de cap si n-am inteles nici acum.
verde
Ar merge cu ATV ul?
ydaniel
da;) merge si cu TV-u icon_mrgreen.gif
houser
Am incercat o parte din Transalpina acum, in mini-vacanta de 1 mai. Am plecat pe 1 din Bucuresti, am fost cazat la Caciulata la Vila Liliacul(3 stele) super conditii si a doua zi am hotarat sa incerc si Transalpina deoarece ma cam plictiseam la Caciulata. Am mers pe traseul Caciulata-Rm. Valcea-Horezu-Novaci-Ranca. Drum f. bun pana la Novaci, de acolo portiuni cu gropi, denivelari, dar practicabil. Spre Ranca drumul m-a surprins placut, aproape de releul din varful muntelui, apareau cateva gropi, iar la intrare in statiune, asfaltul a disparut complet. De acolo am lasat masina din semnatura(Bora) si am mers cu Touregul unui prieten. Pana la iesire din Ranca, drumul este jalnic, noroi, gropi produse de camioanele ce cara materiale de constructii pt. vilele de acolo, etc. Am mai mers aproximativ 2 km de la ultima casa din Ranca, si am fost nevoiti sa intoarcem datorita zapezii curse de pe versanti. Zapada avea 2 m inaltime. M-am intors la Caciulata si am incercat si din partea cealalta sa urc. Am mers pana la Obarsia Lotrului(drum destul de bun, cateva gropi ce necesita atentie intre Vidra si Obarsie), dar am renuntat dupa ce am vb. cu un chelner de la Cabana care mi-a spus sa nu incerc deoarece s-ar putea sa sparg baia de ulei.
VladG
Nu ai ales bine momentul.
Oricum, daca ti s-au parut grele/rele bucatile parcurse, mai bine nu incerca mai departe, ca e MULT mai dificil, desi cu Touareg-ul, daca nu e zapada, nu s-ar razbi prea greu.
sandman_
Se pare ca ar fi niste fonduri destinate modernizarii Transalpinei in viitorul apropiat (zvonuri aparute din interiorul Consiliului Judetean Gorj), insa nu e nimic contractat inca. Va tin la curent daca mai aflu noutati.
gibonu
Gresala totala daca se intentioneaza modernizarea Transalpinei.
Stiu ca pentru multi s-ar putea sa sune ciudat ce spun eu, insa cred ca e mai bine sa o lase asa greu accesibila cum este acum, decat sa o faca accesibila pentru toti jegosii pe care ii vezi pe Transfagarasan aruncand cutia goala de cola din goana masinii.
PaulT
Gibonu-- up.gif .Nu esti singurul care nu si-ar dori o modernizare a dn 67 c...Prefer sa ma chinui cu 10-15 km/h si sa ma bucur de peisaj in liniste si sa nu vad resturi alimentare si ne-alimentare aruncate peste tot.Si sa nu aud muzica(de orice fel) urland la max din masini cu usi deschise imprastiate din 10 in 10 m pe marginea drumului.....Ar fi pacat sa il modernizeze.
Merced
Nici eu nu sunt de acord cu o modernizare, de fapt eu sunt oarecum convins ca si daca s-ar apuca de asa ceva ar dura 10 de ani pana ar face romanasii nostri macar jumate din drumul ala, dar as fi de acord cu o reabilitare. Bun, drumul nu e asfaltat, eu pot sa traiesc cu treaba asta, dar sa nu fie cratere uneori inabordabile, portiuni de drum surpat si asa mai departe. Nu m-ar deranja sa pot face drumul asta doar doua-trei luni pe an, dar macar atunci, chiar si cu medie de 10km/h as vrea sa-l pot face fara sa ma opresc din loc in loc sa vad pe unde trec de vreun gropan.
Vorbesc din ce am citit pe topic, nu din experienta proprie.
Apropo, anu' trecut planuiam un drum in directia asta, mai sunteti interesati? icon_mrgreen.gif
houser
Ar fi o idee buna modernizarea DN67C. Daca nu in intregime macar portiunea de la intrare in Ranca pana la iesire. Nu se poate ca o statiune asa frumoasa sa aiba un drum asa mizerabil. Ar fi foarte frumos sa se asfalteze si Ranca-Obarsia Lotrului deoarece turismul s-ar dezvolta enorm in aceasta zona. Ganditi-va ca se face ocol de peste 100 de km pe Horezu-Rm.Valcea-Voineasa-Ob. Lotrului.
PaulT
Houser,ce spui tu ar fi intr-adevar valabil intr-o tara ceva mai civilizata,a carei populatie ar avea ceva mai mult respect pentru natura.Din pacate in Ro,dezvoltarea turismului are drept urmare directa aparitia gunoaielor si animalelor cu 2 picioare + degradarea treptata a zonei...Zona aceea merita sa ramana asa cum este,adica linistita si suficient de greu accesibila,in asa fel incat doar cei ce iubesc muntele si il trateaza cu respect sa "se chinuie" un pic pentru a o vizita.O usoara reabilitare ar fi binevenita intr-adevar.
Merced--Da,eu sunt interesat in continuare. icon_mrgreen.gif
Brainie
QUOTE(houser @ 5 May 2008, 21:56)
Ganditi-va ca se face ocol de peste 100 de km pe Horezu-Rm.Valcea-Voineasa-Ob. Lotrului.

Ocol mai mic ar fi prin Târgu Jiu - Petroșani (apreciez 100-120 km, neavând hartă în față). Ba chiar și mai mic tăind din Novaci către Bumbești, prin sate, dar nu știu cum sunt drumurile.
Rânca-Horezu-Rm.Valcea-Voineasa-Ob. Lotrului înseamnă cam 160-200 km.
sandman_
Da, o varianta ar fi sa se perceapa taxa pentru traversarea muntilor de la Ranca la Obarsie, cu posibillitate de abonament de valoare modica pentru localnicii care folosesc drumul in mod repetat (ciobani, etc...), taxare care sa incerce sa impuna un oarecare respect pentru natura si care sa ajute la intretinerea si/sau curatirea drumului si spatiilor adiacente. Din pacate, asa cum spunea cineva pe un post aici, e f posibil sa se transforme in al doilea transfagarasan cu mici si bere...
Merced
"Ridic" acest topic pentru a intreba un eventual localnic cam cand se poate face Transalpina integral. Am posibilitatea de a merge cu un Pajero mai vechiut, dar ma gandesc ca are garda suficient de mare cat sa treaca prin zonele proaste, treaba e sa nu fie zapada. Deci daca saptamana viitoare plec la drum ma intorc din cauza zapezii?
andurs
Am urcat si eu pe transalpina pe 16.06 dinspre Ranca (unde eram cazat) pana dupa pasul Urdele (am coborat putin dupa pas pana am gasit un loc sa intorc). Am inteles ca ceva mai incolo ar fi ceva probleme la coborare dar se poate trece. Pe unde am mers eu se putea trece fara nicio problema.
Am atasat si ceva poze.
[attachmentid=1627457904]
[attachmentid=1627457906]
[attachmentid=1627457905]
ambrapet
pe data de 29 august vrem sa ne cazam in Ranca. asta e vineri - spre seara.
sambata la prima ora sa incepem urcusul pe Papusa.
NU AVEM EXPERIENTA DRUMETIILOR. plus varsta.
vom putea face cei aproximativ 30 de km intr-o zi?
mentionez: la pas.
eventual o masina de teren ptr.bagaje, mancare sau raniti.
cazare la Obarsia Lotrului, cat de tarziu am ajunge.

cam asta e planul..........personal am rezerve in legatura cu durata drumului(3km/ora x 10 ore + popas 2ore/fractionat) 12ore ptr.cei 30km.

duminica ar mai fi de vazut cate ceva la obarsie, dar cine va fi in stare sa mai duca mana la gura? radmasa.gif ca de picioare ....

ce zice-ti? wub.gif
b34uen
la picior se merge f. bine pe acolo, cam tarziu pe 29 august pt ca se micsoreaza ziua destul de mult, dar poate grabiti putin pasul si merge mai repede de 12 ore, eventual va luati si un cort
mai chinuit o sa fie soferul masini decat pietonii, si mecanicul la intoarcere
VladG
Exista si un traseu de PICIOR, care taie serpentinele. Parca erau 8 ore indicate pe sageata (dar in sens invers, preponderent urcare) intre Obarsie si Ranca. Deci aveti toate sansele sa-l faceti intr-o singura zi.
Ceva date si poze proaspete incepand cu postul asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1469450
sandman_
@merced: nici o sansa de zapada pana spre sf lui septembrie. Iar daca mergi cu Pajero, vei merge fara stress...
ambrapet
am citit despre experientele biciclistilor si am vazut ca nu le-a fost chiar usor.
oboseala o sa isi spuna cuvantul...
in acest moment avem doar propunerea de drumetie.mai avem de planuit ce si cum sa facem.
pana pe data de 29 mai e ceva timp si sper sa nu renunte nimeni.

stiu ca ar fi bine sa planificam deplasarea pe doua zile. ceilalti ar vrea sa evite innoptarea in salbaticie, mai ales datorita schimbarilor de vreme.

sambata asta ne intalnim sa mai punem tara la cale.......vedem ce-o iesi
radian
QUOTE(sandman_ @ 30 Jul 2008, 15:31)
@merced: nici o sansa de zapada pana spre sf lui septembrie. Iar daca mergi cu Pajero,  vei merge fara stress...
*



E putin probabil sa dea zapada, dar sa nu bagi mana in foc niciodata...
sandman_
sunt cam 20-25 de grade. In afara de zapada artificiala, nu prea are ce zapada sa dea la temperatura aia. Pe de alta parte, exista riscul de ploi torentiale insotite de grindina.

Eu aveam planificata o "traversare" a muntelui pana la Obarsia Lotrului, la un prieten care e cioban in zona si mi-a spus ca s-a stricat Transalpina in zona "Stefanu", portiunea de urcare dinspre Obarsie spre Ranca. El folosea Transalpina pentru a ajunge de la Obarsie la Novaci cu o camioneta ARO, iar acum a zis ca si el tot pe la Petrosani merge. Noi oricum ne vom duce pe Petrosani, pentru ca suntem 6 si vom merge cu un VW Transporter, nu cu Lada.

Va dau mai multe detalii luni, dupa ce ma voi intoarce.
radian
Sa ai o vacanta cat mai reusita la Obarsia Lotrului.

Legat de temperaturi, in Petrosani, ieri, alaltaieri, dimineata devreme au fost 11-12C. Petrosaniul este la o altitudine de 615-620 m, Obarsia Lotrului la 1400 m.

Ca fapt divers, in Petrosani incepe toamna de la inceputului lui august...

Asa ca de la cele 20-25C te poti astepta oricand la o deterioare brusca a vremii.
sandman_
Nu e problema daca ninge in Perosani sau in Obarsie. Problema serioasa apare daca ai norocul de ninsoare pe Transalpina, iar la Ranca si in Pasul Urdele sunt 20-25 de grade la ora asta, cu toate ca se afla la 1600, respectiv 2000+ metri, adica mult mai sus decat Petrosani, unde nu prea bate soarele wink.gif biggrin.gif
sorin_
Salutare

Am citit o buna parte din ce am gasit pe net (reno, softpedia) despre acest drum. Pe la sfarsitul lui august voi fi prin zona si ma bate un gand sa dau o fuga si pe acolo. Voi merge cu un ford focus sau cu un clio symbol (care are avantajul scutului motor; garda la sol nu stiu daca sunt la fel).

Intrebarea mea este: care portiune este mai usoar de facut (Ranca-Obarsia Lotrului sau Obarsia Lotrului-Sebes) ? Si daca a fost cineva de curand, imi poate oferi ceva informatii utile de actualitate despre aceste 2 portiuni ?

Dupa parerea celor care au fost pe acolo, voi avea probleme daca merg cu fordul ?

Sincer ma astept sa fie un drum forestier greoi, dar macar sa fie accesibil la viteza 1-a.

Multumesc mult
bastus
Du-te cu simbolul, ultima data cand am fost am vazut o pata de ulei si mai sus masina cu baia sparta (nu mai tin minte marca) si asta la nici un km de ranca, spre obarsie. A, si la ranca s-a pietruit drumul cu piatra concasata in vederea asfaltarii. Nu te risca fara scut pe acolo.
claudiuxyz
Am fost pe 9 august prin zona. Se reconstruieste podul de pe raul Lotru si s-a reparat portiunea de drum de la Obarsie pana la pod. Mai departe nu se poate trece, nici prin vadul raului.
Codrin
QUOTE(sorin_ @ 2 Aug 2008, 15:23)
Intrebarea mea este: care portiune este mai usoar de facut (Ranca-Obarsia Lotrului sau Obarsia Lotrului-Sebes) ? Si daca a fost cineva de curand, imi poate oferi ceva informatii utile de actualitate despre aceste 2 portiuni ?
*


Obarsia Lotrului - Sebes se poate face fara probleme cu un Symbol.
[attachmentid=1627465345] [attachmentid=1627465346] [attachmentid=1627465347]

QUOTE(claudiuxyz @ 10 Aug 2008, 23:58)
Am fost pe 9 august prin zona. Se reconstruieste podul de pe raul Lotru si s-a reparat portiunea de drum de la Obarsie pana la pod. Mai departe nu se poate trece, nici prin vadul raului.
*


Eu as zice ca se poate trece.
[attachmentid=1627465348] [attachmentid=1627465349]
ursul-alb
Way to go, man!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.