Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amortizoare si arcuri pentru Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2
mihai0070
nici nu stiu ce amortizoare am , dar in ultimi 5 ani nu a umblat nimeni la ele si sunt ok , doar ca unul pe fata a inceput putin sa scartaie la o denivelare usoara.
ahyle_blue_eyes
Am gasit pana la urma ceva de solenza din import pe ulei..........restul erau numai pe gaz!Le-am schimbat iar acum merge fff bine ......nu se mai simt asa tare denivelarile si gropile insa trebuie sa am grija sa merg cu viteza mai mica in curbe decat obisnuiam cu cele pe gaz!ASTA e ....am castigat mai mult confort dar am pierdut un pic de stabilitate.....ce sa-i fac daca-s numai gropi in Iasi-ul asta!
cristidb
Nu exista amortizoare "numai pe gaz" Cele cu gaz, au de fapt un rezervor cu gaz sub presiune care mentine uleiul din amortizor sub presiune si imbunatateste functionarea amortizorului. In rest principiul de functionare e acelasi. La cele cu gaz tija amortizorului iese singura inapoi.
Alexito
deci pana la urma care e combinatia cea mai buna: fata -gaz si spate-ulei (ma refer la amortizoare binenteles) ?
mihai0070
ulei toate , este cel mai bine .
bogdan_90
nu se poate schimba suspensia cu cea de slz. daca pui arcuri de slz si telescoape de slz banuiesc ca o sa creasca semnificativ confortul.
mihai0070
gandeste logic , cineva de la DSN a pus arcuri amortizoare de SLZ ? ca de DSA pe nova stiu clar ca se poate .
apollo
Eu am pus amortizoare de SLZ si s-au potrivit perfect.
cristi 57
Cine stie? Va rog: ste bun acest amortizor pt nova gti?
cristidb
Se pare ca da. Seamana, dar trebuie masurat sa fii sigur ca se potriveste. Dupa sarma aia care il tine pare a fi pe gaz. Scrie si pe cutie de altfel.
cristi 57
Nu stiu daca iese flansa de arcuri de pe vechile amortizoare, ca astea noi nu au?
cristidb
Flansa e piesa separata si nu se schimba. Intre flansa si amortizor e rulmentul, pe care te sfatuiesc sa-l schimbi si sa-i pui multa vaselina.
cristi 57
Stiu asta... de flansa de pe amortizor (pe care sta arcul) am intrebat! Amortizoarele astea au fost aduse asa, fara flansa pt arcuri.
cristidb
Pai ti-am raspuns. Flansa aia nu se vinde impreuna cu amortizorul. Asa vin toate amortizoarele.
cristi 57
OK d-le! Multumesc, nu stiam!
cannavaro
Cum pot da cel mai usor jos, 2 arcuri de pe o nova, in fata blocului? Nu am prese si alte chestii de genul asta.
C a t a l i n
Față sau spate?
cannavaro
fata fata biggrin.gif
cristidb
Nu te apuca fara presa. Nu e de joaca cu arcurile.
scania
Salut, am schimbat de curand un amortizor pe dreapta fata care nu mai avea ulei in el, dar rulmentul il are bun, pot sa pun acest rulment bun pe amortizorul de pe stanga fata ca are putin joc in el si bate. Adica se misca chestia aia lucioasa in amrotizor in stnaga-dreapta
cristi 57
Am inlocuit amortizoarele in sfarsit si sunt f. bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.