Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunt gras ca porcu'
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
Victoras2001
http://www.culinar.ro/forum/continut/Cura-...mise-interzise/

http://blog.iamntz.com/3041/dieta-south-beach.ionut

Un articol foarte corect.
Recomand dieta asta cu cea mai mare caldura. Potolul e gustos, extrem de variat si, cel mai important, indestulator.
Pur si simplu nu e un regim, e un mod de viata sanatos.
Pentru cine vrea sa slabeasca asta e solutia ideala. Mai ales ca e "un regim" care, nu ca poate fi tinut, dar e tinut chiar cu placere. In prima faza mananci de 6 ori pe zi, fara restrictii cantitative.
Toti cei care nu ma vazusera de 5-6 luni, au ramas muti. Ca sa nu va mai spun ce bine e sa-ti poti gasi si tu haine, sa te poti apleca, sa te poti ridica de pe canapea fara ajutor, sa nu mai gafai pe scari, sa ti-o vezi fara oglinda, sa poti reveni la pozitiile practicate-n tinerete... tongue.gif
Merced
Ba tu ma omori cu ridicatu' de pe canapea cu ajutor si cu aplecatul si mai ales cu vazutul in oglinda. Chiar asa ajunsesei? Ce inaltime ai?

Azi am servit(da, m-am angajat, m-am angajat sa mai dau jos din kile) la micu' dejun doua oua de curca, niste branza cam nesarata de oaie si doua rosii. cool.gif
La pranz tot ciorba de urzici o sa bag, d-aia as manca zilnic. wub.gif
Victoras2001
1.65
Merced
Aaaa, pai atunci se explica niste chestii, cel putin aia cu vazutu' in oglinda. 04.gif
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 3 May 2011, 09:41)
Azi am servit(da, m-am angajat, m-am angajat sa mai dau jos din kile) la micu' dejun doua oua de curca, niste branza cam nesarata de oaie si doua rosii.  cool.gif
La pranz tot ciorba de urzici o sa bag, d-aia as manca zilnic.  wub.gif
*


Fa, ma, ce scrie acolo si-o sa ma pomenesti. Io am comandat cartea pe net.
Merced
Pai singuru' lucru care nu corespunde primei faze este ca am halit orez.

Nu ti-ajunge cat te pomenesc ca m-am lasat de fumat cu ajutorul tau nu? radmasa.gif
Victoras2001
Stii care-i culmea? Cu fumatul am convins ceva omenire, dar cu dieta n-am reusit inca sa conving pe cineva.
Femei cu fitze-n cap (batute-n cap dupa parerea mea). Cum sa manance ele asa la servici? Vrei sa rada colegii de ele? Bine fa, mananca saorma in continuare, ca nici nu radeau aia de tine cand au vrut sa-ti traga 2 scaune.

3 May 2011, 09:59:
Chiar daca nu vrei sa tii toata aia. Baga , frate, primele doua saptamani doar. Nici nu te chinui, dai si kg jos. Ajungi la normal, bagi iar sarmale cu polonicul. Dupa 3 luni mai tii 2 saptamani dieta. Si tot asa. Numai ca eu chiar m-am dezvatat de mancarurile grase. Bag legume si carne cu ulei de masline, la cuptor, la greu. Gustoase de nu e voie. De ce sa mai bag tocanite cu rantas?
Merced
Ba nu sunt genu' care sa respect ceva strict, deci nu stiu cat m-as descurca. Da' momentan scot din alimentatie urmatoarele: painea si dulciurile. Si nu mai mananc a prost nimic, mananc la trei ore cate putin. Mai incolo poate ma apuc si de ceva serios.
Shush
Mai bine scoate la inceput cartofii pai, carnea prajita in ulei, mezelurile, ketchup-ul, maioneza, fast food-ul si apoi ai timp sa te ocupi si de paine si dulciuri.
corbex
A iesit macrisul. In 2 saptamini apar si florile de salcim.
Merced
Pai cine crezi ca mananca fast food si mai ales cartofi pai? Ori ketchup... 182.gif
Saint666
GATA! De maine ma apuc sa incerc sa slabesc. Am citit din regimul South Beach si vreau sa aplic. La dulciucri am renuntat de vreo juma de an, insa la cartofi si Cola n-am reusit. Vreau sa nu mai mananc paine, ca termin cam una pe zi, la fel 2L de Cola.
kossak
Sa scriu si eu pe aici.
De 6 luni tin dieta, am slabit pana acum 30 de kilograme ( aveam 113 cand m-am apucat).
Am fost la nutritionist.
Nu mi se pare foarte greu de tinut regimul asta. Am eliminat de tot dulciurile, grasimile, sucurile si prajelile.
Iau 3 mese pe zi dar nu mananc niciodata pana ma satur. Dimineata cereale, la panz carne de pui, seara doar fructe. Cu ocazia asta m-am lasat si de fumat.

Legat de alcool...eu in fiecare weekend beau si nu mi s-a parut sa aiba vreun efect negativ...

/LE Miscare fac cam o ora pe zi, merg mult pe jos, de 2 luni merg si la sala. Masina imi rugineste in parcare laugh.gif
Shush
QUOTE(Merced @ 3 May 2011, 10:16)
Pai cine crezi ca mananca fast food si mai ales cartofi pai? Ori ketchup...  182.gif
*


Da mezeluri mananci ? biggrin.gif
Daca da, lasa-le dracu !
Si baga bicicleta sau inot !
Marty
QUOTE(argon @ 3 May 2011, 08:40)
obzcinci de kile, ieri, mai tre sa dau jos 3, si sunt okei.
*

Am auzit ca te cauta astia sa te angajeze manechin la Adesgo.

QUOTE(Victoras2001 @ 3 May 2011, 09:30)
sa poti reveni la pozitiile practicate-n tinerete...  tongue.gif
*

Nasol daca nu mai puteai s-o bati in cap! unsure.gif
argon
QUOTE(corbex @ 3 May 2011, 10:57)
A iesit macrisul. In 2 saptamini apar si florile de salcim.
*



Te vad om citit, a mea e gata, sau o mai las?
corbex
Nu e soiul care trebuie, din asta faci bautura, nu-i buna de fumat.
Marty
Din aia-si face Merced ciorba, el zice ca-i urzica.
corbex
Se simte bine si crede ca e de la regim.
Merced
QUOTE(Shush @ 3 May 2011, 11:33)
Da mezeluri mananci ? biggrin.gif
Daca da, lasa-le dracu !
Si baga bicicleta sau inot !
*



O sa ma apuc de bagat bicicleta seara.
Mezelurile le-am cam lasat de mult, acum oricum nu ma mai ating decat de o sunca presata ceva daca o fi, de curcan, de exemplu.
corbex
Te minte negustorii, sunca de curcan e cu matze de gaina. Au vazut baietii de la mine, la fabrica de profil.
Markos
QUOTE(Merced @ 3 May 2011, 11:54)
O sa ma apuc de bagat bicicleta seara.

adica asta, stim..
corbex
De fapt, retetele lui Victoras sin gargara. El a slabit cind n-a mai putut merge cu loganul. Si se da fost rotund.
ady77
QUOTE(Shush @ 3 May 2011, 10:33)
mezelurile
*


Bre eu am mancat 2 saptamani numai mezeluri si am slabit 5 kg rolleyes.gif
Victoras2001
Sunca din piept de pui, de curcan, are amidon da merge. Ca doar n-o sa ti le faci in casa. Ceva super ok nu gasesti sub 35 de lei chilu'. Asa ca merge aia f. bine. Desi recomandarea ar fi un piept de pui la gratar in loc de mezeluri. Tot ce e vidat, e naspa in principiu. Ati vazut ce scurgeri are dupa ce intepi ambalaju'.
Merced, sa nu ma bagi pe topicu' lu bigutza, ca ma spanzur.
Bautura ingrasa. Are calorii. In schimb, daca bei un vin negru, curat, nu-i asa bai. Daca o tii cu bere si visinata, e belea.
E simplu. Faceti o incercare. Fara alcool, paine, paste, zahar, bauturi acidulate (inclusiv apa minerala), produse rafinate, carne de porc, carnati, reduse portiile nesimtite pana la portii normale, firesti, care nu te fac sa zaci 2 ore dupa ce-ai bagat in tine si-o sa vedeti rezultatul.
Io, cand ma apuca pofta, bag prajeala. Dar sunca de curcan in ulei de masline de ex. Sau ochiuri. Tot in ulei de masline extra virgine.
O data pe saptamana poti calca pe bec, nu-i problema. Poti manca orice. Ideea e sa revii la traiul sanatos.
corbex
N-au valoare nutritiva, se fac din apa, pene fierte si nitrati.
Shush
@Victoras2001 : eu nu inteleg cum poti manca chestii prajite in ulei de masline. Eu prefer sa nu mananc deloc "prajeli" decat sa fac cu ulei de masline sad.gif
La fel si cu salata, mai bine nu pun ulei deloc decat din-ala de masline.
Markos
Noroc ca nu-s multi ca tine, ca dadeam faliment.
Victoras2001
Dupa mine au un gust mai bun. Plus ca nu prea mai pot baga grasimi puturoase. Le-am uitat gustul. Si painii i-am uitat gustul, si cartofilor.
ady77
Bre eu tin dieta la Catalin Crisan, partea nasoala e cand o termin ca o iau de la capat(adica ma ingras). Mi-am dat dezlegare de Paste si imi mai dau la Lepsa, dupa iar la regim. Cand ajung pe la 95 de kg o sa incerc sa ma mentin cu recomandarile lui Pictoras.
Victoras2001
Pai daca te infometezi o saptamana dupa care recuperezi cu sarmale si musaca, normal ca te ingrasi mai rau decat erai.
Dieta asta nu te infometeaza si te lasa sa mananci tot ce-ti e pofta.
Pentru cei care chiar nu pot renunta la paine, cola, cartofi, orez alb, faina alba, porc, discutia e inutila. Ma lupt cu morile de vant. Si eu sunt un mare gurmand. Ceea ce nu se intelege e ca exista mancare foarte gustoasa si fara ingredientele de mai sus.


Uite. Vinete calite in ulei de masline. Rosii, ceapa, ardei gras calite in ulei de masline extra virgine. Carne de pui tocata, calita in ulei de masline la fel de virgine. Un rand de vinete, un rand de legume calite, un rand de carne. Si tot asa. Musaca in toata regula. Usturoi, sare, piper... Parmezan ras, un strop de vin. La cuptor cu oala. Va jur ca e belea de belea si are mai putine calorii decat au doua sticle de bere. Asta e principiul, gustos si sanatos. Nu putin si fad.

PS. Merced, branza de oaie iese din discutie pana nu ajungi la greutatea normala. Apoi mananci de cate ori iti e pofta dar fara sa abuzezi. Din cauza abuzurilor ne-am facut cum ne-am facut.
Shush
QUOTE(Markos @ 3 May 2011, 12:10)
Noroc ca nu-s multi ca tine, ca dadeam faliment.
*


Compensez cu masline si portocale, deci esti in siguranta dry.gif

@Victoras2001 : din ce ai zis tu acolo am renuntat aproape la tot in afara de porc ... imi plac prea mult sarmalele si ardeii umpluti blush.gif Dar sa nu aud de legume prajite, le urasc happy.gif Nu am putut niciodata sa mananc asa ceva sau tocanite cu ceapa sau ardei prajit wacko.gif
Eu zic asa : mananci ce iti place (avand grija sa fie chestii cat de cat sanatoase) in cantitati decente si faci mult sport !

Eu de exemplu mananc salate (din rosii, castraveti, ridichi, ceapa verde, salata verde, masline, branza si un strop de otet - de zeama de lamaie m-am scarbit deja happy.gif sau din ton cu masline si putina ceapa sau cartofi fierti cu ou fiert, masline si ceapa), ciorbe strecurate (doar zeama), gratar de orice fel, cereale cu lapte fara grasime si cam atat.
Din cand in cand sarmale, ardei umpluti si cate o fripturica la tava wub.gif si o data pe luna o pizza si la McDonalds.
kum
Si io la fel! Io pun portocale pana si la friptura! sleep.gif
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 3 May 2011, 13:14)
Pentru cei care chiar nu pot renunta la paine OK, cola OK, cartofi  plange.gif  plange.gif  plange.gif , orez alb OK, faina alba OK, porc , discutia e inutila.
*


La cartofi prajiti cu ochiuri nu renunt poti sa ma omori tongue.gif
Shush
Ehee ce m-ai bagam si eu inainte cartofi prajiti cu telemea rasa, ketchup, maioneza, hrean, 2-3 oua ochiuri si ardei copti biggrin.gif Un deliciu, dar si cancer curat in acelasi timp !
OAP
QUOTE(Shush @ 3 May 2011, 13:07)
@Victoras2001 : eu nu inteleg cum poti manca chestii prajite in ulei de masline. Eu prefer sa nu mananc deloc "prajeli" decat sa fac cu ulei de masline sad.gif
La fel si cu salata, mai bine nu pun ulei deloc decat din-ala de masline.
*


Uleiul de masline e unul dintre cele mai sanatoase alimente. Incercati la pizza in loc de late "sosuri" americane si o sa vedeti diferenta biggrin.gif ...de asemenea ochiurile preparate in ulei de masline ...rulzzz tongue.gif
argon
Eu prajeli consum doar in ulei de palmier, nu am mai folosit ulei de floarea soareluid e mult.
Victoras2001
QUOTE(ady77 @ 3 May 2011, 13:37)
La cartofi prajiti cu ochiuri nu renunt poti sa ma omori tongue.gif
*


Ba. Io bagam in toiul verii, la masa de pranz, un chil de cartofi prajiti, 3 ochiuri, carnati, copan prajit, branza de burduf, o paine, mujdei si tuica. Apoi ma intindeam pe spate, ca nu mai eram bun de nimic. Da cine avea 122 de chile? Acum, jur pe viata mea, nu-mi mai e pofta de astea.

3 May 2011, 13:59:
Iar daca ti-e pofta poti sa mananci si asa ceva. Dar nu zilnic.
Merced
Domnule Guru, momentan branza am ori de capra, ori de oaie, n-am "de vaci" tongue.gif si nici n-am de unde sa iau care sa stiu ca-i buna de ceva.
Ideea e ca oricum nu mi-am propus inca sa tin dieta respectiva, sau orice dieta.
Momentan vreau doar sa nu mai mananc portii porcoase de 2 ori pe zi, cum am facut de 1 mai cand practic nu stiu ce am mancat dimineata, ceva subtire, apoi pe la pranz am bagat halcile in seara aia la 23 eram atat de ghiftuit ca nu puteam dormi.
Deci eu acu' ce fac pe scurt:
- in loc de doua mese copioase, mananc 4-5, in functie de timpul liber;
- nu mai mananc dupa ora 20 nimic;
- nu mai mananc paine, paste, dulciuri, cartofi(oricum de cartofi mi se luase de cativa ani);
- nu mai beau sucuri din comert, daca mi s-o face pofta am un stand cu portocale in fata blocului, iau si imi fac un pahar;
-nu mai mananc portii de animal: adica face maica-mea niste sarmale din piept de curcan(d-ala crescut la tara, bio chipurile...), si in loc sa bag cam 8 la o masa, o sa mananc si eu doua.

Pentru ca nu am cantar, ca sa vedem daca am slabit vizibil, peste trei luni dau o fuga pana la Vidra, caut semnu' ala langa care m-ati pozat pisandu-ma si rog pe cineva sa imi faca alta poza. Daca nu mai sunt cam cat 3/4 din semn, ci doar cat jumate, tot e ceva.
@argon: E cel mai nesanatos ulei ala de palmier cand vine vorba de prajit, da' presupun ca ai un argument prin care sa ne demonstrezi ca e cel mai bun.
argon
Deci cum e cu oloiu de palmier? Cica nu are colesteror, iar eu am remarcat ca nu se lancezeste, se poate folosi mult mai mult fara sa-si schimbe proprietatile, si nu patrunde in alimente, deci e sanatos, sau e de ochii lumii? De asta bag io:[attachmentid=1627718474]



@merced, am postat deodata, astept argumentele ca e nesanatos intai, de la tine.
Merced
Ba stiu ca asta cica ar avea colesterol "rau".
Faza asta cu uleiurile mi-a adus-o un amic care a stat cateva luni in Elvetia, si acum stramba din nas la orice nu era ulei de masline. A locuit cu unii mai obsedati asa de alimente sanatoase, si aia nu vroiau sa auda de asa ceva.
Intr-adevar isi pastreaza proprietatile mai mult cand vine vorba de prajit, d-aia la saormarii numai d-ala se pune, ca nu-l schimba niciodata, doar completeaza. Acu' daca ma uit pe net, gasesc si pareri pro, si pareri contra.

Eu unul nu ma omor dupa prajeli in general, prefer gratarul oricand.
Shush
Orice ulei e prost, e mult mai bine fara !
bmwh548
Ma cam chinuie talentu' sa ma uit la emisiuni pe teme culinare si multi bucatari spun ca pentru prajeli e mai bun uleiul de floarea soarelui; cel de masline da un gust usor amar alimentelor prajite. In schimb la salate uleiul de masline rulz.
argon
QUOTE(Merced @ 3 May 2011, 14:07)


Eu unul nu ma omor dupa prajeli in general, prefer gratarul oricand.
*



Si eu, dar stii cum sunt cartofii pe disc in untura de porc? wub.gif Dar la capitolul sanatosi, cred ca in oloiu de palmier ar fi mai buni.
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 3 May 2011, 14:03)
Domnule Guru,
*


Uite d-asta sunt io prost facut gramada.
Cat despre paharul cu suc de portocale, da-i bataie. E sanatate curata.
Merced
Ce ai bre de zici ca esti prost? unsure.gif

Eu zic ca la prajit daca-ti permiti poti baga ulei d-ala din samburi de masline "de sansa" scrie pe sticle, si-s mai ieftine. D-ala baga pe la emisiuni. Ala practic nu are amareala aia, care-i super ok la o salata, la o rosie, da' intr-adevar daca prajesti ceva parca lasa un gust cam dubios.
Normal ca cel mai ok e fara prajeli deloc.
argoane cand eram copil ai mei nici nu tineau untura in casa, ca nu e sanatoasa, bla bla, si cand ajungeam pe la tara si-mi facea bunica-mea cartofi in untura, mancam de spargeam. Si mai eram si slab mort atunci. blush.gif
Aia da, erau gustosi. Da' eu am impresia ca de la o vreme nici cartofii care se gasesc nu mai au aceeasi textura, in rarele ocazii cand am prajt in ultimii ani pentru mine, n-am mai nimerit unii sa-i fac "cum trebuie" de crocanti. Multi se fac piure chiar si pusi in ulei...
Victoras2001
QUOTE(argon @ 3 May 2011, 14:03)
iar eu am remarcat ca nu se lancezeste,
*


radmasa.gif
argon
Ce-i de ras? Ala de floarea soarelui dupa o tura de cartofi prajiti poti sa-l arunci, ca daca-l lasi cateva zile miroase pestinential.
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 3 May 2011, 14:07)
Eu unul nu ma omor dupa prajeli in general, prefer gratarul oricand.
*


Ba, stati dracu' ca mor aici.
radmasa.gif

3 May 2011, 14:16:
QUOTE(argon @ 3 May 2011, 14:14)
miroase pestinential.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Merced
Ce e bre de ras? Am vorbit de preferinte, nu de ce-i sanatos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.