Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare senzori de parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2
Roval
Am dat azi bara spate jos si am bagat prin acel capac de cauciuc firele in "spatiul" triplei. De aici au ajuns in portbagaj prin renuntarea la suportul de plastic (cel de jos ca este mai accesibil) pentru ghidajul surubului de prindere a triplei. Se mai putea si prin alt loc?
jocker
First sorry for english, second sorry for bumping back this old thread.

I noticed on that picture on which the mirror is shown, that the car has in/out thermometer. So I'm asking are there some pictures how it is mounted, where is the out temperature sensor fitted and how it is electrically wired.

Thanks for for your understanding for my non understanding romanian.
klaus
there are 3 position found to be good for temperature sensor for aftermarket thermometers:
- in the right side mirror, in lower part of the housing
- under the front bumper, in front of the radiator.
- someone tried to put it under the petrol tank with some good results in readings.
Marian66
the only car I own with outside temperature sensor is a smart fortwo, and the sensor is mounted in the front bumper, on the left side
antoniodan
Daca ai carlig de remorca, merg montati senzorii de parcare?? sau senzorii detecteaza carligul si suna intr-un?? Merci!
antoniodan
Am montat astazi senzorii de parcare pe Logan cu carlig de remorcare montat. Totul merge perfect, nu sesizeaza carligul ca si obstacol. Datorita celor ce au pus poze cu fazele montarii a fost foarte usor pt mine sa duc la bun sfarsit intreaga operatiune. Multumesc celor ce sunt binevoitori si ne mai ajuta si pe noi.
yo9hnf
Astazi mi-am montat si eu senzorii de parcare; am optat pentru unii cu un mic display (pe care inca nu l-am pus la vedere).
Mi-a luat FIX O ORA sa gauresc bara, sa trag firele senzorilor, sa verific cupla de la stop si sa fixez unitatea.
Firele senzorilor le-am trecut prin gaura patrata a stopului deoarece mi-a fost mai comod si oricum are un burete care etanseaza gaura (sper bine). Nu am dat spoilerul jos ci m-am descurcat foarte bine cu o sarma de cupru blanc de 1m.

Unitatea am lipit-o pe aripa, pe o izolatie fonica ca de cauciuc.

Display-ul inca nu l-am pus in habitaclu deoarece nu mai pot ridica bancheta de pe spate...habar n-am de ce; saptamana trecuta am mers foarte usor sa o rabatez.

Imi ofer ajutorul in montarea senzorilor in Bucuresti sau Ploiesti.
Florin_Matei
Cred ca era mult mai sigur sa lipesti unitatea pe ranforsarea din interior, nu pe aripa; la vara ,cand se va incinge tabla ,se poate defecta.
yo9hnf
A aparutm o problema cu senzorii odata cu venirea frigului. Cand pun masina in marsarier, modulul senzorilor de parcare incepe sa tiuie in continuu (nu ca atunci cand era un obstacol). Doar mie mi se intampla asta ?
Ma gandesc daca ar avea rost sa-i schimb condensatorii cu unii mai calitativi.
Florin_Matei
La care condensatori faci referire , ca instalatia nu are condensatori,cel putin aparenti.
yo9hnf
Ma refer la condensatorii din modulul de parcare. Nu l-am desfacut sa vad cum e facut.
O alta solutie (dar cam aiurea) ar fi sa-i montez o rezistenta de incalzire pe spatele electronicii...dar nu mi se pare cel mai fericit caz.
DragosP
Ăia sunt de vină. Și diodele.
4x4
O alta solutie ar fi sa iti cureti gheata de pe senzori.
yo9hnf
Senzorii sunt curati de la prima zapada. Nu am prostul obicei de a lasa masina plina de zapada, indiferent daca o folosesc sau nu.

17 Dec 2012, 16:51:
user posted image

Cam asa arata placa...
O sa schimb cei 9 electrolitici si o sa revin cu informatii.

PS: Era "imposibil" de rece modulul de parcare....si afara sunt 0 grade...
C a t a l i n
Nu-i schimba, îmbracă-i în spumă poliuretanică! Vezi că sunt mai multe tipuri, ia d-aia pentru climă rece.
klaus
si la ce ar ajuta spuma pe condensatori?
C a t a l i n
Se obține astfel e barieră fotonică între electrolitici și diode, prin osmoza inductivă. Posibil să se mărească indirect și precizia modulului de parcare, funcție de grosimea covorului poliuretanic.
klaus
a scapat.gif
Bine ca nu face o osmoza inversa conductiva, cum ar fi fost cazul in situatia unei bariere leptonice sau, si mai nasol, hadronice.
DragosP
QUOTE(C a t a l i n @ 17 Dec 2012, 19:05)
Nu-i schimba, îmbracă-i în spumă poliuretanică! Vezi că sunt mai multe tipuri, ia d-aia pentru climă rece.
*


De care spună?
yo9hnf
I-am schimbat condensatorii dar tot la fel face.
Pe toti condensatorii scrie -40 - 105 grade, mai putin pe cei din spre senzori (langa bobine).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.