Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare senzori de parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2
Liviu
Partea 1

Sa incepem cu inceputul.

Un Logan oarecare smile.gif
[attachmentid=33511]

Marcam cu niste banda adeziva locurile aproximative unde se vor monta senzorii (eu am folosit power tape)
[attachmentid=33512]

Se masoara distanta din pasaj in pasaj (ale rotilor, evident) si se stabileste pozitia senzorilor astfel incat sa fie simetrica.
Senzorii de pe colturi se vor monta la inceputul curburii spoilerului ca sa acopere corect coltul. Pozitia pe verticala am ales-o la jumatatea partii plane a benzii negre.
[attachmentid=33513][attachmentid=33514][attachmentid=33515]
[attachmentid=33516][attachmentid=33517][attachmentid=33518]
[attachmentid=33519][attachmentid=33520][attachmentid=33521]
[attachmentid=33522][attachmentid=33523][attachmentid=33524]
[attachmentid=33525]
Liviu
Partea a 2-a

Folosind freza din kitul senzorilor si o bormasina electrica se dau gaurile pentru senzori.
[attachmentid=33528][attachmentid=33529][attachmentid=33530]
[attachmentid=33531][attachmentid=33532][attachmentid=33533]

Se indeparteaza banda adeziva
[attachmentid=33534]

si apoi se curata marginile gaurilor de bavuri.
[attachmentid=33535][attachmentid=33536]

Locul pe unde vor intra firele de la senzori in portbagaj se vede in poza urmatoare. Este vorba de acea supapa care permite iesirea aerului presurizat la inchiderea portierelor sau a portbagajului.
[attachmentid=33537]

Se pregateste "unealta" de tras firele prin spoiler (adica o sarma din cupru sau aluminiu dura sau <<cu miezul plin>> cum i se mai spune).
[attachmentid=33538]

Folosindu-se unealta descrisa mai sus se trage sarma primului senzor (coltul stanga spate) pana la gaura vecina (mijloc-stanga).
[attachmentid=33539][attachmentid=33540][attachmentid=33541]

Apoi se fixeaza primul senzor. Atentie ca senzorii au buza nesimetrica permitand pozitionarea lor pe suprafete care nu sunt perfect verticale, astfel incat senzorul in sine sa "bata" orizontal.
[attachmentid=33542]
Liviu
Partea a 3-a

Folosind aceeasi unealta complexa descrisa mai sus, se trage firul primului senzor din gaura in gaura pana ajunge sa iasa pe gaura din extrema dreapta. Se procedeaza la fel si cu urmatorii doi senzori.

[attachmentid=33543][attachmentid=33544][attachmentid=33545]
[attachmentid=33546][attachmentid=33547]

Se leaga cele trei fire impreuna si se adauga si firul celui de-al 4-lea senzor.
[attachmentid=33548][attachmentid=33549]

SE introduce unealta aceea complicata prin gaura supapei din portbagaj si se aduc cele 4 fire inauntru.
[attachmentid=33550][attachmentid=33551][attachmentid=33552]

In poza anterioara se poate vedea bucatica de tabla parca pusa special acolo ca sa tina niste cabluri. In poza aceasta se vede acea bucatica de tabla pusa la treaba smile.gif.
[attachmentid=33553]

Se trece la montarea afisorului. Kitul de senzori utilizat de mine are afisorul in oglinda retrovizoare, oglinda ce se clipseaza pe oglinda originala a masinii.
[attachmentid=33554][attachmentid=33555]
Liviu
Partea a 4-a

Deci cam asa arata oglinda montata si firul pus pe langa plafon.
[attachmentid=33556]

Urmatoarele fotografii arata "drumul" firului de la display pana in portbagaj.
[attachmentid=33557][attachmentid=33558][attachmentid=33559]
[attachmentid=33560][attachmentid=33561][attachmentid=33562]
[attachmentid=33563][attachmentid=33564][attachmentid=33565]

Si in sfarsit iata-ne ajunsi in portbagaj.
[attachmentid=33566]
Liviu
Partea a 5-a

Se pozitioneaza frumos firul in portbagaj pana iese langa supapa cu pricina.
[attachmentid=33568][attachmentid=33569]

Se descopera mufa triplei spare-dreapta unde se gaseste becul de marche-arriere.
[attachmentid=33570][attachmentid=33571]

Se fac cuplarile senzorilor si a afisajului la unitatea centrala.
[attachmentid=33572]

Aceasta se fixeaza pe peretele interior al portbagajului folosind benzile dublu-adezive din kit. E de preferat sa se aranjeze si firele senzorilor in asa fel incat sa nu atarne aiurea prin portbagaj.
[attachmentid=33573][attachmentid=33574][attachmentid=33575]
[attachmentid=33576]

Se pune contactul, se baga masina in marche-arriere si se masoara care sunt firele care comanda becul de mers cu spatele.
Se iau firele de alimentare ale unitatii centrale si se infig in mufa in asa fel incat sa nu faca scurt circuit. Nu este nevoie sa se "ciupeasca" firele originale ale masinii caci curentul consumat de senzorii de parcare este foarte mic si o rezistenta de contact posibila daca se pun firele ca in poza nu ii afecteaza.
[attachmentid=33577][attachmentid=33579][attachmentid=33580]
Liviu
Partea a 6-a

Cam asa arata mufa montata la locul ei cu tot cu firele "capusa".
[attachmentid=33585]

Se strang uneltele si se face o verificare "la rece" a sistemului (adica se pune masina in marche-arriere si se testeaza fiecare senzor in parte).
[attachmentid=33586]

Urmeaza proba reala ....
[attachmentid=33587][attachmentid=33588]

Cam asta este tot smile.gif ... succes celor pasionati de "home made stuff".

Imi pare rau dar am uitat sa fac o poza cu kitul inainte de a fi pus pe masina asa ca daca are cineva ceva similar este rugat sa imi trimita o poza.

Mai pe seara am sa atasez si o poza cu display-ul in functiune caci am uitat si asta smile.gif ... deh, varsta sleep.gif .

Multumiri lui Klaus care mi-a descris initial procedura aplicata de el ca sa nu fac prostii smile.gif.
virtualu
multumim de prezentare, chiar ma bate si pe mine gandu sa-mi pun... astept poze cu display-ul in functiune wink.gif
zodrac
Multe mii de multumiri fotografului care a imortalizat acesta epopee biggrin.gif si bine inteles mesterului si povestitorului.
Liviu
Scuze, multumiri lui zodrac ca el a stat cu aparatul in mana sa faca poze smile.gif ...
radioman
Nu faci o lucrare asemanatoare si la Constanta, ca prea frumos ai povestit si lucrat....Platim deranjul corespunzator smile.gif
Liviu
Pot sa ajut eventualii doritori dar numai in weekend si numai in Bucuresti.

Iata si pozele promise :

Asa arata oglinda "stinsa" :
[attachmentid=33593]

Si asa este in mod "activ" :
[attachmentid=33592]

De mentionat ca sub afisor se afla 4 led-uri care indica senzorul cel mai apropiat de obstacol. In fotografie se vede led-ul aferent senzorului mijloc-dreapta.
Adi_Mircea
Ce marca e chitul?Ca pare bun.Si pretul?
adiv
Care e rezolutia unei astfel de jucarii? Ce distanta minima imi poate arata? Eu parchez cu spatele la 1-5 cm de zidul unui bloc si m-ar interesa daca e in stare sa-mi spuna ca mai sunt 3, 2, 1, poc cm biggrin.gif
Liviu
cele mai performante sisteme de parcare au distanta minima de avertizare de 10 cm.

asta din poza are rezolutia de 1 cm si distanta minima (la care bipaie continuu) e de 0.35M .. sub aceasta distanta afisorul arata 0.00.
adiv
Multumesc Liviu.

Imi e inutil in cazul asta sad.gif Ramane sa bipai eu cand mai sunt 3 cm laugh.gif
Como
Pai asa trebuie sa se comporte, ca nu-s senzori speciali pentru parcat la perete... E normal sa aiba o rezerva de spatiu.
adiv
Pai daca erau in stare sa-mi arate din 2 in 2 cm sa zicem.... eram si eu in stare sa-mi calculez rezerva de spatiu. Asa 35 cm cat stiu ei sa masoare pot si eu aproxima... chiar am sensibilitate mai mare decat ei biggrin.gif Deci chiar nu merita 2 milioane sau cat or fi. Cel putin d.p.m.d.v. wink.gif
Como
Daca poti sa apreciezi singur atunci cand parchezi cu spatele in botul unui Cielo, atunci clar ca n-ai nevoie de senzori. La Cielo bara este foarte pronuntata fata de grila radiatorului, si foarte joasa. Iar senzorii aia au raza de actiune sub forma unui con, asa ca atunci cand ajungi aproape de masina ei nu mai depisteaza bara, ci grila radiatorului. Si se intampla numai cu Cielo, ci si cu multe alte masini atunci cand masina ta nu e in acelasi plan cu cealalta (de ex., cand o urci pe bordura si e ridicata de fund etc.).
ydaniel
arata f bine:) dar merita?si chiar a fost ceva efort sa postezi aici:)
danchitu86
Am montat si eu modelul din Carrefour Magic Mirror. Merci de tutorial!

Problema ar fi ca la mine vibreaza destul de urat oglinda de la bass (am un sub de 150W), nu tre' sa ascult la maxim ca tot vibreaza destul de tare...
rayn3
As vrea sa-i multumesc si eu lui Liviu, pe baza tutorialului lui, am reusit sa-mi montez si eu cu succes senzorii de parcare. 10X wink.gif
ionelfromrom
SALUT
FRUMOS A PREZENTAT LIVIU AICI TOATA TREABA FACUTA DE EL DAR EU VREAU SA VA SPUN CITE CEVA DIN EXPERINTA CARE AM CAPATATO MONTIND CAM 10 ASTFEL DE INSTALATII DE SENZORI DE PARCARE
- CRED CA LIVIU A MONTAT SENZORI LATERALI PREA PE MARGINEA BAREI ,MERGEAU FOARTE BINE SI CU 3-4 CM MAI IN INTERIOR
- UNITATEA CENTRALA CARE VINE MONTATA IN PORTBAGAJ RECOMAND MAI ALES CELOR CARE AU MASINI DE CULOARE INCHISA SA NU O MONTEZE CUM A FACUT LIVIU SI SA O MONTEZE IN INTERIORUL PORTBAGAJULUI DECI NU LIPITA DIRECT PE ARIPA INTERIOARA SPATE A MASINII SUB MOCHETA PORTBAGAJULUI DEOARECE VARA ACOLO SUNT TEMPERATURI FOARTE RIDICATE PESTE 40 DE GRADE IAR ACEA UNITATE CENTRALA CARE COMANDA SENZORI O POATE LUA RAZNA DIN CAUZA TEMPERATURILOR RIDICATE ,CHIAR IN PROSPECTUL CARE INSOTESTE ACESTI SENZORI DE PARCARE O SA VEDETI LIMITELE DE TEMPERATURA IN CARE POATE SA LUCREZE ACEA UNITATE DE COMANDA A SENZORILOR DE PARCRE SI SPUN ACEST LUCRA PT. CA AM CONSTATAT PRACTIC ACEST LUCRU.
klaus
Daca unii nu stiu sa citeasca si sa scrie decat cu literele mari, asta nu inseamna ca toti nu stiu...
ionelfromrom
e tare buna baiete smile.gif
katalanu
am si eu un kit oglinda+senzori..dar de ceva timp ba merge ba nu merge. am crezut ca nu se mai alimenteaza, dar am masurat tensiunea pe cablul de alimentare si primeste curent. unde pot sa fac o verificare? sau cum pot sa o verific?
AngelBoY
care sunt cele 2 locase din mufa care dau curent la becul de marsarier? 1 cu 4? daca da care e + si care e - ? (nu am aparat de masura biggrin.gif:D:D) mersi fain....
klaus
Desfaci tripla si te uiti la trasee. Este cel mai sigur.
AngelBoY
Man ms fain ... esti cel mai tare... am reusit sa-mi montez senzorii dupa indicatiile tale in mai putin de juma' de ora wink.gif ms fain... mai baga aici tutoriale daca mai ai ... multa bafta
AngelBoY
Iata ce a iesit:

[attachmentid=1627450718] [attachmentid=1627450717] [attachmentid=1627450716] [attachmentid=1627450715] [attachmentid=1627450719] [attachmentid=1627450720] [attachmentid=1627450721]
interlagos89
senzorii motatii in partea din fata a masinii se alimenteaza de oriunde?
liviu2004
De oriunde.
Corbu'
Si ca sa ii activezi ai ceva switch on/off din interior ? Asta e sistemul pe care functioneaza ?
alex.tircovnicu
Salutare.

Am cumparat si eu de pe net un astfel de sistem chiar ieri. Am dat pe el 96RON si 30RON pe transport sad.gif (Credeam ca o sa faca super afacere ca prin magazine era undeva la 180RON ... eh am castigat totusi aproape 50RON)

Am citit manualul de instalare inclus in pachet si acum am cateva remarci legate de acest tutorial.

QUOTE(Liviu @ 29 Aug 2006, 15:10)
Partea a 2-a

Apoi se fixeaza primul senzor. Atentie ca senzorii au buza nesimetrica permitand pozitionarea lor pe suprafete care nu sunt perfect verticale, astfel incat senzorul in sine sa "bata" orizontal.



ATENTIE
In carte scrie asa ... suprafata pe care se monteaza senzorii trebuie sa fie perfect perpendiculara pe sol astfel incat senzorul sa formeze cu verticala un unghi de 15 grade (unghi dat de acea asimetrie a buzei cum o numeste Liviu)
Pe fiecare senzor chiar exista semne de genul 'this side up' (cu aceasta muchie in sus).

Inaltimea la care trebuie instalati senzorii trebuie sa fie intre 50 si 65 de cm fata de sol(recomandat 50).

Distanta pe orizontala pentru sistemul cu 4 senzori.
Notand cu A B C D cei patru senzori avem:
Senzorii din margine(A si D) se monteaza la o distanta de min. 9 cm de marginea barii(calculata la unchi drept intre partea din spate si cea de pe lateral) si max. 16 cm iar cei din interior(B si C) se monteaza astfel:
Notand cu L distanta dintre senzorii A D distanta dintre A si B trebuie sa de fie 30% din L, iar C la 30% fata de D.
Deci
(m) A (30%L)B(40%L)C(30%L)D(m)
L = AD.
m distanta fata de margine (intr 9 si 16 cm).

Asa scrie la carte...

Numai bine.
kekeT
http://www.nettrading.ro/index-ro.html
Aici sunt cele mai ieftine preturi la senzori de parcare pe care i-am putut gasi !
Sper ca acest link e de folos! abia astept sa imi montez si eu senzorii de parcare cu oglinda!
Multa bafta! excl.gif
ursul_martinica
Multumim Liviu pe baza tutorialului tau in 30 min mi-am montat singur senzorii de parcare....floare la ureche!!!inca o data multumim drunksinging.gif
alex.tircovnicu
QUOTE(kekeT @ 5 Sep 2008, 14:41)
http://www.nettrading.ro/index-ro.html
Aici sunt cele mai ieftine preturi la senzori de parcare pe care i-am putut gasi !
Sper ca acest link e de folos! abia astept sa imi montez si eu senzorii de parcare cu oglinda!
Multa bafta! excl.gif
*




Da, de aici i-am comandat si eu, dar am constatat ca temeperaturile de functionare sunt un pic umflate pe site fata de cele scrise in manual(-20 ... +60) si ori se incinge foate mult protbagajul meu, ori pentru ca sunt ieftini calitatea lasa de dorit, dupa ce merg mult cu masina prin soare(si vara asta a fost destul de calduroasa) imi cam fac figuri ...
ddianutza
Va rog sa ma ajutat si pe mine am o mare problema cu senzorii de parcare.
Imi detecteaza continuu obstacol si nu stiu ce sa fac.
Masina nu are carlig iar senzorii au fost montati dupa explicatiile de mai sus.
george_slz
Daca senzorii sunt curati si pe drum plan detecteaza obstacole in mod aleatoriu, ar trebui sa iei in considerare o defectiune a unitatii centrale sau o variatie prea mare a tensiunii de alimentare, asa cum e in cazul meu.
BioHazarD
Oglinzile sunt heliomate?
cigraphics
sunt foarte folositori senzorii de parcare mai ales ca Loganul are curul cat o balena si pentu incepatori e cam greu sa parchezi cu spatele sad.gif
bgdrenault
Am achizitionat un set de senzori de parcare cu afisajul wireless.Toate bune si frumoase, merg perfect cand este rece afara, dar cand se incalzeste afisajul nu mai emite, sau in orice caz nu mai este detectat de catre centrala senzorilor.Am mutat-o din contraaripa dreapta unde o pozitionasem initial pe planseta de tabla din spatele banchetei, acelasi efect, cum se incalzeste afara nu mai functioneaza. Ce solutie mai pot aplica, mai ales ca firele de la senzorii A si B nu prea imi mai permit multa mobilitate.
C a t a l i n
Invers. Afisajul e receptor. Unitatea centrală emite... Dacă funcționează în funcție de variația de temperatură, cred că e o problemă cu senzorii, nu cu transmisia radio.
DB77AAA
Bre, eu am dat bara jos la Logan si am lipit cablurile de la senzori cu mastic pe interior.
Totusi buna si metoda cu trasul firelor cu o alta sarma, insa eu ma asteptam sa gasesc o bucata de polistirent in spatele spoilerului in zona de montaj a senzorilor. Adica eu pe vectra asa am. Alta data o sa folosesc metoda descrisa in acest topic.
mare_2peu
liviu as vrea sa-mi montezi si mie senzori pe un logan....cand ai tu timp..sunt din buc...msg plz
Mihai San
Am si eu o mica intrebare pentru cunoscatori ..daca imi pun senzori de parcare pe o solenza care are montat un carlig de remorcare se poate sa o ia aiurea senzorii detectand ca obiect carligul de remorcare care este destul de iesit in exterior la solenza?

Multumesc
adită
mi-am montat si eu!mersi liviu pt topic!totusi eu nu am dat joc chederele sa pun firul de la oglinda....doar l-am bagat pe langa el.....parca nici nu ar fi acolo!pt cei de vor sa isi puna pe viitor...nu mai dati jos chederul...e o munca in plus..o sa pun si poze sa va arat cum a iesit la mine!
Roval
Salutare si la multi ani!
Imi puteti spune la MCV pe unde vor intra firele de la senzori in portbagaj? Am decopertat putin mocheta in partea dreapta si deasupra rotii de rezerva dar n-am vazut nicio supapa.
dacis
QUOTE(adită @ 2 Nov 2009, 15:12)
o sa pun si poze sa va arat cum a iesit la mine!
*

Pozele?!...
ZLATE58
QUOTE(Roval @ 3 Jan 2010, 02:40)
Salutare si la multi ani!
  Imi puteti spune la MCV  pe unde vor intra firele de la senzori in portbagaj? Am decopertat putin mocheta in partea dreapta si deasupra rotii de rezerva dar n-am vazut nicio supapa.
*


da jos una din triple dreapta si jos sub caroserie ai un buson de cauciuc .il spargi si pe acolo tragi firele in caroserie
Roval
Multumesc. Pe acolo nu ma uitasem.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.