Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: detector radar
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Detectoare Radar
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
C@talin
deci withleru 1748 e bun inca ,ca e mare ca naiba si greu la fel ,,se luau amici de mine care au niste chchituri mici ca ce faci mah cu caramida aia de detector smile.gif))) ,e lasa ca rad eu mai bine la urma tongue.gif

chiar ma si roade pe spinare sa il desfac sa vad de ce e asa de greu da ma abtin ca nu am chef sal stric biggrin.gif
raqzvan
QUOTE(jfo @ 23 Feb 2007, 00:56)
ce parere aveti despre whistler pro 58 ?
*


E bun. Merita banii. Vede acceptabil in Ka, stie POP (desi la noi n-o sa-ti foloseasca), are trei moduri City.
jfo
Mersi Raqzvan pt. raspuns ,pana la urma m-am hotarat sa-mi iau un bel.940 vector,de la sigma comp.615.00 cam scump sper sa merite banii.
apropo aveti vreo unul asa ceva sunt curios cam cat e de bun.mersi!
GoGu
E f. bun 940-ul.

@C@talin, citeste AICI despre 1748. E un detector bun, sa stii (in graficele din articol urmareste banda K, aia ne intereseaza pe noi).
C@talin
chiar antena din interior din ce e facuta ca mai cazut odata dupa bord la o plecare mai agresiva dupa loc:P si la lovit de tot ce a gasit in cale saracutu tongue.gif ,asta mai demult ,are ceva care se oate sparge prin el
paulp
din tabla, si arata ca o pilnie wink.gif
jfo
banda, k "am inteles ca e la noi,prin europa ce banda se foloseste aveti idee?
am inteles ca o sa se introduca si la noi banda 'ku,sa introdus cumva, aveti informatii?
l@u
KU inca nu dar urmeaza ca si POP
jfo
in dreptul benziinarilor in ce banda va avertizeaza ,la mine in ,k'e normal asa?
parpanel
da
jfo
si atunci radarul pe ce banda e detectat?
GoGu
Depinde de radar... La noi, tot in K.
steph
Revin ... Care sunt sansele sa gasesc radar la noi in ka? Primesc alarme flase intr-un numar destul demaricel. Nu ma deranjeaza ca am setat si automute si intellimute dar nu prea ma mai lasa sufletul sa franez la orice ka. Dca sunt maisni in jurul meu si ma tot fatai de pe o banda pe alta nu franez sigur. Doar cand sunt cam singur pe sosea mai reduc un pic...
GoGu
In pura teorie, in Ka ar putea fi radarele MPH Python (1 si 2), astea se fabrica in toate versiunile X, K, Ka. Dar, din ce s-a vorbit pana cum, se pare ca la noi sunt doar K (insa nu pot jura, chit ca nu am auzit pe nimeni sa fi intalnit radar in Ka).
jfo
inca ceva, voi unde l-ati montat pt a avea ,eficienta' maxima?
C@talin
eu il tin cat mai sus, pe parasolar, sa vada cat mai departe,si sa moara si garcea de ciuda cand il vede icon_mrgreen.gif
danutz_r
sus langa oglinda, prins cu ventuzele lui si alimentat de la bricheta
BoneHead
Ce ziceti de Cobra xrs 9300?? Am gasit la Real cu 2.500.000. Ce ziceti emrita sa il cumpar???Mersi mult.
raqzvan
Nu cumpara. E un model slab. Mai degraba Whistler SRT-30. Sau SH, un Bel 795... de curand gasisem unul la 300RON.
darem
...dar un XTR 425??? de la whistler!
adrianpurcarin
daca va intereseaza, avand in vedere ca ne cunoastem, eu pot sa va fac rost de cobra 9430 la 310 RON. nu le vand eu, nu pun adaos, numai ca am o "sursa". Semit poate confirma. Daca vrea cineva sa imi dea un PM
BoneHead
de un whistler srt-35 ce ziceti?La 300ron? Mersi!
GoGu
Ca e scump... Pretul corect e sub 250 ron, cu factura & stuff...
E un detector cinstit, cu o performanta buna la pretul lui.
adister
Ce parere aveti de un Whistler XTR-560 la 480 RON? Asa cand te uiti la specificatiile lui pare destul de interesant....
Keiths
nik
Keiths
FYI :

http://www.jurnalul.ro/articol_71298/detectoare_radar.html

http://www.jurnalul.ro/articol_71297/cum_a...n_detector.html

sa va faceti o idee... din ce am gasit eu...

....parerea mea.....
ghetau dan
Vedeti ca e oferta in Metro de Early Warning...am avut eu unul prin 2002 si era super bun...acum am Whistler 3450 Pro (modular) ...cum sa-l las: pe VG2 sau POP?
l@u
VG2 nu iti mai foloseste ca sunt legale detectoarele iar POP inca nu avem dar lasa-l totusi pe POP ca pe VG2 s-ar putea sa tipe la intalnirea cu alte detectoare. Am mai spus undeva pe forum-aveti grija ce inchide-ti ca prin Iasi sunt radare in X-low(trebuie sa aibe detectorul aceasta banda) iar prin Cluj este unul in Ka
Chipu
Mi se pare mie sau de Cobra nu prea se scrie de bine, sa inteleg ca nu-s asa grozave...
raqzvan
Daca te uiti pe forumuri o sa gasesti probleme la toti producatorii. Oricum, poti sa ai detector de 800$, daca nu stii sa-l folosesti tot iei amenda.
Cobra nu sunt chiar #1, dar sunt ok, mai ales pentru Romania. E ok seria 95X0-97X0. Nu m-as arunca la un detector de 1000RON, care e doar un 9730 cu display LCD dot matrix.
darem
Dintre cei care aveti detectoare pe MII cu climatronic....
Cum reusiti sa le montati sus langa oglinda retrovizoare pe acea zona hasurata folosind ventuzele? Eu nu reusesc sa-l prind acolo deloc! Nu prind deloc in acea zona si am luat si unele ventuze mai mari!
modelul: W xtr 425
Multumesc!
ccezar2004
pai eu am avut lamela aia metalica de la ventuze... si nu aveam ventuze... dupa ce am cautat disperat sa fac rost de ele m-am decis sa lipesc lamela cu o banda dublu adreziva... si sta excelent... si in mod cert mult mai bine si mai fix decat cu ventuze...
the teacher
ce parere aveti de detectoarele de la carrefour?cobra 6...?270ron,parca...or fi bune pt.radarele de pe loganurile militiei?
w333d
QUOTE(l@u @ 23 Feb 2007, 13:24)
KU inca nu dar urmeaza ca si POP
*



saluty.

Apropo de KU . Ma tot gandesc sa imi iau un detector Cobra . Deocamdata m-am oprit la 2 modele :
Cobra XRS_9430 sau Cobra XRS_9330 ( modelele astea au KU din cate stiu eu ) . Voi ce ati recomanda ? Am probat o versiune mai veche de cobra nu stiu modelul ... si a mers cat de cat ( tinand cont ca am parbriz atermic ) semnalul maxim era linga masina cu radar la 3 ( atita indica pe ecran ) deci merge . Aveti ceva recomandari in legatura cu achizitionarea unuia dintre modelele mai sus amintite ? Ma refer la un magazin-online SERIOS ! Sincer sunt cam incepator in shopingul online si nu am chef sa am neplaceri/surprize. Va multumesc anticipat pt sfaturile voastre ! papa.
cj98czh
QUOTE(darem @ 19 Mar 2007, 19:29)
Dintre cei care aveti detectoare pe MII cu climatronic....
Cum reusiti sa le montati sus langa oglinda retrovizoare pe acea zona hasurata folosind ventuzele? Eu nu reusesc sa-l prind acolo deloc! Nu prind deloc in acea zona si am luat si unele ventuze mai mari!
modelul: W xtr 425
Multumesc!
*




La meganul meu am rezolvat astfel....am dat ventuzele jos si am bagat tabla aia intre plafon si parbriz, iar intre parbriz si tabla am pus putina banda adeziva si de atunci nu mai am treaba..
darem
Multumesc frumos pentru idee!
Am facut la fel in aceasta seara si statea destul de tapan...sper sa nu fie influentata acea banda de caldura care va veni!
DomnulK
salut, pana la urma ce benzi de detectie se folosesc in romania?
pana acum nu am intalnit decat radare in banda K...
aphophis
poate s-a mai discutat. am un cobra 9300. stie cineva de un manual in limba romana pentru acest aparat? am gasit pe net pentru 9330, care-mi poate spune diferentele intre 9330 si 9300? pot sa ma iau dupa manualul de la 9330? Ce parere aveti despre acest aparat? Stiu ca e ieftin, deci nu ma astept la cine stie ce, dar in mod real ma pot baza pe el?
GoGu
Principala diferenta e ca 9330-ul are si banda Ku. Mai difera si ca aspect, insa asta nu cred ca e o problema.
Parerea mea despre Cobra, in genere, nu e f. buna, insa poate sunt eu subiectiv...
l@u
Nu esti deloc subiectiv......
horsewhisperer27
fratilor, am facut banii de un bel 995!l-am gasit in cateva oferte, e in jur de 400 usd/10 milioane de lei!cam tanda pe manda!

acum intrebare: se face sa ma mai strofoc putin si sa iau un rx 65, cam cu 100 de $ in plus?macar sa stiu o socoteala?
pe de alta parte diferenta in sine e jumate din pretul unui detector mediu ca sa-i zic asa!

pareri va rog!
l@u
Oprestete mai ca e de ajuns 995-ul ala ce vrei sa zbori pe drum?Crezi ca daca dai 100$ in plus pe un RX65 acesta te va scapa de instant on? Eu cred ca nu si o sa iti para rau si mai tare dupa bani!Eu unul am vandut detectorul si nu cred ca am sa mai iau altul sau poate unul foarte ieftin gen Whistler 35r(GoGu stie de ce)il tin pana apare Ku(daca mai apare) si dupa aia il arunc.
Laurentziu83
QUOTE(horsewhisperer27 @ 23 Apr 2007, 01:13)
fratilor, am facut banii de un bel 995!l-am gasit in cateva oferte, e in jur de 400 usd/10 milioane de lei!cam tanda pe manda!
*


Eu am dat 4 milioane pe 795 si imi vede radarul de dupa colt de la 600-800 de metri (in Gl simte radarul de pe faleza, de la parcul de distractii, inca de la Restaurant Ancora). Daca mi-as fi luat 995 poate l-as fi simtitm de la 100 de metri in plus fata de actualul, dar de la 4 la 10 mil e cale lunga.
Pentru vitezele cu care circulam noi eu zic ca sunt suficiente detectoarele la 2-3 milioane. Detectoare gen Valentine one isi iau americanii care merg cu 250 la ora pe zone cu limitare la 112. Crezi ca te incadrezi in categoria asta?
Pe de alta parte, forget about Ku, cel putin in Ro. Cand o sa pozeze cineva un radar Ku, asemanator cu cel de aici, atunci am sa ma ingrijorez. radmasa.gif

La detectoare nu recomand Black Spiderzz. De la Galati la Bicaz cred ca a bazzait de vreo 40 de ori, uneori dadea alerta VG2 in mijlocul campului sau alerte de Ku, etc. Macar al meu baraie doar cand e vreo sursa de unde, nu aiurea.
horsewhisperer27
e alegerea fiecaruia!
lau il va arunca...cand va fi cazul! icon_mrgreen.gif

eu vreau sa iau unul la care sa nu ma doara capul de update vreme buna!

si da, vreau cu Ku!

si nu il iau ca sa zbor, nici vorba de asa ceva, il iau ca sa stiu sigur ca nu iau amenda la 80-90 in localitate!si nu numai!
l@u
Si eu am zis la fel vreau Ku si pop si......dar pana la urma am vandut detectorul. Apropo ce are in plus rx65 fata de 995 in afara de geanta de aluminiu de merita diferenta de pret
GoGu
@horsewhisperer: nu cred ca merita diferenta pana la rx65 (apropo, pe sigmanet e 1100 ron rx65-ul, de la 10 la 11 milioane ar merita, hai sa zicem). Si asa (dupa parerea mea) dai cam mult pe detector, dar daca zici ca esti hotarat... Oricum, sa nu te astepti la minuni, sa detecteze radarul din judetul vecin sau asa ceva smile.gif
horsewhisperer27
ma astept doar la o detectie "safe"...adica sa ma salveze si de "veioza" daca nu merg ca nebunu!
darem
"Am facut la fel in aceasta seara si statea destul de tapan...sper sa nu fie influentata acea banda de caldura care va veni! "
..din pacate caldura a venit banda nu a mai rezistat....s-a dezlipit de acolo si a cazut detectorul!
Daca aveti o alta solutie de prindere pentru MII2.1 cu parbriz atermic, va multumesc anticipat!
GoGu
Tare ma tem ca la "veioza" nu vei simti mare diferenta fata de unul mai ieftin. Poate vei castiga 100-200m (zic si eu) la foto-radar (Speedophot sau Mesta).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.