Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dolce
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
AMW
ma nu stiu daca de 4...mai degraba de 6, alta e problema...ca e foarte mult scris pe o pagina...foarte mult si nu sunt bine puse in evidenta lucrurile importante, cum ar fi: ce obtii pentru banii platiti, clauze, ce suma trebuie sa platesti in final...pentru toate reciverele..cu tot cu tva..si mai erau....oricum...dubiosi...dar asta e...macar sunt ok din pct de vedere al programelor si a felului cum se vede.
NoDacia
si noi cautam o solutie alternativa la catv pt ca astralul sunt niste hoti ( parerea mea ) comparativ cu RDS-ul ( noi platim cam 450mii pentru programul standard +hbo, iar asta ar fi pretul maxim -daca nu ma insel- la rds pentru toate pachetele ) .... si interesant mi se paruse MaxTV, plus ca o cunostinta buna a mea este actionar la MaxTV si ..... si ... smile.gif

..... la Romtelecom d-abia astept sa renuntam anul asta.... in viata mea nu mai pun romtelecom. am tarife pe mobil de 1$abonament, 1c-grup, 5c-romtelecom si orange si 11c alte retele..... unde mai pun ca sunt si mobil... ma rog ma radiez dar biggrin.gif....
diaconuliviu
Timeo danaos et dona ferentes.
clr
Inteleg ca sunt oameni care si-au pus. Dincolo de contracte, tepe si alte alea, care este calitatea? Este cineva care a prins vreme nefavorabila spre exemplu? Au fost probleme? Ca ei se lauda ca au nu stiu ce tehnologie datorita careia calitatea semnalului nu va fi afectata de starea vremii.

Ca fapt divers, cineva imi spunea ca de la anul vor sa puna sunet 5+1 . Are cineva ceva informatii in acest sens?
DigitalScribe
Sunt client ClickNet si asta dupa ce-am experimentat CableLink-ul RDS-ului de care m-am despartit dezgustat.

Am cred aproape jumatate de an de cand am ClickNet si am si avut o problema relativ naspa cu conexiunea ca la un moment dat cand il apuca se conecta/deconecta modemul vreo 15 - 20 minute si apoi revenea si mergea perfect.

Am sunat la baieti si imediat au venit 2 tipi destepti cu care am putut purta o discutie cu caracter tehnic si lucrurile s-au rezolvat instantaneu. Mi-au si spus ce problema au fost si cam ce probleme mai intampina ei pe la alti abonati. Mi-au dat date tehnice si despre retea, cabluri, calitatea cablarii pana la mine la usa si asa mai departe. Mi s-a parut mai mult decat onesta abordarea lor cat si a celor de la serviciul gratis la care poti suna cand ai problema. N-au incercat sa ma vrajeasca si sa imi inchida gura chiar daca nu folosesc modemul in configuratia standard ci au acceptat si ideea mea (e bridge si am alt router care se conecteaza la pppoe-ul lor; pentru cine se pricepe asta).

La RDS cand aveam probleme de fiecare data eram eu vinovat, ca la un moment dat imi schimbau modemul ala pe banda si la final fiindca nu mai aveau ce sa zica au zis ca ma pun sa-l platesc ca se arde din cauza mea. Spre final am ramas cu modemul ala "stricat" care in vreo saptamana asa brusc mergea absolut perfect, se reparase singur dom'le.

Asa ca, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Cel mai bine e sa vezi toate ofertele si sa nu te iei dupa gura targului ca lucruri rele si bune pot veni din toate directiile.

Dolce, ca si DigiTV si alte servicii similare sunt de fapt servicii subcontractate de alta firma de televiziune prin satelit care detine acel satelit/sateliti geostationari deasupra tarii deci n-are treaba Romtelecomul cu calitatea oferita de satelit. E satelit digital si asta e tot ce ai nevoie sa stii ca sa-ti dai seama de ce se poate intampla rau sau bine.

P.S.: Cu toate ce am zis, cand termina RDS-ul cu FiberLink-ul de montat reteaua in cartier o sa-mi pun si de la ei internet pentru un mic server web pe care-l intretin. ClickNet ofera banda prea mica pentru upload (ADSL; A vine de la Asymetric, adica Download mare, Upload mic).
VeNoM386
Satelitul folosit de Dolce este proprietatea OTE (http://www.hellas-sat.net/?cat=62), deci Romtelecom, spre deosebire de restul.
Cat despre calitatea Dolce, eu sunt foarte multumit si foarte curand o sa fie sunet Dolby Digital 5.1 pe HBO (luna asta au introdus asta si in .ro)
thunder
Cate posturi HDTV se prind cu Dolce ?? ... sunt si eu curios, pt. ca se tot lauda cu televiziune digitala. Asa ca fapt divers, am intrat astazi intr-un magazin Altex unde aveau un TV LCD Samsung, HD Ready, conectat prin Dolce si pot sa spun ca imaginea (postul TVR1 care nu este HDTV) era oribila.
VeNoM386
Nu se prinde nici un post HDTV la nici un DTH romanesc. E si normal sa se vada aiurea DVB-S la o rez de 720x576 pe un LCD cu rez de 1366x768.
HDTV din pacate de abia a aparut in UK, pana apare si la noi ...
Serpico
QUOTE(DigitalScribe @ 19 Dec 2006, 16:15)
n-are treaba Romtelecomul cu calitatea oferita de satelit
*



Ba da, are treaba. Sau poate sa aiba. Din pacate, cred ca toti furnizorii DTH din Romania recomprima puternic semnalul video din motive de cost (latime de banda). Din cauza asta se vede cam prost (uneori se vad cu usurinta macroblocurile). Nu zic ca intodeauna e mai rau decat imaginea de la CATV, dar se poate mult mai bine.

In plus, operatorii DTH au mania enervanta sa-si puna sigla lor pe toate sau pe unele din programele oferite. De parca n-ar ajunge cate sigle, scroll-uri, ferestre, chenare, etc. au deja programele romanesti.
St
Pentru cei care deja v-ati abonat si erati abonati ai Romtelecom, cat v-a costat instalarea pentru 2 Tv-uri?
Lucian M
.. as prinde-o la balconul casei, pe un stilp de lemn...

Instalez ocazional antene satelit DIGI si-mi permit sa-ti dau un sfat: NU folosi lemn pt stalpul de sustinere, vei regreta! Foloseste cu incredere o teava de metal de 1 tol, doua bucati de platbant de 2mm grosime si max 3 cm latime (iar lungime cat doresti), mai ai nevoie de max 10 dibluri+holzsurub, un cleste pt pocnituri, o bormasina, burghie de beton si de fier, un flex si o bormasina cu turatie variabile (sigur ai prin casa, daca nu- imprumuti). Dai gauri la teava, la cele doua bucati de platbant, mai faci si un L tot din platbant de max 7/7 cm pe care il prinzi cu pocnituri de partea de jos a tevii (pusa perpendicular pe balustrada de beton- daca ai la balcon), la fel procedesi si cu lateralele, o priponesti smile.gif la 15cm de varf si la distanta (din ochi) de de 50-70 cm de baza tevii (ca un suport de pom, dar ancorat in dibluri). Vei obtine un suport capabil sa tina si o antena de 1,1 metri care, daca e pozitionata bine si zdravan (deci stranse zdravan suruburile- eu asa fac, le strang de plange cine umbla la ele)- rezista la vanturi puternice. Am montat si pe lemn- am repozitionat-o de vreo doua orica, lemnul se umfla de la apa si daca se misca 1 mm, pa-pa semnal. Sper ca n-am fost prea greu de inteles, voi reveni peste cateva zile cu ceva poze de la cine are antena instalata de mine.
Altceva- daca ai grilaj, e si mai simplu, ca dai niste gauri in tevi si le prinzi cu niste suruburi mai mungi si rezolvi in max juma de ora treaba. BAFTA!
tribunul
QUOTE(VeNoM386 @ 19 Dec 2006, 16:36)
Cat despre calitatea Dolce, eu sunt foarte multumit si foarte curand o sa fie sunet Dolby Digital 5.1 pe HBO (luna asta au introdus asta si in .ro)
*



Cum poti sa auzi 5.1? Iti da un decodor care are iesiri pt. 5.1? sau iti trebuie un televizor special care are din fabricatie iesiri pt. 5.1?
Ori iti imparte semnalul pe mai multe boxe si-ti da impresia de 5.1? si de fapt ai sunet stereo impartit pe mai multe boxe.

Ar fi o chestie misto sa ai sunet 5.1, eu considere ca sunetul face jumate din film.

Eu am inteles ca experimental programele tvr1, tvr2, antena, protv, si realitatea, vor fi transmise digital, de prin zona herastrau.
Serviciul se numeste DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), transmitere digitala a programelor de televiziune.
Firma este RADIOCOM (Societatea Nationala de Radiocomunicatii SA)
Mario_b
Bine ca am re-gasit topicul asta, am si eu o intrebare ptr cei care au dolce, cum faceti cand vreti sa opriti televizorul, opriti doar receiverul sau televizorul sau amandoua?
Intreb ptr ca m-am saturat sa manuiesc doua telecomenzi cand vreau sa opresc tv-ul...
St
Dintre cei care v-ati abonat nu era nimeni abonat romtelecom??

Cat v-a costat instalarea pt doua TV-uri?
Mario_b
Trebuie sa ai neaparat Romtelecom pentru a avea Dolce. Nu stiu cum e cu 2 tv-uri... Parca se plateste ceva in plus...
Imi rasp cineva la inrebare? biggrin.gif
tribunul
1.NU
2.DA
ga!nusha
"Eu am inteles ca experimental programele tvr1, tvr2, antena, protv, si realitatea, vor fi transmise digital, de prin zona herastrau.
Serviciul se numeste DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), transmitere digitala a programelor de televiziune.
Firma este RADIOCOM (Societatea Nationala de Radiocomunicatii SA)"

nu mai este experimental, e definitv cica, dar protv nu mai emite digital
andrei_2006
QUOTE(Mario_b @ 8 Feb 2007, 14:38)
Bine ca am re-gasit topicul asta, am si eu o intrebare ptr cei care au dolce, cum faceti cand vreti sa opriti televizorul, opriti doar receiverul sau televizorul sau amandoua?
Intreb ptr ca m-am saturat sa manuiesc doua telecomenzi cand vreau sa opresc tv-ul...
*


Nu, poti sa opresti doar televizorul. Dar tot trebuie sa umblii cu 2 telecomenzi...
AMW
la inceput le opream pe amandoua....mai nou doar tvu...ma enerveaza ca atunci cand inchid si deschid reciverul trebuie sa bag mereu un cod...si daia nu il mai inchid
Como
Antena de satelit s-a putea monta in balcon? N-as vrea sa dau gauri pe afara. Balconul e inchis, orientat spre sud si e 'scos' in afara blocului.

Digi sau Dolce?
CriSTI68
sunt multumit, am 3 receptoare, merg toate perfect... din cate am vazut merg si mai bine in comparatie cu predecesorul lor care am avut (digi), nu am ce comenta, sunt multumit
tzepesch
deci, am vazut Digi pe plasma de 1M philips. NASPA. se vede pastelat.

am vazut UPC pe LCD de 80-si LG. im, nesatisfacator.

DOLCE pe Samsung Flat cu tub scurt, CRISTAL. in special cand se emite HD, mai ales pe TVR, ProTv si cine mai emit.



sunt fan Dolce, clar, abonament la telefon de nush care impreuna cu receiveru, 60lei/luna, si telefonie urbana-interurbana GRATUIT la orice ora! si reduceri pe GSM-uri.

asa, imi venea cel putin 100lei factura / luna la telefon.

cand plec la tara imi iau receiverul cu mine ca am antena si acolo...


punctul slab, cand ploua destul de tare pierde tare din semnal. cand e furtuna, comut pe cablu UPC.
CriSTI68
cu asta de AICI vad CRISTAL, LACRIMA, LUNA, BEC, GIGEA pe dolce smile.gif
costin_bad
@tzepesch:

QUOTE
DOLCE pe Samsung Flat cu tub scurt, CRISTAL. in special cand se emite HD, mai ales pe TVR, ProTv si cine mai emit.


Cand ai prins TVR1, ProTV in HD pe dolce, ca "nu se exista asa ceva"... TVR1, ProTV in HD sunt la liber, Free to Air.
Poate cu antena si receiver de HD altele decat Coshipu' dolce...
DAVIDK
La voi bazaie sunetul cand dati volumul tare la tv si sunt imagini luminoase?
costin_bad
La imagini luminoase nu am observat, bazaie doar daca reglez sunetul pana la jumatate scala din dolce si cresc sunetul din tv. Asa ca tin sunetul din dolce la max si lucrez din tv (lcd hdready).
CriSTI68
da am observat bazaie si la mine doar cand dau volumul la minim, prima oara am crezut ca este de la sistem smile.gif
tzepesch
QUOTE(costin_bad @ 22 Jan 2009, 09:51)
@tzepesch:
Cand ai prins TVR1, ProTV in HD pe dolce, ca "nu se exista asa ceva"... TVR1, ProTV in HD sunt la liber, Free to Air.
Poate cu antena si receiver de HD altele decat Coshipu' dolce...
*




ce zici tu tati?

daca nu stiai, Dolce prinde HD.

daca nu stiai la tvr se filmeaza in hd, aproape in tot, nu emit intotdeauna hd,

daca ai vazut concertul de rev. de la viena filmat de tvr, poate ai observat ca era HD.


in sfarsit, m-am lamurit cum e cu Dolce si LCD de 1m. SUPERB. pe f multe canale, chair si care nu emit hd. se vede o imbunatatire clara a transmisiei.


ce nu ma prind de ce, de ce pe receiver se aude mai incet decat pe cablu. daca comut acelasi program de pe receiver pe cablu, cu acelasi volum in statie, pe cablu se aude cel putin de inca o data mai tare. trebuie sa scad grabit volumul la statie ca e mult prea tare.


Mr_Devil83
tzepesch spui prostii.

Scrisesem frumos cam 100 de propozitii in care te criticam dar apoi mi-am dat seama ca tu nu stii ce inseamna HD, cum arata o mufa hdmi si de ce nu transmite nici dolce nici orice alt furnizor de servicii DTH din romania emisiuni in HD.

doar te intreb daca lucrezi la romtelefon.
kodrix
@tzepesch

Ca sa vezi tu tvr-ul ala hd problema trebuie pusa in felul urmator:

Conditia 1--- Dolce sa retransmita in format hd(ceea ce nu se intampla);
Conditia 2--- sa ai in casa un receptor HD(coship-ul tau nu stie asa ceva);
Conditia 3--- un TV full HD

Ov
QUOTE(kodrix @ 28 Jan 2009, 03:31)
Conditia 3--- un TV full HD
*



sau macar un HD ready ca oricum e diferenta smile.gif
tzepesch
QUOTE(Mr_Devil83 @ 24 Jan 2009, 05:32)
tzepesch spui prostii.

Scrisesem frumos cam 100 de propozitii in care te criticam dar apoi mi-am dat seama ca tu nu stii ce inseamna HD, cum arata o mufa hdmi si de ce nu transmite nici dolce nici orice alt furnizor de servicii DTH din romania emisiuni in HD.

doar te intreb daca lucrezi la romtelefon.
*




stiu f bine ce e HD, ful hd, hdmi si alte prostii

dar, afirmam ca pe dolce, de ex, se vede clar cand o transmisie a TVR e in HD sau nu. si ca pe dolce pe un clasic flat, sau LCD se prinde mult mai bine comparativ cu Digi + Plasma sau UPC + LCD. si ma refer la exact aceasi model de LCD

28 Jan 2009, 11:20:
si tvr, EMITE IN HD!!! ca nu se prinde, asta e alta probelema. TARA. se da apa calda, dar curge apa rece.... tot aia.

am in tvr cunoscuti, care filmeaza, monteaza si emit in HD si FullHD. asa ca stiu despre ce vb.

28 Jan 2009, 11:23:
din pacate, Dolce se conecteaza prin SCART.
costin_bad
tzepesch, da' stii care e diferenta intre TVR1 transmis digital si TVR HD transmis digital? De ce sunt doua canale SEPARATE emise pe canale diferite de catre SNR?
Sau ce inseamna, pentru semnalul video, particula HD sau SD?
Dupa ce vezi tu ca o anumita emisiune este HD si nu SD pe dolce? Te-ntreb ca si eu am dolce si sunt curios.
bendix
QUOTE
Suna interesant oferta Romtelecom: http://www.dolce.ro/ro/index.html.

Si-a instalat careva?


Am vazut un dolce undeva si se vede impecabil. Daca monteaza pe Logan, imi instalez si eu.
ga!nusha
@ costin_bad

cred ca el confunda transmisiile sd intre ele:)
dolce pe LCD se vede naspa rau, ca de altfel toate DTH-urile romanesti.
e adevarat insa, ca anumite emisiuni/posturi tv au o calitate mai buna a imaginii.
klaus
Mai, cred ca ar trebui sa-ti iei totusi un televizor LCD ca lumea. La mine atat pe LCD cat si pe plasma se vede foarte bine.
bendix
Cu plasma nu stiu cum este, dar am comparat (cu acelasi semnal, nu neaparat dolce) LCD-ul cu Tubul cinescop. Dupa parerea mea, scorul este 0 : 1.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.