Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alti operatori de telefonie mobila
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3
klaus
In aceasta situatie digi e foarte bun pentru telefoanele "dumb". Problema e ca daca iti iei un telefon inteligent si te misti cu el prin tara, in general doresti sa ai si facilitatile lui. Insa in acest caz, internet mai subtireanu la digi.
Eu raman la opinia mea, digi este cea mai buna optiune pentru cetateni din marile orase care nu prea ies din oras (de exemplu elevi, pensionari, oameni ai muncii fara deplasari)

Ca o curiozitate personala: la ce tari "in afara UE" te referi? Ca ma uit pe harta si in afara de tarile spatiului ex-iugoslav, Turcia, Elvetia si Norvegia pe de o parte, si Moldova, Ucraina, Rusia, restul de tari din Europa sunt cam in UE.
argon
Netul intradevar se misca mai incet in afara oraselor si pe roaming, dar sa dai ceck in pe feisbuc merge. Cum am intrat in Serbia, nu a mai mers, Bosnia si Montenegro la fel..dar asta a fost in toamna, anul asta iau un backup, sa fiu sigur.

PS: ca si net, merge si cat are nevoie google maps sa stea conectat, ca sa-mi indice corect unde vreau sa ajung, deci pentru mine e suficient.
paul_p
QUOTE(adytym @ 9 Jun 2015, 14:53)
nici nu avem 4g in Romania , poti sa verifici unde ai semnal 4g si unde nu . poate o fi prin Bucuresti dar in restul tarii ii foarte slab  aproape inexistent , intra 3g-ul cu H+
*

Pana si in Delta, in barca, ai 4G...
vallixx
QUOTE(argon @ 9 Jun 2015, 20:43)
Netul intradevar se misca mai incet in afara oraselor si pe roaming, dar sa dai ceck in pe feisbuc merge.
*


Acu' nu te supara, dar nu toti avem net numa' pt check pe FB.

Ideea e simpla. Io am net portocaliu, frati-miu are RDS.
Lucram impreuna, frecventam aceleasi locuri, mergem in concedii impreuna.
Nu exista nicio comparatie la niciun nivel, exceptand evident pretul, intre netul meu si netul lui.

Al meu merge, al lui doarme. Nu ca n-ar merge.....dar greu nene. Lent in draci.
Lui ii convine pt ca nu are nevoie de cine stie ce net....asa ca prefera sa plateasca putin si sa nu numere megii de net ca nu cumva sa depaseasca.
E ok, e treaba de necesitati. RDS-ul are rostul lui....ofera un net nelimitat la pret mic.
Are locul lui pe piata, are un public tinta.....foarte bine, toate bune si frumoase.
Insa calitatea lui....nu are nicio legatura.....e pe masura pretului.

Si nu-mi ziceti ca "la mine merge bine", vad zilnic cum merge la frati'miu.
Mi-e greu sa cred ca merge la cineva bine si la el prost.....si l-a avut pe Philips, LG, Samsung.
Nu terminalul e problema.
Laurentziu83
Sa mai reinviem discutia pe aici, intrucat de aproape o jumatate de an am dat Orange-ul pe Digi si la momentul actual consider ca am facut cea mai buna alegere.

Context: client Orange din 2003, intai prepay, apoi abonament pana in 2013, apoi iar prepay. Eram foarte multumit de acoperire, ca imi configuram singur optiunea prepay cu cate minute si cat net voiam (vorbesc maxim 2-300 de minute lunar), plateam 5 euro si ceva fara TVA, incarcam cu credit cat sa am de reincarcat pe mai multe luni si un eventual pod la Fetesti, etc. Abonamentul nu era o optiune, plateam mai mult si nu primeam nimic in plus.
In 2018 am plecat intr-un city-break la Paris. La aterizare, pauza semnal la mobil. Zic eu ca a cedat sim-ul, ca am mai patit-o. In fine, aveam net la hotel, avea telefon prietena, am anuntat cunostintele ca sa nu ma sune saptamana aia si aia e. Ajung inapoi in tara, stai ca a revenit semnalul la telefon. Hai ca e dubioasa treaba. Opresc direct la Orange-ul de la Victoriei: "optiunea dvs nu e valabila in roaming" "ok, nu ma intereseaza beneficiile in roaming, incarc extra si platesc cost suplimentar, nu ma deranjeaza" "nu ca nu se poate, trebuie sa incarcati o optiune de minim 10 euro ca sa aveti SEMNAL in roaming, implicit aveti si beneficii, cat stati in tara activati optiunea mai mica, cand ajungeti la vama, activati cu roaming" (de parca eu n-aveam ce face cand ajungeam la vama decat sa activez optiuni, nu mai vorbim ca la dezactivarea unei optiuni nu iti da nimeni banii inapoi pe perioada ramasa). In fine, nu mai detaliez kkt-ul asta sinistru, ca n-are sens. Am ramas de atunci sa le dau cate 10 euro lunar, fie ca ieseam din tara, fie ca nu. M-am uitat si pe la alti operatori si, in afara de Digi, la toti era la fel. La momentul respectiv nu ma tentau pe motiv de semnal.
In vara lui 2020 m-am mutat o perioada la Budapesta cu munca. In continuare dadeam 58 de lei pe luna pentru beneficiile Orange. Dupa 2 luni, ma anunta senin Orange ca stau cam mult in afara tarii si ca ar fi cazul sa ma sterg pe bot de beneficiile lor pentru care dau doar 58 de lei lunar (eu vorbind 200 de minute lunar si trafic de sa zicem 1 gb). Asadar am zis ca e cam cazul sa termin cu bulangiii astia.
Cand am ajuns de sarbatori la Bucuresti, m-am dus frumos la un centru Digi ca sa ma portez iar dupa 15 minute (cu tot cu stat la coada) am iesit cu un sim nou de la ei in buzunar. A doua zi primesc un sms de la Orange cum ca imi dau 100 de gb de internet daca renunt la portare. Utili ca sifilisul, mai bine imi dadeau o acadea si o palariuta cu elice.
Ajuns inapoi la Budapesta, am constatat ca voice-over-wi-fi functioneaza si in afara tarii (la bulangiii de la Orange mergea doar national), asadar, cand aveam de vorbit in tara, o faceam de la routerul de acasa, unde telefonul se conecta cuminte la Digi Mobil Romania si vorbeam exact ca din tara. Fiind si in Ungaria, in perioada respectiva, daca selectam manual Digi Mobil HU, am avut o promotie prin care traficul de net era inclus in traficul national, practic am avut luni cu cost suplimentar de genul 0.12 euro, practic nimic, nu stiu daca nu mai e si acum. E drept ca era mai subtire cu semnalul in afara oraselor, dar pe drumurile principale nu m-am putut plange, mi-am facut treaba decent cu ei.
Prin Romania n-am avut probleme cu semnalul sau sa ratez vreun apel, e drept ca nu folosesc telefonul prea mult, am zile intregi cand nu primesc nici un telefon, insa am monitorizat semnalul telefonului prin diverse locuri si nu l-am vazut sa lipseasca.
Acum doar ce am revenit dupa 2 saptamani prin Grecia, timp in care am folosit ceva internetul si ceva apeluri: cost suplimentar 1.33 euro. Cum costul e undeva la 1.3 euro/GB de internet, rezulta ca nu l-am folosit chiar putin.
Abonamentul e 2 euro lunar. Daca aveam cartela/abonament de minim 10 euro de la Orange, avem limita de 5 gb trafic lunar in roaming UE, dupa care intram pe nustiuce cost suplimentar. La Digi, dau 2 euro lunar, mai dau 6.5 euro pe 5 gb de trafic UE si tot ies mai ieftin decat la Orange cu 10 euro.
In Bucuresti l-am testat si ca hotspot pentru a lucra remote si nu sughite la meeting-uri, merge cu 20-25 mb pe speedtest. Nu stiu cum e prin alte parti, insa ma astept sa pot lucra remote de la Constanta sau de la Galati, am vazut ca intr-o luna de lucrat remote, 25-30 de gb imi ajung. Cum am 50 de gb inclusi, e ok.

Prin urmare, daca v-ati saturat de dat de-alde 10 euro pe luna operatorilor clasici doar ca sa aveti acces la roaming de cateva ori pe an, puteti incerca Digi. Eu sunt foarte multumit de ei.
cj98czh
ca sa faci Laurica cu 200 min./luna? sau 300 cate are .... la ab. de 2 euro?

ce dracu nu l-ai facut pe ala de 5 cu nelimitat in Ro ...
Laurentziu83
Prietena e si ea in Digi, in retea e nelimitat, plus ca mai am si alti prieteni si ei tot in Digi.
O singura data am consumat 40 de minute in plus peste cele 200, pentru care am platit 40 de centi sau ceva pe acolo, deci practic nu renteaza mai mult la mine.

Da, stiu, sunt zgarcit, dar imi place sa si vad cum factura la telefonie e mai mica decat plateam in liceu.
cj98czh
daca te multumeste este perfect .. eu am zile cand vb. peste 100 de min/zi ...
dizzy
Am o cartela de Digi într-un ifon folosit la navigație.
Rețeaua e încă varza.
Poate roamingul sa fie singurul lor avantaj.
La ce zice Laur, consider că olingi a făcut abuz de poziție dominantă și poate ar fi meritat o lăcrămație la ANPC și ANCOM.
einstein1984
reclamatie pentru ce? Roaming nu inseamna sa platesti abonament/optiuni in tara si sa-l folosesti zilnic 2 luni din ungaria. Parca si 16 facuse la fel in UK.
Daca avea abonament si nu cartela la Olingi, se puteau negocia niste chestii daca ii ameninta cu portarea. dar nah, daca nu are nevoi prea amri in afara de mocangeala...
Laurentziu83
La Digi l-am folosit binemersi 5 luni in Ungaria si n-au mai carait nimic, in conditiile in care m-a costat lunar mai putin. A fost chiar mai ieftin decat Vodafone HU, pe care l-am folosit doar in convorbirile locale, pana si netul era mai ieftin in roaming decat la aia.
De ce la Orange/ Vodafone nu se mai poate?
Pana la urma, un operator trebuie sa se muleze pe nevoile clientilor sai, nu clientii sa se muleze pe nevoile operatorilor.

@einstein: plateam 58 de lei lunar la cartela, nu stiu multi dispusi sa dea atata pe un abonament, nu vad unde e mocangeala. Acum la 2 euro, da, e mocangeala, (si 1 euro cost suplimentar dupa 2 saptamani de roaming) dar Digi nu zice nimic.

@czh: am suficiente meetinguri pe zi in care vorbesc, am avut ani cand am lucrat cu casca pe cap, n-am nevoie sa mai stau si pe telefon sa vorbesc.
cj98czh
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 May 2021, 08:51)
@czh: am suficiente meetinguri pe zi in care vorbesc, am avut ani cand am lucrat cu casca pe cap, n-am nevoie sa mai stau si pe telefon sa vorbesc.
*



pai daca pe tine nu te cauta nimeni ... eu ce sa fac ..
dizzy
Doua luni nu mi se pare ca a abuzat de telefon. Pana la urma a fi iin UE, inseamna ca pot calatori / munci / distra pe unde am eu chef, nu ei.
Dar, cum crezi tu. Eu le-as fi facut reclamatie;
cj98czh
la orice operator din RO (exceptie gigi) serviciul SEE iti spune ca se poate utiliza in limite rezonabile .. si asta se traduce prin faptul ca daca pe o perioada de 3 sau 4 luni (nu mai stiu exact)... esti mai mult de 50% in roaming nu iti mai da minutele si netul gratuit pe care le ai incluse in abonament (cine are asa ceva) partea cu SEE ... ci platesti ce consumi, dar doar dupa ce trece perioada aia .. la gigi platesti de la inceput atat voce cat si date .. ei fac nota discordanta de restul ... scrie clar in contract, dar cine sta sa citeasca ... smile.gif asta pt. abonament, pentru prepay habar nu am cum este, dar sunt convins ca scrie si acolo .. deci nu ai ce reclamatie sa le faci.
MuciX
QUOTE(cj98czh @ 20 May 2021, 22:40)
daca te multumeste este perfect .. eu am zile cand vb. peste 100 de min/zi ...
*


Eu refuz sa cred ca exista atat de multe lucruri de spus pe lumea asta incat sa ai nevoie de 100 de minute pe zi sa le spui. blink.gif
cj98czh
tu poti sa crezi ce doresti ..
MuciX
Eu cred ca nu comunici eficient. tongue.gif
dizzy
Eu avand cartela, ca saracii, nu prea am stat sa citesc.
Le dau 10 euro pe luna in care calatoresc si aia e.
Pe urma trec inapoi la optiunile mele.
bucatzel
QUOTE(Laurentziu83 @ 20 May 2021, 17:06)
Utili ca sifilisul, mai bine imi dadeau o acadea si o palariuta cu elice.
*



Amu' ceva ani, imi expira abonamentul la orinj. Si am trecut pe la ei in pauza de masa, sa-i intreb daca n-au ceva mai interesant sa-mi ofere decat abonamentul curent. Au avut, chiar mai putine minute roaming decat abonamentul pe care-l aveam, si cu vreo 2-3 eur mai scump. M-am uitat la baiatu' ala asteptand sa-l vad cum izbucneste in ras. N-a facut-o. I-am zis sincer ca Vodafonii au reclame la TV cu vreo 2 abonamente mai ok decat ce imi ofereau ei ca sa ma pastreze de cleint. A incercat sa-mi explice ca nu-i cum zice la reclama. Asa ca daca tot parcasem in fata unui magazin de la Vodafoni, in seara aia ma si portam la ei, ca era chiar ca in reclama. Dupa vreo 2 saptamani, ma suna unul de la customer retention de la Orinj, foarte trist ca plec de la ei.Mi-a explicat omul inclusiv ca nu e prea tarziu sa renunt la portare si sa ma intorc la ei. Acolo am izbucnit eu in ras.
dizzy
Sa va povestesc de despartirea mea de Telekom Romanika?
Aveam asa in familie:
1) Tel fix, internet fix, stick internet mobil, Televiziune
2) Abonamentul dnei dizzy
3) Cartela mea

Din motive neimputabile mie, aveam un abonament pe aprox 2 ani la prima configuratie;
M-am rugat cu cerul si pamantul sa ma treac ape fibra optica in loc de netul pe sarmele din vremea dacilor. Nu se poate! Aveti in scara de alaturi, dati-mi un loc in panelul alora si imi trag eu cu mana mea! NU SE POAAATEEEE!
In locul unde munceste dna dizzy am aflat cu stupoarte ca... nu merge reteaua Telekom. In Bucuresti. straic tu!
Pe cartela mea ma tot agasau sa trec la abonament ; ca hâr, ca mâr, etc, ca aveam nu stiu ce oferta; NU VREAU, vreau sa-mi puneti fibra la internetul fix. Ati ghicit, nu se poate!

Am luat o cartele de orinj pt dna dizzy, ca deh , abonamentul nu mergea;
Cand s-a implinit temenul la abonament, a facut cerer de reziliere; culmea tupeului : Nu au trimis colegii mei cererea, deci sunteti abonatul nostru in continuare, mergeti in magazin si ziceti-le sa o trimita; zmoarmata! ia uite aici lacramatie ANPC. Au mai trimis tembelii facturi vreo cateva luni; scapat de unu'

Apoi m-am eliberat de la cutia de carton; cand nu i-am mai suportat, am facut abonament la digi, la sugestia colegilor de forum, si am pus echipamentele lor intr-o cutie; Aici or fi sunat pe fix dar era deconectat de vreo 3 luni; scapat de al doilea;

Le pusesem gand rau la cartela dar nah, cartela pe 5 euro nelimitata, chiar daca mergea prost; au inceput sa ma sune spatamanal sa-mi faca propuneri indecente de trecut la abonament; intr-o zi le-am spus ca vreau un aifon X moka daca ma trec la anbonament de 5 euro pe luna pe 2 ani , pana atunci sa nu ma mai sune; m-au sunat si le-am zis ca gata, ma portez. Portat cartela. La orinj; Dau 6 euro dar reteaua e incomensurabil mai buna; Nu am net nelimitat dar cat e , merge bine ; cand mai trebuie, mai bag 6 euro.
einstein1984
Voi nu stiti sa negociati un abonament, aveam un coleg care anual ii suna sa ii ameninte ca pleaca, dupa 3-4 apeluri la 2 niveluri de asistenta primea minute si net in plus la acelasi pret sau abonament mai ieftin cu acelasi beneficii.
Agaricii din magazin sunt buni sa te treaca de la cartela la abonament si atat, nu au puteti din astea la retinere clienti.
La 8 euro e luna am net cat imi trebuie (de cand cu pandemia imi trebuie mai putin chiar), nelimitate nationale, cateva mii nationale si cateva sute si niste Gb seriosi in roamning SEE. Mai mult decat imi trebuie oricum. Ah, si pot plati o parcare prin sms fara sa incarc cartela smile.gif))
Singura problema cu reteaua era la munca, ca geamurile low E si plasa de sarma pe geam anti pasari, orange aveau repetitoare inauntru ca sa aiba semnal.

Asputea avea toate astea la 2 euro la digi? Perhaps, dar ce rost are sa ma complic cu probleme de lipsa semnal cand mi-e mai mare dragul?
dizzy
citez de pe cartela mea
6.0gb enternet national
48.5GB bonus
4.0GB net international
1673 minute nationale
1673 minute internationale
300 minute nationale
infinit minute si mesaje in retea
asta-i pe persoana fizica

de la munca am alta mancare de pejte pe vomafon
AR-18-MOS
Eu am YoXo. Dacă nu folosesc roaming, cel mai mult am plătit 23 lei/lună. Media e cam de 16 lei/lună. Dacă stau și în Roaming, atunci plătesc 39 de lei/lună.
Minute și SMS naționale nelimitat, se înțelege.
dizzy
Yoxo pare interesant.
Poti detalia, te rog? Ce acte, etc
AR-18-MOS
Faci o poză la buletin din aplicație și cam aia e. 100% digital, nu trebuie mers niciunde. Te portezi cu orice număr pe Orange PrePay iar apoi direct pe YoXo.
https://www.yoxo.ro/
Laurentziu83
QUOTE(dizzy @ 21 May 2021, 09:19)
Doua luni nu mi se pare ca a abuzat de telefon. Pana la urma a fi iin UE, inseamna ca pot calatori / munci / distra pe unde am eu chef, nu ei.
Dar, cum crezi tu. Eu le-as fi facut reclamatie;
*


Asa zic si eu.

La Digi, giga de net in roaming SEE ma costa 1.3 euro. In roaming SEE, pentru convorbiri locale sau catre UE dau aproape 2 centi/minut.

La Orange nu mai stiu cat e, insa daca Digi imi vinde giga in roaming cu atat, poate si Orange, ce e peste e prajitura lor. Conform utilizarii lor rezonabile in UE blabla, am dreptul la vreo 5 giga lunar, restul il platesc la tarif de roaming UE. Practic, daca eu sunt pe Orange si consum tot netul oferit de ei in limita beneficiilor nationale, consum net de 6.5 euro, in conditiile in care dau 10 euro lunar pe toata optiunea. Dupa 2 luni de stat in roaming, vine Orange si imi spune ca fac abuz de reteaua lor si ca ei ies in paguba cu mine, asa ca imi taie beneficiile in roaming, mai am acces la ele doar cat am semnal la reteaua din Ro.

Daca sunt pe Digi si in roaming, platesc 2 euro pe luna abonament si in rest platesc tot ce consum. Cum am mai spus, giga de net ma costa 1.3 euro. Sa zicem ca eu consum tot 5 giga de net cat imi dadea Orange ca utilizare rezonabila, deci platesc 2 euro+6.5 euro=8.5 euro pentru a avea acelasi lucru in roaming. Mai raman 1.5 euro pana la 10 euro, deci mai pot sa vorbesc 75 de minute local sau catre Romania. Si pot sa fac asta perpetuu fara ca Digi sa se supere, eventual folosind aceiasi operatori de roaming ca si Orange.
In plus, eu cand am lucrat remote de la Constanta o luna, am facut telefonul hotspot si am consumat 25 de gb in acea perioada pentru tot ce a insemnat internet (lucrat pe calculator, acces internet, facebook, ocazional vazut un film online, etc). Daca as vrea sa fac asta intr-o tara UE, (sa ma duc pe plaja bulgari), pe Digi, m-ar costa 33+2 euro toata distractia. La Orange mi-e frica sa calculez, plus ca mi-ar bate obrazul ca dau faliment din cauza mea.

Deci si prin urmare, de ce se vaita atata Orange ca ii costa prea mult sa lase beneficiile in Roaming mai mult de 2 luni?

Si de ce refuza sa-mi lase semnalul in roaming la optiunile de 5 euro, daca eu sunt dispus sa platesc pentru ce consum in plus?

Stiu ca e o directiva UE si blabla, dar ei sunt Orange, Vodafone, etc, operatori in zeci de tari, daca nici ei nu sunt in stare sa influenteze o directiva UE imbecila, atunci cine?

Intreb toate astea pentru ca eu sunt genul care pot iesi din tara destul de des, fie si intr-o sambata pana la Ruse ca sa ma dau cu bicicleta pe la Basarbovo sau sa mananc un peste la Durankulak, caz in care nu merita sa-mi activez o optiune cu roaming doar pentru asta, dar e si absurd sa nu mai am acces la roaming cum aveam pana in 2018 si imi asumam costul suplimentar.
einstein1984
mai mult de 2 luni nu mai e roaming, ca nu e calatorie, e domiciliu.... si ar trebui sa-ti iei sim local.... Altfel isi luau francezii simuri de romania si le foloseau acolo.
Laurentziu83
De ce la Digi se poate si la Orange nu?
cj98czh
esti cu capul Laurica ... se poate si la Orange sau Vodaf... diferenta este ca la Orange sau Vodaf. il ai gata inclus in abonament si gratis daca il folosesti cinf. politicii rezonabile, cand o depasesti platesti ce consumi ... pe cand la Digi platesti din prima ... la abonamentul me care are costul exorbitant de 5 euro/luna am in UE am vreo 8 sau 10 gb net in roaming, nelimitat apeluri si sms ... ies des inafara, dar never nu mi-au zis ca gata .. pt. ca probabil m-am incadrat in politica SEE ..

nu stiu cum este cu prepay ca nu m-a interesat niciodata ..
Laurentziu83
Asta pentru ca ai mai multe abonamente, pentru ca ai negociat, etc.

Daca acum te duci intr-un magazin orange sau intri la ei pe site, nu exista abonament sub 10 euro la care sa ai si semnal in roaming.

La Digi am intrat la ei in sandrama si mi-au oferit asta, asa ca Orange m-a pierdut de client.

Ok, nu la 2 euro, dar la 5 euro puteau sa faca un pustiu de bine si sa-mi lase macar semnalul de roaming in pace, nu ma deranja sa platesc ce consum in plus.

E asa greu sa te mulezi pe nevoile clientilor?
psychoo
Am cerut si eu anul trecut o oferta de portare la orange care sa se incadreze in 5 eur cu roaming.
Nu au asa ceva, le pare rau.
Le.am dat ziua buna si am negociat cu vomafon in continuare.
Am primit tot ce am vrut, ca si la celelalte negocieri. Apoi am solicitat aceeasi oferta pt sotie, au fost de acord.
La digi m.os muta cand vor avea semnal mai bun...
cj98czh
eu vad la juniorul meu ... au inca carente cu semnalul, dar s-au schimbat mult de tot in bine ... la cabana nexam digi, orange si vodaf 4g si 3g ..
Laurentziu83
La mine e ok semnalul. Da, nu e full ca la Orange, dar vad 4G si in balarii. Ba chiar mi s-a intamplat printr-o vagauna din Prahova (Cosmina de Jos) sa am semnal la Digi si nema la Voda si Orange.
Sunt de acord ca e posibil sa am lipsuri la semnal prin unele locuri, dar faptul ca au decis sa-mi lase roamingul in pace si sa nu vina in mileniul 3 cu mizerii gen "va activati optiunea cand ajungeti in vama" a contat foarte mult pentru mine.

Pana acum am mers prin cateva vagauni prin Baragan (Crasanii de Sus/Jos) si am avut semnal 4G (nu full). Am sa-l testez si prin munti si mai vad. Desi, pe la Gura Teghii-Varlaam si mai departe, nu aveam nici la Orange, asa ca nu pot avea pretentii de la Digi.
Merced
Eu sunt pe Digi de ani buni deja. Singurele probleme majore au fost cand s-a terminat parteneriatul ala de-l aveau cu Vodafone si am avut o perioada de semnal naspa, pe la tara. In general acolo imi intra pe Vodafone. Am prins si ultimele doua contracte parca, pe vapoare, si cand aveam croaziere in UE a fost lejer cu roaming-ul pe partea de convorbiri. Inca nu era asa popular netul mobil cat sa merite banii, foloseam wifi local in 99% din timp.
Au fost atat de amabili incat au venit si pe ulita sa verifice semnalul de la tara dupa ce le-am facut reclamatie ca tre sa las telefonul pe la geam, ca acum 20 de ani, si m-au anuntat ca intr-adevar, este semnalul slab acolo, dar se va rezolva cu timpul.
Verificarile le-au facut la cateva luni de la plangere, dar chiar si asa. Urmatorul an deja era ok semnalul, si acum am pe alocuri si 4G acolo. Pentru cat costa chiar nu merita reputatia naspa.
Asa pot sa va zic combinatia de la munca, Orange plus iPhone, cand ma urc in lift se intrerupe convorbirea. Cu asta nu patesc asa ceva.
Cam pe unde umblu eu e super ok cu semnalul in prezent, si faptul ca platesc la RDS 100 si ceva de lei pe luna pe internet acasa, TV cu toate canalele si vreo doua abonamente de mobil nu mi se pare chiar naspa.
IRONICK
QUOTE(cj98czh @ 21 May 2021, 17:34)
eu vad la juniorul meu ... au inca carente cu semnalul, dar s-au schimbat mult de tot in bine ... la cabana nexam digi, orange si vodaf 4g si 3g ..
*



Din 2019 pana in 2020 au crescut cu 3%, se bat cu VDF si Orange pe zecimi de procent.

https://www.ancom.ro/toti-operatorii-si-au-...la-in-2020_6324

Au lansat o retea asa cum au facut si aia de la VDF sau Orange. Ba chiar au ajuns la procent bun mult mai repede.
Aia au cumparat retele vechi ... si le-au crescut. In peste 20 de ani ..
Marty
QUOTE(IRONICK @ 30 May 2021, 19:12)
Din 2019 pana in 2020 au crescut cu 3%
*

Pa ieftineala, ca dpdv calitativ... LULA!


3 Jun 2021, 11:39:
QUOTE(IRONICK @ 30 May 2021, 19:12)
Au lansat o retea asa cum au facut si aia de la VDF sau Orange. Ba chiar au ajuns la procent bun mult mai repede.
Aia au cumparat retele vechi ... si le-au crescut. In peste 20 de ani ..
*

Cine a cumparat retele vechi, Vomafon si Olingi?
bucatzel
Aaaa, remember Connex & Dialog ?
einstein1984
Pai aia zic ca ai semnal, dar telefonul meu nu o avea aceiasi sensibilitate ca sculele Rhode&Schwarz ale lu ancom....
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 3 Jun 2021, 10:51)
Pai aia zic ca ai smenal, dar telefonul meu nu o avea aceiasi sensibilitate ca sculele Rhode&Schwarz ale lu ancom....
*


La toti operatorii?

Marty, nivelul semnalului nu este etalon pentru viteza transferului de date.
Sunt site-uri care-s legate si prin satelit, ca exemplu. Important este sa iti functioneze vocea, nu pornhub-ul.
Daca telefonu' tau nu are toate benzile unui operator si habar nu are de carrier aggregation, poti sa te plangi tu cat vrei de operator.
einstein1984
stiu ca RDS trebuiau sa fie musai 4G parca? Era acu cativa ani, ca daca te portai la ei nu mergeau toate telefoanele. Bine, acu or avea toate 4g, dar vorba ta, prefer voce fara net si 2G dar sa fie.
IRONICK
https://www.digi.ro/asistenta/acoperire-ser...perire-servicii

2G, 3G, 4G si 5G

Mai departe cautati si voi.
Marty
QUOTE(bucatzel @ 3 Jun 2021, 11:49)
Aaaa, remember Connex & Dialog ?
*

Aaaaaa..... asa da! Pentru mine Connex = Vomafone si dialog=Orange. Ma si miram ce plm de retele cumparase Connexu', poate p-alea de prin tunelurile dacice de sub Carpati.

QUOTE(IRONICK @ 3 Jun 2021, 14:09)
Marty, nivelul semnalului nu este etalon pentru viteza transferului de date.
*

Eu la acoperire ma refer, ca-s halci imense de tara unde nu bate nici umbra de Gigimobil.
IRONICK
VDF sau Orange cum au reusit sa aibe acoperire mai buna?
Prin reclamatii, ca prin simulari si masuratori nu poti sa acoperi tot.
Eu la orice operator am fost, am facut reclamatii. Ca nu era semnal sau ca aveau probleme de parametrizare, gen nu facea handover ca vecinatatile erau aiurea.
Laurentziu83
Eu personal nu contest ca poate Orange si Vodafone ofera o calitate mai buna a semnalului (desi pana acum n-am avut probleme cu Digi, nu simt nici o diferenta), ci doar zic ca am ajuns la Digi din cauza bulangelii celor doi care mi-au taiat roamingul la optiunile de sub 10 euro sub scuza, sanchi, ca nu isi permit sa dea convorbiri in roaming asa ieftin.

Oricum, vad vara asta cum stau cu semnalul prin diverse vagauni si fac la iarna un bilant daca orange statea mai bine. Momentan Digi imi da mult pe plus fata de Orange si nu ma refer la bani.
vallixx
Depinde ce ai negociat cu ei.

Eu am roaming cu minute nelimitate si 4 giga juma de net, la 8 euro. La Orange. Desi intr-adevar, abonamentul de 8 euro de la ei are beneficii nationale. Insa am negociat cu ei si mi-au oferit pe aceeasi bani roaming + 4 gia juma de net afara si vreo 50 in tara.

Referitor la semnal, Orange sau VDF versus Digi...pot spune in cunostinta de cauza ca unde a cazut Digi, Orange sau Voda au avut semnal.
maho
QUOTE(IRONICK @ 3 Jun 2021, 15:17)
https://www.digi.ro/asistenta/acoperire-ser...perire-servicii

2G, 3G, 4G si 5G

Mai departe cautati si voi.
*


Digi mananca cacao cu hartile, bigtime. La tara la soacra-mea figureaza semnal full, si nu-i deloc cazul (am mai zis-o). La ~ 100 m in linie dreapta de drum european, trebuie sa ies la poarta sa prind nitel semnal. Le-am semnalat problema acu' vreo 3-4 (?) ani, au rezolvat-o pt. vreo 2 saptamani (din semnalul de pe stalp), dupa aia "si-a revenit".

QUOTE(vallixx @ 4 Jun 2021, 12:33)
Referitor la semnal, Orange sau VDF versus Digi...pot spune in cunostinta de cauza ca unde a cazut Digi, Orange sau Voda au avut semnal.
*


up.gif
Marty
QUOTE(maho @ 4 Jun 2021, 15:24)
Digi mananca cacao cu hartile, bigtime. La tara la soacra-mea figureaza semnal full, si nu-i deloc cazul (am mai zis-o).
*

Intra la Vomafone si baga Bisericii Romane din Ghimbav ca adresa de verificat. Cica 4G+, viteze pina la 225 Mbps, realitatea fiind o viteza de 2-3 Mbps 95% din timp. Nu conteaza ca-s in casa, pe balcon sau pe marginea drumului, viteza aceeasi e!
IRONICK
QUOTE(Marty @ 5 Jun 2021, 15:23)
Intra la Vomafone si baga Bisericii Romane din Ghimbav ca adresa de verificat. Cica 4G+, viteze pina la 225 Mbps, realitatea fiind o viteza de 2-3 Mbps 95% din timp. Nu conteaza ca-s in casa, pe balcon sau pe marginea drumului, viteza aceeasi e!
*


2-3 care probabil sunt B la tine.

5 Jun 2021, 20:22:
Pierzi evident si din vedere ca aia este viteza maxima, nu garantata.

5 Jun 2021, 20:36:
QUOTE(maho @ 4 Jun 2021, 14:24)
Digi mananca cacao cu hartile, bigtime. La tara la soacra-mea figureaza semnal full, si nu-i deloc cazul (am mai zis-o). La ~ 100 m in linie dreapta de drum european, trebuie sa ies la poarta sa prind nitel semnal. Le-am semnalat problema acu' vreo 3-4 (?) ani, au rezolvat-o pt. vreo 2 saptamani (din semnalul de pe stalp), dupa aia "si-a revenit".
up.gif
*


Un operator trage linie, cat ma costa sa imbunatatesc semnalul acolo si cati clienti sunt.
Probabil au schimbat niste 'unghiuri', dar au facut 20 reclamatie pe urma. Si au facut rollback.
Laurentziu83
Daca intr-adevar ai nevoie de viteze de zeci-sute de mb cand lucrezi intr-un anume loc (gen lucrat de acasa), atunci te uiti cine are acoperirea cea mai buna in biroul in care lucrezi, nu te uiti dupa un anume operator. Eu n-as sta sa ma chinui cu Digi daca acolo unde vreau sa lucrez are semnal bun doar Telekom, de exemplu, ci imi iau un sim de Telekom si fac hotspot cu ala, chiar daca in viata mea n-am avut treaba cu ei. Macar sa zicem mersi ca operatorii romani dau de-alde 50gb lunar, in Ungaria nu prea pupi mai multi de cativa gb lunar, mai tango cu lucratul din casuta de la tara daca n-ai internet acolo sau din pensiunea in care nu ai semnal wi-fi bun in toate camerele.

Acum, daca ti se incarca mai greu selfie-ul pe fb in fata bisericii romane din Ghimbav pentru ca nu merge netul cu 225 Mbps ci cu 2-3 mb, asta e, aminteste-ti ca dai 2 euro pe luna. Eu ce sa mai zic acum un an cand eram intr-o vagauna prin Prahova (Cosmina de sus), multlaudatul meu Orange pentru care dadeam 10 euro+tva pe luna (la cartela, daa?) n-avea semnal, nici Vodafone-ul prietenei, dar mi-am facut treaba cu Digi?
marksman
QUOTE(Marty @ 5 Jun 2021, 15:23)
Intra la Vomafone si baga Bisericii Romane din Ghimbav ca adresa de verificat. Cica 4G+, viteze pina la 225 Mbps, realitatea fiind o viteza de 2-3 Mbps 95% din timp. Nu conteaza ca-s in casa, pe balcon sau pe marginea drumului, viteza aceeasi e!
*


Dacă ești singur pe celulă și nu la marginea ei, nu plouă, nu ninge, nu are interferențe de la alte transmisii radio sau din cauza activității solare. Atunci ai ăia 225, altfel împarți cu alții și/sau ești influențat de condițiile de mediu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.