Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aveti Xenon pe Solenza voastra?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
marius80_eugen
QUOTE(Bullix @ 25 Aug 2009, 16:55)
As vrea si eu sa tin in mana (de soclu  tongue.gif ) un astfel de bec cu xenon in timpul functionarii. Sa vad si eu despre ce xenon vorbesc unii. Si apoi sa vad cat % din cei de aici cunosc ce este acela Xenon. Deja presimt ca am sa ma tavalesc de ras.
*



Orice ai tine in mana , fie lampa de halogen , fie de Xenon , in maxim 5 minute o sa te friga destul de tare . Deci cand mai ai astfel de placeri sado-maso , incearca pe la evacuare . icon_mrgreen.gif Daca tii mana pe sticla farului vre-o 10 minute e cam aceeasi senzatie ...
Daca te uiti in lampa vre-o 10 minute s-ar putea sa vezi pete cateva zile , deci nici macar vizual nu este recomandat !
extasy_myhay
QUOTE(sharkky @ 3 Feb 2010, 12:15)
Ca sa incerc sa fiu on-topic, saptamana viitoare imi voi monta un set de xenoane de 6000K. Urmatorul test, dupa aceasta montare, va fi cu un set de 4300K.
*



si pana la urma cu care ai vazut mai bine? huh.gif
sharkky
In momentul de fata am o instalatie bi-xenon de 4300K. Fasciculul proiectat pe perete este identic cu cel al becului original, nu o pata neuniforma ...
extasy_myhay
pai la fel se vad si la mine doar ca pareca sunt o idee mai spre albastru decat halogenele insa pana acum nu am avut probleme de genul sa imi dea cineva flash-uri ca ii orbesc,

pana la urma ce rezistenta trebuie ca sa nu ma ramana blocate pe faza lunga?
dandrei
stiu pe cineva care si-a pus becuri de 100w si intr-un an i s-au topit contactele ... :|
anecula_08
Daca l-a mancat undeva... Sa zica mersi ca nu s-a topit faru... dry.gif Ca sa nu mai zicem ca ii bronza pe ceilalti cu ele
sharkky
Eu nu am avut nevoie de rezistenta sau bec ... Nu mi-a ramas blocat pe faza lunga niciodata si tot o singura mufa e infipta ..
kyssy
am inteles mai nou ca iti poti pune xenoane pe dsn,solenza,logan pe la reprezentantele dacia,e in jur de 500-600 lei si ca sunt si omologate r.a.r.
sharkky
De unde ai auzit treaba asta?
Maskatu
O fi citit in cancan...

Oare cand vor intelege unii ca nu se pot monta xenoane pe o masina care este dotata cu faruri ce au striatii? Instalarea sistemelor Xenon pe faruri de tip vechi, cu geamuri din sticla si striatii, este mai putin recomandata. Imprastierea luminii in partea de sus este o problema pentru cei de pe contra-sens. Asta o spun cei care monteaza xenoane, nu eu. Firmele care se respecta nu ar fi de acord in veci sa monteze xenon pe un far cu striatii, fara lupe si fara sticla clara. Cu alte cuvinte o improvizatie 100%.

Este normal ca instalatia sa se parleasca sau sa se topeasca farul in conditiile in care montezi becuri de 100W, deci de doua ori cat a fost proiectata instalatia sa reziste, impreuna cu sticla farului si corpul farului (oglinda). Pacat ca multi dintre noi sunt inconstienti, si atata timp cat vad ei toti boschetii de la marginea drumului, nu mai au alte probleme. Asta in timp ce "noi" cei de pe contrasens, dupa ce trece "soferul" in cauza, ramanem cateva secunde bune cu o lumina puternica intiparita pe retina.
sharkky
Da, dar intelegi ca sunt instalatii de xenon care se impaca perfect cu striatiile farului? Detin o astfel de instalatie si am ajuns la ea schimband vreo 2-3 modele si diverse becuri.
extasy_myhay
in ce numar biggrin.gif radmasa.gif

idea este ca daca iti pui xenoane trebuie sa ai farurile bine reglate, eu unu le am lasate destul de jos, cat sa nu ii derajez pe cei ce vin din sens opus

proba am facut-o cu o dacie 1300 (care are parbrizul zgariat foarte naspa)
in sensul ca am lasat masina pe o strada intunecata cu farurile aprinse apoi m-au urcat in dacia veche si am rulat din sens opus dupa mai multe reglaje am fost multumit mi-am zis ca daca pe mine nu ma deranjeaza inseamna ca nici altora nu o sa le faca ceva

la dsn e alta mancare de peste farurile sunt altfel proiectate si disperseaza urat lumina practic nu prea ai ce sa reglezi la ele( ma refer strict la xenoane, cel putin la cele cu care am umblat eu)
kyssy
normal ca mistourile nu au intarziat sa apara,dar in fine este o solenza in braila care are xenoane puse la dacia si un amic de al meu si-a pus pe logan tot la dacia...apropo nu era cancan ci click si numarul 7 pentru cine a intrebat biggrin.gif
Maskatu
RAR- ul nu omologheaza xenoanele si nu le va omologa din motiv ca nu sunt incluse in dotarea standard a masinii si nu respecta legea, legea care spune ca o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, e ilegala.

Dar tot aceasta legislatie Europeana trebuie sa recunoasca acum toatea institutiile de Omologare Europene TUV , E11 , ISO9001 . Daca Legislatia Romana ar considera ca TUV -ul poate fi un echivalent pentru RAR (asa ar trebui) atunci 2 legi ar fi in contradictie si anume ca produsul ar repecta una si contrazice pe cealalta .

Deci... care omologare rar? sleep.gif
extasy_myhay
pai la noi in romania oricum legea este interpretabila biggrin.gif
djasu82
QUOTE(extasy_myhay @ 9 Jun 2010, 15:26)
in ce numar  biggrin.gif  radmasa.gif

idea este ca daca iti pui xenoane trebuie sa ai farurile bine reglate, eu unu le am lasate destul de jos, cat sa nu ii derajez pe cei ce vin din sens opus

proba am facut-o cu o dacie 1300 (care are parbrizul zgariat foarte naspa)
in sensul ca am lasat masina pe o strada intunecata cu farurile aprinse apoi m-au urcat in dacia veche si am rulat din sens opus dupa mai multe reglaje am fost multumit mi-am zis ca daca pe mine nu ma deranjeaza inseamna ca nici altora nu o sa le faca ceva

la dsn e alta mancare de peste farurile sunt altfel proiectate si disperseaza urat lumina practic nu prea ai ce sa reglezi la ele( ma refer strict la xenoane, cel putin la cele cu care am umblat eu)
*


Atunci la ce le mai montezi daca lasi farurile jos ... nu o sa ai vizibilitate la 50m oricum nu va inteleg eu mereu ai orbesc pe alti pe care ai vad cu xenonul in ochii mei iar mie nu are ce sa-mi faca fiindca conduc cu ochelari polarizati.
E un moft chestia cu xenonul si eu eram inebunit sa pun la sn dar m-am lecuit fiindca am la cealalta din fabrica asa ceva .
Depinde cine interpreteaza legea cand o zice sepcalii ca toti aia care au xenoane pe dacii sau alte marci care nu sunt echipate din fabrica sa li se ridice taloanele sa vezi atunci cum isi fac toti felinare din xenoane.
Apropo mai mult de 70W instalatia nu suporta , in primul rand ia blocul de lumini foc dupa aceea farul cablajul si in final cine stie doamne fereste.
AdiZ
@sharkky

Daca te rog, pui o poza cu instalatia ta? Chiar sunt curios daca bate asa bine lumina cum spui( daca taie lumina cand stai in fata unui perete).
extasy_myhay
QUOTE(djasu82 @ 9 Jun 2010, 20:00)
Atunci la ce le mai montezi daca lasi farurile jos ... nu o sa ai vizibilitate la 50m oricum nu va inteleg eu mereu ai orbesc pe alti pe care ai vad cu xenonul in ochii mei iar mie nu are ce sa-mi faca fiindca conduc cu ochelari polarizati.
E un moft chestia cu xenonul si eu eram inebunit sa pun la sn dar m-am lecuit fiindca am la cealalta din fabrica asa ceva .
Depinde cine interpreteaza legea cand o zice sepcalii ca toti aia care au xenoane pe dacii sau alte marci care nu sunt echipate din fabrica sa li se ridice taloanele sa vezi atunci cum isi fac toti felinare din xenoane.
Apropo mai mult de 70W instalatia nu suporta , in primul rand ia blocul de lumini foc dupa aceea farul cablajul si in final cine stie doamne fereste.
*



nu am zis ca le am la 50m de vazut vad mult mai bine si chiar mai departe decat cu halogenele oricum pentru orice eventualitate am in torpedou si 2 becuri halogen ca sa nu mai styau sa alerg dupatalon wink.gif

9 Jun 2010, 20:36:
o sa fac si eu niste poze diseara (astept sa se intunece) pentru o mica demonstratie, daca reusesc sa dau de un amic o sa pot face chiar niste poze comparative cu masini lidentice (el neavand xenoane)
djasu82
nu trebuie sa ne prezinti noua poze ci celor de la RAR ala mobil cu toate becurile din torpedou iti ridica talonul fiindca o sa zica ca ai umblat la instalatia de lumini si ai modificat.
extasy_myhay
talonul nu il ridica RAR-ul ci politistul care este langa ei iar el trebuie sa respecte legislatia in viguare si anume orice pentru orice defectiune sau modificare care poate fii remediata pe loc nu se mai aplica sanctiunea complementara de retinere a certificatului de inmatriculare ci se aplica doar sanctiunea care cuprinde cele 2 puncte penalizate si cele 2-4 puncte amenda platibile la jumatate in 48ore (nu mai stiu exact daca atata este amenda dar oricum sunt pe aprope) iar altii nu stiu daca au fost opriti de RAR dar eu am fost oprit si nu sunt chiar atat de duri precum par

9 Jun 2010, 21:07:
iar pntru cine nu stie nu se face nici o modificare la instalatia electrica ea este perfect functionala doar scoti becurile de xenon din far si bagi halogenele in rest totul se poate da jos in maxim 5 minute timpo mai mult decat convenabil pentru a nu il supara pe nene politistul prea rau
djasu82
si crezi ca halogenele mai bat asa cum trebuie ... asa cum erau farurile reglate fara xenon...
Eu unu nu ma risc daca apare un mic incident nu sti de ce se ia asa ca preventia e cea mai sanatoasa.
extasy_myhay
halogenele nu or sa bata chiar asa cum bateau inainte dar nici foarte rau avand in vedere ca farurile nu au fost foarte mult laste in jos plus ca functioneaza foarte bine sistemul de reglaj din interior

iata si pozele promise

prima poza: halogene osram bilux 60-55W

poza a doua: xenoane 5000K

restu se observa clar
djasu82
iti spun eu ca e riscant mai ales cand cotesti la o curba sau tai un drum se gasesc momente in care poti baga la altu laserul in ochii si draci la luat si pe ala si pe tine ca intra in tine.
Uite si tu ce intensitate genereaza fata de cea originala pana si fluxul e foarte intens de aceea se folosesc lupe pentru a concentra si fara striati.
ovidiu87
xenon 6000 k
Maskatu
La ovidiu87 a iesit bine fasciculul luminos. Si chiar nu "bat sus". La extasy_myhay mi se pare ceva dubios la farul din dreapta... nu cred ca sunt reglate corect stanga dreapta, pentru ca cele 2 fascicule se "intrepatrund" prea mult si nici macar nu se vad clar "liniile" delimitate, cum se vad la ovidiu...
sharkky
Diseara voi face si eu poze ..
Ovidiu, sigur e xenon de 6000K? Nu prea arata ala a 6000 sincer ...
Maskatu
In poza lui extasy era bezna, in poza lui ovidiu era ceva lumina afara... poate de aici apare "diferenta".
ovidiu87
da, 6000 k , poza e facuta la ora pe la 5 si ceva .lumina e mai alba in realitate, dar asa mi a iesit cu telefonu .
Uite si alta poza sa se vada diferenta dintre proiectoare(becurile originale) si faruri
extasy_myhay
mai conteaza si cat de aproape esti de perete, eu aveam aproximativ o lungime de masina pentru ca in spate aveam un gard
djasu82
cand o da astia lege ca ai voi sa-ti montezi instalatie made china gen xenon ca aia le fac atunci ne punem si noi .
GR 88 S G B
nu vreau sa va contrazic in legatura cu parerile voastre despre xenon pe slz dar vreau sa spun ca eu am d ceva timp si nu am avut probleme nici nenea militeanu smile.gif dar nici cu ceilalti participanti la trafic. motivul pentru care am optat la o astfel de instalatie e ptr ca imbunatateste vizibilitatea pe orice conditii meteorologice,ideea e ca trebuie sa ai farurile reglate cat mai aprope de adevar!
XMihai
si cam de cati K ti-ai pus? smile.gif ca vreau si eu sa-mi pun pe papuc
Iulikk
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627630600

Aici se vede clar cat de mare e diferenta (cat de imprastiata este lumina) intre "csenon de pe net" si un halogen.

Ce sa va zic... multa "fericire" si sa fiti orbiti si voi, la fel cum ne orbiti pe noi.
shake
iulikk isi face treaba si "csenonu de pe net" doar ca trebuie reglat intr'un atelier , sau de cineva care se pricepe , nu la ochiu fiecaruia in spatele blocului...
Fratzica
in loc sa va bateti joc de participantii la trafic de ce nu va puneti becuri cu halogen de calitate in loc de xenon de calitate indoielnica?

De ex:
http://www.philips-shop.ro/7268.p.html

sau

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=3983
sharkky
@Iulikk: Luna viitoare poate ne vedem prin Mangalia, si-ti arat si xenoanele mele ...


Pentru restul, promit ca voi face un set de poze in aceasta seara, sa va dati cu parerea la fascicol ...

@Fratzica: Am luat becurile de care am vorbit atunci, si se pare ca am avut dreptate smile.gif. Alea sunt cele si cele mai ok smile.gif
Iulikk
Orice ati zice, eu vad zilnic in Mangalia o gramada de masini cu "csenon" pe far cu striatii (in unele cazuri si fara striatii) care ma orbesc de ma iau dracii wink.gif . Oricum, am reglate XtremPower-urile din far in asa fel incat daca le ridic la maxim din rotita si dau faza lunga, sa lumineze exact pe fat(z)a conducatorului din sens opus happy.gif .
sharkky
Urmeaza sa ma chinui sa fac rotita sa mearga ... sad.gif
Iulikk
Hihi.. la mine merge. Ce-i drept, in 7 ani nu a miscat-o nimeni in afara de mine... de vreo 2 ori. Sta fixata pe pozitia 2.
djasu82
QUOTE(Iulikk @ 14 Jun 2010, 18:37)
Orice ati zice, eu vad zilnic in Mangalia o gramada de masini cu "csenon" pe far cu striatii (in unele cazuri si fara striatii) care ma orbesc de ma iau dracii wink.gif . Oricum, am reglate XtremPower-urile din far in asa fel incat daca le ridic la maxim din rotita si dau faza lunga, sa lumineze exact pe fat(z)a conducatorului din sens opus  happy.gif .
*


Vezi ca soferi dupa tir ,autobuz , iti i-a si ei ochii , sunt foarte puternice !
Iulikk
Pe unde circul eu nu prea sunt camioane biggrin.gif .
djasu82
riscul e altu sa intre ala in tine daca l-ai orbit si atunci nu stiu cum o mai scoti , nu e de jucat cu asa ceva frane directie si lumini.
Iulikk
Daca o luam asa, pot intra si eu in el pentru ca "m-a" orbit. Macar eu merg "legal". Xenonul adevarat se pune doar in far cu lupa si pe masini care sunt dotate corespunzator cu spalator de far si autoleveling. Restul sunt mofturi. Nu ma luati cu fraze de genu "nu se vede soseaua, nu lumineaza bine"; eu de cand am XP-urile dau faza lunga doar la melteni si cand fac flash wink.gif . In rest faza scurta si vad extrem de bine fara sa deranjez pe nimeni.
Emid
Salutare, nu prea inteleg dece sunteti asa impotriva xenon-elor, in pozele atasate de extasy, eu sunt proprietarul halogenelor.... (naspe ce-i drept).
Sunt foarte sensibil cu ochi la lumina (deaceia port ochelari heliomati), am facut teste cu xenon-ele lui` extasy, venind din fata, mergand in spetele meu, samd.... Nu m-au deranjat deloc, mai mult ma deranjau proiectoarele de ceata....

Concluzia: Daca sti sa le reglezi farurile nu deranjezi pe nimeni
Daca habar nu ai cum sa reglezi farul... bash.gif
sharkky
Iata cateva poze ...
Ultima poza este cu zoom, masina fiind cam la 8-9 metri de perete.
Va garantez ca in realitate arata si mai bine. Poate o camera mai profi scoate in evidenta si mai bine linia fascicolului.
extasy_myhay
eu am farul din stanga lasat mai jos tocmai ca sa nu ma injure cei care vin din sens opus daca l-as ridica mai sus la fel s-ar vedea si la mine
Iulikk
@sharkky: Chiar se vad super piesa...
sharkky
Multumesc! Urmeaza sa ma chinui sa pun pe picioare reglajul din bord, apoi sa ma duc sa mi le regleze pe orizontala (in cazul in care nu e ok unghiul).
Confirm zicala "dai un ban da stai in fatza" ... Probleme cu blocajului fazei lungi nu sunt, nu e nevoie de rezistenta sau bec bagat in cealalta mufa etc.
Repet, este instalatie Bi-Xenon aftermarket, direct in farul cu striatii.
ovidiu87
putin de tot mai jos stangul si obtii linia ce o am si eu
mpi_cs09
Eu am OSRAM cool blue si sunt foarte multumit de ele( le-am lasat mai jos din rotita pentru ca imi mai dadeau astia flashuri ca ii deranja:)),bine dar am si proiectoare puternice cu lumina albastra)
Apropo de "xenoanele" voastre .Am intalnit eu unu cu un logan care avea xenoane si era in spatele meu,era ziua si nu puteam sa ma concentrez la volan din cauza luminii care batea direct in ochii.L-am lasat sa ma depaseasca cu nu prea vedeam blink.gif
Concluzie ,xenoanele fara lupa sunt de kkt pentru ceilalti participanti la trafic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.