Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Aliaj Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
tribunul
Cu otet nu am incercat, am incercat cu tot felul de solutii cumparate din magazin speciale pt. a indeparta cainii, dar efectul a fost spre zero, iar pretul spre infinit.

Mi-am dat eu toate rotile cu solutia aia minune, imediat dupa ce mi-am spalat masina, si apoi am plecat la cineva care are un caine, motanul e mai mare ca el, dar care imi pisa toate rotile imediat cum bag masina in curte. Eu ma dau mare ... sa vedeti daca-mi mai uda Bobita rotile...si-mi radeam in barba, nu trecusera nici juma' de zi de cand facusem operatiunea, vine Bobita, miroase tacticos, ridica copanul si ....
luck33ro
Cica ar merge si formol, dar pute prea naspa si ptr. nasul omului tongue.gif
tribunul
Si un pic de vata pe teava de esapament.
argon
tribunule, ai incercat ce scrie in postul #247 inainte sa dai banii pe iluzii?
einstein1984
Argoane, vin pana la deva daca ai probleme cu cainii. Rezolv si matizu si espero.
tribunul
Il pun pe junior sa faca.
argon
trebuie sa faci tu, juniorul sau einstein nu au destul testosteron.
Marso
Referitor la topic...aveti idee unde se pot gasi de cumparat inele de centrare pentru jante de aliaj?

Rog cine stie sa raspuna la subiect...magazinu X din strada Y etc. ... nu imi spuneti "la orice vulcanizare sau magazin ce comercializeaza jante" ca nu e chiar asa mad.gif .

Multumesc anticipat, o seara buna tuturor! respekt.gif
god
Auto RAM International se cheama iar locatia o gasesti aici(in Rahova pe Sos. Alexandriei la aproximativ 3-400m dupa Petrom): http://www.anvelopesijante.ro/contact.php
Au preturi foarte bune, eu am apelat la ei prin iunie sa indrept o janta usor ovalizata (traisca gropile din Bucuresti sad.gif) si sunt foarte multumit mai ales ca am iesit sub jumatate din cat ma "umflau" alte service-uri pe unde intrebasem.
Revenind la ce ai intrebat tu Marso...au pe stoc doar cateva seturi de inele dar daca nu se potrivesc pe ce ai tu nevoie masoara ce e de masurat si a doua zi le ai facute.
einstein1984
Exista vreun logan vandut din fabrica cu jante cu offset ET43? Sau alea sunt doar pentru clio 3?
SorinXp
Dap, eu am et-ul 43 atat pe cele de aliaj cat si pe rezerva
Masina e pretige 1,6 16v, cumparata pe 13.12.2008
rue
vinde cineva jantele de prestige? daca se poate cu gume bune de iarna :-)
darthmaul
Cat costa si unde gasesc in Timisoara janta de Logan ca cea din imagine ?

user posted image
bobo77
La orice dealer Dacia teoretic, daca nu au pe stoc, pot face comanda.
nucu68
Asta primavara am facut un schimb de jante cu tatal mei. Le-am luat pe ale lui din aluminiu si i le-am dat pe ale mele de tabla. El are in 1.6 iar eu 1.4 Evident ca am facut si schimb de prezoane. Asta dupa ce citiesem ca nu se potrivesc cele de la aliaj cu cele de la tabla. Plus ca cele de la aliaj sunt de 19 iar cele de la tabla de 17.
Intre timp pentru a scapa de schimbul de cauciucuri iarna- vara am cumparat si 4 jante de tabla. Am cerut la magazin si prezoane pt ele.
Ieri m-am apucat sa montez jantele si surpriza. Intre prezoanele de la aliaj si cele de la tabla nici o diferenta. Aceaasi conicitate, aceeasi lungime. Desfac un prezon de la masina tatalui.( Cele care le avusesem eu initial) Identice.
Cum se poate? Am citit pe forum ca nu sunt identice. Si totusi le-am verificat, masurat cu sublerul. Nici o diferenta. blink.gif
electrica2000
cele mai frumoase genti ,sant cele cu spite mai multe si albe ,dar costa 800 roni buc ,are la daciashop si mai sant unele pe fata zici ca sant taiate cu flecsu.... tesiturile la spite are culoarea aluminiului, astea 2 modele ami plac.
cele albe se potrivesc la fix cu ,culoarea masini alb.
bleumineral
Buna ziua
@nucu68
Când ai făcut schimb de jante cu tatăl dumitale ai avut chei diferite ca să desfaci roțile?
@electrica 2000
Nu mai chinui limba română nene...învață să scrii și să vorbești.
nucu68
Da, cheile sunt diferite. La el pe jante aluminiu erau de 19 iar la mine pe tabla de 19 .Tocmai de aceea nu am mai stat sa verific si am cumparat si alte prezoane. Ca apoi am vazut ca potriveau si unele si altele asta e alta poveste. Si sa fie invatatura de minte si la altii. Verificati inainte de a cumpara.

19 Feb 2013, 15:29:
Scuze. Am batut gresit. Trebuia sa scriu la mine 17. Plus ca au su alt format. La tatal meu chei in genul celeia ce se gasea inainte la Dacia, iar la mine e in forma de ... L
alecs68
este interest cineva de un set aliaj r15,j6,5,et 50,pcd 4*100...jantele provin de pe laguna1
Logan rosu
Salut , stie cineva daca jantele de tabla de la noul logan mcv se potrivesc la loganul din 2004 care are jante de aliaj? Multumesc
sobolan
QUOTE(nucu68 @ 5 Nov 2012, 18:54)
. Intre prezoanele de la aliaj si cele de la tabla nici o diferenta. Aceaasi conicitate, aceeasi lungime. Desfac un prezon de la masina tatalui.( Cele care le avusesem eu initial) Identice.

*



asa arata un prezon pentru janta de aliaj .....cum se poate? ai fost "ars" de dealer sau de cei de prin service pe la revizii....
Fancyman
Jantele de la noul logan au et-ul de 40 fata de 43 cat era inainte; practic la NL jantele sint iesite cu 3 mm in afara fata de modelul anterior.
nicu132003
La Modelul 2016 Logan, are cineva idee, daca prinderea tot de 4 x 100 e! Sau ce dimensiuni sunt?
Vreau sa imi cumpar unele de aliaj si as dori sa stiu exact ce anume sa cumpar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.