Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandari Culinare (locuri, Retete)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90
cristic1982
Multumesc hanule, o sa incerc reteta (bineinteles cu ajutorul nevestei, ca eu o sa ii dau indicatiile tongue.gif).
Han Solo
mah, daca tot sunteti inconstienti si ma luati in serios, sa o luati din aproape in aproape. sosul de soia poate fi foarte sarat, unii vor mai putin zahar, etc. dar per ansamblu, condimentati bine.
MuciX
N-am inteles niciodata de ce e nevoie de zahar.
Han Solo
incearca... si vei vedea tongue.gif
tatabobu
QUOTE(MuciX @ 4 Feb 2016, 12:35)
N-am inteles niciodata de ce e nevoie de zahar.
*



La orice chestie picanta e nevoie de zahar ca sa poti sa suporti. Fara zahar e prea brutal, si-ti explodeaza papilele inainte sa apuci sa simti cum te incalzesc picanteriile pe interior. Similar in modul cu praful de sare care trebuie pus in orice desert.
Han Solo
acu', ca tot ajunsai aci fara vrerea mea... kimchi va place?
MuciX
Nu. Mi-a adus consoarta ambalat din Koreea si nu e de mine.
Han Solo
nimeni nu-i perfect... tongue.gif



de la sosul de peste probabil. e un gust dobandit. da' se poate fara.
MuciX
Mai exact era "nu puteam fi toti perfecti" tongue.gif

P.S. sunt contient ca e posibil sa fie alt "animal" cel facut in casa, dar ala din comert nu m-a atras.

P.P.S. Mi s-au parut interesante dulciurile in schimb.
radian
QUOTE(Han Solo @ 4 Feb 2016, 11:11)
... o pui intr-un vas si peste dansa incepi sa pui usturoi mojarat, ghimbir proaspat ras, sos de soia, piper, 2-3 linguri de zahar brun, ardei iute uscat si pisat sau sos (tabasco de exemplu), ulei de susan prajit, ceapa verde taiata marunt, si in principiu, orice altceva iti mai trece prin cap si ti se pare ca se potriveste, da' astea sunt de baza, fara ele nu se poate. usturoi si ghimbir pui cu ura si inversunare ...
*



Deci, pe vaca am cumparat-o, mai exact pulpa vitel, o bucata un pic peste un kg, am bagat-o la congelator. Pentru marinata, pe langa ce zici tu acolo m-am gandit sa mai adaug si zeama de la o lamaie si poate o cana, doua de moare de varza. Maclavaisul il prepar diseara si apoi la frigider pana duminica. La fix a venit sugestia ta, duminica tot e randul meu la bucatarie.
Han Solo
n-o lasa sa se faca beton. ideea sa o scoti cand se tine teapana de tot (exteriorul e inghetat complet, dar la mijloc e inca relativ moale), ca sa o poti taia in felii subtiri.
MuciX
Cum sugerezi sa se prepare animalul, odata marinat?
tatabobu
Intre felii de salata/ paine.
Han Solo
oricum. e deja excelent crud, nu glumeam.

cateva zeci de secunde pe gratar sau in tigaie - dar cat sa-l incalzesti, ca daca il lasi incepe vita sa se intareasca si nu mai are niciun farmec.

nu l-as fierbe totusi tongue.gif


la garnitura merge orice. legume la wok, nudelsi tongue.gif, orez, paste, brocoli crud cu otet balsamic si ulei de masline, salata verde, paine chioara, cartofi de orice fel...
b76bgaarh
cu paine pave calda, plus tuica si vin, rosu sec.

ps va urasc, mai am putin si musc din monitor.
Han Solo
dap. incepi cu o palinca, la gratar eventual, si cel mai sec vin dupa.

termini cu un coniac. 38.gif
cdadan
Ghimbir, carne cruda si 3 feluri de beutura. Mai bine mănânc o bucata de pâine chioară si beau niste apa. sleep.gif
DragosP
QUOTE(Han Solo @ 4 Feb 2016, 15:37)
oricum. e deja excelent crud, nu glumeam.
*


up.gif
bgdrenault
E foarte buna reteta dar nu pentru pulpa, fie ea si de vitel. Incercati cu vrabioara, muschi de vita, ceva antricot, carne de la greaban, etc, adica bucati mai fragede. Si merg chiar bucati mai groase de 3 mm pe un gratar superincins, eventual si cu un cubulet de unt si carnea lasata la odihnit cateva minute. Si vin rosu sec neaparat. Si la doua ore dupa bagi si un s.x, ca e pacat ca la cata energie ai acumulat sa nu beneficieze si altcineva.

Chiar sunt curios cum a iesit pulpa in felul acesta.........Radian,
radian
Chiar is multumit, a iesit foarte buna. Cruda nu mi-a prea facut cu ochiul asa ca feliutele le-am fiert in ulei circa 5 minute, intr-un cos de sarma pentru cartofi prajiti. Le-am scos din bait si cu o lopatica de lemn le-am curatat de depunerile solide din bait (ghimbirul ras, etc.). Am asortat carnea cu o garnitura de orez cu legume iar baitul, l-am dat prin strecuratoare, i-am tras un clocot si l-am folosit pe post de sos.
DragosP
Cum să prăjești ma vita? doh.gif
radian
Pai si ce vroiai sa fac cu d-na vaca?
l@u
Maxim 1 min. pe o tabla incinsa?
Han Solo
mah, lasati omu'n pace. daca i-a placut, asta e important.
bmwh548
Da in zeama de citrice nu marineaza nimeni?
Han Solo
Piept de rață cu ghimbir, cafea, portocale și grape-fruit.
bgdrenault
rata cu portocala am facut si eu, dar cu cafea? Merge?
DragosP
Cafeaua, la desert.
Han Solo
Nu, un pic de cafea și niște boabe în 'marinata' smile.gif

Cafeaua de după se bea cu coniac.
GBX
Ca tot ati atins subiectul:
http://www.expunere.com/pentru-adevaratii-...te-in-gura.html
l@u
Ce marinate sunt alea in 1000ml de ulei?
Liviu
QUOTE(Han Solo @ 9 Feb 2016, 19:08)
Cafeaua de după se bea cu coniac.
*


Reteta corecta e cu whiskey si ii spune Irlandeza, da? Si se bea oricand tongue.gif

alcoholic.gif
Rares Bogdan
QUOTE(radian @ 4 Feb 2016, 16:31)
Deci, pe vaca am cumparat-o, mai exact pulpa vitel,
*


Mai exact asa scria pe eticheta sau asa ti-a spus, zambind amabila, vanzatoarea.
In realitate afli daca e vaca sau vitel, dupa culoarea carnii. Cu cat e mai deschisa la culoare, cu cat bate mai spre roz, cu atat e mai tanara carnea. Cu cat e mai inchisa la culoare, batand spre rosu puternic, inchis, nu e mai proaspata, e doar mai batrana.
Ca sa-i verifici prospetimea, fara sa te vada lumea tongue.gif , bagi degetul in ea. Cu cat isi revine mai repede gaura formata de falanga, cu atat e mai proaspata. Daca ramane gaura nemodificata lasa-le lor carnea. Oricum o baga la pastrama, tocat, mici...
Vita e pretentioasa pt cineva fara experienta in bucatarie.
smile.gif

QUOTE(DragosP @ 7 Feb 2016, 19:56)
Cum să prăjești ma vita? doh.gif
*


In ulei, ca pe barabule. biggrin.gif

PS. Tu n-ai nimic de zis p-acolo, dupa atata amar de moderare? Voiam o resetare de parola pe contul vechi. Dupa asta nici mesaje nu pot da. Fa si Domnia Ta o fapta buna ca doar esti crestin. Si vine Pastele acum. tongue.gif

l@u
QUOTE(Rares Bogdan @ 24 Feb 2016, 23:34)
Ca sa-i verifici prospetimea, fara sa te vada lumea  tongue.gif , bagi degetul in ea.
*



Perversule, app. oaia aia nu a murit?
Rares Bogdan
A mancat-ö dihoru'. tongue.gif
l@u
E bun si dihorul, sper ca are peste 20 kile .
Marty
Cu ce sa-ncep?
Markos
cu salatele
Marty
Ma gindeam la un antreu....
Markos
Păi sunt și unii care bagă salate la antreu.


Ok, cu ce vrei tu icon_mrgreen.gif
ady77
QUOTE(Marty @ 26 Feb 2016, 00:22)
Cu ce sa-ncep?
*


Cu începutul.
DragosP
QUOTE(Marty @ 26 Feb 2016, 00:22)
Cu ce sa-ncep?
*


O tărie ar fi cea mai potrivită.
gabize
Nimic nu-i mai bun ca o bere rece dimineața, pe stomacul gol. sleep.gif
DragosP
El a postat la miezu' nopții.
gabize
Decât îl îndrumam.
bmwh548
QUOTE(DragosP @ 26 Feb 2016, 08:17)
El a postat la miezu' nopții.
*



Undeva pe planeta asta cu siguranta era o ora potrivita pentru un scotch cu gheata.
ady77
Orice ora e potrivita pentru un scotch cu gheata, oriunde in lumea asta.
DragosP
Nici de data asta nu poci zice decât up.gif
gabize
enjoy!
user posted imageuser posted image
AR-18-MOS
Vezi ca ady77 chiar te crede ca asa arata. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.