Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ningeee...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195
bmwh548
Muttley: Da' ce, e timpul tau? Lasa-l sa-l piarda, daca asa vrea. Visule hai cu mai multe detalii biggrin.gif
C a t a l i n
QUOTE(einstein1984 @ 28 Nov 2010, 21:22)
Daca ai ceva pe suflet spune, zi pe nume nu te abtine ca nu e sanatos.
*



Unde dai și unde crapă...
corbex
Einsteine, sa vii neaparat data viitoare, sa fim macar doua dacii !
C a t a l i n
Era altul rezultatul alături de un copilot energic.
Alex4u
corbex data viitoare vin si eu ..:> macar sa pastram numele topicului
corbex
Data viitoare o facem pe muntele Gaina. poate mutem ceva.
Merced
Eu ziceam sa propun mutarea discutiei, deci ultimelor 20 de pagini cred, in continuarea aleia de la Intalniri, topicul Transfagarasan, ca a fost acelasi tip de intalnire. smile.gif
bygy007
sint de acord ca numai de ninsoare nu ati vorbit laugh.gif

adica de aici
Muttley
Si hailaiturile macar pentru scurta perioada-n care m-am alaturat grupului:

Ma rog, asta-i de pe drum, angajat la benzinaria Petrom Campulung:
[attachmentid=1627676344]

Le-am zis astora c-a plecat Filip si au inceput-o cu impuritatile trupesti si cazutu-n ispita:
[attachmentid=1627676345]

Dup-aia au venit cu noi, se stie ca mirosu' de ceai de sunatoare-i f similar celui de ceafa la gratar...
[attachmentid=1627676346]

Cataline, ce altitudine aveam aici? Singura poza cu grupu' complet din ultima zi.
[attachmentid=1627676347]

vizavi pe coca...
[attachmentid=1627676348]

Nu pot sa zic mare lucru aici, ma doare falcile...
[attachmentid=1627676349]
- Ba, ti-ai rupt ceva?
- ..................
- Ba, ustura?
- ..................
- Ausma, da' cum te cheama mai stii?
- ..................???

Cica viscol. De fapt era doar mult ALB.
[attachmentid=1627676351]
Marty
Deci ba, sa-i bip in gura de militieni prosti si duplicitari si de tarani basiti care n-au bani sa-si ia doua gume septohan de iarna! Azi am vazut doua Logane de GJ si OT oprite-n zapada, puneau lanturi. Pe cauciucuri de vara! Mai jos erau citeva masini oprite si militienii faceau controlu' la lanturi. Ma-ntreb cum trecusera ghertoii aia cu loganele.
Din povestile spuse pina acum, au fost uitate cele mai importante. Am avut citeva secunde in care am crezut (pe cuvint de onoare, fara nici o caterinca!) ca mor. Zicea Matli lu' gagica-sa sa tina camera aproape ca vrea sa-i faca poza lu' Marty cind aluneca, noi plecind pe jos, pe munte. Eu mi-am uitat bocancii acasa, asa ca eram incaltat in niste pantofi de piele-ntoarsa. Fara toc! Eh, nu stiu cum dracu' reusesc sa fac si ma afund in zapada cam pina la jumatea gambei, moment in care incep sa topai ca pisica prin zapada, cautind disperat un petic fara zapada. Si l-am gasit, de nu l-as fi gasit! Nasol e ca sub un fir subtire de zapada, era ditamai ghetoiu'. Pe care, evident, am alunecat ca-n filme, lipindu-ma cu spatele perfect pe asfalt. Nu cu noada, cu omoplatii. In momentul in care am atins asflatul/gheata cu spatele, mi-a izbucnit tot aerul din plamini pe gura si nas. Nimic in neregula, numai ca de intrat nu mai vroia sa intre. Si pune-te pe horcait, si pe dat din maini ca disperatu', si pe incercat sa explic c-am nevoie de aer. La un moment dat am auzit un "se preface", cred ca era gagica-mea exprimindu-si compasiunea. Tot ea a constatat sec... "s-a invinetit". Cred ca eram super-sexy cu ochii bulbucati, gura larg cascata si implorind dup-o gura de aer.
Ma rog, asta si cu faza lu' Gigi Drift. wink.gif
Oricum, daca aveti de mers undeva in compania lu' Matli si ala va zice sa nu va faceti probleme de drum c-are el GPS, dati-i un cap in gura si spargeti-i gipiesu', e mai bine asa! 04.gif
cosmin_2300
QUOTE(corbex @ 24 Nov 2010, 11:02)
Hai ! Astia zic despre toti carpatii meridionali. Trebuie sa-mi testez si eu caucioacele de iarna third hand.
*


Până la urmă, au meritat?
Merced
Nu prea, ca i le-au dat de vara.
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 21:43)
................
*


Bou' si tampitu' secolului, acu' n-am eu aer radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
cosmin_2300
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 21:43)
La un moment dat am auzit un "se preface", cred ca era gagica-mea exprimindu-si compasiunea. Tot ea a constatat sec... "s-a invinetit". Cred ca eram super-sexy cu ochii bulbucati, gura larg cascata si implorind dup-o gura de aer.
*


coffee_spitsk.gif coffee_spitsk.gif coffee_spitsk.gif
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 21:43)
Oricum, daca aveti de mers undeva in compania lu' Matli si ala va zice sa nu va faceti probleme de drum c-are el GPS, dati-i un cap in gura si spargeti-i gipiesu', e mai bine asa! 04.gif
*


radmasa.gif
corbex
Au meritat, pina la urma nu erau de iarna, dar au un profil cu care pacalesc un militian. Si m-au dus pina sus.
Marty
Discutie-ntre mine ci Corbex:
Io: Auzi, cam ce kkt faci cu cauciucuri de vara pe fata si cu d-alea de iarna pe spate?
El: Sunt de iarna!
Io: Exact si fix o cenzurat, astea-s de vara!
El: Sunt de iarna, asa mi-a zis ala de mi le-a vindut!

Ca sa va faceti o idee, anvelopele "de iarna" ale omului apar in Manualul Utilizatorului primit la Renou' meu 21 fabricat in '90. 04.gif
cosmin_2300
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 21:53)
El: Sunt de iarna, asa mi-a zis ala de mi le-a vindut!
*


radmasa.gif radmasa.gif
Alex4u
care e marty?smile.gif
Merced
Era intins pe asfalt cand s-a facut poza, nu apare.
Marty
QUOTE(Alex4u @ 28 Nov 2010, 21:57)
care e marty?smile.gif
*

Ala cu mina-ntre omoplati si cu blugii uji pe dreapta, tu care plm crezi ca e? dry.gif
Altis
coffee_spitsk.gif
cosmin_2300
Să dea dracu, are ăsta niște replici în el de te kci pe tine de râs radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
G I M
Iauzi Muttley a fost la Sinaia si nu a dat o strigare cheers.gif
bmwh548
Pariu ca a strigat mai ceva ca un nou nascut cand i-a revenit aerul in plamani? radmasa.gif
Marty
Oricum, doresc si pe aceasta cale sa adresez cele mai calduroase multumiri lu' Dumnezeu pentru:

1. Ca n-am dat cu ceafa de pamint, sigur acolo ar fi crescut o cruce din teava la marginea drumului daca se-ntimpla asa!
2. 20-30 de cm. mai jos de locul impactului se afla niste gheata neregulata si iesita binisor in relief. Daca as fi cazut pe aia cu coloana sau cu vreun oscior, muye ma faceam! Deh, 1,87 si 90 de kile. sleep.gif

Ah, sa nu uit, dupa ce mi-am revenit, primele cuvinte au fost: " 'te-n gura ainjtaine cu blestemele tale!" 04.gif
Merced
Ba da' ce-i trist este ca tomai ce povesteai de cazatura aia de pe gresie de la bulgari... blush.gif
Alex4u
cel intors cu spatele in poza??
cosmin_2300
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 22:12)
Ah, sa nu uit, dupa ce mi-am revenit, primele cuvinte au fost: " 'te-n gura ainjtaine cu blestemele tale!" 04.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
vis-a-vis
Am uitat sa spun ca inainte d-a ma duce in camera, am strans tot ce mai era utilizabil de pe masa, in afara de tuica lu' corbex, care a ajuns la Marty.
Bun.
In toiul noptii, ca-ntr-un vis cu secvente din filme de groaza, cu o lumina ce disparea sub un scartait de usa si o clanta lovindu-se de toc la intervale ciudate, incerc sa ma trezesc sa remediez problema. Ma dau jos cu greu din pat, inchid geamul de la baie pe unde isi baga viscolul mustatile. Dupa ce zabovesc o perioada prin baie cu diverse treburi, inchid bine usa, ca sa nu se mai intample asijderea tarasenia, opresc caloriferul si ma bag din nou in scutece. Cu bucurie ma trezesc la 8 fara ceva si-l tin de vorba pe Catalin. Apar si vecinii, adicatelea familia Muttley si hotaram sa luam micul dejun apoi sa facem o tura pe jos prin zapada.
Ne amagim foamea cu omletele cam mici, cremwursti de la conserva, ceaiuri de sunatoare sau de mente, bucati de unt, gem si paine prajita, ne imbracam de scandal, ne infiintam afara si purcedem in sus pe Transalpina. Portiunea degajata de Unimoguri se termina la un moment dat si privim cum o sosea devine impracticabila sub zapada adusa de vant. Asta nu ne opreste sa mergem mai sus. Ba pe acostament, ba direct pe iarba uscata mijita de sub zapada, ba direct prin zapada. Spectacolul de iarna veritabila ne imbie la catarat vreo 2 kilometri. Drumul se afunda mult sub zapada si facem cale-ntoarsa. Care isi mai face o poza prin zapada, care arunca in zapada, care se mai da pe gheata. Lu' Marty-i fug ambele picioare si cade perfect pe spate si incepe sa se zbata ca un peste pe uscat cu gura deschisa incercand sa traga aer in piept. Vreau sa-l ajut si nustiu cum, ma gandesc doar cum cobor eu cu ditai omu-n carca biggrin.gif
Dupa secunde bune se ridica, il controlam de oase rupte, de fapt incercam sa-l atingem pe spate, dar sarea ca ars.
Ajungem intr-un final la cabana si ne hotaram s-o tundem spre casa si sa mai ne oprim eventual undeva pe drum sa halim ceva. Muttley se ofera c-o locatie de vis printre tiristi la vreo 50 de kilometri.
Ne adunam calabalacu' si-l aruncam in masini. Twingo-n cap de coloana, Civicu' dupa el si Lancerul incheind plutonul. Pe pilotu' Twingo-ului il mananca palma dreapta si merge in derapaje mai mult necontrolate cu frana de mana. Hondistu-i urmeaza exemplul dar ESP-ul din dotare-l pune de fiecare data la punct. La un moment dat, pris probabil de euforie, Twingo-ul face un tete-a-queue, proptindu-se cu "tete"-ul in maldarul de zapada. Pilotul vrea sa-si mascheze esecul pe dupa cuvinte, dar e inutil sa ne convinga. Il repunem pe portiunea cu zapada putina si ne continuam coborarea. Lancerul, ca si la urcare, prinde curaj pe portiunea uda, fara zapada si ne lasa-n urma. Ninsoarea se transforma-n ploaie si ziua pare mult mai mohorata la poalele muntilor. Lasam in spate un peisaj de vis si ne deplasam in ruliul Twingo-ului (am vrut sa zic siajul, dar cascarabeta aia se lasa mult p-o parte). Mers monoton pana ce un Golf 2 face dreapta pe un podet si Twingo si Lancerul ocolesc din scurt. Mai o iesire pe un drum laturalnic dictata de GPS-ul lui Muttley, readus de Marty pe traiectorie de cateva ori, ca intr-un final sa ajungem la restaurantul mult asteptat, dar dupa 100 si ceva de kilometri. A meritat asteptarea, ciorba de vacuta, carne la garnita cu mamaliguta, ficatei, mamaliga cu branza, ceafa... toate bune.
Ma permut si eu in Twingo, nu inainte de a ne lua la revedere de la ceilalti.
Mersul devine unul lin si intr-un final monoton. Ne abatem in Pitesti, mai intai pentru a se schimba becul de la farul din dreapta cu unul de 33 de lei, e drept, Blue Vision, apoi becul de pozitie care si-a dat obstescul sfarsit la testele ulterioare. Culmea e ca halogenul H4 a fost luat de la o benzinarie ca nu era de gasit la una mai amonte si becul de pozitie, la cealalta. Dupa operatiunea care a durat ceva, am mai facut o escala la un coleg de al lui Muttley si apoi la Merced, de unde am recuperat casca lasata la el asta vara. Drumul pe autostrada plictisitor, eu am atipit de cateva ori. Am tras la o benzinarie la un moment dat sa dam caii la apa, dupa care mi-am amintit ca dulciurile lui Catalin au ajuns la mine-n punga. Asa ca ne-am delectat din mers cu banane, ciocolata si eugenii. Momentul dulce ne-a mai adus cheful de drum. Si ca sa nu-si piarda obraznicia mai susmentionata de Marty, GPS-ul a inceput sa faca niste rutari de tot rahatul prin Bucuresti. Cu greu am convins apropitaru' sa mergem totusi spre casa si sa nu se mai ia dupa porcaria aia, ajunsi undeva pe la Sala Palatului. Ne-am despartit la mine la bloc, nu inainte de a-mi uita manusile si de a le recupera dupa o retraversare.
Multumesc tuturor pentru iesirea asta si mai ales celor care m-au transportat la si de la locul faptei.
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 22:12)
Oricum, doresc si pe aceasta cale sa adresez cele mai calduroase multumiri lu' Dumnezeu pentru:
1. Ca n-am dat cu ceafa de pamint
*


Poate doar dac-ai fi alunecat in timp ce goleai vreo sticla de vin de maicute, adica cu capu' dat pe spate. Altfel nu vad cum.
Nu mai dramatiza atat ca o baba cu ciorapi trasi pe ciubote, ca faza, in afara durerilor tale, n-a fost decat amuzanta.
Si explicatia medicala a fenomenului de asfixiere daca te-ar putea interesa: plamanii e niste pungi, dintr-un material numit pleura (cred, nu bag mana-n foc). Picand pe omoplati si nu pe nada sau ceafa, plamanii tai au fost comprimati, iar aeru' ala, da, s-a tirat p-unde a putut afara. Da' s-a dus tot, astfel incat pleura din spate s-a lipit de pleura din fata. Fiind frig afara, nu s-au mai dezlipit afurisitele dreq, de ne-au lasat pe noi aprox 1 minut sa ne uitam ca nedumeritii la tine, trecandu-ne prin capete autoincurajari de genu' "sa-i faca gagica-sa gura la gura, ce-s io aici?".
Merced
radmasa.gif
vis-a-vis
Pa dracu'. I-a fost oprita respiratia din cauza socului asupra diafragmei. A fost imobilizata pt o perioada, ca o lovitura in plexul solar. Plamanii sunt ca niste bureti, nu se lipesc ca o punga goala si uda tongue.gif
G I M
Nu prea v-a placut biologia observ biggrin.gif
Merced
Aia ma mira si pe mine. Cunosc simptomele pentru ca in copilarie aveam un verisor care facea pe liliacu' si se atarna de o ramura subreda a unui tei. S-a atarnat pana a cazut pe spate direct pe niste bolovani. Si tot asa, n-a mai miscat cateva clipe.
vis-a-vis
QUOTE(Neagu Ionut @ 28 Nov 2010, 22:28)
Nu prea v-a placut biologia observ biggrin.gif
*

Mai mult zoologia, ca botanica era mai usoara tongue.gif
C a t a l i n
Din câți doctori are forumul ăsta, unu' n-a venit...
G I M
Imi aduce aminte de un prieten care a zgaltait batatorul de covoare pana i-a cazut bara transversala in cap si tot asa pentru cateva zeci de secunde a facut pe surdo-mutul.
Marty
QUOTE(Muttley @ 28 Nov 2010, 22:21)
Poate doar dac-ai fi alunecat in timp ce goleai vreo sticla de vin de maicute, adica cu capu' dat pe spate. Altfel nu vad cum.
Bai bou cu tzitze, eu nu am picat ca bradu', la mine s-a-ntimplat fenomenu' ca picioarele aveau o viteza mult mai mare decit viteza corpului, astfel, la un moment dat, corpul meu aflindu-se intr0un paralelism perfect cu solul. Pe mine nu ma doare nimic altceva decit spatele si, mai nou, coastele, semn ca contactul cu solul s-a petrecut exclusiv intre omoplatii mei si asfalt! In plus de asta, poate esti tu vreun Robocap si nu stiam, ca eu sigur nu reusesc sa-mi tin gitul imobil la un astfel de contact.

QUOTE
Si explicatia medicala a fenomenului de asfixiere daca te-ar putea interesa: plamanii e niste pungi, dintr-un material numit pleura (cred, nu bag mana-n foc). Picand pe omoplati si nu pe nada sau ceafa, plamanii tai au fost comprimati, iar aeru' ala, da, s-a tirat p-unde a putut afara. Da' s-a dus tot, astfel incat pleura din spate s-a lipit de pleura din fata. Fiind frig afara, nu s-au mai dezlipit afurisitele dreq, de ne-au lasat pe noi aprox 1 minut sa ne uitam ca nedumeritii la tine, trecandu-ne prin capete autoincurajari de genu' "sa-i faca gagica-sa gura la gura, ce-s io aici?".
*

Auzi bai, Hipocrat in mizerie, ai explicat exact si fix d-ampulea, explicatia corecta dind-o Visu' la momentu' respectiv.

'ti-ar gipiesu-al dreaq!
vis-a-vis
QUOTE(C a t a l i n @ 28 Nov 2010, 22:32)
Din câți doctori are forumul ăsta, unu' n-a venit...
*


L-a adus Marty p-al lui, poate a presimtit ceva tongue.gif
corbex
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 22:53)
Discutie-ntre mine ci Corbex:
Io: Auzi, cam ce kkt faci cu cauciucuri de vara pe fata si cu d-alea de iarna pe spate?
El: Sunt de iarna!
Io: Exact si fix o cenzurat, astea-s de vara!
El: Sunt de iarna, asa mi-a zis ala de mi le-a vindut!

Ca sa va faceti o idee, anvelopele "de iarna" ale omului apar in Manualul Utilizatorului primit la Renou' meu 21 fabricat in '90. 04.gif
*


Daca vrei sa stii, le spalasem si cu cola. Nu spun de care cola, ca nu-i voie reclama pe forum.
vis-a-vis
QUOTE(Neagu Ionut @ 28 Nov 2010, 22:32)
Imi aduce aminte de un prieten care a zgaltait batatotul de covoare pana i-a cazut bara transversala in cap si tot asa pentru cateva zeci de secunde a facut pe surdo-mutul.
*


Fii capitanul nostru! ph34r.gif
C a t a l i n
QUOTE(vis-a-vis @ 28 Nov 2010, 22:33)
L-a adus Marty p-al lui, poate a presimtit ceva tongue.gif
*



Nu contest, dar în astfel de momente trebuie o opinie obiectivă, lipsită de sentimente. smile.gif
Merced
QUOTE(corbex @ 28 Nov 2010, 22:34)
Daca vrei sa stii, le spalasem si cu cola. Nu spun de care cola, ca nu-i voie reclama pe forum.
*



Cola Steaua? radmasa.gif
Marty
QUOTE(corbex @ 28 Nov 2010, 22:34)
Daca vrei sa stii, le spalasem si cu cola. Nu spun de care cola, ca nu-i voie reclama pe forum.
*

Steaua Cola? nedumerire.gif
Merced
Tarziu tataie. [raspuns rapid!]
Si nu ma refer la corbex. mandru.gif
Alex4u
Marty e cel care sta intins in zapada? cu cioc?
cosmin_2300
Ăla e vis-a-vis ... nimic nu știi!
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Nov 2010, 22:33)
Auzi bai, Hipocrat in mizerie, ai explicat exact si fix d-ampulea, explicatia corecta dind-o Visu' la momentu' respectiv.
*


Ce, ca l-a vazut pe ainjtain fugind la vale cu presu-n mana?
Nu stiu ba, io am ajuns tarziu, nu l-am auzit cand a zis sad.gif
Marty
Aici deja se imbunatatise situatia, vedeam integral masina din fata. In perioada naspa nu vedeai nimic sub botul masini, nici macar la 1 cm. Vedeam Labia aia rosie de la stergatorul spate in sus, in jos era un fel de ceata groasa.
[attachmentid=1627676377]

Inca una, cam aceeasi zona.
[attachmentid=1627676379]
pastrama
QUOTE(Filip @ 28 Nov 2010, 20:46)
Practic eu, corbex si Arhi nu ne-am intalnit cu Muttley,
*


Pacat, asteptam niste povesti despre intalnirea asta.
Oricum, il vad mai "linistit" pe Pilif, mai calculat in postari. Sa-nteleg ca-ntalnirea cu baetii l-a maturizat? icon_mrgreen.gif

Si-nca ceva. Sunteti toti niste mari bulangii ca n-am putut sa vin si eu. Da daca ma-ntorc viu de pe submarinu` mortii si voi nu mai faceti o adunare d-asta...am terminat-o si va si injur!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.