Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TURBONATOR carburator 32IRMA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
cony
CodeXS, unde se poate gasi de cumparat robinetul fin de aer?
CodeXS
@cony
Eu am un "drosel" de echipament pneumatic, dar sunt si alternative mai simple, ca de exemplu un robinet de aer pentru dozaj la acvarii. (sigur merge si acela -- unii l-au folosit pentru a-si confectiona un aparat de echilibrat rampe de carburatoare de motociclete -- si in plus e mai usor de gasit)
Sper sa iti ajute informatiile.

@tzepesch
"codexs, mie mi-a folosit mult si elica si turb. adev e ca proiectandu-l gresit mimi marea consumul. dar elica nu. eu o am in 4 pale"

Ambele le-am confectionat dupa cum am spus dupa retete de aici de pe forum si dupa un pic de bun simt (elica -- da in patru pale, da cu verticalitate suficienta sa nu obtureze admisia pe cat posibil, turbonator -- dupa pozele celor ce comercializaze gadgetul pe net si dupa ce am vazut postat aici si dupa modificari zilnice timp de 2-3 zile de utilizare efectiva).
Din pacate efectul placebo a fost contrazis ferm de consumul marit de carburant asa ca le-am pus deoparte.

Daca nu iti maresc consumul si te ajuta, ma bucur ca ai o solutie custom pentru motorul tau si ca iti functioneaza bine.(si eu imi doream acelasi lucru cand l-am realizat)
tzepesch
vb aia cate dacii.....

acu inca nu-s ferm convins de turbonator, dar elica o am de mai bine de un an. si nu-mi da motive sa o elimin.
djasu82
cu elica in 8 pale nu puteai urca rapid peste 110 km/h cu turbonatorul uisul si aprinderea cdi urcam coastele cu a 4 foarte lejer plus mai aveam un surplus de putere.
tzepesch
codexs:

zici de robinet de dozaj aer pt acvarii... ai cumva o poza cu asa ceva sa ne lamurim mai exact? eu unul nu stiu cum arata asa ceva.
CodeXS
Din pacate nu am poze cu asa ceva, dar am vazut la magazinele specializate in acvaristica, e simplu mergi si intrebi de robinet fin de dozaj aer.(ce am eu pe masina nu siu de unde se poate cumpara, o sa pun poze cu compartimentul motor in viitorul apropiat ca am si eu o intrebare dar fara poze e degaba -- identificare motor Renault --)
cony
@CodeXS
OK, multumesc. Cred ca este o idee buna si merita incercata.
Kinetix
O idee si mai buna (testata) ar putea fi vaporizarea combustibilului, nu pulverizarea pe care o face carburatorul. Despre asta cititi AICI.
constantin d
are cineva de vanzare aceasta piesa?
thundercar
Ce am gasit pe o batrana dacie
sobolan
QUOTE(thundercar @ 22 Oct 2015, 21:48)
Ce am gasit pe o batrana dacie
*



arunca-l......nu face nimic concret ! sleep.gif
owy_2010
QUOTE(thundercar @ 22 Oct 2015, 20:48)
Ce am gasit pe o batrana dacie
*


parerea mea e ca ce ai gasit tu e o bijuterie smile.gif
eu am si de aia si aprindere cu senzor gotronic, si astazi mi-am confectionat si asta , un fel de turbonator smile.gif
maine il voi testa wink.gif
precizez ca mi-a luat ceva timp de mesterit 053.gif
daca e ok, apoi urmeaza sa fac si vis-ul romanesc acea flansa care vine sub carburator smile.gif
am inteles ca e cewa care merita cu ochiul.gif
dstdan
Si cateva scheme de constructie, proiectare si constructie, pentru cei care mai doresc asa ceva, si teste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.