Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze cu copilasii nostri - versiunea SupeRNova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142
22CMM
Sal sunt interesat si eu de jaluzele (sau cum s-or numi) la geamurile din spate.
Cateva poze cu masina mea o sa mai revin cu poze si cu interiorul masinii.
Chipu
QUOTE(clubkid @ 1 Apr 2008, 21:15)
Probabil nu a gasit. Si eu am unul care daca trag prea tare iese din usa...dar pana acum nu am gasit...
*



Sau probabil ca sa nu se rupa iar, ca sincer nu-s foarte reusite, pacat ca nu se potrivesc, ca si eu as fi vrut sa-mi pun tongue.gif
alex karmann
niste poze cu ce-am mai facut pe la masina - stopuri rosii si lucas-uri albe... as vrea niste pareri sau sugestii.
numai bine !

[attachmentid=1627442725][attachmentid=1627442728][attachmentid=1627442730]
iuly89ct
QUOTE(alex karmann @ 5 Apr 2008, 17:18)
niste poze cu ce-am mai facut pe la masina - stopuri rosii si lucas-uri albe... as vrea niste pareri sau sugestii.
numai bine !

[attachmentid=1627442725][attachmentid=1627442728][attachmentid=1627442730]
*


foarte frumoasa masina,mai ales culoarea,e bestiala. si stopurile sunt foarte dragute. esti fericitul posesor al unei SN "full option":) cu jante, eleron si clima.
smecheras
nu are nimeni poze cu bordul dat jos? vreau sa vad unde vine caloriferul pentru ca ori s-a spart ori e desprins vreun racord...pierd apa si am tot timpul apa la picioare la pasager fata
tud.
vezi la tutoriale tips and tricks,este acolo un topic dedicat repararii caloriferului ,ai sa gasesti acolo poze
smecheras
ms
goerges
Salutare tuturor...
Am citit topicul de la inceput si la fel ca si voi am un copilas rosu: Dacia SN Clima 2002. O am de o luna...si m-am gandit sa o "aranjez un pic". Am inceput cu interiorul. Am insa o mare intrebare: Exista stopuri clare pt SN? Sau macar facute la comanda? Are cineva dintre voi asa ceva?
Poate imi spuneti si parerea voastra despre interior...Thanks.
damianforu
eu asa am luat-o acum 2 ani
robyvol33
QUOTE(goerges @ 18 Apr 2008, 14:30)
Salutare tuturor...
    Am citit topicul de la inceput si la fel ca si voi am un copilas rosu: Dacia SN Clima 2002.  O am de o luna...si m-am gandit sa o "aranjez un pic".  Am inceput cu interiorul.    Am insa o mare intrebare:  Exista stopuri clare pt SN?  Sau macar facute la comanda? Are cineva dintre voi asa ceva? 
  Poate imi spuneti si parerea voastra despre interior...Thanks.
*


Salut s-a o stapinesti sanatos sa te bucuri de ea multi km.........
Interior super dar scuze (sper sa nu te superi)ce zici nu a-r trebui schimbate husele ceva cu rosu si a-s vrea sa te intreb daca ce se vede deasupra de butoanele de caldura si aer ,este neon? Daca da te rog pune si poze facute noaptea
bafta multa wink.gif

18 Apr 2008, 22:14:
QUOTE(damianforu @ 18 Apr 2008, 14:37)
eu asa am luat-o acum 2 ani
*


Helo ai o super masina i-mi place sa o stapinesti sanatos si multi km......
Ceva poze cu interioru??
Numai bine bafta multa wink.gif
damianforu
robyvol33 la interior nu am modificat nimic. Ma gandeam sai fac ceva nichelat (schimbator, grile de aerisire, butoane de ventilatie si deschiderea usilor), dar nu stiu cat de bine va da, asa ca astept sa vad la cineva ca nu vreau sa-mi iasa ceva de prost gust si nici foarte extravagant
Astept ceva sugestii si mai ales poze cu interior modificat
goerges
Cred ca ar merge si huse rosii robyvol33 , dar mie imi plac astea albastre. Oricum merci de sugestie. Ai vazut bine. E neon ala de deasupra. Dar ca sa il vezi mai bine trebuie sa il pozez noaptea. Apoi o sa pun pe forum pozele.

Am vazut ca si tu ai cotiera. Daca te incurca la frana de mana nu o poti da mai in spate putin? Eu asa am facut si nu am probleme. Si schimbatul vitezelor e mai comod.


damianforu , s-o stapanesti sanatos. E frumoasa. Pentru interior eu o sa imi imbrac fetele de la usi cu o imitatie de piele(un bej deschis), precum si stalpii laterali. Iti da senzatia de spatiu si "bun gust". Cred ca o sa am de munca un pic la ea dar rezultatul o sa fie pe masura. Cand termin pun poze cu ea. Am pus si mai sus cateva.

A, si.. sa nu uit..daca o sa gasesti elementele alea nichelate de care ziceai pune te rog cateva poze cu ele...sunt si eu interesat dar nu gasesc nicaieri. Le faci tu sau le cumperi?

Am revenit cu pozele facute noaptea la neon. Am facut si fara blitz si cu blitz. se vede cam urat firul ala dar o sa merg sa mi-l leg direct pe pozitii. Cred ca ideal ar fi sa imi mai pun unul ca sa sa vada mai bine si de asemeni sa imi pun ceva alb pe consola centrala, daca o putem numi asa. Un autocolant sau ceva...
damianforu
Ma gandeam sa le fac eu nichelate cu spray sau sa le dau cu spray ptr jante ca ar avea o tenta mai mata si cred ca ar rezista mai mult in timp. am sa incerc sa fac mai intai doar o grila de aerisire sa vad cum iese
cosmin_2300
Georges ... la tine de ce nu sunt iluminate comenzile de climatizare ? blink.gif
goerges
cosmin_2300, nu stiu de ce nu imi merg dry.gif . Asa am luat-o. Oricum asta nu e o problema...vreau sa imi pun alte lumini la bord...
C a t a l i n
Ce-i mai trebe... are neon... popa.gif Niște nichel sau crom, și o manea mai e necesare... silly1.gif

Acele becuri sunt arse, ar fi culmea să se aprindă... blink.gif
AR-18-MOS
Stai ca mai arunca un neon si acolo ... laugh.gif
goerges
Merci mult MAERSK pentru ca m-ai luminat..."Acele becuri sunt arse...". Cum de nu mi-am dat seama....?
E de-abia al cincilea sau al saselea post pe forum si deja se face caterinca...NICE!!! Dupa cum am zis intr-un post anterior o am de o luna si vreau sa ii fac ceva modificari. Dar cred ca am gresit forumul...aici se prezinta doar STOCK...NU?
Dar in fine, e mai bine sa recomanzi manele decat sa dai un sfat.


Iar de aruncat neoane ,AR-18-MOS, nu vad care e problema...a, am uitat e pt masini STOCK aici...greseala mea.

Sa auzim de bine...!
tud.
lasa-i pe baieti in pace...s-au intimidat si ei cand au vazut tiuning,pe ei nu ii lasa taticu sa isi puna neoane si huse albastre si sunt invidiosi
cosmin_2300
QUOTE(goerges @ 20 Apr 2008, 22:27)
Merci mult MAERSK pentru ca m-ai luminat..."Acele becuri sunt arse...". Cum de nu
Sa auzim de bine...!
*


Eh ... hai sa nu fim " acrii " smile.gif
Poti sa pui LED-uri in locul acelor becuri ( de la climatizare ) . Mie imi place cum se vede noaptea iluminarea comenzii de climatizare ... si ma gandeam sa pun led-uri ( durata de viata mai mare , consum mai mic , etc ) . Ceva idei ?
C a t a l i n
Da, led alb cu rezistență înseriată de 1K.
cosmin_2300
Nici nu ma gandeam la alta culoare smile.gif O schema ai putea sa faci te rog ? Adica ... n-am mai montat niciodata blush.gif

Off : am cumparat becurii de pozitii cu LED ... si femeia de acolo mi-a zis ca are rosu , verde, albastru , galben , etc smile.gif Eu am intrebat-o simplu daca are alb ... si a ramas blink.gif pt ca toata lumea ia LED-uri colorate laugh.gif Evident ca a avut si am cumparat albe tongue.gif
C a t a l i n
Nu am ce schemă să fac. În soclul de la vechile becuri, cel de plastic cu profil pătrat, intră perfect un led, cu o rezistență de 1Kohm, înseriată. Atât led căt și rezistență găsești la orice magazin de piese electronice. (ledul e cam 1.5 RON, rezistența cam 0.1 RON).
Trebuie doar să ții cont la montare de polaritate, ledul nu se aprinde decât cu unul din terminale la plus.
goerges
A...se pare ca nu am gresit forumul pana la urma!
Multam cosmin_2300 de sfat, cam la asta ma gandeam si eu.

MAERSK, no offence, dar vezi ca se poate? Thanks pentru ponturi...uite asta cu ledul inseriat cu o rezistenta nu o stiam.

Daca iti pui LED-urile asteptam si niste poze cosmin_2003. Cel putin eu astept! icon_mrgreen.gif

O mica intrebare am( sper fara ironizari de data asta) : Ca sa ajung la soclul vechilor becuri "arse" trebuie demontata consola centrala cu butoanele de climatizare si restul nu? Mai sunt si alte suruburi in afara de cele 4 din fata? Am incercat eu sa o desfac dar... excl.gif , nu prea vroia sa iasa.
C a t a l i n
Nu e nevoie, desfaci doar unul dintre panourile laterale, din dreptul picioarelor, sunt prinse cu câte un șurub și mulți brăduți. Apoi bagi mâna, și rotești fiecare bec cu 90 de grade, și va ieși afară.
goerges
A mai incercat cineva sa schimbe fetele la usi? Eu m-am chinuit vreo 6 ore doar sa fac o usa...e destul de dificil. Nu prea se intinde vinilinul pe suprafata usii si face cute. Ma gandeam sa ia uo seringa cu un ac mic, sa intep bulele de aer, si apoi sa pun ceva adeziv cu seringa pentru a le lipi. Oare fac bine?

Daca ati mai facut asa ceva sau ati vazut la cineva astept cateva sfaturi sau pareri. Stiu ca nu a iesit perfect dar o sa o mai retusez.

Multumesc anticipat smile.gif
C a t a l i n
Cred (nu sunt sigur) că dacă uzi materialul cu apă caldă, sau cu jet de aburi de la fierul de călcat, atunci când îl aplici, va iesi mai bine după uscare...
goerges
A mai incercat cineva sa schimbe fetele la usi? Eu m-am chinuit vreo 6 ore doar sa fac o usa...e destul de dificil. Nu prea se intinde vinilinul pe suprafata usii si face cute. Ma gandeam sa ia uo seringa cu un ac mic, sa intep bulele de aer, si apoi sa pun ceva adeziv cu seringa pentru a le lipi. Oare fac bine?

Daca ati mai facut asa ceva sau ati vazut la cineva astept cateva sfaturi sau pareri. Stiu ca nu a iesit perfect dar o sa o mai retusez.

Multumesc anticipat smile.gif
cosmin_2300
Mai bine te duci la cineva care se pricepe ... ca altfel nu-ti iese nimic frumos smile.gif Parerea mea !
damianforu
Nustiu ce sa zic, dar parerea mea, ca fiecare isi face masina asa cum lui ii place, ci nu pe gustul altora, asa ca nu cred ca merita sa fim rai. Cei care se simt cu musca pe caciula pot sa spuna ca nu mi-a cerut nimeni parerea sau sa ma critice (mai bine spus sa ma ia la misto intrun mod cum stiu ei mai ironic)
Nu critic pe nimeni si nici nu iau apararea nimanui
Mihai_eon
this is my car!!!! este dacie dar este o masina care tine cu casa wink.gif
sunt foarte multumit de aceasta masina din privinta fiabilitatii ,consumului piese ieftine, nu am avut nici un fel de problema de cand am cumparato,este stock si este masinuta tanara la 39 mii km , mici investitii geamuri ionizate sistem audio este o masina care la un pret accesibil ofera multe shi hmmm prinde ceva viteza biggrin.gif
ma doare sufletu sa o dau pentru ca te duce te aduce chiar daca nui hmm ii iubesc demaraju (am shi logan dar este greoaie:()straina ,vreau so vand








da pozele sunt facute azi la sinaia
C a t a l i n
Pozele sunt făcute în Sinaia? smile.gif
mafiozzo
la mine mai is inbunatarii da nu ma lasa sa pun poze:( nush cum sa le fac mai mici in pixeli... deci.. : miam mai pus huse rosii ..cu negru masina e rosie se potrivesc ft bine.. praguri false.. folii omologate pe fatza.. ca pe spate aveam.. miam facut un spoiler din fibra de sticla.... toba sport.. filtru sport parasolar...shi cam atata ah si miam schimbat difuzoarele din usi
pastrama
Filtru sport parasolar cred ca e super! Cum l-ai prins? L-ai lipit de geam sau de capota?
mafiozzo
ma filtru sport la motor.. si parasolar.. lipit pe geam .. pe dinauntru
melomanuu
Si eu mi-am facut niste "inbunatatiri" la masina... inbunatatiri in sensul ca saptamana trecuta am fost cu un prieten pana la bucuresti si pe DN1 pe la sinaia cred, am indoit o janta foarte urat. Am ajuns in Bucuresti am mers sa o indrept, acolo unde am fost eu se indreptau jantele de aluminiu cu ciocanu si mi-a mai luat si 70 ron. Si tot saptamana trecuta am mers pana prin partile olteniei si am mai indoit o janta si am mai stricat si un cauciuc sad.gif . Asa ca nu va puneti cauciucuri asa mici ca o sa aveti mult de suferit. As dori sa le multumes din suflet celor de la drumuri si poduri ca isi iau meseria in serios
maniacu_mnc
post-336-1110552475.gif


QUOTE(melomanuu @ 22 Apr 2008, 11:16)
Si eu mi-am facut niste "inbunatatiri" la masina... inbunatatiri in sensul ca saptamana trecuta am fost cu un prieten pana la bucuresti si pe DN1 pe la sinaia cred, am indoit o janta foarte urat. Am ajuns in Bucuresti am mers sa o indrept, acolo unde am fost eu se indreptau jantele de aluminiu cu ciocanu si mi-a mai luat si 70 ron. Si tot saptamana trecuta am mers pana prin partile olteniei si am mai indoit o janta si am mai stricat si un cauciuc  sad.gif . Asa ca nu va puneti cauciucuri asa mici ca o sa aveti mult de suferit. As dori sa le multumes din suflet celor de la drumuri si poduri ca isi iau meseria in serios
*


Daca ai casco e bine rolleyes.gif

catalin06
Era cat p-aci sa-mi iau jante pe 15" si cauciucuri 195 / 45 R 15 . Dar mi-am luat tot pe 14" si am comandat cauciucuri 185 / 55 R 14 .
goerges
Am gasit pe internet niste jante de aliaj si as vrea sa le comand dar nu sunt sigur ce dimensiuni trebuie sa precizez. Jantele sunt pe 13 dar sunt mai multe dimensiuni acolo : 4x100 ar fi ok? Sau ce anume conteaza ca dimensiune? Aveti idee?
smecheras
frumoase jante...in ce bani
4x100 5.5j sau eventual 6j
et-ul nu stiu ce sa zic dar nu cred ca au et diferit la acest model
ce cauciucuri ai?
daca le ai mai late...ceva gen 195 ia 6j
daca ai sub 185 5.5j eu asa am si nu am nici o problema
cheers
www-u
super jantele goerges la c bani leai gasit si unde biggrin.gif ?


app smecheras esti din buftea nu ? sau te confund ?
smecheras
dap sunt din buftea....
u ?
www-u
tot
melomanuu
Depinde ce cauciucuri vrei sa pui pe jante. Eu la 195 am 7J ET28. Am vazut ca cele originale de SN au ET35. Oricum ET mai mic de 28 sa nu-ti iei ca si asa SN are rotile de fata mai in afara si o sa arate urat. Daca ai putea sa-ti iei cu ET mai mic pe fata si mai mare pe spate ar fi ideal. Oricum frumoase jantele
goerges
Jantele sunt 75 euro bucata. .Problema e ca pe site nu spune nimic de ET sau de 5,5j, 7j, etc. Eu am cauciucurile normale de SN 165/70 R13. Cred ca trebuie sa discut direct cu cei ce la vand sa vad daca au idee de asa cv.
Am pus mai jos link-ul catre site:
http://ejante.ro/?x=arata_produs&id_p=877&id_c=25&rad=25
smecheras
uhuu...mi se pare cam scump
sincer nu as cumpara jante noi la pretul ala...
in 2 luni la drumurile din romania ajung ca cele care le gasesti la bazar la jumate de pret...chiar mai ieftin
daca sunt pe 13 de obicei au 5.5j sau 6 modelul ala
nu au mai mult deoarece nu sunt cu "buza"
et-ul si ala e cam standard...la cele cu "buza"/"bordura" apare problema cu et-ul
marius80_eugen
QUOTE(melomanuu @ 22 Apr 2008, 11:16)
Si eu mi-am facut niste "inbunatatiri" la masina... inbunatatiri in sensul ca saptamana trecuta am fost cu un prieten pana la bucuresti si pe DN1 pe la sinaia cred, am indoit o janta foarte urat. Am ajuns in Bucuresti am mers sa o indrept, acolo unde am fost eu se indreptau jantele de aluminiu cu ciocanu si mi-a mai luat si 70 ron. Si tot saptamana trecuta am mers pana prin partile olteniei si am mai indoit o janta si am mai stricat si un cauciuc  sad.gif . Asa ca nu va puneti cauciucuri asa mici ca o sa aveti mult de suferit. As dori sa le multumes din suflet celor de la drumuri si poduri ca isi iau meseria in serios
*


Vezi ca pe soseaua dinspre Vitan spre Mihai Bravu , pe cheiul Dambovitei au aparat de intreptat si mi-au cerut cam 30-35 de roata ! Au si echilibrat si vulcanizare ...

QUOTE(goerges @ 26 Apr 2008, 11:32)
Jantele sunt 75 euro bucata.  .Problema e ca pe site nu spune nimic de ET sau de 5,5j, 7j, etc. Eu am cauciucurile normale de SN 165/70 R13.  Cred ca trebuie sa discut direct cu cei ce la vand sa vad daca au idee de asa cv.
Am pus mai jos link-ul catre site:
http://ejante.ro/?x=arata_produs&id_p=877&id_c=25&rad=25
*


Eu vad doar de 13 si 15 ... daca era si pe 14 era perfect . Eu NU as da banii aia si sa-mi pun tot pe 13 ... desi eu am pe 14 acum . Vb cu ei daca iti pot aduce pe 14 !
Daca ET-ul sau J-ul nu e ok , poti incerca cu distantiere si mai rezolvi si din stabilitate .
cosmin_ms
parca aici erau de pus poze cu ,,copilasii nostrii",nu loc de intilniri,noi cunostinte,revederi si de prezentare a jantelor bushite...tot intru aici sa mai vad vreo mashinuta aranjata ..cand colo...ce sa vezi? sad.gif
faceti alt topic sau mutati-va discutia la alta masa..nu stiu..aratati putin respect,ce naiba?
dr_mKe
Intr-adevar, am facut acest topic strict pentru prezentare. Pentru tuning, imbunatatiri de tot felul exista pe forum excl.gif
Bine v-am regasit dupa mai mult de 3 luni de absenta biggrin.gif
melomanuu
ultimele imbunatariri: Cauciucuri Falken ZE512 195/45/15
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.