Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiere fara acte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
argon
Certificatul de autenticitate e obligatia cumparatorului nu a vanzatorului.
espacern
Certificatul de autenticitate trebuie cumparatorului la inmatriculare si de aceea se considera ca este obligatia acestuia.
In mod normal este cum zice stabil777 dar ce mai este normal azi?
Cumperi o masina si te trezesti ca nu e in regula si ca nu poti sa o inscrii din diferite cauze.Daca la vanzare se prezinta certificatul de autenticitate si certificatul de neurmarire fiscala cred ca este mult mai bine pentru cel ce cumpara.
Numai bine!
AMZ
cred ca se refera la Certificat fiscal, cel pe care il face vanzatorul la impozite locale, impreuna cu vizarea Fisei de inmatriculare in baza CV,
asa ca odata ce te prezinti la fisc cu CV + Fisa de inmatriculare+copie CIV si soliciti radierea fiscala...ai scapat de obligatii si nu mai trebuie sa platesti impozit..acuma dupa cum stiti cu toti se numeste transfer de proprietate, nu mai trebuie sa si radiezi masina de la Politie cum se facea acum 2-3 ani, dar de fapt, ca vanzator nici nu ai ce cauta la Politie, poate doar daca vrei sa-ti pastrezi numerele-cost -30 ron, dar si acestea ai obligatia sa le lasi pe masina cumparatorului pana el isi va face inmatricularea, legea il obliga doar sa o declare la fisc in termen de 30 zile de la data incheierii CV, daca depaseste acest termen plateste o amenda de 120 ron+impozitul retroactiv de la data dobandirii, asa ca este in functie de ce om gasesti si cat de bunavointa are, nu este obligat sa o si inmatriculeze pe numele lui, poate circula cu talonul +CIV-ul pe care esti obligat sa i le dai, ceea ce poti face este sa-i dai o copie a RCA-ului daca mai este valabil dupa care cu copie dupa actele mai sus mentionate de radiere sa le trimiti asiguratorului pentru a anula polita.
Cand va dori sa o vanda...daca nu urmeaza litera legii, cu siguranta te va cauta pe tine primul proprietar, Certificatul fiscal este valabil doar 30 de zile.
stabil777
QUOTE(AMZ @ 13 Dec 2010, 22:36)
cred ca se refera la Certificat fiscal, cel pe care il face vanzatorul la impozite locale, impreuna cu vizarea Fisei de inmatriculare in baza CV,
asa ca odata ce te prezinti la fisc cu CV + Fisa de inmatriculare+copie CIV si soliciti radierea fiscala...ai scapat de obligatii si nu mai trebuie sa platesti impozit..acuma dupa cum stiti cu toti se numeste transfer de proprietate, nu mai trebuie sa si radiezi masina de la Politie cum se facea acum 2-3 ani, dar de fapt,  ca vanzator nici nu ai ce cauta la Politie, poate doar daca vrei sa-ti pastrezi numerele-cost -30 ron, dar si acestea ai obligatia sa le lasi pe masina cumparatorului pana el isi va face inmatricularea, legea il obliga doar sa o declare la fisc in termen de 30 zile de la data incheierii CV, daca depaseste acest termen plateste o amenda de 120 ron+impozitul retroactiv de la data dobandirii, asa ca este in functie de ce om gasesti si cat de bunavointa are, nu este obligat sa o si inmatriculeze pe numele lui, poate circula cu talonul +CIV-ul pe care esti obligat sa i le dai, ceea ce poti face este sa-i dai o copie a RCA-ului daca mai este valabil dupa care cu copie dupa actele mai sus mentionate de radiere sa le trimiti asiguratorului pentru a anula polita.
Cand va dori sa o vanda...daca nu urmeaza litera legii, cu siguranta te va cauta pe tine primul proprietar, Certificatul fiscal este valabil doar 30 de zile.
*



La care certificat fiscal te referi,sau al cui ? Al meu care am cumparat masina sau al celui care a vindut-o? Te intreb pt ca eu am masina in neregula ,urma sa merg sa o inscriu pe numele meu dar am aminat si deja au trecut doua saptamini de cind am facut actul de vinzare cumparare si am fost la taxe si impozite.Acum urmeaza sa pun la punct masina ca sa merg la RAR pt certificat de autenticitate ,si acolo probabil o sa am surpriza ca desi in talon inspectia tehnica este pina la anu in iunie , acolo la RAR la ei o sa figureze cu ea expirata !Eu sunt cu masina in Teleorman iar la RAR trebuie sa merg la Bucuresti,spun asta deoarece presupun ca itp-ul este luat cum se obisnuieste uneori,prin spaga! Eu am mers cu proprietarul la el la taxe si impozite de unde apartinea el la sectorul 6 si acolo am semnat si eu niste hirtii, apoi m-am dus singur la mine la taxe si impozite si mi-a dat un act ,se numeste ,decizie de impunere ,in care este vorba despre impozitul anual pe care trebuie sa-l platesti la bunul dobindit, mai scrie ca daca-ti muti domiciliul esti obligat sa anunti organul financiar in 30 zile daca nu iei amenda.
Deci referitor la mine ,am certificat de atestare fiscala dar si aceasta decizie eliberata de la taxe si impozite, acum intreb sint obligat sa inscriu la politie masina pe numele meu in termen de o luna sau despre aceasta luna e vorba numai la primarie la taxe si impozite? Pot merge cu masina pe vechile numere intrucit proprietarul a zis ca mi le lasa, si pe vechiul talon?Ca vreau sa am timp s-o fac in regula .!
In ce a-ti spus sus aveti dreptate toti dar , e aiurea eu am luat o masina care este modificata la alimentare in talon zice ca e pe benzina (dar nu specifica daca pe injectie sau carburatie )ori aia la RAR stiu sigur cum a fost marca masinii initial , acum masina e pe carburatie si gpl facuta dar in carte este injectie benzina, de unde sa stiu eu cind am cumparat-o daca e in regula fara acel certificat RAR care m-ar fi ajutat astfel sa nu iau teapa de la un tepar idiot?
Deci mi se pare o idiotenie mintea legiuitorilor nostri , socot ca atunci cind cumperi o masina ar trebui sa stii ce cumperi (ca doar nu toata lumea stie mecanica auto)in baza acelei certificari Rar ca masina e in regula , daca nu ,scuzati-ma ,iertati-ma ,sa duca dracu toti aia care-si bat joc de noi ,manipulindu-ne si rapindu-ne timpul aiurea!.Actul meu de vinzare/cumparare e facut pe data de 23 noiembreie ,aproape se implineste luna , de unde bani asa repede ca sa refaci masina cum a fost initial?

14 Dec 2010, 01:38:
QUOTE(freeman30 @ 13 Dec 2010, 00:12)
da ,da stai tu pana merge vanzatorul sa iti de certificatul de autenticitate.Obligatia ta e sa iti verifici seriile,sa corespunda,iar certificatul de autenticitate ti-l scoti si ti-l si platesti singur de la rar cu masina.Am vandut masina mea chiar azi ,si pe cea a unui prieten acum 1 luna dar nu am facut asa ceva.Am verificat seriile cu cumparatorul si atat.nu e obligatia mea sa scot certif .de autenticitate.
*



Da da ,verificam seriile si tot incurcati raminem , i-ti dau exemplul meu ,cind am cumparat masina m-am uitat impreuna cu teparul la serii si au corespuns , dar de unde sa stiu eu ca alimentarea motorului nu mai era ca in carte adica injectie pe benzina ,ci o facuse carburatie pe benzina si gpl, acum eu trebuie sa bag bani in ea ca s-o refac pe injectie altfel RAR-ul o sa-mi dea certificatul de autenticitate sau itp-ul?Ar trebui sa ma lase dracu in pace si sa umblu cu ea asa daca nu obliga sa se dea acel certificat de autenticitate inainte de a cumpara o masina!
Primul lucru pe care trebuie sa-l faca oricine vrea sa cumpere o masina este sa verifice masina la Rar daca e in regula ,bineinteles teparul nu o sa vrea si atunci macar stii ca ai deaface cu un tepar!
Ma inbolnavesc de inima , as vrea ca aceste cuvinte sa fie purtate inaintea celor mai inalte organe legiuitoare ,la RAR,la Politie ,sa se puna odata capat acestor drumuri ale hirtogariei fara rost, asa de simplu ar fi sa concentreze tot , dar nu se vrea se vrea incurcatura ,harababura de pe urma careia profita cei idioti!.

14 Dec 2010, 01:49:
QUOTE(argon @ 13 Dec 2010, 07:34)
Certificatul de autenticitate e obligatia cumparatorului nu a vanzatorului.
*



Ai drepate ,dar in cazul meu degeaba il mai fac ,mie nu imi mai foloseste dupa ce am cumparat deja masina fiind in neregula tehnic, lor RAR-ului da, ca sa te mai amendeze !
Marian66
e generica asta cu certificatul de autenticitate la vanzator. am vazut o gramada de oameni care vindeau masini si imi ziceau ca le-au scos. si tocmai d-aia, verifici in general seria de caroserie, aia de la motor mai greu, depinde de model. bun, si dupa? de unde stii exact si restul, daca nu sunt alte modificari? cum a prins colegul, din injectie in carburatie? (ca gplu se trece in acte, nu-l vezi e vina ta)
AMZ
Eu la Certificatul fiscal ma refeream, acuma depinde de cat de bun negociator esti si tu, daca vezi ca vanzatorului ii arde buza sa vanda masina, atunci poti sa-i fortezi mana sa-ti dea Certificat de Autenticitate emis de RAR(aici atentie-valabilitatea lui este-60 zile), ITP-ul sa fie valabil cel putin inca un an, sa-l poti folosi la inmatriculare, sa primesti Certificat fiscal in original sau copie dar musai sa fie Legalizata si bineinteles Fisa de inmatriculare vizata jos, la radiere cu datele vanzatorului, mare atentie cu samsari, acestia iau masina din mana in mana si nu le trec la impozite locale, asa ca cu cat trece prin mai multe maine, tot atatea fise de inmatriculare ,contracte de vanzare cumparare sau facturi ai nevoie, de fapt la inmatriculare iti trebuie tot istoricul, este valabil si pentru autoturismele aduse de afara, ele normal ar trebui trecute pe rolul celui ce apare in CV de afara sau factura cu ce a fost adus autoturismul, este obligatia lor sa scoata CIV, sa-i faca omologarea, sa o treca pe rol la impozite cu actele traduse de dobandire, este mult de povestit....eu prin natura jobului am de-a face cu serviciul de inmatriculari , RAR, Directia Impozite si Taxe locale si bineinteles cu ANAF-ul, dar nu toata lumea cunoaste sau face acest lucru odata la cativa ani, de aceea sunt mereu pusi in incurcatura in ceea ce priveste obtinerea acelor acte necesare pentru inmatricularea definitiva.
TeoC
QUOTE(xcss @ 7 Aug 2008, 06:41)
Revin... Dupa 6 luni lungi am rezolvat...  a scapat.gif
Dupa cum spuneam, am vandut masina unui cetatean, pe baza unui contract de mana, i-am dat cheile si talonul, urmand ca dupa 2 saptamani - o luna sa ne intalnim pentru a face toate demersurile pentru instrainare, motiv pentru care pe moment nu i-am dat si cartea de identitate a masinii. Asta se intampla in noiembrie sau decembrie 2007, nu mai retin exact. Din momentul in care respectivul a plecat cu masina, n-am mai dat de el sub nici o forma. M-am interesat ce se poate face pentru a radia macar masina de pe numele meu, din considerente fiscale (motor de 2150, impozit mare...) si , in plus, nici nu voiam sa faca manarii cu ea si sa pice magareata pe mine. Asa am aflat ca il pot da in judecata pentru a obtine radierea, pe baza hartiei pe care o aveam semnata de mine si de el. Am fost inspirat in momentul vanzarii si am facut si o copie dupa buletinul lui, si cred ca si asta a ajutat.
Asadar, l-am dat in judecata, individul nu s-a prezentat la nici un termen, si am castigat procesul, obtinand o sentinta definitiva. M-am inarmat cu un dosar continand sentinta, cartea de identitate si formularele de radiere, si in 4 ore am radiat-o din circulatie. A durat 4 ore pentru ca la Finante am platit impozitul restant doar pana in aprilie (cand s-a pronuntat sentinta), urmand ca azi sa vad daca mai trebuie sa platesc si pentru restul lunilor, pana la 1 septembrie. La Politie nu a fost absolut nici o problema, tipul de la Radieri nu parea deloc surprins.

Imi cer scuze pentru lungimea postului, dar l-am scris in speranta ca poate ajuta pe cine se mai loveste de astfel de probleme.  victorie.gif

Vreau sa multumesc si unui anumit membru al forumului care m-a ajutat mult cu sfaturi, si nu numai, in aceasta problema.  worship.gif You know who you are wink.gif
*



Buna xcss, 10 ani mai tarziu, sunt si eu in situatie asemanatoare cu a ta. Daca mai esti activ, poti te rog sa-mi dai mesaj cu mai multe informatii despre ce ai facut sa radiezi masina? Cum ai facut pentru a-l da in judecata pe noul proprietae fara sa angajezi avocat? Nu stiu de unde sa incep. Multumesc
Doriantanase
Salut, sunt și eu in aceeași situație, am vândut mașina fără contract de vânzare cumpărare pentru ca in ziua aia era închis la biroul de acte, și tot îmi promite ca îmi trimite poza cu buletinul lui și nimic, ma amâna sa facem cu contractul. I-am dat masina cu talonul și mi-a dat banii, cartea CIV a rămas la mine drept garanție. Ce e de făcut?
Laurentziu83
Trimite-i mesaj ca declari masina furata daca nu incheiati contractul.
xmisterx
Corect, nici el nu va putea face ITP fara carte, la un moment dat o sa te caute el.
Doriantanase
Mi-a trimis pana la urma buletinul lui, iar acum îmi spune ca a vândut mașina unei persoane și mi-a dat și poza cu buletinul ei, pana la urma el ma pune sa fac contract cu persoana aia. Cum trebuie sa procedez?
cj98czh
faci contract intre tine si ultimul csreca luat masina ..
psychoo
Fals cu posibilitate de penal.
Faci actele cui i.ai vandut masina, treaba lui ce a facut sau nu mai departe...
In caz de ilegalitati nu te doare capul
sorin1983
QUOTE(Laurentziu83 @ 23 May 2021, 11:29)
Trimite-i mesaj ca declari masina furata daca nu incheiati contractul.
*


si cum ti-a furat-o cu cheie si talon? biggrin.gif
hepea
Cheile-n contact si actele-n torpedou.
einstein1984
Alt fals , in declaratii....
Laurentziu83
QUOTE(sorin1983 @ 24 May 2021, 10:21)
si cum ti-a furat-o cu cheie si talon? biggrin.gif
*


Eu i-am zis cum sa-i transmita prin mesaje, nu ce sa faca cu adevarat.

La politie declara adevarul. Masina trebuie sa si-o scoata de pe rol cumva.

Pentru initiator: faci act de V-C cu cine scrie in buletinul ala si cu actul ala ti-o scoti de pe rol. Ce se intampla mai tarziu, 'mniezo cu mila, e treaba cumparatorului.
einstein1984
O masina se poate vinde si fara boru de acte auto, exista formularul pe siteyul drpciv, o xerox imprimanta+s se mai gaseste.
Apoi dupa ce faci CV (cum il semneaza cumparatorul nu stiu... alt fals? ) poti face asta
"a înstrăinarea unui vehicul, instituția noastră nu poate înscrie din oficiu datele noului proprietar în Registrul Național de Evidență a Permiselor de Conducere și a Vehiculelor Înmatriculate. Din acest motiv, persoana care înstrăinează trebuie să se adreseze organului fiscal competent (Direcția de Impozie și Taxe Locale/Direcția Venituri Buget Local), în vederea scoaterii vehiculului din evidențele fiscale, precum și pentru notificarea instituției noastre cu privire la înstrăinarea vehiculului în scopul înscrierii de mențiuni în Registrul Național de Evidență a Permiselor de Conducere și a Vehiculelor Înmatriculate. Aceste mențiuni sunt vizibile pentru autoritățile statului care au competențe privind aplicarea de sancțiuni contravenționale. După maxim 90 de zile de la transmiterea notificării de către organul fiscal, înmatricularea vehiculului se suspendă."
BiGBearRO
Legal daca a CIV in original o poti radia din circulatie la cerere, trebuie sa faci dovada ca ai unde sa o depozitezi, daca stai la curte e simplu mergi la primarie si scoti de acolo o adeverinta, daca nu rogi un prieten cu curte etc ... in prealabil trebuie sa scoti un rand de numere noi (tablele), nu cred ca merge doar sa declari ca nu le mai ai.
https://www.drpciv.ro/document-details/inma...a4e9422012c2b84
Dar întâi spune-i ca ai demarat procedurile de radere din circulație, trimite-i o poza cu formularul completat și spunei ca mai aștepți sa iti elibereze primăria dovada pentru spațiul de depozitare ... si o sa te caute el garantat.
Atunci când vinzi o mașină nu este obligatoriu sa fie și înmatriculată

Probleme o sa ai daca primește amenda de Rovigneta sau neplata taxa de pod, ca o sa vina direct pe numele tău și nu ai cum sa scapi nici cu proces, pentru ca nu ai cum sa faci dovada ca ai vândut mașina.
La amenzile rutiere declari ca nu tu conduceai si scapi, se sancționează conducătorul auto, nu proprietarul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.